Odkiaľ ľudia berú peniaze?

11. feb 2024

Nechápem jednu vec, každý hovorí aká je chudoba ale odkiaľ potom tí ľudia majú také drahé autá a domy? Pozrite sa napr. do Bratislavy, každé druhé auto drahý Mercedes, veľké domy... Jasné že tam sú vyššie platy ale zas nie každý ma 5000€ mesačne. Odkiaľ majú títo ľudia na to peniaze?

Robím prácu ktorá ma veľmi baví a som spokojná ale po zaplatení všetkých mesačných výdavkov mi ostane tak 100-200€. Kde robím chybu?

lapersefona
13. feb 2024

@jamimo ďakujem 😊

zeldia
13. feb 2024

@deti95060810 neviem uhádnuť koho myslíš, zlodejov je tu dosť a vraj čochvíľa pôjdu z basy ďalší 😉

belaaaaaaaaa
13. feb 2024

Ahoj. Hovorí sa tomu generačná chudoba. Keď sa nenarodiš do rodiny, ktorá má viac peňazí ako bežné, ťažko z toho pôjdeš. Samozrejme nie každý človek, ale je ich dosť. Niektorí študovali ťažké školy, chopili sa príležitosti a majú sa fajn. Veľa z nich majú hypotéky a pôžičky. Nie je všetko keš. Pozri sa na Rómov, nezastávam sa ich vôbec, kopa z nich je banda, ktorá sa nikdy neprispôsobí, ale veľa z nich sa presne preto nikdy nevymaní, lebo tá chudoba je šialená. A kľudne môžme nadávať a všetko možné, ale tiež by sme asi v tom strašnom prostredí neboli lepší a ani šikovnejší. Bolo by fajn, keby to bolo lepšie pre nás ako spoločnosť, pretože z toho lepšie nebude.

marsmykkok
13. feb 2024

@belaaaaaaaaa presne, ako tu už bolo spomínané, ak chceš mať viac, musíš aj riskovať, robiť zmeny. Len napríklad si zober mladý pár, čo má niekde "na konci sveta" malý byt na hypotéku. "Na konci sveta" veľa nezarobia, ale majú strechu nad hlavou. Mohli by ten malý byt predať a ísť robiť do BA a kúpiť si tam byt na hypotéku oveľa drahší. Len čo ak si nájdu dobré zamestnanie, zoberú hypotéku, ale jeden príde o prácu lebo firma krachne alebo jeden ostane chorý na dlhodobej pn a nebudú mať z čoho hypotéku platiť hypotéku? Ak má človek finančne zabezpečenú rodinu, vie, že ak napríklad pár mesiacov nebude príjem, pomôžu im a neskôr im to vrátia. Alebo začnú stavať dom a kým vytiahnu základy, aby dostali hypotéku založia aj dom rodičov. Ale ak máš rodičov čo žijú v nejakom obecnom nájme od výplaty do výplaty tak nepožičajú peniaze a človek skončí na ulici len preto, že zariskoval a chce viac alebo nemá šancu začať stavať ten dom, lebo nemá financie na hrubú stavbu a banka mu bez založenia inej nehnuteľnosti nedá úver na ich postavenie. Proste inak sa riskuje a robí rozhodnutia ktoré môžu viesť k úspechu ak vieš, že keby je najhoršie, niekto ti kryje chrbát a inak ak vieš, že ak nastanú komplikácie môžeš dopadnúť zle.

tttbb
13. feb 2024

@marsmykkok Z mojich skusenosti je to presne naopak. Ludia, ktori nemaju nikoho za sebou to dotiahnu ovela dalej ako ti s rodicmi za chrbtom. A mam nejeden taky priklad. Ono ked vies, ze Ta v zivote nezachrani nikto len Ty sam, tak makas tak ze saTi z kecky pari. Ak v podvedomi vies, ze ked sa hocico pokasle este je tu ocinko, tak povacsinou ten zivot aj tak vyzera.

tiezjedna
13. feb 2024

@vevesh u zakladateľky to vyznelo, že ich nemá hneď po výplate, nie na konci mesiaca...

scila
13. feb 2024

@mmoni89 syn má takého spolužiaka, že keď jeho hrubokrký otec vystúpi zo svojho mega drahého auta človek má chuť aspoň o krok ustúpiť. A teda oficiálne je "podnikateľ" ale v čom nevieme... A máme takých viac, že keby ich človek stretol potme tak hodí peňaženku a uteká.

vevesh
13. feb 2024

@tiezjedna to je jedno, kedy ich nema...ak ich nema, tak je chyba niekde v matrixe a hladat musi ona, kde vela mina a ci naozaj potrebuje tak minat. Ale dosiahnut to vies velmi lahko...keby som mala neobmedzene penazi, v pohode by som ich vedela minut (aj na prkotiny, ktore az tak nepotrebujem, ale sa mi pacia- napriklad obed v londynskej restike u jamieho oliviera alebo u ramseyho a bola by som na par mesiacov svorcova ako sa hovori...)🙈🙉🙊

uhnakova
13. feb 2024

Veľa ľudí, čo má drahé autá, má vlastnú sro. A tie autá kupujú kvôli zníženiu daní, dá sa to odrátavať z daní pár rokov. Potom sa auto predá a kúpi sa ďalšie zase na firmu. Môžeš skúsiť podnikať a kúpiť auto na firmu. Ale keď má človek firmu, nadrie sa ako kôň a také že 8 hodinová pracovná doba nie je. Robí sa vtedy, keď treba. Zase inokedy môže byť volnejšie, ale celkovo je tam ten stres, že sa veci musi dokončiť načas.

mmoni89
13. feb 2024

@uhnakova no presne .toto je taka mentalita ze kazdy vidi len -aha on ma firmu ma sa super,je sef ,nemusi poriadne robit atd..Pravda je vacsinou trocha ina.Svokor ma firmu este s jednym.Ale teda ,uz je oficialne na dochodku a kazdy den v tej robote je.Co to stoji hlavne psychickeho usilia a ake to ke vycerpavajuce to nikto nevidi.A nehovorim o zaciatkoch ,ked boli chlapci mali ako casto krat pomaly na jedlo nemali ,kolko bol podvedeny a oklamany.to kam sa dostal boli roky trapenia a driny.tie peniaze si chudak zasluzi.a ajtak nesedi doma ale kazdy den maka

jajanka31
13. feb 2024

@mmoni89 poctive podnikanie je velmi tazke..je neskutocne mnostvo povi nosti predpisov. Nie je to len o tom ze podnikatel musi dat blok a v marci danove...vela ludi nema ani paru co vsetko podnikatel musi aby mal vsetko dobre a neriskoval pokuty.

jajanka31
13. feb 2024

@mmoni89 a este to auto musite kupit bud za hotove a odpisovat 5 rokov. Teda date z firmy napriklad 30000 .. a odpisujete 5 rokov co je 6000 rocne a to neznamena ze stat tych 6000 vrati podnikatelovi. On mu len znizi zaklad dane .. to znamena ze podnikatel ktory ma zisk 6000 a ma z nebo zaplatit dan 1000 tak ten zisk 6000 ponizi a neplati tu 1000 dan. A v poctivom podnikani zarobit v cistom 6000 uz da zabrat .. nehovoriac o tom ze obraty su vacsinou ovela vacsie ked ma firma na auto za 30000. Dalsi si kupia auto na splatky to znamena tak ako platia tak odpisuju.. ak nemaju obrat, zisk a neplatia tak pride exekutor zoberie auto a pyta este 3x viac.. to nie je o tom ze on podnika ma auto zadarmo.ale mnoho ludi to vobec nechape

zeldia
13. feb 2024

Videli ste film “čas sluhů”? Ivana Chylkova zhrnie ČSSR jednou vetu “dá sa tu pekne žiť, ale nedá sa tu pracovat” dodnes sa toho veľa nezmenilo.

mmoni89
13. feb 2024

@jajanka31 no ved samozrejme ,mas pravdu ,presne tak to funguje.ako keby dostali nieco zadarmo

zarrinka
13. feb 2024

Stále sa niekto sťažuje a rieši susedov... pritom si neuvedomuje,že môže byť šťastný ako si žije. Škoda, že viac takýchto ľudí necestuje do fakt chudobných krajín. Nemali by potom už chuť sa sťažovať...

babydesire
13. feb 2024

@zeldia fuuu, tak taketo vylety zazivame aj my,,vzdy sa neco zvrtne..clovek ledva nekam ide lebo zazitky ci vylery su drahe a este aj tak sa to posere...a co sa tyka tatier,,tie ma nikdy nelakali..ja len ze nostalgicky spominam na svoje detstvo kedy sme od decembra do marca boli zavaleny snehom a teraz nemozem sanky vytiahnut lebo snehu tu dole na sankovanie neni..a na nejaky umelo zasnezeny kopec nemame..ale nevadi, sme zdravy a to je klavne 😉

zeldia
14. feb 2024

@zarrinka teraz už je ina doba. Netreba chodit do chudobných krajín aby sme videli ako sa mame dobre. Treba citat ľudí z bohatých krajín že frflú na svoju krajinu rovnako ako my tu😉

plechovka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
larovnik
18. feb 2024

Ľudia si zoberú hypotéky nakúpia domy auta a potom to celý život splácajú bankám

mooonika1975
19. feb 2024

@zarrinka lenže ak žiješ v krajine, kde je kino, tak máš chuť tiež ísť, nebudeš doma stále počúvať rádio, lebo však aj telka je drahá. Ak tvoje dieťa chodí do školy, vidí mobil u kamosov, nebude jediný posielať listy, a takto to ide ďalej a dálej. To splolcnost , okolie, tá núti nebyť spokojny s garzonkou a dovolenkou v paneláku . Takze darmo budeš vysvetľovať tomu, čo videl Himaláje , že aj kopčeky za domom na lyžovanie stačí. Samozrejme preháňam, ale pointa ostáva

diaszoky
19. feb 2024

@mooonika1975 presne darmo povies bohacovi ze da sa uskromint a ust na Oravu ked je zvyknuty chodit na Kapverdy nikdy ti neuzna a skromny nebude

mooonika1975
19. feb 2024

@diaszoky ale nielen boháčovi, aj chudobný keď vidí, tak chce, prečo by mal byt spokojny?

lakebabe
19. feb 2024

@diaszoky prečo by sa mal niekto uskromniť za to že sused na to nemá. Toto je slovenská mentalita nemám ja nebudeš mať ani ty v západných krajinách skôr ľudia prajú a opýtaju sa na radu ako si zlepšiť príjem alebo radu na podnikanie. Na Slovensku si závidia všetko všetci. Keď na to nemám rozmýšľam ako zarobiť viac nie závidím susedovi že ma lepšie auto alebo dovolenku

zarrinka
19. feb 2024

@mooonika1975 samozrejme je v poriadku ak chce byť človek úspešný a má ciele. Len tu sa ľudia len sťažujú, nič im nie je dobré ale hlavne,že sedia doma na zadku a nie sú ochotní spraviť nic naviac preto aby sa mali lepšie...

janababana
19. feb 2024

Toto je velmi individualne a “pestre” zaroven. Su ludia, ktori zacali pracovat este pocas VS, a teraz ked maju 36 maju 15 rokov praxe a manazersky plat. Potom su taki, ktori byvaju na podnajmoch a maju drahe auta a cakaju kym zdedia byt po dedovi, predaju ho a budu mat peniaze. A potom taki, ktori mukluju u zamestnvatela a nikdy nevyjdu z tych mysich zavodov vyplata-vydavky-vyplata-vydavky a su spokojni. A tak dalej a tak dalej. To ze vidis mercedes neznamena, ze sa kupu ti ludia v zlate, kludne mozu mat 12rocnu nablistanu sunku, ktora sa kazi castejsie ako 5rocna fabia. A ani velke nakupy v obchode a plne nakupne voziky neznamenaju, ze je niekto “prachac” - urobit 1 velky nakup kdesi v kauflande je pradoxne lacnejsie ako kazdy den robit maly nakup kdesi v terne alebo bille. Co je pravda, tak v BA je zivotna uroven vyssia, je tu viac prace a aj manazerskych pozicii. V mensom meste je to podla mna velmi o znamosti dostat sa na dobre platenu poziciu. A k tomu, ze robis pracu, ktora ta velmi bavi, ale ostava Ti menej penazi na konci mesiaca - to je o tom, ze si si zvolila takuto cestu. Mnoho ludi (aspon tu v BA) radsej robi menej zazivnu pracu ale lepsie platenu. Cize to su take vahy, kazdy ich ma nejak naklonene a snazi sa najst rovnovahu ☺️ dolezite je, ze nad tym aspon premyslas (resp. premyslame) ☺️

juliacenc
19. feb 2024

@lakebabe mas pravdu ano ale treba povedat aj to, ze tu je kazdy zatajeny a neporadi nepomoze len aby nahodou aj ten druhy nemal to co on, lebo sam je taky, ze chce mat viac

lakebabe
19. feb 2024

@juliacenc zataji sa väčšinou ten co nepodnika legálne ,ale veľa ľudí rado ukazuje prstom na človeka ,co ide na dovolenku alebo ma viac áut ,ale nikto nevidí co to je venovať sa firme sedem dní v týždni 24 hodín denne, byť na telefóne a aj na tej dovolenke všetko riešiť, nikdy nie je istý príjem ako ma ten co chodí do tej fabriky. A koľko peňazí treba na začiatku investovať. Každý vidí len to ze ide niekto na dovolenku lyžovačku alebo si kúpi nové auto poväčšine na firemný leasing.

juliacenc
19. feb 2024

@lakebabe ano sno tvrda praca 24:7 a aj to niekedy nestaci tazko no niekto ma stastie a niekto nie

diaszoky
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jajanka31
19. feb 2024

@juliacenc a aj ked poradi co sa stalo mne. Ze som poradila a moju radu neprijali este ma vysmiali ze ci som normalna ze takto to nemoze fungovat a to sa tak neda a to urcite nie.. a bolo po lepsej buducnosti.. nastastie nie pre mna...