Používame cookies. Viac informácií tu. OK
danyb
8. feb 2019

nemám s tým osobnú skúsenosť ale zaujímam sa o túto tému, nakoľko aj my plánujeme, že otec pôjde na materskú dovolenku, tak zbieram všetky možné informácie..
viem že bola dlho diera v zákone a platilo, ak nepracuješ na tú istú zmluvu na tej istej pozícii môžeš pracovať na TPP aj popri poberaniu materského príspevku, avšak v poslednej dobe, je viac prípadov, že sociálna poisťovna odoberie nárok otca na poberanie materského príspevkum, nakoľko zistí, že sa otec o dieťa nestará a chodí do práce, odôvodňujú to v zmysle zákona, že nastala okolnosť kedy zaniká nárok:
"ak sa poistenec prestal starať o dieťa z iného dôvodu, ako je jeho nepriaznivý zdravotný stav, nárok na materské zaniká dňom skončenia jeho starostlivosti o dieťa a opätovne vzniká odo dňa pokračovania v starostlivosti o dieťa, pričom obdobie, počas ktorého sa poistenec prestal starať o dieťa z iných dôvodov, sa započítava do celkového obdobia trvania nároku na materské"
ja osobne si myslím, že je to oprávnené, keď chodíš do práce na TPP a zarábaš, a o dieťa sa stará niekto iný, prečo by si mal poberať materské? myslím, že je tu omnoho viac situácii, kedy by štát mal prispievať a neprispieva, tento prípad to podľa mňa nie je..
vraj sa toleruje práca na dohodu, ktorá nepresahuje 4 hodiny denne..
skús si pozrieť aj:
https://www.socpoist.sk/materske/1293s

danyb
8. feb 2019

@ellaafi a ešte si možno pozri aktuálny Zákon o sociálnom poistení hlavne §48
https://www.autora.sk/zz/2003/461/20190101/

moonlight1210
8. feb 2019

@ellaafi
su to dve rozne dovolenky za dve rozne zmluvy, ktore ma ten isty clovek v rovnakom case (niekedy aj u toho isteho zamestnavatela).

na vyplatnej paske za 12/2018 za zmluvu Y (teda za tu druhu zmluvu, na ktoru pracoval pocas MD) mala byt preplatena cerpana dovolenka v decembri a aj zvysok nevycerpanej dovolenky, na ktoru mu vznikol z tejto zmluvy narok.

na vyplatnej paske za 1/2019 za zmluvu X (teda zo zmluvy, z ktorej si doteraz cerpal MD) bude vidiet zostatok dovolenky spred MD a tej, co nabehla pocas MD.
ale tu by som sa zastavila, lebo u otca vlastne nejde oficialne o MD, ale o RD (tak sa aj nahlasuje na socpoist) a z RD dovolenka nebezi ziadna.
takze zrejme bude pravdepodobne vidiet len zostatok z minuleho roka, ktory si nevycerpal do nastupu na MD a k tomu uz novy narok na rok 2019.

ellaafi
autor
8. feb 2019

@moonlight1210 veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Tu začni písať odpoveď...

Odošli