Mám pokračovať v štúdiu?

snezienka12345
11. mar 2016

Pekný večer prajem, potrebovala by som radu, resp. vypočuť si Váš názor...som v situácií keď rozmýšľam nad možnosťou pokračovať v štúdiu na VŠ na inžinierskom stupni, alebo si začať hľadať prácu. Po gymnáziu, kde som s učením nemala absolutne žiadny problem som si vybrala študovať ekonomickú VŠ, no až na VS som zistila na čo skutocne mám a na čo nemám. Pravdu povediac dost som sa za tie troky natrapila s ucenim, vyhodili ma aj z tych lahsich predmetov kde moji spoluziaci nemali ziadny problem, ja som to vzdy o chlp na opravaku spravila, velmi som sa aj stresovala ale myslim ze to patri k tomu, veci sa mi ucia velmi tazko, na hodine nic nepochopim musim prist domov a az tak si to cele prejst v klude sama...mojim spoluziakom sa na skusku staci pripravit za 3 dni a maju B napriklad a ja som to ucimdva tyzdne a bud spravim ledva alebo vyletim, dalej som tiez zistila ze nemam vobec analyticke myslenie, ked mi daju v skole profesori vyriesit ulohu samostatne mam problem, totiz viem sa len naucit naspamat postup ako sa to počíta a tak to vypočítat na pisomke...neviem na to prist sama, tiez sa mi tazko zapatavaju veci a velmi tazko sa mi uci naspamat...proste az na VS som zistila ze gympel ma v uceni az tak nepreveril...no a teraz sa pytam sama seba ci mam pokracovat v ING studiu alebo ist pracovat, o praci uvazujem takej lahsej - robit sekretarku, asistentku, to by mi myslim vyhovovalo, ale po 3 rokoch na VS viem ze na tazsku analyticku pracu bohuzial nemám (fakt sa nepodcenujem ,maximalne si verim, ale myslim ze je dobre to vidiet realne ) 🙂 alebo pokracovat a zabojovat o ING titul ?pozerala som si prace na profesii a na poziciu asistentky staci mat ukoncene Bc vzdelanie v administrative...a to by som mala, nemecky viem plynule...ale baby ozaj neviem ci kebyze pokracujem na ING nie je to strata casu v uvodzovkach lebo asi tazsiu a zlozitejsiu robotu robit ani nechcem... 🙂 co vy na to ? co by ste si vybrali ?

snezienka12345
autor
11. mar 2016

a este ak by som mohla dodat dost sa trapim...mali sme zapocet z uctovnictva , ja som tri dni preplakala ako sa mi to nedalo natlacit do gebule :D uplne baby ze hrôza :D a tak neviem ci sa este zapriet a ziskat ING titul pre buducnost 🙂

snezienka12345
autor
11. mar 2016

baby prosim velmi by som potrebovala vasu radu

ghostsgirl
11. mar 2016

ja si myslim, ze ak uz teraz vies, ze nechces robit nic zlozitejsie ani v buducnosti, naco ti je Ing.? Myslim, ze by si to zvladla, ale ked naozaj nechces robit pracu, pre ktoru tu VS studujes, myslim,ze su to zabite 2 roky. Na druhej strane, nikdy nevies, ci si to o par rokov nerozmyslis a titul by sa ti mohol hodit. Je to na tebe 🙂

stardust
11. mar 2016

@snezienka12345 v tvojej situacii by som sa vykaslala na cely druhy stupen a sla robit asistentku. Vies, ze na viac nemas a bc. ti akurat staci na pracu, ktoru si vies predstavit.

snezienka12345
autor
11. mar 2016

@stardust
@ghostsgirl
dakujem vam velmi pekne za nazor...mna len rodicia prehovoraju aby som pokracovala a aj priatelovi rodicia nie su nadsení tým ze by som mala ukoncit skolu uz...chcu mat zo mna ING ze v zivote to budem mat pracovne lahsie...no ja neviem..aj som sa im snazila vysvetlit ze ja zlozitu robotu nechcem robit, lebo to by som chodila vystresovana domov kazdy den, viem ze je to moj zivot a spravit si treba ako je kazdemu dobre 🙂

stardust
11. mar 2016

@snezienka12345 vela ludom chyba sebareflexia. Ty si,naopak, zistila, na co mas a na co nemas. S titulom ING robit asistentku by nebolo moc dobre jednak pre teba a jednak pre reputaciu skoly. Napr. niektori moji spoluziaci boli uplne vypatlani z chemie, tituly si urobili, ale robia nieco uplne ine...nerataju, ale podostavali sa do manazmentov, kde nepotrebuju z chemie nic a svoju pracu si tam robia zjavne dobre. Ty nemas vyssie ambicie, ale casom uvidis...ak by si napokon v buducnosti chcela dorobit ten druhy stupen, samozrejme, ze sa to da.

snezienka12345
autor
11. mar 2016

@stardust dakujem za tvoje mile slova 🙂 vies nasim aj priatelovym rodicom sa tazko vysvetluje, ze ja viem na čo mám a čo nie...to viem len ja sama čo dokážem zvládnut...ale oni nieee, ze sa podcenujem, ze ja som sikovna a ze ci chcem pracovat ako asistentka za 600 euro ked by som vedela zarobit inou pracou aj dva krat tolko...oni si myslia ze stastia = co najvyssi mozny prijem :D viem ze nam chcu dobre...ale ja ozaj obetujem par stovak euro nizsie ohodnotenu pracu za ten stres co by som mala zazivat na tych poziciach ako su napriklad financny analytik, auditor, uctovnik... 🙂

kikuska_wedge
11. mar 2016

@snezienka12345 treba sa zaprieť a ísť ďalej. Možno by som ale zvážila prestup na inú školu. Predsa len s úplným VŠ vzdelaním budeš mať viacej pracovných príležitostí. Tiež mi to teraz v škole moc nejde, ale tak ak to nevydá, tak si ročník zopakujem.

bluka2
11. mar 2016

@snezienka12345 Ved si teraz o 20:19 napisala, co chces. Tak to urob, priatelovi rodicia nebudu studovat za Teba, ani nebudu v praci takej co Ti radia 8h denne, ani minat Tvoje peniaze... 😉

mily7
11. mar 2016

@snezienka12345 takú ako ty poznám 😄myslím ,že je super, že poznáš svoje slabé stránky. Ja som na vs nešla, mňa by to asi psychicky položilo. Moja naj kamarátka ktorá je povahovo ako ja má vs,síce nič ťažké ale myslím,že z odretými ušami. Nie je hanba mať 3roky vs a so cťou to ukoncit. Priateľovi rodičia by tá nemali nútiť ani v tomto ani v inom životnom rozhodnuti. Resp.oni tá môžu nútiť, ty by si sa ale mala rozhodovať sama za seba, aby bolo dobré tebe.

snezienka12345
autor
11. mar 2016

@mily7 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 dakujem 🙂

vuvi
11. mar 2016

ahoj 🙂 tak v prvom rade mas moj velky obdiv, ze si sa dala na takyto smer :D ja by som vylelela mozno aj zo seminaru :D ale k veci... ak sa necitis na to studium, bojis sa, ze to nezvladnes, tak do toho nechod... a nech si hovori kto chce, co chce, ak sa raz necitis na druhy stupen, tak to jednoducho vypust z hlavy, musis si zobrat do uvahy aj to, ze budes robit diplomku, skusky, statnice, obhajoby... zvladnes to? a skola sa da dorobit aj externe s mensim natlakom, ucitelia su viac zhovievavi 🙂 zarobis si, nadobudnes skusenosti, postavis sa na vlastne nohy o dva roky skor ako tvoji spoluziaci, ja vidim len same pozitiva 🙂 sama som teraz v piataku, mam toho vela a keby som mohla vratit cas spat, dna magistersky stupen by som nesla 🙂 drzim ti palce, aby si sa dobre rozhodla 😎

katka1981
11. mar 2016

@snezienka12345, sorry, precitala som len prve 3 riadky tvojho uvodu. Ja som chodila na EUBU, prve dva roky peklo na zemi. Prenasanie skusok, horkotazko som preliezala a treti rocnik bol pohoda, a postupne som dopadla tak, ze som mala jednotky a dvojky zo skusok. Statnice som zmakla na same jednotky a jednu jedinu dvojku. Len pre porovnanie maturity som mala 1, 1, 2, 2. Jednoznacne dokonci, podla mna bakalar nie je ziadny titul. Prve dva roky som potila krv.

jeannna
11. mar 2016

@snezienka12345 Este si to dobre premysli, ci chces byt prave asistentkou. Neviem, ako kde, ale ja som sa ako asistentka namakala poriadne. Je to pracovna pozicia "dievca pre vsetko". Co sa niekomu nechcelo robit, hodili na asistentku. Ked som neskor prestupila na ine miesto, som sa len divila, aky veget mam a za lepsi plat. Odvtedy sa opat vela veci zmenilo a prace pribudlo, ale na ten pocit vtedy si este dobre pamatam. V skole sa ucis kopec nepotrebnych veci a ked sa neskor zamestnas, tento rozsah sa zuzi na cinnosti, ktore si praxou osvojis a este mozes byt v tom dobra.

katka1981
11. mar 2016

@snezienka12345, no ucto bolo super, aby mi to slo do hlavy som si zapalila cajovu sviecku a ako som listovala skripta pri uceni tak sa mi aj od tej sviecky zapalili 🙂 Ale nic sa nestalo, len trosku ohnedli 🙂 No a na skuske som si vytiahla taku otazku, ze som k tomu skoro nic nemala ani napisane. Z prvej skusky som mala trojku, z druhej dvojku. Ale vo vyssich rocnikoch uz boli predmety z marketingu a vela prava a to som milovala.

katka1981
11. mar 2016

@snezienka12345, s pracou si nerob stresy, moja tetka skoncila tiez EU a pracuje ako upratovacka 😀 To ze mas vysku, neznamena ze musis robit pracu, kt. si vysku vyzaduje. IT firmy na tituly nepozeraju, vacsinou vyzaduju maturitu. Ale moju tetku neber ako etalon 😀

jarkamartin
11. mar 2016

@snezienka12345 pravdepodobne si na EUBA... ako niekto písal už vyššie dá sa študovať externe a je to ľahšie. Viem to porovnať, študovala som aj denne a aj externe. Musíš sa rozhodnúť sama, ale ja by som asi išla pracovať , ak Ťa to láka a nechala si otvorenú možnosť sa neskôr vrátiť. Externe Ti to pôjde ľahšie a možno časom zistíš, že si to chceš dokončiť kvôli sebe, kariérnemu rastu a pod 🙂 Veľa šťastia

jania023
11. mar 2016

@snezienka12345
Ahoj ja akurát robím ekonomiku A V pohode to ide ak tomu rozumies
ak by si potrebovala niečo vysvetliť tak sa kľudne na mňa obráť, ja síce nerobím VS na SR ale V zahraničí A tam sa ide oveľa viac do hĺbky
každopádne ak môžem pomôžem
ja mam 35 rokov A študujem I keď nie s nadšením

tajka1986
11. mar 2016

@snezienka12345 ked uz na asisetntku niekto potrebuje Bc.vzdelaneho cloveka,fuu ja zasnem teda. O chvilu aj upratovacka bude musiet mat minimalne maturitu. Urcite pokracuj,ked si dala uz 3r.,dalsie dva zvladnes. Nie je to zadarmo, ale ten pocit potom 🙂

tyelde
11. mar 2016

podľa mňa to nie je o tom, že by si na to nemala, možno si si len vybrala blbý odbor, keď ti to nejde do hlavy....ja som mala tiež na gympli v pohode známky a keď som bola na odbore čo ma nebavil tak to išlo totálne dole vodou...potom som zmenila odbor a zrazu známky zase dobré a rozumiem hocičomu, pričom celú strednú som bola totálne vysadená na technické odbory a nevedela som si perdstaviť sama seba na nejakom humanitárnom a som tu a v pohode...podľa mňa si pozri príbuzné odbory, či by ťa niečo nezaujalo viac a zabojuj 🙂 ale jasne, aj bez školy sa dá a bez problémov, prax je podstatnejšia 🙂

tajka1986
11. mar 2016

@snezienka12345 ak budes potrebovat pomoct s cimkolvek z uctovnictva napis IP

h2
11. mar 2016

@snezienka12345 Ahoj, napriek tomu, že väčšina názorov je tu proti dokončeniu štúdia, ja Ti radím, aby si to predsa len ešte skúsila vydržať. Ten pocit, že sa na škole trápiš, je veľmi častý a úplne normálny, som si istá, že ho zažili aj tí tvoji spolužiaci, o ktorých si písala, že im skúšky idú. Ja som tiež mala zo skúšok hrôzu a dokonca ešte niekoľko rokov po skončení školy som mávala zlé sny, že ešte nemám všetky skúšky hotové a budem si musieť niečo dorobiť. 🙂 Ale stojí to za to, hlavne, ak si už škole obetovala 3 roky. Ja som bola tiež taká "múdra", že načo mi je VŠ??? A ako jediná z ročníka na gympli som si nedala prihlášku na žiadnu výšku, hoci spolužiaci si dávali aj 2-3. Rok som robila, prevažne prácu asistentky, o ktorej snívaš Ty a vôbec to nie je ľahšia práca. Nikde nie je napísané, že s Ing. titulom musíš mať brutálne zodpovednú stresujúcu prácu s maximálnym využitím analytického myslenia. Mne sa v praxi otvorili oči a hneď na ďalší rok som sa na VŠ prihlásila. Teraz mám super prácu, ktorá ma baví, pohodička, žiadny stres. A, mimochodom, najviac vedomostí, ktoré pri práci využívam, som sa naučila až v práci, škola je do veľkej miery len teória, neboj, z toho, čo si teraz musíš natlačiť do hlavy, neskôr využiješ len minimum.

verus16
11. mar 2016

dalej!!! urcite dalej, su to len dva roky , to das so zatatymi zubami nechtami ale das to!!! a niesi sama s ucenim som na tom rovnako, a urcite je nas omnoho viac, ucilo sa mi naozaj tazko a este obzvlast ked sa mi narodila dcera. a ano bolo aj vela preplakanych chvil hlavne nad analytickou matematikou🙂) nevzdavaj sa, aj ked nechces robit nic narocnejsie ale mozes byt na seba hrda ze ty si to dala.

snezienka12345
autor
11. mar 2016

dakujem za vsetky rady 🙂

savanna
11. mar 2016

ako by som tu citala o sebe, ja tiez euba 😀 ja som potila krv prve tri roky, nebavilo ma to, neslo mi to do hlavy, tiez som sa to strasne pomaly ucila .. dokopala som to na toho Ing. za prve tri roky som skoro prisla o nervy, ale posledne dva roky bola pohodicka, aj ucivo lahsie. teraz robim nieco uplne ine, nema to nic spolocne s ekonomiou (nastastie 😀 ), ale rozmyslat sa pri tom musi dost a myslim, ze mi to aj celkom ide. dnes je doba otvorenych moznosti, robit mozes cokolvek v odbore, v akom si vyberies 🙂 takze si myslim, ze sa vobec nemusis uspokojit s asistentkou len preto, ze ta ekonomia nebavi a nenaplna 🙂

nedielka
11. mar 2016

Pre mna bol Ing. stupen lahsi ako Bc. Ešte to skús. Ale určite denne, externe sa preberá všetko velmi rýchlo.. Študovala som aj denne ,aj externe.Odporúčam, ak máš problémy, radšej denne.

sardinka335
11. mar 2016

Ja si myslím, ze bojovníčka si uz teraz..zial je to tak, niekto sa uči lahšie a iní musi viac makat. Ked si dala 3 roky tak tie 2 uz nejako doklepeš....nikdy nevieš kedy sa ti Ing. zide...ved ti nikto nekaze robiť nejaku učtovničku a podobne. KOlko ludi robí ine ako vyštudovali? A zase sa tolko nepodcenuj, neporovnavaj s ostatnými...na asistentku stači naozaj aj SŠ - budeš dievča pre všetko na to sa vykašli to mozeš robiť hocikedy....

gita17
11. mar 2016

@snezienka12345 preco hned asistentka za 600???vies nemcinu, chod do IBM, 1000 nastupny, ziadna zzodpovednost...pohodicka

maria1989
12. mar 2016

nemôžeš druhý stupeň vyštudovať na podobnej, ale ľahšej škole?

mb269
12. mar 2016

Dokonci si Ing. pokym mas teraz moznost. neskor mozes lutovat a je mozne ze sa ti nebude chceit dokoncit druhy stupen