Morča

lukasko1456
5. okt 2022

Ahojte mam taký menší problém ohľadne morciat na začiatku som si kúpil dve morcata bambulku a bambyho zistili sme že bambulka je tehotná tak sme ich oddelili každopádne sme kúpili samčekovi druhé morca lebo veľmi kvikal nelubilo sa mu vyt samému tak spolu začala vychádzať a twraz po 2 mesiacoch mam bambulku s tou druhou samicou spolu a samček má druhého kamaráta lenze samička bambulka neustále vyháňa druhu samičku prec od misky stále je na nhu zla už asi 4 dni tak neviem čo s tým mám robiť ďakujem za odpoved

doriiis
5. okt 2022

Je to preto,lebo dve zeny sa neznesu a za chvilu sa ti zacnu bit aj samci....bud vsetko oddelit alebo si nechat jedneho

lukasko1456
autor
5. okt 2022

@doriiis lenze ja to mám tak že mám klietku rozdelenú na dve časti takze samičky sú spolu a samci sú zvlášť

doriiis
5. okt 2022

@lukasko1456 ...budu sa bit.Je ich zbytocne vela,morca vydrzi aj same

lukasko1456
autor
5. okt 2022

@doriiis tak to neviem keď som sa pýtal vo veľa obchodoch aj na internete tak ste prvá ktorá to takto vníma pretože kazdy odporúča dve samičky

lucia7933
5. okt 2022

aj my sme si ako deti kupili dve samicky morcata :D a o par mesiacov bolo z dvoch "samiciek" 7 morciat😂
potom sme si nechali uz len jedno...tiez sa nijako nezniesli

patrisaa
5. okt 2022

Ahoj na začiatku pri adaptácii musí byť každé morča samé, idealne vo svojej klietke blízko seba aby sa mohli oňuchávať a aby vedeli o sebe. Stare morča ho tam nechce, lebo je to jeho teritórium a cíti sa nadradené preto ho vyháňa. Po čase je možné ich mať pri sebe ale je to proces. 😊

simiis
8. okt 2022

Dve morčiatka majú byť spolu v tom prípade, že keď máš jedno tak sa mu moc nevenuješ nato je druhé. Môžeš v pohode chovať len jedno len sa mu treba viacej venovať, hrať sa sním. Ak stále kvíka tak túži po šťavnatej papaničke alebo len si žiada pozornosť. Taktiež platí, že ak stale kvíka a pritom má všetko, nič mu nechýba tak sa snaží vykvíkať si ešte niečo, ale vtedy je dobré ho ignorovať, pretože potom sa naučí, že kvíkne a pán dobehne. Samček sám o sebe je lenivejší ako samička. Dve samičky spolu nebudu vychadzať a taktiež ani dvaja samčekovia. Ak dáš dokopy samčeka so samičkou tak musíš rátat s tým, že budú mlaďatká a kolobech sa bude opakovať až zistíš, že ich máš toľko, že budeš zúfalý čo snimi budeš robiť. Taktiež musíš mať pre nich celkom dosť veľký výbeh na behanie, kedže ich máš už viac ako štyri. A moc by som sa neriadila typmi čo nájdeš napísané na internete ale hľadala by som niekoho kto ich chová dlhšiu dobu aby ti vedel poradiť, pretože na nete je celkom dosť blbostí a nie úplných právd ohľadom chovu. Ale morča nie je naročné na chovanie, sám zistíš čo presne potrebujú a čo je pre nich najlepšie, rýchlo sa to naučíš, nie je to žiadna ťažká veda. Tiež ich treba oslovavať menami a budeš milo prekvapený ako sa na teba naviaže. 🙂 držím palce s chovom.

micike1985
23. nov 2022

@lukasko1456 morčiatka sú spoločenské zvieratká a nemajú byť sami. "Aloe" má dobré videá na internete aj o tom ako zoznamovať morčiatka. Dvaja samčekovia sa budú byť, keď nie sú z jedného vrhu a sú pri nich aj samičky. Samičky môžu byť spolu, ale treba ich zoznámiť na neutrálnej pôde a nešupnúť ich rovno do jednej klietky. Klietku, kde ich potom dáš treba poriadne celý vyčistiť aby tam neboli pachy po jednom morčati. Klietka musí byť veľká, pre dve min. 120 cm a nedávať tam uzavreté domčeky. Morčiatka žijú v stáde tak, že viac samičiek a vždy len jeden samček. Takže jeden samček a tie dve samice by mohli byť spolu, len treba vedieť ako na to. Pozri videá od "Aloe" a je aj verejná skupina na FB o morčiatkách, kde ti môžu poradiť skúsený chovatelia.