Mateřství po 45. Co si o tom myslíte?

ankonco
3. feb 2009

Neodolala jsem a pokusim se zde o diskuzi tykajici se materstvi ve vyssim reprodukcnim veku.Motivoval me k tomu clanek o Bare Basikove, ktera ve svych 45ti ceka treti mimco. Zajimaly by mne Vase nazory, zda si myslite, ze je spravne, aby mela dite zena ve vyssim reprodukcnim veku i za cenu toho, ze se eventuelne nedozije jeho dospelosti. Jsou zde nejake otazky socialni, psychologicke, pravni? Kdo muze zene udat nejake hranice, kdy mit a kdy nemit dite?

broucek26
3. feb 2009

Já myslím, že je to na každé z nás jak se cítí. Neschvaluji děti v pozdějším věku, ale ani to neodsuzuji. 🙂

zuzkaprofant
3. feb 2009

preco nie kazdy je taky stary na kolko sa citi 😀

astrane
3. feb 2009

No můj osobní názor je,že po 40 už je žena zpravidla reprodukčně za horizontem.Pokud by ale otěhotněla bez pomoci lékařů a spíše náhodně-tj selhání anticoncepce,pak si myslím,že je to signál,že vše funguje a pokud se na to cítí,pak bych hlasovala pro miminko.Pořídit si mimčo v tomto věku plánovaně považuju za nezodpovědné,ale nikoho neodsuzuju,pokud jim to příroda dopřála,můžu jen držet palce.
Jinak souhlasím pro umělé oplodnění s hranicí 40 let(přivádět do jiného stavu ženy v důchodovém věku mi nepřipadá správné).Každá žena by si měla rozmyslet,co v životě chce a já myslím že ve 40 už to ví-ne že se v 55 rozmyslí a dělejte se mnou něco-chci dítě-viz ta Rumunka co měla přes 60

strouzek
3. feb 2009

no tohle je těžké říct, mě měli naši skoro ve 40 letech a to ještě v době komunismu a ještě po tom co jim jedno dítě umřelo a jedno mamka potratila ale stejně do toho šli, lidi jí sice pomlouvali a odsuzovali že si pomalu ve věku babičky pořídí haranta a doktor jí seřval a vyhrožoval že budu postižená a nevím co ale šli do toho a nevidím v tom problém. navíc v té době to nebylo jak teď utz a gen. testy, prostě riskovali ale risk je zisk no ne??

na druhou stranu je ale věc jiná pak ta výchova, ač mám starší bráchy ti už byli dospělí a tak jsembyla vychovávaná jako jedináček (což mi zas tak nevadilo 😀 ) jediný snad co mi vadilo hodně bylo že jsem se za věk rodičů styděla zvlášť když si někdo pletl naše s babičkou a dědečkem a taky to že už byli "pohodlnější" takže nehrozilo že z našima budu jezdit po výletech a po dovolených, naši v tom věku byli nejradši doma nebo na zahradě a když jsem šla na střední tak šla mamka do důchodu. ale kdoví jací by byli kdyby byli mladší, určitě bych to ale neodsuzovala. neříkám že já bych si dítě v tomhle věku pořídila ale určitě to neberu jako něco strašnýho, je to každýho věc a Basikové fandím,kdyby jí bylo 60 tak to bych byla proti ale ve 45 letech nevidím problém.

ankonco
autor
3. feb 2009

Dekuju za nazory 🙂

hupcza
3. feb 2009

dělá se z toho kdo ví co ....
to, že naše mámy měly dvě děti ve dvaceti, a třicítka na porodní sále byla něco jako ufo, je pravda
ale koukněme na naše prababičky, které měly třeba 8 dětí (které se dožily dospělosti) - kdy je plodily? no jistě - i kolem 40
takže žádný nový fenomén to není
jedniný rozdíl je v tom, že čtyřicátnice z generace prababičky byly udřené takřka stařeny a dnešní čtyřicátnice jsou leckdy šmrncovní baby s energií, postavou atd. osmnáctky
(myslíte, že se basiková nedožije 20 narozenin svého prcka? no třeba ne ...ale rozhodně nepodlehne nemocem stáří)

dnada
3. feb 2009

já si myslím,že je to na každém ,jak se rozhodne a jestli si myslí že bude mít sílu vychovávat v tom či jiném věku dítě a jestli dokáže myslet i na to dítě jak to bude za pár let.

hupcza - ano,dnes je to tak a dřív to bylo jinak a před 70ti lety to bylo taky jiné,to se nedá srovnávat,v dnešní době kdy je antikoncepce či umělé oplodnění nebo možnost sterilizace

Já osobně mám 6sourozenců,jednoho o rok mladšího ,pak sestry o 16let starší a nejstarší bratr je přesně o 20let starší než já. A musím říct,že uvnitř prostě mám bráchu jen jednoho,toho mladšího,vyrůstali sme spolu,ty ostatní pomalu ani neznám,byli pro mě víc jako rodiče než sourozenci a i dnes mít rodiče ve věku prarodičů okolních lidí není většinou moc přijemné. Jinak,mě docela mrzí,že se můj malej možná ani neztihne poznat svoje prarodiče☹ V tomto směru je to možná trochu nefér vůči dětem,mít je po 40cítce. To sem vlastně ještě nenapsala,mě měla máma ve 40 a bráchu v 41(dnes je mamce 69 a tátovi 73 a bohužel jsou i dost nemocní☹ ) Tak asi tak to vidim já.

hupcza
4. feb 2009

dnada: to chápu ..tchýni je 70, manža se svým bratrem sdílel domácnost pouhé tři roky - jsou to de facto cizí lidé (např o mém těhu od něj věděla notářka, účetní, ale jeho bratr ještěve 20ttneměl tucha)
takže prcek nebude mít děděčka - ten umřel, ani strýce (stýkáme se formálně z výše uvedeného důvodu) no a babičku sice jo (ale vzhledm k povaze tchýně, taky moc ne)

jenže - zkusmesi to obrátit - dítě ve dvaceti - to znamená, že babičkabude mít kolem 40 - takže žádné hlídání, žádné prázdniny u babičky,jelikož babička bude do jejich dospělosti v pracovním procesu ....

lumah
4. feb 2009

a čo poviete na to, že žena má 44 a chlap 34, žena už má jedno dieťa z prvého manželstva, ale jej druhý muž-tento 34 ročný deti ete nemá. Čo by ste robili, keď ho milujete a chcete s ním žiť? 😉 Nebolo by vám luto, že on deti mať nebude, lebo aj ked vy deti ešte možete mať, ale čo preboha na to povie okolie? Myslím si, že pokial žena je schopná rodiť-nie samozrejme v 60tke, nie je na tom nič divné, ked porodí po 40tke alebo v 45.

mirka755
4. feb 2009

ahoj, bylo to tak i dřív a nevidím problém aby žena když se na to cítí tak aby měla dítě v pozdějším věku. Moje babička měla 12 dětí, my jsme 4 holky.
lumah: tohle byl kamarád, jemu je 34 let a měl přítelkyni 42 let. Píšu měl, protože na něj zahrála habaďuru s dítětem. Chtěla mu dát dítě za každou cenu, sice otěhotněla ale vzápětí o to přišla a nikomu nic neřekla-přiznala se až 3 týdny po údajném termínu.
Pokud ta žena opravdu chce a jde to, tak proč ne

lenkabu
4. feb 2009

Já to neodsuzuju ale ani bych to nedoporučila.čtyřicítka asi dítěti předčasně neumře,ale bude nucena zvládat puberťáka v 55..kolik bude mít v tom věku pochopení pro 15ti leté dítko?taky se dost zvyšuje pravděpodobnost že přijdou zdravotní problémy,otázka je jestli bude schopna zajistit všechny potřeby dítěte.

Ale jak jsem psala,ať si každý plodí jak se cítí,ovšem IVF bych stopla max na 45 letech.

bihan
4. feb 2009

Podľa je to ešte relatívne v pohode, ak to nie je prvé dieťa a rodičia sú pripravení na to, že budú v dôchodkovom veku, keď dieťa pôjde na výšku.
Moja teta mala posledné dieťa v 38r a povedala mi, že je to už na palicu, lebo malá vidí, že ostatní rodičia v škole sú mladší a bojí sa, že jej rodičia umrú (sesternica má 10r). 45 mi príde už fakt ako veľký extrém a ja by som do toho nešla.
Na škole sme mali dievča - rodičom sa podarilo ju splodiť po 40-ke.. prvé a vytúžené dieťa (vtedy IVF ešte nefungovalo) a tá kočka nebola normálna. Nesprávala sa ako rovestníci, malá hrozne zvláštne názory, nehovoriac o oblečení... toto by som svojmu dieťaťu urobiť nechcela.

celine
4. feb 2009

U nas pracovala jedna pani, ktora otehotnela v 50-tke, prisla na to tusim az ked zacala citit prve pohyby (myslela si, ze je v menopauze). Teraz ostosest kocikuje 😀 . Ale si myslim, ze 50 rokov je uz fakt privela na babatko.

daska11
4. feb 2009

přidávám se do diskuze. Jak bylo zmíněno.Je tady tolik aspektů. Tak např.:je mi 40,mám dva zdravé kluky 14 a19 a po smrti manžela jsem s nimi byla skoro 11let sama. A když říkám sama,tak doslovně. Jeho rodiče nežili a moji chodili do práce a bydleli 30km.Takže pěkný cvrkot. Ale jak bylo napsáno-za komančů která holka ve 20 neměla dítě- byla DIVNÁ. Já měla první v 21 a druhé v 26. Takže relativně DIVNÁ.Jenže kluci nezažili prázdniny u prarodičů-protože v době prázdnin dostávali dovolené hlavně rodiče s dětmi,ale ne prarodiče-takže jsem je vesměs trávili spolu a aktivně. Aspoň na týden pod stan,pak do lesa,k vodě , na kolech(to snad jezdili dřív než chodili 😵 ) Vedla jsem je ke sportu a přírodě. Starší dnes maturuje a mladší je v 8 a má samé jednotky. Jsem na ně pyšná. Před dvěma leta jsem díky přátelům poznala toho nejskvělejšího chlapa pod sluncem. Myslela jsem si,že normální chlapi vymřeli. Ne,že bych po celou dobu co jsme byli sami nehledala přítele. Ale buďto chlastali,byli samolibí,sobečtí,škrti...a mohla bych pokračovat.Přítel je o pět let mladší,děti miluje a se svou bývalou ženou absolvovali umělé.opl.Nedařilo se a nakonec zažádali o adopci. Tolik po dítěti toužil,že dělal vše. Jenže vše dopadlo paradoxem. Žena si po netu našla jiného,během pár týdnů se sbalila a zmizela. Rozvedli je po pár měsících. Rozhodnotí o adopci přišlo v době,kdy jsme se už poznali a na úřadech nechápali,co se stalo,když po těch všech testech co prošli najednou adopce stop. Prostě to asi nezvládla nebo po dítěti zas tolik netoužila Kdo ví. Je to partner,který mně hýčká,rozmazluje,splní mi každé přání a děti miluje. kluci ho mají taky moc rádi-je vtipný. A hlavně-je na něj spolehnutí. Se vším mi pomáhá...No a vy byste váhali nesplnit mu to jediné po čem celou dobu touží? Já děti miluji a nemám strach z toho,že bychom byli málo aktivní. K vánocům dostal Taťka čekatel nové kolo a už mu štymuju sedačko pro malé. Na výlety,k vodě na loďkách(závodně jsem veslovala).Takže je to opravdu zaváděcí. Navíc jsou tady obě babičky čerstvě v důchodu,mladší syn se těší,že bude holky oblbovat kočárkem 😉 a přítel? To je samé ťuťu ňuňu a s čím chci pomoct atd.. 😵 Moc se všichni těšíme

petule.h
4. feb 2009

strašně držím palce, já to chápu, ač jsem mladá, myslím, že bych se zachovala stejně...5 let není rozdíl, znám sdpousta párů okolo mě a je to ok...jde jen o tebe, ale ty se těšíš, taže super a at je vše dokonalé...kde chceš rodit?

pajdulka
5. feb 2009

daska- jj tak tady jsi no to je mazec jaké názory tu kolují na věk a porody. Docela mě to překvapuje.Já si myslím ,že 40 je ok.Holky vždyť je to dneska všechno jinak,věk úmrtnosti se zvýšil z 60 na 80 , další generace nemívá děti v 18 posouvá se všechno,vždyť to musíte vidět.Není nic divnýho že ženy rodí své první děti ve 30.Takže nějaké ty názory ,že by to někdo svému dítěti neudělal,mi připadají dost hloupé.Každá má snad rozum a ví na co stačí. Daska fandim ti a držím palečky snad se nám brzo zadaří. 😉 Tvůj příběh umím pochpit zažila jsem něco podobného.

titkovamiriam
5. feb 2009

kazde materstvo je krasne,a nikdy nehovorme nikdy-clovek nikdy nevie co prinesie zivot. a mladsi vek nazarucuje ze vychovame deti spravne,alebo ze budeme zdravy ci zivy. 😲

je to skor na obdiv ked sa zena rozhodne mat dieta v takom veku ,lebo podla mna su uz urcite zdravotne rizika.

co sa tyka mladsich partnerov mam nazor taky isty-nezalezi na veku ale zrelosti

bihan
5. feb 2009

Ja som hovorila o situácii, keď mali rodičia jediné dieťa a navyše po 40-ke, čo je úplne iná situácia.. koho to dieťa bude mať, keď rodičia umrú? s kým sa bude rozprávať o prvých láskach a o sexe, ak nemá súrodencov? Menopauza ani prvá MS sa ženám neposúva, plodnosť sa stále po 35 veľmi rapídne znižuje a ani fakt, že sa dnes pomaly bežne ľudia dožívajú stovky, na tom nič nezmení, starnú rovnako.
Keby som bola v takej situácii ako dashka, určite by som konala rovnako, ale keďže mám tak isto priamu skúsenosť v rodine, hovorím, ako to vidím ja a hlavne moja teta, ktorá si to prežila a nemá už miminko, ale pomaly malú puberťáčku.
Takže spokojne poviem znovu, že keby som mala mať prvé dieťa po 40-ke (nebodaj 45-ke), tak ho asi radšej ani nemám. A v 40-tich možno nie je problém zvládnuť maléh prcka, ale zvládnuť v 55-ke pubertálne výlevy, to bude slušný zaberák, tak snáď na to budete pripravené 😉

veva1
5. feb 2009

ahojte.
nemam nazor na dietko po 40,mat ci nemat,nikdy som nad tym nerozmyslala,ale mam 55 rocnych rodicov a nemam pocit ze by teraz nezvladli pubertaka,ani nemam pocit,ze dietatatu stari rodicia skazia zivot.Mam 23 rocnu kamosku s 2 rocnym dietatom a trpezlivost nema ziadnu,dalsia znama 30 rokov dieta 11 akurat to zacina s nou plieskat a trpezlivost,ci vychova ziadna.To nie je o veku ale o povahe. Tak isto mozu zomriet aj mladi rodicia,ci ochoriet,alebo jednoduch svoje dietko nezvladat. A to ze to jedno dieta bolo cudne??? Kolko cudnych deti je pri mladych rodicov?
no a radsej dat lasku a riadnu 10 rokov ako ziadnu cely zivot.

pajdulka
5. feb 2009

Bihan- jistě že je to názor,ale já mám prostě jiný. 😉.....

titkovamiriam
5. feb 2009

a ja by som to brala 😀 ,dufam ze v tom veku uz budem babicka tak by som vnuca vychovavala pri vlastnom 😀

katy2
5. feb 2009

ja mam 39 a cakam svoje prve, vytuzene, vyprosene.... a ked to bude co len trochu mozne, tak mu dame aj surodenca.... 😵

titkovamiriam
5. feb 2009

katy drzim moc-moc palce

maart
5. feb 2009

...Bihan, myslim si, ze kdyz napises....ze by si radsi sve prvni dite ve 40-ti letech nemela....., tak ze vubec nevis, o cem pises 😉 ......

Katy, gratuluju moc....KRASA 🙂 !!!!

katy2
5. feb 2009

dakujem 😵 😵 😵 😵
je to nadherny pocit a velmi si ho vychutnavam... strasne sa na babo tesime, obaja... 🙂

bihan
5. feb 2009

Maart,pravdu máš, prakticky neviem, o čom píšem a už sa to našťastie ani nikdy nedozviem 😉
Pre mňa je vek na materstvo fyziologicky daný a nie je to náhoda, že po 40-ke je už plodnosť výrazne obmedzená (teda u žien). Ak sa to však nejakej mamine podarí bez vonkajších zásahov, tak je jej telo zrejme na materstvo ešte pripravené, ale potom tu nastáva tá morálna zodpovednosť už len za to, že bude musieť svojmu potomkovi vysvetliť, prečo si všetci myslia, že po neho chodí stará mama...
Ja nikoho nesúdim, to naozaj nemám za potrebné, len je fajn nepozerať len na tú krásnu stránku "sme tehotní a čakáme miminko", ale aj na tú, čo sa bude diať potom - o 5, 10, 20 rokov. Ak sú na toto všetko rodičia pripravení, tak je všetko v najlepšom poriadku.
Človek je tvor sociálny, nemôže žiť v odlúčení a to, že dnes hviezdy rodia v 45-ke neznamená, že je to nový trend hodný nasledovania, pretože pre väčšinu ľudí to nie je "normálne" a "starší" rodičia sa budú musieť vysporiadať s kopou problémov, ktoré tí "mladší" rodičia nepoznajú.

katy2
5. feb 2009

bihan, nemam pocit, ze by som v 55 nevedla byt svojmu dietatu dobrou mamou.... je to vec povahy, zivotneho postoja.... mimochodom som ucitelka a cely zivot pracujem s pubertakmi, viem, o com hovorim....

maart
5. feb 2009

Napsala jsi to,Bihan, moc pekne a rozumne, fakt 🙂 . Mas naprostou pravdu o tom, ze trend "hvezd" mit dite v pozdnim veku neni nutne nasledovat...no zaroven si myslim, za zadny rozumne uvazujici par opravdu neposouva tehotenstvi jenom proto, ze nejaka uzasna super star prave v padesati porodila.

Je taky ale pravda, ze se proste nekdo muze dostat do takove situace, kdy holt detatko ceka nebo chce kolem 40-ti (duvodu muze byt opravdu hodne)....a pak si troufam tvrdit, ze pokud jsou rodice zdravy, v pohode, zajisteni atd., tak neni zadny zavazny duvod, proc ditko nemit. Urcite je nutne se zamyslet nad tim, jestli jsou schopni vsechno zvladnout tak, aby se dite necitilo vyloucene z kolektivu...aby se pripravili na to, ze pubertacky cas jejich mimca bude treba v jejich veku narocnejsi.....Ale muzu Ti rict, ze ted uz do skolky nebo skoly pro deti chodit rodice opravdu vyssiho veku, nez to bylo pred 15-20 -ti lety 🙂 .

Ted ale mluvim o veku 40 let.....samozrejme v 50-ti letech uz je to vsechno zase o necem jinem....hlavne tedy u zeny.

maart
5. feb 2009

A to vis, Katy, ze to zvladnes UPLNE v pohode 😉 ......

titkovamiriam
5. feb 2009

tak ja som mala kopec problemov ked som mala mimi v 19 a v uplnej pohode som si to v 35 uzivala 😀 😀 a viem si predstavit zeby som rodila aj dalej a to ze v 55 sa nedaju zvladnut je blbost,lebo nasa 70 rocna babka ma u nas mareka cely den a cez vikend ma dospelich vnukov 😀 a je v pohode aj zdravym aj myslenim a obcas jej to aj uprimne zavidim. 😀 😀 moji starsi synovia sa s nou mozu rozpravat od skoly az po sex 😀