Nezodpovední vodiči - hrozba pre nás a naše deti

vejula
30. máj 2012

Ahojte dievčata. Tuto diskusie zakladam pod dojmom z dnešneho zažitku. Išli sme dnes od starkej, vystupili z autobusu. Hned za zastavkou su dve trojprudove cesty, ktore su označene aj svetelnou signalizaciou, ktora funguje len ked chodec stlači tlačitko. Stlačila som tlačitko, zabrzdila kočik, kedže tam dosť dlho trva kym nabehne zelena pre chodcov. Naskočila zelena, ja som odbrzdila kočik vykročila na cestu a zrazu počujem zapišťať brzdy, obzrem sa a velky bavorak ledva zastavil tesne predomnou s kočikom. V šoku som sa na vodiča rozkričala, a ten sa len ironicky usmieval popod fuz. A nebol to žiaden 18 ročny zasran, čo ukradol auto oteckovi z garaže. Mohol mať dobrých 40 rokov, a taketo spravanie.. Ani prepačte ani nič, akoby mu bolo uplne ukradnute že takmer zabil tehotnu ženu s dieťaťom v kočiku. Mate tiež nejake neprijemne zažitky, ktore zapričinili nezodpovední vodiči?

sissy27
30. máj 2012

@given ono zas pozor, to že chodec má na prechode prednosť neznamená, že auto musí zastaviť za každých okolností... lebo často chodec nemyslí na to, že to auto má aj nejakú brzdnú dráhu, že to nie je zlomok sekundy "dotknem sa brzdy a bezpečne stojím", obzvlášť v zime alebo nepriaznivom počasí, že aj za ním idú autá... a aj vnútri v aute fungujú fyzikálne zákony spoľahlivo, takže ak je auto 10metrov od prechodu, čo aj ten chodec musí vidieť, tak je bohapustá sprostosť, aby na tú vozovku vstúpil a oháňal sa formulkou "som na prechode, tak mám prednosť"... a toto nie je vôbec výnimočný jav, denne vídam viac ako dosť takto zmýšľajúcich kaskadérov, ktorí sa nepotrebujú pozrieť ani doprava ani doľava, lebo "sú na prechode"...

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vejula
autor
30. máj 2012

@dominika1988 hej presne poznam tieto križovatky, my sme mali taku hned pred intrakom, že vlastne chodec ma zelenu a auto ktore odbočuje tiež, ale pri tej zelenej svieti taky panačik, že pozor aj chodci maju zelenu. Čiže to auto ma zelenu pokial nieje chodec na prechode. Mne sa totiež takmer stalo osudnym na vyške. Išli sme aj s kamaratkami, zasvietila zelena ja som vykročila do prechodu a vtedy ma kamaratka stiahla za sveter na chodnik a tesne predomnou prefrčalo auto.

alice107
30. máj 2012

@vejula v de su predpisy take,ze chodec aj auto v urcitom smere maju maju zelenu sucasne.je to pre zrychlenie premavky.takze auto ide a ked je na prechode chodec,tak mu dava prednost.niekedy je to na tesno,ze auto je vlasne tene na tom prechode a caka,kym prejsde chodec a okamzite auto pokracuje.
samozrejme ze tu v de su vodici ohladuplni.tak ako pisala kvetinka o viedni a ivvo luxenbursku.ale ako pisala aj
@kokorunecka niekedy su chodci tiez nebezpecni.prechadzaju ,kde nemaju.a potom sa uz tazko da zabranit zrazke,ked mi taky chodec vstupi necakane do jazdnej drahy.
ale je jasne,ze vodic ma ist tak aby prisposobil jazdu podmienkam.tu v de je v obci 50 km.ale na dialnici vlastne neobmedzena rychlost.len niekedy ,ked je velka premavka alebo ine prekazky tak sa obmedzuje na urcity limit na urcite pasmo.inak sa da ist velmi rychlo. 😉 a pritom bezpecne.nezalezi na type auta ale na sposobe chovania vodica.a aj chodcov.ja sama mam silne auto-mescedes vyssej triedy.ale vzdy respektujem chodcov na prischode.aj tu 50- tku v obci. hoci sa to zda velmi pomalicka jazda.niekdy prerkrocim.ale nie viac ako o 10 km.potom ked treba brzdit pre pripadneho nezodpovedneho chodca tak brzdna draha nie je dlha.pri takej rychlosti sa da ubrzdit.pravda nie ,ak taky chodec mi vstupi do jazdy nahle.to je to najhorsie,co moze byt. aj pri 60 -tke sa este da brzdit.ale uz nie tak efektivne ako pri 50-tke.

dominika1988
30. máj 2012

@vejula lenze ten bulo sa ani nepozeral, on cumel niekde na opacnu stranu,namiesto toho, aby cumel pred seba, ci niekoho nesepali, a navyse od jeho krizovatky k nasmu prechodu to mal este dobrych pat metrov, ten nas prechod nebol sucastou krizovatky, bol mimo nej, takze on mal hooodne casu si vsimnut, ci niekto nejde, lenze on sa ani nepozeral, kludne si isiel...a tieto krizovatky inak su riadna sila, niektori vodici vobec neberu ohlad na to, ze maju zelenu aj chodci a idu ako sialenci

raduga
30. máj 2012

No ja len môžem potvrdiť dobré skúsenosti z Rakúska. Vodič zastaví aj keď čakáte pred prechodom a hneď prvý vodič. Také, že by začal trúbiť na niekoho na prechode nehrozí, skôr sa ospravedlňuje, že vás nepustil na prechode. A toto by sa mali naučiť aj slovenskí vodiči, že chodec už pred označeným prechodom má absolútnu prednosť a paradoxné je, že slovenskí vodiči v Rakúsku zrazu púšťajú všetkých chodcov.
No ale stalo sa mi práve v Rakúsku, že som išla na zelenú cez prechod cez dvojprúdovú cestu a jeden skoro nezastavil, to som bola v šoku ale vo vedľajšom pruhu vodič na ňho trúbil, že či mu nešibe. Takže stať sa môže všelikde, treba dávať stále pozor.

ivv
30. máj 2012

@kvetinka211 no.. niekedy ani neviem ci sa smiat a ci plakat, ked sa vsetci zazrazne rozostupia smerom k prednym alebo zadnym dveram .. a ja ostanem stat s kocikom pri prostrednych dverach a nikde nikoho.. 😝

@vejula ja som tiez chaosila zo zaciatku, lebo mi prislo divne, ze vodic autobusu spomaluje pred prechodom a s usmevom caka kym prejdem, dokonca zvyknu pockat aj vtedy ak sa este len blizis k prechodu 😅 fakt.. ja som takto spomalila raz, nech ten bus prejde a on cakal a ja tiez.. potom sa zasmial a ukazal rukou, ze mam prejst.. 🙂
ja rozdychavam kazdy navrat na sr, hlavne co sa tyka cistoty prostredia a usmievavych ludi.. 🙂

ivv
30. máj 2012

@sissy27 hm.. lenze na zapad od nasich hranic .. a dotyka sa to aj spojenych statov 😝 (jazdila som tam na aute takmer tri roky) je prechod pre chodcov posvatny ..! u nas soferi nehladia.. prechod - neprechod.. idu aj ked tam caka pomaly uz skupina ludi.. je to o ohladuplnosti a tu my ako narod, aj napriek predpisom, nemame v krvi 🙄

limoncino
30. máj 2012

@given ale aj chodec má na priechod vstúpiť tak, aby nevystavil nebezpečenstvu seba, či vodiča prichádzajúceho auta...
a predstavte si, že máme mercedesa a chodcov púšťame... ja si robím vodičák teraz, ale už teraz mám alergiu na babičky na bicykloch... Minule mi tiež jedna z ničoho nič zoskočial z bicykla pred autom, keby som išla rýchlejšie, tak ju sundám a to som išla štyridsiatkou... čo keby za ňou išiel niekto skúsenejší a rýchlejší???

Niektorí vodiči sú fakt hrozní, uznávam, ale ani chodci nie sú svätí, chcelo by to toleranciu na oboch stranách...

vejula
autor
30. máj 2012

@ivv bože... Fakt sme hrozna mentalita my tu. Ja to nechaaaapem, ked čitam ako úporovnavate zahraničnych vodičov s našimi. To je až neuveritelne. Čim to je že sme tu takí bezohladní? Ja to nechapem... či to je nejaky postkomunisticky syndrom, či ako, ja neviem

vejula
autor
30. máj 2012

@ivv počuj a to tu ake posuny času ty stvaraš, mne ukazuje tvoj posledny prispevok že je napisaný 19:11 😀 😀

irriss
30. máj 2012

@vejula
zrejme zustal viset ..protoze ted jsi napsala ty a @ivv zustava uz delsi dobu dole.. 😨 😨 😨 😨
asi napsala dopredu 😀 😀 😀 aby nemusela psat potom, kdyz bude veceret 😀

irriss
30. máj 2012

@vejula
vsimla sis? @ivv zustava dole..at se deje co se deje, ceka na 19:11hod 😀 😀 😀 zeby novinka MK?
predplacene misto i hodina..

vejula
autor
30. máj 2012

@irriss 😀 😀 😀

limoncino
30. máj 2012

aj ja pozerám, že čítam jej príspevok, prispejem a ona je podo mnou 😀 😀 😀

irriss
30. máj 2012

@limoncino musis pockat az do 19:11hod.. proste to chtela zduraznit..ze kdyz se ma stat, tak se stoji 😀 😀 😀
p.s. pravidla MK prechodu, vsechny nas pousti..jako v Americe..

limoncino
30. máj 2012

@irriss si myslí, že je dôležitá, či čo... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😉
@ivv samozrejme nič v zlom, len v rámci srandy...

estterka
30. máj 2012

@vejula ja som necitala celu diskusiu,ale vzdy ked pridem na slovensko si musim opakovat,ze kde sa nachadzam-lebo som naucena od nas,ze ked sa blizi auto a ja k prechodu,tak ma zarucene pusti..a uz sa mi stalo,ze so s tym ratala aj na slovensku,ale to auto ani len nepribrzdovala ako ma videlo pri prechode,teda som pochopila..to sa u nas nemoze stat,aby som cakala 5 minut,kym auto zastane zene s kocikom-na slovensku sa mi to stava bezne,ze nas nikto nepusti..

irriss
30. máj 2012

@estterka
Ja potvrdim to same..ale
v posledni dobe se tento zpusob jistoty na prechodu pro chodce stal nebezpecnym..
doslova skakali do silnice..neodhadli brzdnou drahu a meli za to, ze kdyz je tam prechod, maji prava a auta JEN povinnost - t.j. zastavit..
Proto doslo k uprave zakona a kdo se bude snazit prejit po prechodu nebezpecnym zpusobem, bude vinikem nehody, i kdyz se nehoda stane na prechodu 😉

estterka
30. máj 2012

@irriss no to skutocne neviem,ako je to so zakonmi v tomto u nas. zvycajne tie auta daju signal-zapnu jeden blinker a to clovek vie,ze moze prejst. ak nezapnu ja vacsinou cakam do momentu,kym fakt vidim,ze spomaluje. mozno som to zle napisala,ale aj ked som bola na slovensku,som neohrozila nikoho,len som si myslela v prvom momente,ze ved ma auto pusti a nepustilo..

irriss
30. máj 2012

@estterka
napsala jsi to spravne a srozumitelne, ja jen napsala priklad toho, ze i chodec (NE TY 😉 )zneuziva svych prav a mysli si, ze kdyz je pred nim prechod, ze tam muze vkrocit aniz by se rozhlidnul,protoze je to pro neho "posvatne misto"..
i automobiliste-ridici to nemaji snadne..casto se stane, ze prave na prechodu jim vlitne nekdo pod auto, aniz by mel cas zareagovat...
Tady bohuzel blinkr neuvidis ani pri zahybani 😠 😠 😠 😠

vejula
autor
30. máj 2012

@estterka jo, však čo viem na autoškole nas vždy učili pred prechodom spomaliť, ale ja mam pocit, že tu u nas ešte zrychlia. No minule taký blazon preletel cez prechod, ked som čakala na chodniku, som myslela že ma odfukne aj s kočikom čo bol za nim taky prievan.

vejula
autor
30. máj 2012

@irriss tak to si neviem predstaviť vstupiť na prechod bez obhliadnutia situacie. Tu by to znamenalo čistu samovraždu 😅

irriss
30. máj 2012

@vejula
takto si tu chodci vysvetlili sva prava...tak bylo nutne je vyvest z omylu.. 😎

limoncino
30. máj 2012

ja neviem, prečo má každý chodec pocit, že musí cez ten prechod prejsť skôr. než auto.. Ja tam veľakrát stojím ako socha, keď sa auto blíži, keď nezastaví, tak nezastaví, prečo by som sa mala rozčuľlovať a čumieť na značku auta? Raz sa na druhú stranu dostanem...
Hlavne je dobro odplácané dobrom, keď ma niekto pustí, tak kývnutím ruky, či hlavy poďakujem.. A tí vodiči sú plne iný, usmejú sa späť, kývnu akože nie je zač... Raz mi jedna babička - kaskadérka povedala, načo im ďakujete? Oni vás musia pustiť... ste na prechode... To mi je len postoj...

limoncino
30. máj 2012

@irriss jj Taliani sú fakt super šoféri 😀 😀 😀 ani nevieš skade a zrazu je pred Tebou a tak ako sa objavil, tak aj zmizne, bez smerovky.. 😀

irriss
30. máj 2012

@limoncino
..neco o tom vis, ze?? 😀 😀 😀
a nejlepsi to je v lete, da se prejet jen na cervenou.. 😠

kacsik
30. máj 2012

Na cestách je veľa nezodpovedných vodičov, niektorí arogantní a macrujúci šoféri na drahých a veľkých autách dvíhaju tlak aj mne.Ale ako šofér musím povedať, že chodci sú ešte nezodpovednejší a arogantnejší ....

irriss
30. máj 2012

@limoncino
to jsem rada, ze nejsem sama..mne manzel rika, ze nejsem vporadku..ja take podekuju - se i usmeju.. 😀 😀 😀

vejula
autor
30. máj 2012

@limoncino ja tiež vždy podakujem ked ma auto pusti. Ale taky kludny pristup k veci ako ty zas nemam. Podla mna nieje normalne ked na teba XY vodičov kašle, ja s kočikom v jednej ruke s plnou taškou nakupu v druhej, čo mi už ruky odkrvuje jak sa mi ta taška zarezava do nej 😀 😀 😀 U mna celkom bežny stav 😅 A ešte čakať večnosť kym mi nejaky zlaty vodič nezastavi 😅