Nárok na dovolenku počas čerpania MD otca

ellaafi
8. feb 2019

Baby vopred sa ospravedlňujem, ale ja som to v žiadnej diskusii nenašla.
Keď otec dieťaťa minulý rok (2018) pracoval na zmluvu X, vznikol mu nárok na dovolenku. Potom prešiel na zmluvu Y, aby mohol poberať MD, aj na túto zmluvu mu vznikol nárok na dovolenku. V decembri bola zmluva Y, ukončená, vrátil sa pracovať na zmluvu X. Samozrejme počas roka dovolenku aj čerpal ale bol tam aj nejaký zostatok dovolenky. Ako by to malo vyzerať na výplatnej páske za obdobie 01/2019?
Dovolenka tam bude "spojená (spočítaná)" za obidve zmluvy na ktoré pracoval v minulom roku alebo sa to rieši inak.
Ďakujem za odpoveď

danyb
8. feb 2019

nemám s tým osobnú skúsenosť ale zaujímam sa o túto tému, nakoľko aj my plánujeme, že otec pôjde na materskú dovolenku, tak zbieram všetky možné informácie..
viem že bola dlho diera v zákone a platilo, ak nepracuješ na tú istú zmluvu na tej istej pozícii môžeš pracovať na TPP aj popri poberaniu materského príspevku, avšak v poslednej dobe, je viac prípadov, že sociálna poisťovna odoberie nárok otca na poberanie materského príspevkum, nakoľko zistí, že sa otec o dieťa nestará a chodí do práce, odôvodňujú to v zmysle zákona, že nastala okolnosť kedy zaniká nárok:
"ak sa poistenec prestal starať o dieťa z iného dôvodu, ako je jeho nepriaznivý zdravotný stav, nárok na materské zaniká dňom skončenia jeho starostlivosti o dieťa a opätovne vzniká odo dňa pokračovania v starostlivosti o dieťa, pričom obdobie, počas ktorého sa poistenec prestal starať o dieťa z iných dôvodov, sa započítava do celkového obdobia trvania nároku na materské"
ja osobne si myslím, že je to oprávnené, keď chodíš do práce na TPP a zarábaš, a o dieťa sa stará niekto iný, prečo by si mal poberať materské? myslím, že je tu omnoho viac situácii, kedy by štát mal prispievať a neprispieva, tento prípad to podľa mňa nie je..
vraj sa toleruje práca na dohodu, ktorá nepresahuje 4 hodiny denne..
skús si pozrieť aj:
https://www.socpoist.sk/materske/1293s

danyb
8. feb 2019

@ellaafi a ešte si možno pozri aktuálny Zákon o sociálnom poistení hlavne §48
https://www.autora.sk/zz/2003/461/20190101/

moonlight1210
8. feb 2019

@ellaafi
su to dve rozne dovolenky za dve rozne zmluvy, ktore ma ten isty clovek v rovnakom case (niekedy aj u toho isteho zamestnavatela).

na vyplatnej paske za 12/2018 za zmluvu Y (teda za tu druhu zmluvu, na ktoru pracoval pocas MD) mala byt preplatena cerpana dovolenka v decembri a aj zvysok nevycerpanej dovolenky, na ktoru mu vznikol z tejto zmluvy narok.

na vyplatnej paske za 1/2019 za zmluvu X (teda zo zmluvy, z ktorej si doteraz cerpal MD) bude vidiet zostatok dovolenky spred MD a tej, co nabehla pocas MD.
ale tu by som sa zastavila, lebo u otca vlastne nejde oficialne o MD, ale o RD (tak sa aj nahlasuje na socpoist) a z RD dovolenka nebezi ziadna.
takze zrejme bude pravdepodobne vidiet len zostatok z minuleho roka, ktory si nevycerpal do nastupu na MD a k tomu uz novy narok na rok 2019.

ellaafi
autor
8. feb 2019

@moonlight1210 veľmi pekne ďakujem za odpoveď