Obhliadka bytu

lillystranska
10. okt 2017

Ahojte potrebovala by som poradiť. S priatelom ideme v nedelu na obhliadku dvoch bytov. Chcela by som sa spýtať na čo si dať pozor a čo sa pýtať pri obhliadke? S priatelom sme odkladali peniaze a už sme konečne našetrily tolko aby sme mohli mať vlastné bývanie len sa bojime aby sme o peniaze neprišli kedže s tým nemáme skúsenosti.
Ďakujem za rady

ostorha
10. okt 2017

@lillystranska Ahoj ,velmi odporucam vinkulaciu,my sme kupovali za poslednzch 10 rokov 3 nehnutelnosti a vzdy sme si to poistili,lebo v minulosti nam robil problem aj manzelov kamarat -realitak,odvtedy neverime nikomu a jedinou zabezpekou aby ste o peniaze neprisli je prave vinkulacia,malo sa na slovensku vyuziva ... stoji to nejaky poplatok neviem okolo 100 eur ,ale naproti tomu co mozu stratit je to obsolutne nic.. v mojich ociach kvoli takej sume riskuje len blazon..My sme si aj zmluvy ktore vyhotovil realitak dali skontrolovat u naj-notara,ale tak my sme extra opatrni ,zivot nas tak naucil,bezne by problemy So zmluvou nemali byt ziadne,ale aby ste mali 100 percentnu istotu ze byt bude vas musite si dat peniaze v banke zavinkulovat,tie sa uvolnia pre predavajucich az ked budete mat list vlastnictva od nehnutelnosti ktoru od nich kupite velmi ferova vec laicky povedane z rucky do rucky.O tej vinkulacii vam vysvetli viac kazda banka ako to funguje,Opatrnosti nie je nikdy dost..

lillystranska
autor
10. okt 2017

@ostorha len my si ideme ten byt kupovať za hotové našťastie sme našetrily dosť na to aby sme nemuseli brať žiadnu pôžičku dá sa to aj bez pôžičky?

ostorha
10. okt 2017

@lillystranska To nie je o pozicke my sme vsetko kupovali vzdy cash je to o uvolneni penazi az vtedy ked budete tam vydany katastrom list vlastnictva,Banka neuvolni vase penieze predavajucim pokial nebude na katasri a v liste vlastnictva vsetko na 100 percent ok.Niekedy sa na katasry zistia rozne tarchy na byte,dozivotne dozitia a podobne chytaky bankova vinkulacia je jediny 100 percentny sposob ze vsetko bude hrat vo vas prospech a o peniaze v nijkom pripade nepridete,Este existuje notarska uschova,ja to hovorim len laicky nemam pravnicke vzdelanie ale notar alebo banka vam to podrobne objasni.

bale1rinka
10. okt 2017

@lillystranska neviem načo sa motať s vinkuláciou keď peniaze na účet idú vlastníkovi až keď sa vy ako nový majitelia zapíšete do katastra nehnuteľností teda vydajú vámLV(list vlastníctva), zasa dakto vymyslel kravinu aby ťahal peniaze z ľudí...ach banky...my sme tak kupovali byt a dokonca sme si pýtali kľúče od bytu a to ženská ešte nemala peniaze na účte...pozerali sme hlavne na steny, či nevlhnú, kúrenie, skúšali sme ventil, pozreli sme merače, či sa točia, keďže to bol prízemný byt ako keby na 1 poschodí, tak sme chceli vidieť čo je pod, apelovala som na zapnutí radiátorov pod nami lebo teplo skúpa hore, nebudem predsa kúriť susedom nadomnou a mne nik, a orientácia ma zaujímala a samozrejme sme zjednávali z ceny ako sa len dalo nakoľko byt bol neobývateľný a rozbitý...

lillystranska
autor
10. okt 2017

A čo by ste odporučali ísť cez realitku alebo sami? Lebo som čítala, že je lepšie to robiť s realitnym maklerom čo je v tom zabehnuty

ostorha
10. okt 2017

@bale1rinka No tak ja by som ti veru kluce od bytu nedala ani nahodou ak by som nemala peniaze na ucte a netrep dve na tri vinkulacia je najbezpecnejsi sposob ako vylucit mozny podvod. Manzel rozpraval s riaditelkou katastra ktora bezne pozastavuje vydanie LV s roznych dovodov a machinacii.Aj my sme pred dvoma rokmi predali 2 izbovy byt kupili sme 4 a pani co byt kupovala a velmi majetna pani jej by tie peniaze ani nechybali povedala ze inak ako vinkuláciou ani ten byt od nas nekupi.Mz to robime tak isto zatial kazdy clovek co nema co skryvat s tym suhlasil

ostorha
10. okt 2017

@lillystranska Prihlas sa na modru strechu tam ti daju viac rad ohladom kupy nehnutelnosti .

ostorha
10. okt 2017

Zial realitny makler ti negarantuje nic mame otrasne skusenosti s maklermi v kosiciach.Pri prvom najmensom probleme sa ti arogantne vzsmeju do oci,To ze niekto si zalozi kancelariu a oblecnei si oblek nic negarantuje,Hladajte sami ak sa vam nieco zapaci kazdy zbehlejsi pravnik vem kupno-predajnu zmluvu vyhotovi a po dohode s predavajucimi idu poplatkz na polovicu,Ja po zlych skúsenostiach nie som ochotna platit 1000 euro nejkaemu grazlovi ...A mozu mat popisane v profiloch a zmluvách hory-doly pri najmesom problemedaju ruky prec a sud sa s nimi na slovensku......

bale1rinka
10. okt 2017

@ostorha čo sa rozčuľuješ, v našom meste som sa s tým nestretla a každý normálny človek, čo nechce prísť o peniaze a vie si zrátať 1+1 si to vie aj inak zabezpečiť ako platiť banke za vinkuláciu, dosť, že v dnešnej dobe pomaly všetko prebieha cez realitky, ktoré berú tiež ďalšie prachy a pritom ja som pracovala pri prevodoch bytov do vlastníctva a aj s katastrom a vedeli sme si poradiť bez nich a nikdy nebol problém...💃

kammik
10. okt 2017

veru tak, niekedy sú aj majitelia prístupnejší tomu, keď sa byt predáva bez realitky, lebo prakticky aj oni dostanú viac za samotný byt. človeku sa to nezdá, no fakt je, že niekedy sú realiťáci len na obtiaž

emi16
10. okt 2017

My sme mali super realitneho maklera
Pan Tomciak
Vybavil vsetko
Aj nam poradil super ako s elektrikou a plynom co potrebujeme vybavit po prevzati LVcka
Kluce od bytu sme mali v auguste a LV az v septembri
Aj to nam doniesol popodpisovat papiere az na byt
Jedine co zobral zalohu
A podpisovali sme, inu starost sme nemali.
Dokonca LV bol vybrat so mnou, aby som nestala v rade.
100percentny servis

Kontrolovali sme splachovanie, ako tecie voda,ci nekvapka z umyvadla a ci nieje vlhko pod sprchou, meme hlboku, okna ci nepodfukuju a doliehaju, otvorit, zavriet, plesne na stenach hlavne rohy v kupelni,wc a najblizsej izbe.
A kedze sme brali byt na prvom poschodi boli sme sa v noci prejst popod okna ci sa tam nezgrupuju pubisi ci niekto kto by v noci robil randal
Odporucam merace tepla dost na tom usetrime pri rocnom zuctovani
A ak by nebol zatepleny polystirenom
Nam ako zateplili barak sa v lete neuveritelne prehrieva a drzi teplotu okolo 30 stupnou
A aj v zime nonstop vetrame, lebo je v byte dusno nedychatelno
Pred zateplenim bol byt vzdusnejsi

Po kamoskinej skusenosti, ak
by tvrdili, ze je elektrika menena, nechala by som si otvorit zastrcky
Ta tam mala stare kable, co sa dozvedela po roku od kupy, lebo jej tam iskrilo