Materstvo v mladšom versus staršom veku

medea2003
2. jan 2021

Ahojte. Rada by som poznala váš názor, v čom sú výhody, že si "odbijeme" materstvo po dvadsiatke, alebo dajme tomu, že to stihneme teda ešte pred tridsiatkou? Alebo z nejakého vnútorného nastavenia je lepšie materstvo neskôr, že už sme zrelšie, múdrejšie? 🙂 ja som sa dnes stretla s názorom, že keď to žena nestihne do 35, tak by to už mala nechať tak a zostať bez detí, lebo mať deti neskôr sa už nepatrí... čo som ostala dosť mimo. Alebo sú medzi vami matky, ktoré ste mali dieťa skôr a teraz vo vyššom veku máte ešte ďalšie bábätko? Ako vnímate tie rozdiely?

rachel36a
2. jan 2021

Prve v 24, druhe v 43.. rozdiel nevidim...vychovavat dieta je vzdy praca na plny uväzok...

777januska777
2. jan 2021

@medea2003 podla mňa záleží čisto od nastavenia zeny. Ja by som deti po 35 nechcela, keby sa stala nehoda, tak dobre, ale inak nie. Ja si chcem vo vyššom veku už užívať s manželom a s celkom samostatnými detmi.

veronikaszabova
2. jan 2021

Porody v 24 a 29 rokoch. Teraz mam 35 a neviem si predstavit, zeby som mala teraz porodit a starat sa o male dieta.

mima1
2. jan 2021

Ja by som prijala deti asi skor ako 30 niekde mozno medzi 27 az 30 no vyslo to ovela neskor ale nevadi

breznica
2. jan 2021

Syna som mala v 23. Teraz mám o mesiac 34 a predstava že by som mala byť tehotná a zažívať tie prvé mesiace s bábätkom je scifi, už som pohodlná

tifi2324
2. jan 2021

@medea2003 ja som mala prvé v 20 druhé v 23 a bolo to super mala som veľmi veľa energie teraz mám 29 čakáme tretie no už to nieje také super ako v 20 tich ale možno aj zato že teraz mi je stále veľmi zle čo mi pri chlapcoch vôbec nebolo......uvidíme ako to budeme zvládať tie prebdene noci ale na bábätko sa veľmi tešíme ......každý nech má dieťatko v tedy kedy sa NATO cíti na nevidím nič zle mať dieťa aj v 40 keď sa NATO žena cíti prečo nie

zitaje
2. jan 2021

Ja mám štyri deti, rodila som vo veku 26, 32, 37 a 43 rokov. Za mňa najlepší vek bol 32r, potom 26, 37 sa ešte dalo a toto posledné "na staré kolená" mi dáva najviac zabrať, ale o pár rokov možno ešte budem osudu vďačná, že to posledné dietko prišlo tak neskoro 🙂

mamicka2005
2. jan 2021

@medea2003 Syna som mala vo veku 22 rokov, bola som mladá ale s manželom sme to zvládli. Robili mi sekciu, preto som sa ďalšieho pôrodu bála. Čakala som kým budem staršia a múdrejšia a nebudem sa báť pôrodu. Teraz mám 37 a som v 7.mesiaci tehotenstva. Nejaký extra rozdiel nevidím, cítim sa dobre a či som už múdrejšia a zrelšia, stále netuším 🙂. Ale chceli sme druhé dieťatko, aby syn nebol sám. Syn už má 15 rokov a veľmi sa na bračeka teší. Ako to budem zvládať po pôrode netuším, ale snáď to zvládneme. Držím Ti palce nech sa už rozhodneš akokoľvek 🙂.

abigail88
2. jan 2021

@medea2003 ja si myslim, ze je lepsie skor, ak sa da...aspon, co si vsimam aj zeny v okoli. Cim si starsi, horsie zvladas neprespate noci, behania za detmi, ked su stale v pohybe v case stvornozkovania a prvych krokov. Samozrejme su aj vynimky, kde "starsie" zeny zvladaju materstvo lahsie ako mladsie matky. Ja som rodila v 25 a 28 a som rada, ze nam to takto vyslo.

ruzasipova
2. jan 2021

@medea2003 Mam 34 a deti 5 a 1rok :D Tie co pisu, ze by ich porazilo - nie neporazilo, proste to nejako zvladas. Ja som zas rada, ze som mohla na dieta psychicky dozriet. Aj kamosky, co maju takto stare deti su v mojom veku.

medea2003
autor
2. jan 2021

Dakujem velmi pekne za kazdu vasu reakciu. A vnutorne ste boli v roznom veku nastavene ako? Asi je to individualne u kazdeho, ale mam pocit, ze neskor by som materstvo prezivala plnohodnotnejsie, verim, ze by som bola zrelsia a mydrejsia 🙂 co by sa hodilo aj v materstve. Teraz mi to pride, ze vsetkym preletim ani neviem ako, svet gombicka, ci by som sa vedela tak nastavit a nepreletiet aj to, ak chapete, co myslim. Aby mi nebolo neskor luto, ze som to materstvo ani neuzila, len nim prebehla...

miakey
2. jan 2021

@medea2003 ja mam teraz prvé dieťa, rodila som pred 32. Do takých 29-30 rokov som sa ešte úplne necítila na materstvo, potom postupne to prišlo. Je to super a teraz si hovorím, že kľudne sme mohli mať prvé už aj v tých 29 a teraz sme mohli mať druhé. Ale možno ešte bude do 35.

mariejenka
2. jan 2021

Prvé 29, druhé 33..a citim to tak,ze mohlo byť skôr, ake skôr bolo štúdium, robota, pohodlie...ale asi uu by som urobila,ze škola,trochu práca nech výjde materská a este mladá, plná sil aj s muzom , deti odrastu a tom praca,a pohoda s už samostatnymi detmi ...lebo my sme teraz doma s mužom jak blbka nervov, 4 rocny,a 3 mesačný synovia...snazime no citime,ze uz je to narocnejsieu,ako keby sme boli mladší,zas teraz sme po stránke byvania, financií zabezpečeni...cize všetko má svoje +,-.

sazumak
2. jan 2021

Prvé skoro v 23, druhé 26 a tretie skoro v 37ke. Nevidím rozdiel, toto najmladšie si najviac užívam a som oddýchnutá, mám veľkú pomoc v starších dcérach a manželovi. Kľudne ešte v 40tke štvrté 🙂

petamich
2. jan 2021

@medea2003 mam 34 a cakam prve, nemam to velmi s cim porovnat ale z pohladu nejakej stability, emocnej zrelosti nelutujem, ze to nebolo skor (to je ale len moj subjektivny pripad), skor sa aj tak nedalo, kedze som stretla partnera neskor a v tomto pripade plati, ze na dobre sa caka, pretoze je skvely 🙂 kazdopadne vsetko ma svoje pre a proti, v idealnom svete by som aj ja rada rodila v 30tke najneskor ale neboli vhodne okolnosti a konstalacia

a ked sa na to pozriem tak teraz sme napr. financne zabezpeceni, mame kde byvat, sme absolutne samostatni co sa tohto tyka a mozem ist s kludom na matersku a neriesit, ci mi staci rodicak od statu (to je ta financna rovina), som celkom akcny a emocny typ ale vekom sa to celkom utriaslo, takze teraz mam pocit, ze aj emocne sme pripraveni, jediny dovod, pre ktory si myslim, ze je to skutocne lepsie skor, je ze v mojom veku uz mame viacere problem s otehotnenim alebo udrzanim tehotenstva a predsa len ta mladsia zena, mladsia maternica (to len na zlahcenie, problem moze byt asi v kazdom veku, len teraz mam pocit, ze je taky viditelnejsi, ked to je aktualna tema pre mna), cize zo zdravotnych dovodov by som si zvolila skor, clovek nikdy nevie, ci kedy a ako sa podari 🙂

ale ako ti zivot zamiesa, tak sa potom rozhodnes, ked bude s kym a budes sa na to citit bude to skor alebo aj neskor, zvladnut to urcite zvladneme aj tak aj tak

ninusa221
2. jan 2021

Mna brzdí celkom vysoká ale keby na ňu nejdem urcite riešim vlastne bývanie atd takže podla mna čim skor tym lepšie napriklad niektore ženy si nevedia predstavit mat deti v 20 niektore zas 35 je to individualne pre každú u nas napriklad priateľovi teta ma 9 a 4 ročných chalanov ma 44 ako moja mama ja mam 21 a brat 15🙈

zuzanka.zuzu
3. jan 2021

a nie je to jedno? milion podobných tém a všetky skončia vždy rovnako... keby sa ľudia radšej starali o seba než o druhých výsostné právo mať/nemať dieťa a kedy 🙏

sofinka156
3. jan 2021

Prvé v 21 (podľa mňa moc skoro) robila som VŠ atď..druhé v 28 a bolo to oveľa lepšie emocionálne zrelsia už sme boli zabehnuti vlastné bývanie a všetko ale neľutujem ani jedno 🙂 do 35 možno tretie no teraz sa nán vobec necitime...v 40ke by príde už veľmi neskoro mať dieťa ..áno viem že dnešné 40ky sú plné sily ale beriem to z hľadiska dieťaťa keďže má mali rodičia pred 40kou ..je to proste už neskoro

andreatytler
3. jan 2021

@medea2003 To je pozostatok myslenia z minulosti ze deti treba mat do 35. Volakedy zeny rodili do menopauzy, potom prisla pilulka a vsetko sa zmenilo.
Ja uz tak dobre nevladzem po fyzickej stranke a radsej by som mala dieta pred 30tkou ale po psychicke stranke som rada ze mam dieta teraz ked som viac trpezliva a uvedomela. Za mlada som bola prchkejsia a hlupejsia a hlavne som nemala ziadny vztah k detom.

dusankomoj
3. jan 2021

Ja prvé v 21 a druhé v 41 rokoch.Rozdiel je akurát ten,že pri prvom som všetko zvládala 1 rukou a teraz mi už treba obidve😁 a že mám v podstate dvoch,,jedináčikov".

lenkakravcova
3. jan 2021

@medea2003 Prvé v 22, druhé v 25. Oba teda skôr a rozdiel tam je. Nie však kvôli veku, ale kvôli skúsenostiam s výchovou. Myslím ze pri prvom dieťati to bude vždy náročnejšie ako pri ďalšom, či už v 20tke alebo v 40tke. 🙂

dusankomoj
3. jan 2021

@lenkakravcova pri prvom je náročnosť vyvážená sladkou nevedomosťou😁

zooeynka
3. jan 2021

Ono, ak zena rodi prve v 20tke tak ak ma dalsie v 40tke tak vacsinou s inym partnerom. Kolke z nas maju toho isteho partnera ako ked sme mali 20??? Ja keby som rodila v 20tke tak by som zostala visiet rodicom na krku, nedostudovana, davno rozvedena a mladost v prdeli. Ja som mala prve v 35. ked som bola vydata, dostudovana, s vlastnym byvanim, odrobenymi rokmi a precestovanym kusom sveta. Za mna, treba mat dieta vtedy ked nemas pocit ze ta materstvo obera o ine zazitky, mladost alebo studium. Jasne ze dieta je viac, ako hocico z vymenovaneho, ale naco sa zbytocne do materstva hnat?

mamicka2005
3. jan 2021

@zooeynka Ja mám obidve deti s mojím a stále tým istým manželom 🙂. Sme asi rarita. Prvé v 22,druhé v 37.

sazumak
3. jan 2021

@zooeynka Ja mám toho istého partnera, aj komplet všetci v mojej a manželovej rodine 🙂A cestovať sa dá aj s deťmi, my máme toho precestovaného kopec. Autom sme pravidelne dali za 2-3 týždne aj 5000km a cestovanie s deťmi má svoje čaro 🙂 Ja som napr. deti chcela už od 18stky....

petkasaurus
3. jan 2021

Je to dosť silne povedane "zena po 35 uz by nemala mat deti".. Fakt dost silné radikalne slová, urcite to povedal clovek, co mal deti v skorych 20tich..argument, ze užívať si v starsom veku uz ked su deti odrastene, ok.. Ini si zase uzivaju v mladosti, ide o to, kedy si to clovek odbije.. Tiez si neviem predstaviť mat dieta do 30ky, to by bolo uz s mojim ex, bez vlastneho byvania a kopec zazitkov

hennyinnsbruck
3. jan 2021

Rodila som v 34r a nepripadam si stará. 🤔
Záleží na žene. Sú ženy co sa v 34 r cítia na 50 rokov a ženy ako ja, čo sa cítia ako 20 rocne 🤷‍♀️

zitaje
3. jan 2021

@zooeynka aj ja mám 4 deti s tým istým mužom, najstaršia 18, najmladšia rok a pol... a dve zo 4 detí som rodila po 35r... cestovala som celkom dosť ešte kym som mala 1-2 detí. Každý ma iný život...

robin30
3. jan 2021

Prve v 17,5 posledne porodim o tyzden v 38,5 za mna radsej skor velka bude mat o par mesiacov 21 a ja budem kocikovat prcka nehovoriac,ze clovek viac vladal ...

arianna25
12. jan 2021

Prve v 19 rokoch, viac energie som mala, ale dieta bolo kludnejsie, tichsie.
Druhe 33 rokov, menej energie, ale myslim, ze som trpezlivejsia, rozumnejsia, iny hodnotovy rebricek. Teraz mam dieta temperamentne ako za dve. Trochu zaberak.
Vo vyssom veku by som uz nechcela doeta, aspon takto tvrdim za seba, lebo uz nemam tolko prebytocnej energie.