Niečo mi obžiera jahody

daniela2202
28. máj 2023

Žienky-pestovateĺky, mám prvýkrát úrodu jahôd, lenže mi ich niečo obžiera... čo by to mohlo byť?

poopsie
28. máj 2023

@daniela2202 slimáky

poopsie
28. máj 2023

Alebo larvy chrústov

bessie12
28. máj 2023

@daniela2202 minulý rok som mala ten istý problém a na vine boli slimáky

luccija
28. máj 2023

@daniela2202 slimáky a niekedy aj mravce, ale toto sú slimáky.Ja som dnes rozhadzovala tie modré guličky slizniaky mi zožrali veľa kvetov až na stonku

cacianka
28. máj 2023

🐌 Alebo drozdy

pinkgirl
28. máj 2023

Slimáky a zvyčajne sú to tie bez ulity sliziaky. Pozri prostriedky proti slimakom a urob opatrenia.

martinmmartin
28. máj 2023

Pod jahody musis nastlat hodne suchej slamy nech sa slimakovi po tom zle plazi.
Hadaj preco sa po anglicky povie jahoda Strawberry

euka210
28. máj 2023

@daniela2202 slimaky slizniaky...vedia byt riadne potvory

sweet20
28. máj 2023

@daniela2202 slizniaky.. to mame aj my

pr85
29. máj 2023

@daniela2202 Su to slizniaky a skonzumuju vsetko. Modre gulicky na nich posobia.

stvura
29. máj 2023

@daniela2202 sliziak - treba okolo spravit "vanicku" s pivom, svokre pomohlo. Mne ich objedalju skor skorce 🙂

anulka1944
29. máj 2023

@daniela2202 mne ich obzierali mravce....

lilianka28
29. máj 2023

Tak ja mám podobný problém. Mám pocit, že ovocie pestujeme pre kadejakú háveď, len nie pre nás. K nám sa chodia obslúžiť mravce, slimáky a drozdy.
Na slimáky fakt zaberajú tie modrý guličky - ako radili už vyššie.
Mravce okrem iného povynášali vošky na ríbezle (tie som postriekala domácim postrekom so sódou bic.)
Drozdy sú asi najväčší problém. Vlani sme nemali ani jednu ríbezbu. Obzobali ich ešte úplne zelené. Kúpili sme teraz sieťky proti vtákom, tak neviem či pomože.
Tá jahoda na obrázku mi príde ako obzobané od drozda, škorca.

stvura
29. máj 2023

@lilianka28 u nas striehne macka - vcera si na jednom i pouchutnavala u mna v kuchyni (hrdo mi ho priniesla ukazat este jej z papulky trcal 🙂), ale i tak su tie skorce hrozne potvory - ja mam na jednom mieste muchovnik, ribezle a jostu - pre nich ako raj, co ti poviem.

simsalabim
29. máj 2023

@lilianka28 ja zakryvam muchovnik a cucoriedky sietou proti vtakom, inak vsetko zozeru, bestie. Jahody podkladam slamou a tiez z nich odjedaju mravce a aj priebojne slizniaky. Detto salaty, cukiny… zlikvidovali mi dve hosty tento rok. Sypeme modre gulicky, skusala som bio metody typu medeny drot, popol a vajecne skrupinky, ale teda nulovy efekt. Na mravce zas dalsi sajrajt. Chystame sa postupne vsetko dat do vyvysenych zahonov. Ovocie na stromoch chranime ultrazvukovym plasicom vtakov, proti osam a srsnom vesiame sirupove pasce… nasi predkovia to museli mat fakt tazke, tento boj s prirodou je narocny.

stvura
29. máj 2023

@simsalabim no to je, ja som za bio verzie, tiez mam popol, sodu, teraz som dala nieco kvasnicove...je to boj. "tajne" som sa s mravcami dohodla a vysadila im spenat- jasne ze ho obisli a zozrali mi bazalku 🙂

lilianka28
29. máj 2023

@stvura Joj, ja tiež nejdem bazalku dopestovať. Ostatné bylinky sú OK, ale bazalku ako zasadím, tak je zožrata. A to každý rok.
A ešte, ak by niekto vedel poradiť triky pri pestovaní šalvie. Tej sa u mňa nedarí. Vôbec nerastie, a po čase vyhynie.

oliolijanka
30. máj 2023

Mne jahody zeru žižiavky(rovnakonozky).