Neviem si tu nájsť prácu, mám odísť do zahraničia?

14. jan 2020

Dievčatá, nechcem sa tu sťažovať, ale potrebovala by som poradiť.
Neviem si nájsť tu na Slovensku prácu. Vždy nájdem len fabriky na smeny, prípadne obchody ako Lidl, Kaufland, Tesco. Ale čo tie platy? Dá sa z toho vôbec žiť? Ja pracujem odkedy som skončila školu, teda od roku 2011. Žila som s rodičmi, ale potom som sa presťahovala do podnájmu, potrebovala som už svoj priestor a súkromie. Vždy som zarobila almužnu, niečo málo som našetrila, ale nedá sa z toho žiť, hypotéka? Nikto mi ju nedá. Neviem čo robiť, rozmýšľam, že odídem do zahraničia. Neidealizujem si to tam, viem, že nikto sa so mnou maznať nebude a začiatky tiež nebudú ľahké, tiež viem, že sú tam väčšie mzdy, ale aj vyššie náklady na život. Popravde ten život na Slovensku ma ubíja, ničí. Jazyky viem, napriek tomu mi ponúkli plat 700 eur v hrubom za anglický a nemecký jazyk na komunikatívnej úrovni a plus by bolo dobré, keby som vedela maďarsky. No, v šoku som bola. V zahraničí by som začínala na tých najnižších pozíciách, ale mne to nevadí, práca mi nevadí a keď z výplaty nebudem prežívať, tak budem spokojná, nepotrebujem zarábať tisíce, ale rada by som žila tak, že si odložím a budem môcť cestovať. Nikdy za svoj život som necestovala, ak nerátam dovolenku v Chorvátsku, keď som mala 12 rokov a jazykový pobyt v Anglicku. Nič ma na Slovensku nedrží. Iši by ste do toho?

ivkazba
14. jan 2020

Odkiaľ si? Aké más vzdelanie? A kam do zahraničia? To je celkom podstatné. Ak začneš na nižších pozíciách, ktoré ako píšeš ti nevadia, treba počítať, že budeš pravdepodobne prežívať rovnako ako teraz, lebo náklady na bývanie budeš mať vyššie, teda pokiaľ nechceš bývať v jednom byte s XY ďalšími ľuďmi. Inak ja poznám kopec ľudí, čo robia v obchodoch ako píšeš ty a normálne žijú, platia hypotéky, vychovávajú deti. Ale samozrejme sú zväčša na všetko dvaja. A dá sa zarobiť viac aj tu, len treba makať a robiť pre to niečo. Ja som tiež na začiatku po škole zarábala takmer minimálnu mzdu a dnes chodím 3x ročne k moru. Ale išla som cielene za tým, aby som sa kariérne posúvala. Ak chceš byť predavačka, tak samozrejme moc toho na výber nemáš. Len si treba uvedomiť, že predavačka napr. v Rakúsku tiež zarobí menej ak to porovnáme so životnými nákladmi a tiež nechodí po super dovolenkách. Ale ako píšem, podstatné je, čo robíš a chceš robiť. Ja by som do zahraničia nešla, zarábam dobre aj tu.

limetka69
14. jan 2020

jasne, keby som mohla vratit cas uz davno idem z tejto posratej zapewedanej krajiny, mna tu drzala moja mama, nechcela som zit kilometre od rodiny proste, velmi, velmi, velmi to lutujem, ked vies jazyky, chod, budes sa mat dobre, nie hned, ale budes. moja teta odisla v mojom veku do irska v roku 2004 tusim, uz je tam plnohodnotne zaradena a na svk by prisla len na dovolenku, je z nej irka, zarobi slusne, na tyzden to co my tu na mesiac, ona sice uz aj dm starsi tam kupila, nemusi platit nikomu najom, ale aha nasetrila v irsku na dom, co je extremny peniaz, nevahaj a chod, ja by sla do polska, maju tam nizke dane a stat ti nevezme 50% vyplaty

ledgerka
14. jan 2020

urcite chod von! s nemcinou a anglictinou nemas problem. Zarobis normalne peniaze, vies sa vypracovat. Vo svajci napriklad je bezne zit cely zivot v podnajmoch, ale tu je to normalne. Stale ti ostane kopa penazi na slusny zivot a precestovanie sveta 🙂

maminuska
14. jan 2020

ja tvrdím že na Slovensku sa šikovní ľudia dobre uživia . Tvoj neúspech môže mať viacero príčin , nízke vzdelanie , neschopnosť sa predať , neochota na sebe pracovať , neochota ísť do rizika .
Skús na tomto popracovať . Do zahraničia by som neodišla, mám tu rodinu a tá je pre mňa dôležitá .

sapetka
14. jan 2020

Urcite chod! Na slovensku zdochol pes🤣ja zas tvrdim ze sikovnych ludi na svk je skoda.. ak ta nic nedrzi zbal kufre a chod. Jazyky su velka vyhoda

autor
14. jan 2020

@sapetka No veď práve. Je to hrôza a tie platy.. na zaplakanie.

sapetka
14. jan 2020

Na slovensku este velmi dlho dobre nebude, bohuzial

autor
14. jan 2020

@limetka69 Presne. Zapredaná krajina, to čo sa tu deje už nemá obdobu. A nemyslím len platy.

autor
14. jan 2020

@sapetka Vidím to rovnako. Politika, absolútna nevymožiteľnosť práva, exekútorska mafia, mafia s nehnuteľnosťami, zdravotníctvo...

sapetka
14. jan 2020

@limetka69 ja som citala ze zaprdena krajina🤣a to je zapredana?

snehulienka8
14. jan 2020

presne tak, v zahranici na kazdeho caka zlata bana..rychlo kupit letenky a zbohom..👍

autor
14. jan 2020

@sapetka 😂 Ja tiež

autor
14. jan 2020

@snehulienka8 To tu nikto nepíše, tak neviem o čo Ti ide ...

limetka69
14. jan 2020

@sapetka ano zapredana tam malo byt, ale aj zaprdena sa hodi 😂

sapetka
14. jan 2020

@snehulienka8 nie necaka zlata bana, ale rozhodne lepsia kvalita zivota, vacsie moznosti a ano aj vyssie platy😉

gladys_07
14. jan 2020

ale ked sa Ti Slovensko tak nepaci, nechapem Tvoju dilemu. Mas to stastie zit v EU, vyuzi to.

Inak nechce sa mi verit tomu, ze s dvoma jazykmi si nevies najst dobru robotu. Ja okrem tych dvoch reci nic ine neviem, ale na SVK som nezarabal zle.

autor
14. jan 2020

@gladys_07 Prácu som si našla, ale ponúkli mi 700e v hrubom za dva jazyky. A v ostatných prípadoch sa mi neozvali. Posielala som si aj do Siemens, Dell a podobných spoločností, ale bez úspechu.

brita7777
14. jan 2020

Ked som naposledy muzovi vravela, ked sme boli na Slovensku a hladali predavacku do peciva za 4e na hodinu...nechapal, nazaplakanie..osobne by som ti doporucovala Irsko. Zit v zahranici je ale narocne, si pristahovalec, v niektorych krajinach to daju viac pocitit..tiez ak si viac samotar, je to vyhoda, kamaratske vztahy najst nie je take jednoduche, ale Irsko ma velmi vrucny vztah k ludom inych kultur no nemaju tam napr. ludi z arabskych ci africkych krajin ako Svedsko, Nemecko napr...skor Polsko, Slovaci Cesi Brazilia.

brita7777
14. jan 2020

Vo svedsku napr. vyskolena ucitelka materskej skolky (skola trva 3roky) moze mat plat ako 4000e...je to sila
Slovensko ma ale isto svoje velke kvality, priroda a nie tolko ludi-pristahovalcov, familiarne kaviarne a restauracie, dobre jedlo ☺️, dobry chlieb 🤓
Hlavne ze poslanecke platy su o niecom inom a narod trpi tym velmi.

autor
14. jan 2020

@brita7777 Hodinová mzda 4e a niektorí zarábajú aj menej na hodinu. A všetko zdražuje, minimálka narastie, juchú ale vzápätí nám dvihnú ceny energií, zdravotné poistenie, nájmy. Nespomínam byty, domy, to sú premrštené ceny. Kradne sa tu, kde sa len dá.

lenka_eli
14. jan 2020

Ahoj, ak chceš, kľudne mi napíš správu 🙂 Tiež žijem v zahraničí, len nechcem svoj život rozoberať takto verejne 🙂

autor
14. jan 2020

@lenka_eli Tak tomu rozumiem, veď tu by Ťa niektoré zožrali 🙂

kiwi3
14. jan 2020

ak chces ist, tak chod a uz nevypisuj na modrom koniku. inak, ja tomu stazovaniu az tak nerozumiem. do zahranicia - to je kde? pakistan, rwanda, rumunsko? akoze hned by si zistila, ako sa mas dobre 🙂. napriek tomu, co nam tu zanechal socializmus, ze kazdy sa snazi vydrbat so systemom a politici su toho spickou, tak sa mame vyborne. je uz len par statov v eu, mozno japonsko, australia a oblasti severneh ameriky, to jest asi 10% krajin, kde je vyssia zivotna uroven...

autor
14. jan 2020

@kiwi3 Preboha, ty čo máš za problém? Vypisovať si môžem čo chcem a keď sa Ti nepáči, tak sa nezapájaj. Každý inteligentný človek sa dovtípi, že myslím krajiny s lepším životným štandardom a neoháňaj sa Afrikou.

brita7777
14. jan 2020

😂😂 napr. v Irsku ale zase ked chces platit za izbu, vacsinou sharujes s niekym, to je zase druha vec toho vsetkeho...alebo najst partaka, kto by siel s tebou...anglictinu ak vies, v Irsku resp. napr. v Dubline sa nestratis...skus pozret na daft.ie priblizne ceny izieb..aj lety su do ba vyhoda..

autor
14. jan 2020

@brita7777 Ja už som to popozerala a nie je to až také strašné. Určite na začiatok by som nebývala sama, ale s niekým a potom uvidím ako sa mi bude dariť, páčiť. :D

brita7777
14. jan 2020

Zakial nemas deti, mozes ist v podstate hocikam..ale ak chces byt v ramci Europy, je to top. A este si aj pri mori.
Ked pracujes, nehyris, da sa slusne zarobit Zila som v Londyne, Dubline i Štokholme.

autor
14. jan 2020

@brita7777 Možno aj ďalej ako je Európa, pozerám zatiaľ ponuky, nie som ešte rozhodnutá. Možno aj Dubaj alebo Katar ako opartovateľka detí, ale z toho mám obavy, predsa už to nie je európa a navyše moslimská krajina.

brita7777
14. jan 2020

Zavisi od teba, ktore krajiny preferujes..pacia sa ti...
hentie krajiny ma vobec nelakaju ani na dovolenku

ska1991
14. jan 2020

Ahoj, my sme s priateľom už dlhu dobu v Irsku. Priateľ tu pred 15ti lety začínal ako upratač záchodov, teraz je manažérom v jednej firme. Platy v čistom sú tu prumerne okolo 2000€ samozrejme aj ceny tomu odpovedajú ale ľudia si tu žijú pekne. Chodíme na dovolenky niekoľkokrát do roka a je tu strašne veľa Čechov, Slovákov a hlavne Poliakov. Kdo chce robiť a práce sa nebojí, robotu si nájde a vždy za slušne peniaze
A to dokonca niekedy aj bez jazyka...
Kľudne mi napis správu, rada poviem viac
Držím palce 🤗