Môže zmiznúť túžba po dieťatku?

biba95
6. dec 2018

Ahojte, skúsim byť stručná. Mám 23 rokov, priateľ 27, sme spolu 8 rokov, bývame spolu (zatiaľ prenájom). Asi pred rokom som začala pociťovať túžbu po založení rodiny. Najprv som nechápala čo sa deje, či som sa zbláznila 😀 bol to taký pocit, že vám v živote niečo chýba, taká prázdnota alebo ako to vysvetliť. No nikomu som to nehovorila, snažila som sa samu seba zanalyzovať, a čakala som či to prejde. Neprešlo, zhoršovalo sa to 😀 takže niekedy pred letom som to oznámila priateľovi- že by som rada bábo. Ostal v šoku a potom to zamietol že ešte nie, že či by nás uživil, že až keď budeme vo vlastnom a bla bla. Pre mňa to boli proste len sprostosti. Ak mám byť úprimná, tak ma to zranilo. Proste tvrdil, že dieťa áno, ale neskôr. Tak som sa teda snažila toho držať. Lenže tá tùžba bola furt váčšia. Kukala som ľuďom do kočíka, po nociach tajne reval, stále myslela iba na to. Asi 2 týždne dozadu sme mali vážnu debatu. Hvoril mi, ze sa už nemôže na mňa pozerať ako sa trápim, že v podstate aj on chce rodinu len sa bojí, ale že teda vidí ako mi na tom záleži, a že by sme do toho mali ísť, že ma miluje. Len chce najprv kúpiť prsteň, požiadať ma o ruku a oznámiť rodičom že sa chceme brať. Aby to potom nebolo tak, že si všetci budú myslieť že sa berieme kvôli dieťaťu. Vtedy som od sťastia plakala. Z toho že konečne začneme pracovať na malinkom poklade. Prešli tie dva týždne a mne v jednej sekunde napadla myšlienka "načo vlastne to dieťa chcem?" Akoby som sa snažila v sebe hladať logiku po tej túžbe. A keď som prišla na to, že si neviem odpovedať tak prišla ďalšia vtieravá myšlienka: "chcem vôbec to dieťa?" Chápete? 😯 cítim sa ako psychopat. A potom ďalšie a ďalšie ako "budem ho určite ľúbiť?" No proste. Teraz som nenromalne sklamaná sama zo seba, že ako mi môžu takéto veci napadať, a že keď mi napadajú, či je vôbec vhodné sa o bábenko snažiť. Fakt sa cítim ako idiot ☹ mali ste niektorá takéto stavy alebo mi naozaj preskočilo?

danielahamar
6. dec 2018

skôr si myslím, že z teba opadol ten strach, zlosť, že on ešte nechcel a teraz to berieš tak, že kedy príde vtedy príde a ľúbiť ho budeš určite, to sa báť nemusíš, poznám ženy, kt. nemali vzťah k deťom vôbec a ako náhle porodili, je to opičia láska, až chorá láska k dieťaťu😉

pininka
6. dec 2018

Priateľ mal pravdu a klobúk dolu v tomto svete že myslí na to,že rodina ano,ale treba to aj uživiť a určite by som do toho nešla ak plánujete svadbu a bývate v podnájme. Normálne sa s ním porozprávaj a povedz mu,že mal pravdu, že to chcelo čas ale sama si si uvedomila,že dieťa trocha neskôr.

osky
6. dec 2018

@biba95 tvoj priatel sa zachoval velmi cestne!!!!
To je dokaz lasky-nie preto ze pristupil na dieta,ale ze chce vas zivot pekne usporiadat.dat propadnemu potomstvu pevny rodinny zaklad,istotu...
A v neposlednom rade-ak ta lubi tak velmi ze je schopny vzdat sa svojej predstavy tak si mozes len tlieskat.si jedna z tych velmi stastnych.
Neboj sa,23 nie je vela ale ani tak malo.
Je dobre posnazit sa-ved to moze chvilku i trvat,ktovie.
Nerob si starosti .
Nechaj tomu volny priebeh.
A suhlasim s prispevkom vyssie-najskor sa teda vezmite a skuste zacat na tom pracovat po svadbe.

terka_123
6. dec 2018

Ja som dlhe roky tuzila po dietatku. V 30tke som otehotnela. No co myslis, ze mi beha hlavou obcas? Som v 4 mesiaci tehotenstva. Ci som vlastne pripravena na dieta, aka to bude zmena zivota, tolka zodpovednost, ci to zvladnem...ale ja si nejake strasne vycitky nerobim z toho, podla mna je to prirodzene...jedna vec je tuzba, materinsky cit...druha vsak pocit strachu a zodpovednosti nakolko zijeme v dobe kedy sa o teba nik nestara a mozes kazdpu chvilou skoncit bez strechy nad hlavou, ziadna financna istota nikde. Ja by som do toho sla na tvojom mieste, petoze tieto "pochybnosti" tu budu stale niekde v pozadi, je to prirodzeny strach a obavy o buducnost. Neobetovala by som vsak preto sancu stat sa matkou 😊

biba95
autor
6. dec 2018

Neviem ako vás označiť aby som odpovedala konkrétnej osobe 😁
@danielahamar, @pininka, @osky - ďakujem vám za odpovede 😊Áno, uvedomujem si, že financie sú podstatné, no myslím si, že čakať dokedy bude človek finančne pripravený znamená nemať dieťa nikdy 😀 v prenájme sme, pretože máme zdediť byt, tak nám prišlo zbytočné zaťažovať sa hypotékou. Ja od 18tich chodím do práce, on má tiež stále zamestananie, proste mi to prišlo ako prirodzené vyvrcholenie dlhoročného vzťahu. A ostatné mi prišlo iba ako výhovorky. Vlastne sa asi bojím, že keď to neprišlo doteraz, nepríde to nikdy 😕 a aj to opadnutie z nadšenia je asi tým, ako on nechcel (človek tu tuším príde aj na odpovede 😀)

sono2
6. dec 2018

@biba95 podľa mňa ste mladí. Lebo tie pochybnosti na konci, mne tiež ťažko pochopiť. Fakt to nieje med lízať počnúť tehotenstvom. Keď by si dnes otehotnela, už na tieto otázky nieje miesto či budeš ľúbiť či nie😐😐😐

biba95
autor
6. dec 2018

@terka123 ..gratulujem a veľmi držím palce aby bolo všetko v poriadku 🙂

sono2
6. dec 2018

Noo financie, ono keď máte kde byť dobre vám to vychádza, niesi náročná, dieťa toho veľa nepotrebuje. Bazár funguje, dá sa nakúpiť lacno. Ale to okolo toho hlavne psychická stránka. Dieťa je obrovský krok, vyčerpanie, muži si často rolu otca predstavujú ináč, starostlivosť atd. Dieťa plače atd. Treba toto zvážiť.

titla
6. dec 2018

@biba95 Ja ti rozumiem aj tej túžbe, i tomu strachu.
Ja mám 32 a čakám svoje prvé dieťa a to som si prežila roky, keď som ja po dieťati túžila, ale (vtedy ešte) partner mal čas... Tiež chcel najskôr svadbu, aby dal náš vzťah "na poriadok", ale to som chcela i ja, len on mal čas... Ja po 30 a biologické hodiny mi tikali o sto šesť. No a potom sa nám dlho nedarilo. Čiže toto moje tehotenstvo je vymodelované a vytúžené, neskutočne sa teším a i tak mám obavy. A to si myslím, že som na dieťa pripravená, či už po finančnej alebo emocionálnej stránke.
Tieto obavy a pochybnosti sú myslím prirodzené, len sa nimi nenechaj prevalcovať.

dominika6
6. dec 2018

@biba95 vieš čo? kašli na to..nech ťa požiada o ruku,vezmite sa,bývajte vo svojom,našetrite peniaze a potom môžeš rodiť ako hruška každý rok..počúvaj partnera,lebo očividne ťa ľúbi a má všetkých 5P pokope..
nehovoriac že ste strašne mladí a ste veľmi dlho spolu,čo sa môže odraziť na neskoršej puberte lebo ste si neužili mladosť

ink
6. dec 2018

Ahoj, podľa mňa je to úplne prirodzené, ideš na to krok po kroku, najprv túžba, ktorá ťa hnala do všetkých opísaných vecí a teraz keď to začína byť reálne nastúpila logika. Poviem ti to takto, ak sa človek nezamyslí, či bude dobrý rodič, tak jedná skôr na základe emócií. Čo nie je nevyhnutné zlé, ale deti potrebujú rodiča nielen citlivého a emocionálneho ale aj racionálneho a logicky zmýšľajúceho, inak by si s ním preplakala koliky ale nekúpila espumisan (obrazne povedané)-

wikisara
6. dec 2018

To je normálne, že máš teraz tak myšlienka, je to veľký krok a myslím, že každá budúca mama už keď na to príde, že to má byť reálne, si začne klásť aj takéto otázky 🙂

asia83
6. dec 2018

@biba95 Priateľ vás chce zabezpečiť, vlastné bývanie, svadba, predtým, než budete mať ten najväčší záväzok a pre vás sú to SPROSTOSTI??? Prepáčte, ale nie ste kompletná. Váš múdry priateľ by si mal nájsť rovnako rozumnú ženu ako je on. Vy ste decko, ktoré chce hračku. Dala by som vám dieťa na celý víkend, 24 h, celý deň aj noc. Či by vás to neprešlo. Vek na dieťa máte a je pekné, že ho aj chcete, no nie som si istá či uvažujete reálne.

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
17juraj17
6. dec 2018

@biba95 Nepresla ta tuzba po dietatku iba dospievas a v tej chvili akonahle aj priatel suhlasil tak si si zacala uvedomovat ze to nie je sranda ale realita a zivot ti prejde do dalsej faze - muz deti zodpovednost uz nie len za seba ale aj za ostatných. Tie vtierave otazky su v poriadku a nebojuj snimi. Je to znak dospelosti ze pred tym detskym JA CHCEM zhodnotis ci to vazne potrebujes a cchces a ak uz to budes mat co s tym vyhladovo budes robit, ci uz je to dieta alebo dom ci novy gauc....

sashabb
6. dec 2018

"v prenájme sme, pretože máme zdediť byt" .. fu toto ake morbídne 🙊

nevludna
6. dec 2018

neboj, lubit budes, v tele mame na to hormony, takze to si len tak nerozmyslis (jedine, ze dostanes poporodnu depku, to treba riesit). Najprv si treba predstavit, ci by ste prezili, keby ty si nahodou zostala na pn kvoli tehotenstvu a potom z materskej a potom tej hroznej rodicovskej. Popripade si uz ted odkladajte peniaze na tieto veci, svadbu spravte malu alebo ziadnu, skoda penazi (teda, ak na to mate a mozno na tom este zarobite). Ak je len problem v peniazoch, svadbu by som neriesila, lebo to vie byt nakladne a az minimalne o rok. Tvoj priatel je zlaty a zodpovedny. A to ze mas pochybnosti? to som mala aj ja, ze na co dieta (doteraz to neviem a tiez mi na to nikto nedal logicku odpoved, ale som tehotna 😃) ale viem, ze ho budem milovat ako najviac viem a moj manzel tiez 🙂 dolezite je len byt zodpovedny 🙂 Lebo ked budete na tom zle s peniazmi, pribudne stresu a zlej atmosfery + ty unavena z dietata. no hotova kalamita 🙂
drzim palceee

biba95
autor
6. dec 2018

@asia83
@vlcik1
Asi som sa zle vyjadrila.. skôr výhovorky, pretože mám pocit, že po všetkých stránkach sme zabezpečení. A po takej dobe keď s niekym ste, myslím očakávte, že aj on chce s vami rodinu. (To že vraví že bude, bude, nemusí znamenať, že naozaj bude). Proste som sa bála (ešte stále bojím), že mi tým "bude" len zaviera hubu.
@sashabb ja viem 🙈 ale len som sa snažila popísať situáciu a tak to je
@titla držím palce a ďakujem za povzbudenie ☺
@dominika6 to máš pravdu aj ja sa bojím, že to príde - u neho. Možno pre to všetko odďaluje, lebo v skutočnosti sa bojí, že ešte má prísť niečo iné
@ink , @wikisara, @nevludna, @17juraj17 -ďakujem za vaše názory, aj za spôsom podania 😉 máte všetci pravdu.

kiwi3
6. dec 2018

pardon, uplne offtopic, ale som jedina, komu pridu tie ilustracne fotky k diskusiam trapne? :/

whatever1
6. dec 2018

@sashabb 🤣

nika898
6. dec 2018

@biba95 ahoj. Ja som mala to iste. Len mi sme uz boli rok manzelia a mali vlastny byt ale to nie je v tvojich pocitoch dolezite. Muzovi som pylila usi so svojou tuzbou po dietati. Aj on chcel ale neskor. V momente ked si prestal davat manzel pozor tak ma prepadol strach a trval skoro cele tehotenstvo. Ale myslim ze je to uplne normalne. Vsetko prejde v momente ked porodis. Nikto ti totisto neda odpovede na otazky ktore ti idu hlavou. Odpovie ti na ne tvoje dieta ked ho budes drzat v naruci a ty budes vediet ze tvoje rozhodnutie bolo spravne. Za mna osobne sa nemas coho bat mas milujuceho priatela ktory sa chce o teba/vas starat. Takze drzim palce a jedna rada nestresuj ked sa nepodari hnet na prvy sup. Vypusti myslienku na babo z hlavy a pride vtedy ked ma. Ver tomu. Nie je to len fraza 😉

aadenka
6. dec 2018

Ja si myslim, ze si tym dospela. Strach a obavy su prirodzene 😉 Je to znamka zodpovednosti 😉
Drzim prsty 😉

mechurik
6. dec 2018

1.dieta po 33ke
2.dieta po kupe domu
3. Laska k dietatu sa vytvara po narodeni cca 3 den

karinuska22
6. dec 2018

Priatel sa zachoval uzasne. Tie tvoje pocity su ok. Na jednej strane tuzba a na druhej obava. Aj ja som to mala aj ked sme boli v inej situacii. Urcite je lepsie mat dieta skor ako neskor. Ja mam dieta v neskorsom veku a je to velmi narocne. Uz nemam tolko energie ako pred 10 ci 20 rokmi. A male dieta potrebuje vela energie. A este aj to, ze mladsia mamicka si nepripusta tolko nastrah ako starsia. Ak si si ista tvojim priatelom, ze on je tvoja spriaznena dusa a ze bude dobrym otcom, tak nevahajte a skuste. Ved mozno to nebude hned. My sme zacali neskoro riesit a podarilo sa v poslednej chvili v 40tke a aj to po 6 rokoch umelych oplodneni.

vabejka
6. dec 2018

@biba95 podla mna tomu nechajte volny priebeh,nie ze teraz pome na to,spravme si dieta. Podla mna mas cas este a ak aj partner pristupil na dieta len lebo ta nechce vidiet trapit sa,to je trocha sebecke od teba. Nemas 35 ze ked nie teraaz tak uz nikdy,odporucam trocha sa od toho odputat, uzit si este zivot bez babatka a ked budete obaja citit rovnako tu tuzbu,tak potom. Garantujem ti,svoje dieta budes lubit najviac na svete,kazdym dnom po narodeni viac

neodada1
6. dec 2018

Pripojim sa, ak mozem 🙂 Nikdy nie je prilis skoro na dieta, pokial teda nie si sama nezaopatrene dieta. No aj to sa stava,vselico zivot prinasa. Ale ked mas pevny vztah, laskyplne prostredie, v ktorom budes potomka s partnerom vychovavat, nie je o com.... To je jedine, co skutočne potrebujete, seba samych. Na toto som prisla az ked som bola cerstvou matkou v 32 rokoch. Dlho sme babo odkladali. Jedinym dovodom boli financie, stavali sme dom, manzel zarobil omnoho menej ako ja. Boli sme zadlzeni az az.... No prisiel cas, kedy sme mali debaty typu "mali by sme na niecom popracovat, lebo mi nase deti budu hovorit dedo"! (manzel mal 38, ked som rodila) Toto trvalo dva roky. Ked som vsetko hodila za hlavu a konecne sa prestala bat a odhodlala sa, zacali sme sa teda snazit o babo. Boli to asi tazke zivotne situacie, ktorymi sme prechadzali v rodine, krore ma utvrdili v tom, ze nie je na co cakat, ze zivot nam takto v strachu utecie medzi prstami. A ze je ale sakra kratky! Behom troch mesiacov mama prisla o mamu aj mladsieho brata, a to uz sme jedneho z maminych bratov pochovali iba par rokov pred tym. Obaja zomreli velmi mladi jeden v roku kedy oslavoval 50, druhy 2 mesiace pred 51.narodeninami. Nemali naozaj sancu uzit si vnucata. Vtedy mal iba jeden jednu vnucku. Dnes ma vnucat 7, no 6 z nich, zial uz nikdy nespozna. druhy by mal byt dedkom po prvy raz buduci rok.) Babicka uz naozaj neuniesla, co sa dialo, sama pochovala muza, mojho dedka, ked mal iba 48. A proste odisla aj ona 2 mesiace po druhom strykovi. Uz je to 5 rokov. Dnes ma moj syn 3 a pol a stale nechapem naco som cakala. Navyse, ked sa zacal kolotoc problemov, tak nejako som si uvedomila, ze som deti mala mat uz pred 30kou. Bola som velmi vycerpana, frustrovana a ustrachana. Hovori sa, ze mlade mamicky zvladaju problemy s ovela vacsou lahkostou, mensim strachom a obavami zo vsetkeho. Ale ono je to aj stav mysle, moznoze keby sa narodi maly zdravi, taketo veci by mi nenapadali... Zial, nemal tolke stastie a dar od Boha a tak bojujeme ako vieme. No nevymenili by sme ho za nic.! Viem, ze by to chcelo surodenca, ktory by ho potiahol, ale zatial sa nam nedari. Najskor som sa potrebovala sama so vstekym vyrovnat, (muza som k sebe nepustila takmer dva roky, strasne som sa bala otehotniet) a teraz riesime nej.zdrav.komplikacie. Ale snad sa dockame aj dalsieho zlaticka. A prteo pisem, ze nie je naco cakat, treba verit, odovzdat sa svojej materskej tuzbe a nebat sa! Pretoze aj ja uz dnes viem, ze strach je nasim najvacsm nepriatelom. Vo vsetkom! Zelam vsteko dobre! ❤️

radka2010
6. dec 2018

ze dieta po 33trojke :D :D ja mam dost, nikdy nikdy dieta nad 30tkou, vek stupa dieta rastie, a cim to odialovat budeme tym to dieta bude starsie a my tiez, a velmi zle sa mi pozera ked dcera ma 20 a otec 60 rokov alebo tak,,,a rychlo moze prist o rodicov, a vnuca o starych rodicov,,,ja som ostala s jednym starym otcom, moj muz ma vsetkych 4, a je to ine...ano chlap mysli realne, ty mas ruzove okuliare, u nas to bolo opacne :D ja som chcela dorobene byvanie, pracu na dobu neurcitu, a presne aj tak bolo, aj ked som mala antiku vysadenu este ked sme len riesili uver, ale dorobili sme kupelnu - posledna etapa, a mesiac na to som ostala v druhom stave, povedala som si ze chcem aby bolo pol roka od mojich narodenin narodene, aj tak skoro bude,,,daj tomu cas, ano upadlo to z teba lebo si kvazi dostala to co si chcela, ale je to uplne ine, tes sa z malickosti uzivajte si jeden druheho a ono to pride, aj ja som letela v 10tt a 19tt na vylet a letenky predtym kupene :D a 4 tt pred porodom idem este nakoncert :D

biba95
autor
6. dec 2018

@neodada1 wow, obdivujem ťa aká si silná, je mi ľúto čo sa stalo tvojej rodine 😔 želám vám všetkým veľa síl a zdravia, a ďakujem za úprimnosť a povzbudenie. Držím palce

somelierik
6. dec 2018

Ja som mala niečo podobné. Po drobcovi sme túžili a keď sa podarilo, prišli na mňa v prvých týždňoch pochybnosti, že čo sme to urobili a či sme urobili dobre a tak.... Urobili sme najlepšie ako sme mohli. Mať dieťa je úžastné 😊

biba95
autor
6. dec 2018

@karinuska22 ďakujem, prajem veľa zdravia 😉