Mať dieťa bez vlastného bývania?

22. júl 2021

Dievčatá riešim pre mňa dosť zásadnú dilemu. S partnerom by sme chceli dieťa, ja ale váham, nemáme vlastné bývanie. Partner je po osobnom bankrote, takže jemu nikto hypo nedá, ja zarobím celkom dobre, ale takisto som hypo nedostala. Obaja pracujeme, zarábame dobre, nič nám nechýba. Som z toho nešťastná, jednak z toho, že ktovie či vôbec niekedy budeme mať vlastné bývanie a jednak z toho, že bývame v prenájme a nie som celkom stotožnená s myšlienkou mať dieťa bez vlastného bývania.
Čo si o tom myslíte?

dominikac321
22. júl 2021

ja by som nesla do dietata bez vlastneho byvania, no pises, ze nevies ci pre vas vlastne byvanie bude niekedy realne...

nikpa
22. júl 2021

Pokiaľ sa o neho dokážete postarať, hoci aj v podnájme tak nevidím problém. Inde vo svete je bežné žiť v podnájme aj celý život. To len u nás máme predsudky a stres, že si musíme zadovážiť niekoľko tisíc eurové hypotéky na 30 rokov a až potom sme spokojní. Nehovorím, že nie je istejšie bývať vo svojom ale určite by som tomu nepodmienovala založenie rodiny, ak ste na tom finančne dobre.

autor
22. júl 2021

@dominikac321 Áno. Nezarobím zle a predsa na hypo nedosiahnem. Nerozumiem tomu. Ako sa potom človek dostane k vlastnému bývaniu? Som z toho fakt smutná. Neviem čo robiť.

heleninamama
22. júl 2021

Celé zle. Toto by som povedala dcére: Nikdy nemaj dieťa s priateľom, ale len s manželom. A už vôbec sa nezahadzuj s indivíduom bez peňazí a dokonca po osobnom bankrote = je to nezodpovedný a nečestný lajdák a taký sa nezmení.
Ak budeš mať s takýmto dieťa/deti, o pár rokov zdrhne a budeš mať problém s alimentami a navyše sa budeš natrvalo pretĺkať po podnájmoch (a aj to bude s deckom problém). A na seriózneho chlapa zabudni.
Mladá, slobodná a bezdetná žena si môže vyberať a riadiť, aký bude mať život. Nedávaj sa takto lacno.

diewcatqoo
22. júl 2021

Ze ja by som sa nikdy nehrnula do dietata s niekym po osobnom bankrote. Neviem, co k tomu viedlo tvojho chlapa, ale mne by uz asi navzdy blikali kontrolky, ze co sa tyka financii, bude v buducnosti problem.

dominikac321
22. júl 2021

vcera bol taky obrazok na FB, ze v banke ti nedaju hypoteku lebo nemas podla nich mesacne na 500e splatky a tak byvas aj nadalej v podnajme za 650eur...

bluka2
22. júl 2021

A prečo tak dopadol s tym osobným bankrotom? To skôr by ma zaujalo. Inak s byvaním v podnájme nevidím žiadny problém, skôr naopak, máte vyššiu flexibilitu..

autor
22. júl 2021

@heleninamama Svadbu máme v auguste, kvôli korone sme to museli presúvať. Nezodpovedný bol, ale to je minulosť. Viem koho si beriem.
@diewcatqoo

zuzanka.zuzu
22. júl 2021

na nájom ti bude frflať hlavne generácia, ktorá svoje byty dostala zdarma (resp. odkúpila za pár tisíc korún) 😉 takže ak máš ozaj poriešnú svadbu, neváhaj kvôli nájmu vôbec nie

autor
22. júl 2021

@nikpa Je to tak, inde je to normálne. Lenže aj moji rodičia, rodina, babky sa ma na to stále pýtajú, že prečo nemám svoje vlastné. Je to fakt nepríjemné a cítim sa neschopne.

dominikac321
22. júl 2021

@zuzanka.zuzu ja neuznavam podnajom a byt som si kupila za svoje a budem dalsich 29 rokov splacat...
autorka, ak to tak necitis tak este pockaj, zenska intuicia este nikdy neklamala...

autor
22. júl 2021

@bluka2 V mladosti porobil blbosti. Neriešil to.

janeninka
22. júl 2021

Zalezi od okolnosti.. Mate nieco nasetrene? Vie partner hospodarit? Ste v lokalite kde sa da labko najst podnajom v prípade, ze by ste tento museli opustit? Sla by som do toho asi len v pripade, ze mam fakt dost nasetrene.. A druhe dieta by som si fakt rozmyslela lebo s dvoma detmi sa podnajom hlada este tazsie..

zuzanka.zuzu
22. júl 2021
bluka2
22. júl 2021

@heleninamama pretlkat po podnájmoch, aha, jasne. Často sú tie podnájmy lepšie, než čo by sa dalo kúpiť s hypo. Inak aj s 2 deťmi nie je problém dáky dobrý nájsť - máš skúsenost, že tvrdíš čo tvrdíš? Lebo ja hej a nikdy som nemala problém

autor
22. júl 2021

@dominikac321 lenže dokedy čakať? Už mám pocit, že vlastné bývanie si môžu dovoliť len ľudia zarábajúci 2000€ a viac.

bluka2
22. júl 2021

napíš konkrétnejsie aké blbosti. Baby ti lepšie poradia. Sú menšie a väčšie blbosti

dominikac321
22. júl 2021

@zuzanka.zuzu ze nie som generacia ktora dostala byt zadarmo a napriek tomu neuznavam podnajom

mabenn
22. júl 2021

Nie. Za mna, dieta si zaslusi prist do vlastneho domova.

s_a
22. júl 2021

Tak ale za 5 rokov by mu tu hypo mohli dať, nie? Ak mal ten bankrot nedávno, veru ja by som ešte počkala so základným rodiny s takým mužom 🤷🏼‍♀️

dominikac321
22. júl 2021

autorka, chcela si nazor, ja som ti ho dala, pre mna zit v podnajme je nepredstavitelne, pride majitel bytu a povie ze sa mate o mesiac vystahovat a co urobis?...

ckocka
22. júl 2021

@dominikac321 To znamená čo? Že človek ktorý finančne na vlastné bývanie nikdy nedosiahne by sa nemal rozmnožovať? Alebo by radšej nemal vobec existovať? Alebo by sa mali podobné prípady niekam vyexpedovať do kolónií?

sasesoe
22. júl 2021

Kvoli comu si nedostala hypo? Akt su hypo na 80% nehnutelnosti, mas tych zvysnych 20%? Tiez je lahsie dostat hypo na byt v meste ako na dom (stavbu). Taktiez hra rolu, aky velky/drahy by ste chceli. Mozno zacat s niecim mensim na zaciatok a po 5r predat/vymenit s doplatkom za nieco vacsie. Ked obaja dobre zarabate, tak si musite za par rokov na vlastne byvanie nasetrit. Mozno tam sa pozri - ze kolko realne usetrite, ake mate vydavky, ci planujete rozpocet, atd... ono pri dietati zvacsa tie prijmy klesnu. Na druhej strane moze vzrast motivacia...

autor
22. júl 2021

@bluka2 Požičal si, zostal bez práce a prestal splácať. Bol ľahkovážny. Ale teraz je veľmi zodpovedný, všetko platí včas, nikomu nedlhuje.

dominikac321
22. júl 2021

@ckocka nadych vydych preboha, ja som jej napisala MOJ pohlad a postoj, dodala som ze ak ma POCIT ze dieta nie tak nech sa nim riadi...neviem kde si precitala ze ludia bez vlastneho byvania by sa nemali rozmnozovat

zuzanka.zuzu
22. júl 2021

@dominikac321 no očividne to píšeš dosť agresívne a bohorovne.... dúfaj, že nikdy nebudete v takej kríze, že nebudete mať na spátku hypotéky a budete tak musieť ísť do podnájmu 😘

ckocka
22. júl 2021

@dominikac321 Ja sa nijako nerozčulujem ani nepoburujem, je to len tak ako píšem - neviem si predstaviť čo sa skrýva pod vyhlásením neuznávam podnájom.

ab727
22. júl 2021

Keď som mala prvé dieťa žili sme v podnájme,nezodpovedný partner a bolo mu jedno že nebývame vo vlastnom...s terajším manželom sme si najprv kúpili byt a teraz máme drobca...Dlhé roky som bývala v podnájme,ono je to vždy lepšie ako vysieť na krku rodičom.Ale príde mi logickejšie platiť vlastný aj keď hypo ako platiť cudziemu a navyše veľa ľudí nechce do podnájmu rodiny s deťmi...

s_a
22. júl 2021

@zuzanka.zuzu tak ono splátka hypotéky vyjde väčšinou ešte menej ako podnájom, takže kebyže sú v kríze, tak skôr banka vie vyhovieť odkladu splátky ako majiteľ odkladu nájmu 🤷🏼‍♀️

dominikac321
22. júl 2021

@zuzanka.zuzu to ako to ty pochopis ja za to nemozem, pisem to uplne normalne ako to je, akurat mam tendenciu nedavat smajlikov 🙂

@ckocka lebo platis za nieco co nie je tvoje ani nikdy nebude, si zober ze moja kamoska plati mesacne 670 eur, byvaju 2 roky, to je 16 080eur a uznaj ze je to uz pekna suma z hypoteky....