Nízska pôrodná hmotnosť. Ako vám rastú?

pia22
8. dec 2010

Drobčekovia narodení s nízkou pôrod. hmotnosťou z rôznych príčin-ako rastú a priberajú, problémy, starosti a radosti😉 Sú tu maminy takýchto detí na výmenu skúseností a postrehov?

bosorka0312
6. aug 2015

@provoke a mozem vediet kolko ste lezali v nemocnici s dcerkou? Po kolkych dnoch vas pustili?

provoke
6. aug 2015

@bosorka0312 Dcéra sa narodila 11. decembra a v pôrodnici mi hovorili, že by sme mali byť do konca roka v nemocnici, ale dcérka krásna priberala, takže nakoniec sme 21. decembra už boli doma 🙂

govinda
6. aug 2015

Ja som ležala na rizikovom 6 týždňov s preeklampsiou, dcérka sa narodila sekciou v 38 tt. Deň pred sekciou hovorili, že má maličká 3100 g. Jej miery boli 2620 g a 46 cm a schudla na 2200 g. Keďže ale bolo tesne pred vianocami, tak nás pustili po 5 dňoch. Mne sa akurát začalo tvoriť mliečko a malá krásne priberala, v 4 mesiacoch dobehla svojich rovesníkov 🙂 Nemala žiadne zdravotné problémy našťastie. Akurát som nemala nakúpené také pidi-mini vecičky, v 56 plávala, tak sme rýchlo kupovali 50 😀

ssimona18
26. mar 2019

Dievčatá chodíte tu ešte ?? Ako sa majú vaše detičky??? sú zdravé ? mali ste nejaké zdravotné problémy preto že sa narodili menšie?? My sme boli poslaní na neurologiu a malej robili usg, lekárka povedala že v hlávke ma dve tmavšie ryhy že niečo v takom zmysle ako slabšie prekrvené, že ma veľa plakať malá. Čo vy nato? mali ste niečo také? chodili ste na neurologiu?

pgb
21. aug 2019

@ssimona18 Ahoj, my sme sa narodili v 38+4tt, 2400g a 48cm, spontanny porod, priebeh tehotenstva bezproblemovy, cca od 36tt sme zacali stagnovat s rastom a priberanim, resp sme priberali radovo iba gramy... zacal sa kolotoc vysetreni, o.i. i dalsie geneticke sono u MUDr. Grochalu, spicky v obore. Na pricinu zaostavania sa neprislo, vsetky vysledky som mala tabulkove, dietatko v poriadku, avsak mensie vzhladom na gestacny vek. Poporodna adaptacia vyborna, ziadne zdravotne problemy sme nastastie nemali. Maly je velmi aktivne dieta, t.c. ma 20mes., neposedi, je dost vysoky, vyskou dohnal rovesnikov narodenych s 54cm... ale aj my s manzelom sme vyssi. Stale je vsak chuducky oproti vrstovnikom, je utlejsej postavy, ma cca 11kg, vsetky gate nam padaju, s jedlom bojujeme. Hovori sa, ze hypotrofici su po narodeni velki jedaci, rychlo dopapaju zameskane, u nas to zial neplatilo.. s vekom sa jeho apetit sice trochu zlepsuje, ale je to stale bieda....

provoke
23. sep 2019

@ssimona18 Ahoj, tak ja sa hlásim po 4 rokoch od posledného príspevku :DD Dcérka budem mať čochvíľa 9 rokov (1960 g, 43 cm, 37+0 tt) a nemá absolútne žiadne zdravotné problémy. Jedine s čím bojujeme doteraz je jedenie. Mám pocit, že dcérka žije zo vzduchu. Veľmi málo papá, keď zje celú desiatu v škole, tak to považujeme za sviatok. Inak je veľmi živá, v škole výborne prospieva a za rok máva max. 1x soplík, takže aj imunita je super, navzdory tomu, že nám pichali kortikoidy na dozretie plúc a varovali nás, že môže trpievať častejšími chorobami dýchacích ciest a zápalmi plúc. Momentálne nie sme sledovaní u žiadneho odborného lekára.

ssimona18
23. sep 2019

@provoke ahoj dakujem a prečo sa dcérka narodila taká maličká? Zistili príčinu či nie? Mala si v tehotenstve problémy?

provoke
24. sep 2019

@ssimona18 počas tehotenstva cca od 30 tt som mala preeklampsiu (vysoký krvný tlak) a odvtedy už moc nerástla. U syna som mala preeklampsiu od cca 35 tt a pri nom to dopadlo o poznanie lepšie (syn mal 3020 g).

danusskaaa
24. sep 2019

Dcéra sa narodila v termíne s váhou 2700 ale schudla na 2380 a s jej priberanim to bolo vždy málo. Ako 5 ročná mala 12kg teraz ako 7 ročná už 16kg. Žiadne choroby nemá, sem- tam prechladnuta. Nechce moc jest ale krv ma dobrú, po tých rokoch to už neriešim. Je proste chuda...

govinda
24. sep 2019

@ssimona18 no moja ma momentálne 6 rokov a 9 mesiacov a žiadne problémy kvôli nízkej pôrodnej hmotnosti sme nemali. Patrí medzi tie vyssie deti v triede, hmotnost akurát, ma cca 25 kg.
Do roka nabrala na 9 kg a bola z nej gulicka 😁.

Teraz momentalne som 31tt, zatiaľ bez preeklampsie a dúfam, že sa to už nezopakuje.

exotka444
8. máj 2021

Ahojte neviem či je tu niekto ešte aktívny ale skúsim. V 31 týždni na sone má môj gynekológ poslal do nemocnice na premeranie lebo mala vazila len 1360g. V nemocnici mi spravili prietoky ktoré som mala dobre, ctg tiež dobré krvný obraz dobrý pichli mi kortikoidy a Magneziove infúzie. Príčina sa nevie. Mam sa upokojiť stým že mala ešte čosi naberie ? Pohyby cítim dobre ďalšia kontrola o dva týždne cize ďalší piatok a ja stresujem. Nakoľko v nemocnici má strašia s tým že mala je strašne mala a že môže byť postihnuta a v krajnom prípade umrieť. V papieroch som mala napísané že možná hypoxia plodu. Môže to byť aj génmi ? Prvá dcéra sa narodila 36+3 s váhou 2650 a s mužom je strany sú všetci nízky a rodia sa im malé detičky. Bojím sa že mala bude chorá ....

helga_z_lesa
8. máj 2021

@exotka444 ahoj, ja som to mala podobne, strašný stres, týždeň v nemocnici a oxytocinove záťažové testy aby zistili či placenta funguje lebo inak bolo všetko ukážkové až na tu hmotnosť. Dcéra sa narodila drobná okolo 2,4kg minuly december a všetko bolo úplne v poriadku. Aj placenta bola menšia. Len lekárom sme nepasovali do tabuliek. Viem že je to ťažké ale treba myslieť pozitívne 🙂

exotka444
8. máj 2021

@helga_z_lesa ďakujem ja pevne verím že všetko bude v poriadku ale teda mega stres

yanni
8. máj 2021

@exotka444 Nestresuj. A ak mala pava dcera v 36plus 2600 g, tak to voce nie je malo a ak este mate v genoch, ze ste nizsi a chudsi, tak co. Lekari len tie tabulky vytahuju. Moja starsia dcera donosena mala 2790 g a 50 cm a je uplne v poriadku. Nemala nikdy problemy. Je stale skor z tych lahsich. Bude mat v lete 6 rokov, takmer 120 cm a 19 kg.

exotka444
8. máj 2021

@yanni je to ale dosť stresujúce keď ma strašia stým že môže mať nedokysliceny mozog a môže byť postihnutá. Ako keby vôbec nezohľadnili že aj prvá dcéra bola menšia len ma hneď strašia a mňa tu môže aj vystrieť. Že všetko sa ukáže az po pôrode.

yanni
8. máj 2021

@exotka444 doktori. Mna ese stresovali, ze najmladsia bude mat down. NO dakujem. Isla som k najlepsej "pre" v meste a ta sa len chytala za hlavu, ked videla tie vysledky, co som jej doniesla. Ze to je na moj vek uplne az velmi dobre, ze si to nevidia, ze celkovy vysledok zhorsil len vek. A tak aj bolo. Kraven testy nic nepotvrdili a dieta ma 2 roky a uuuuuuuuplne zdravé.
Ty mas este minimalne 2 mesiace. Deti hlavne ku koncu zvyknu dost nabrat na vahe. Merania vo vyssom stadiu tehotenstva je casto velmi nepresne.

exotka444
8. máj 2021

@yanni ja pevne verím že ešte priberie nemusí veľa len nech aspoň cez dve kilá má..pokiaľ mám naozaj tie prietoky dobre aj monitor tak ja si nemyslím že je niekde chyba keď doteraz sa vyvíjala dobre. Ale asi fakt všetko ukáže len čas. Ale som rada že tebe sa narodilo zdravé dieťatko ☺️

govinda
11. máj 2021

Ahojte. Tak aktualizujeme tiež.
Dcera narodená v r.2012 (38tt) 2620 g, 46 cm - zdravotné problémy vážne nemá žiadne. Má 8 rokov, najvyššia z triedy, má okolo 135 cma a cca 30 kg. Je veľmi šikovná, bystrá a našťastie zdravá.

Synček narodený v novembri 2019 (38tt), 2420 g, 45 cm. Bez zdravotných vážnejších zdravotných prolémov , momentálne má 17 mesiacov. Je trošku menší, má cca 10nkg a 78 cm. A je hrozne lenivý. Začal sa neskôr otáčať, neskôr sedieť, neskôr plaziť, neskôr štvornožkovat. Teraz behá okolo nábytku a stien, ale do priestoru sa ešte nepustí. Je pomalší ako jeho rovesníci, ale neurologické ani iné problémy nemá.
Tak je to také individuálne si myslím, ci nižšia pôrodná hmotnosť má nejaký vplyv do budúcna. Myslím ale, ze to je skôr o genetike. Teda pokiaľ nie sú vážne zdravotné komplikácie už pri alebo po pôrode.

pgb
12. jún 2021

@exotka444 Ahojky🌷. Pisala som uz aj vyssie.. Moj syn sa narodil v 39.tt, mal 48cm a 2400g. Od 36.tt sme absolvovali mnozstvo vysetreni, vcitane dalsieho genetickeho sona u MUDr. Grochalu, spicky v obore. Vsetky vysledky boli “ucebnicove”, na objektivnu pricinu sa neprislo. Skratka “mensi plod”, hoci my s manzelom sme vysoki a cakali sme skor vacsie dietatko. Po narodeni sme nemali ziadne problemy, maly sa na svet vypytal sam, porod bol bezproblemovy, rychly. Tiez ma na novorodeneckom strasili, ale nic sa nepotvrdilo. Palko bol zdravy a velmi zivotaschopny.
Samozrejme, ze som sa po porode trapila, vycitala si to, ale zbytocne som sa oberala o radost z vytuzeneho dietatka. Prve dva roky sme boli mensi a chudsi oproti rovesnikom, ale startovali sme na nizsej porodnej vahe, tazko sa porovnavat s 3,5kg babatkom… Prirastky na vahe sme mali v poriadku, syncek prospieval, lekarka bola spokojna. Nebyvali sme ani chori.
Palko ma presne 3,5roka, cca 16kg, je vyssi ako rovesnici hoci stale stihlik - s jedlom sa nekamarati doteraz, je velmi vyberavy. Na to, ze sa narodil malicky, si uz ani nespomeniem. Je to simpir, robi nam velku radost😍 Hlavu hore, vsetko dobre dopadne, prajem Vam vela zdravicka🌷

pgb
12. jún 2021

Inak v nasom okoli pozname uz minimalne dve deticky narodene donosene, s porodnou vahou do 2,5kg a su v poriadku😊