Odkladáte si veci kvôli spomienkam?

mummy01
30. jan 2013

Ahojte zienky,dala som si predsavzatie ze zbavim svoju domacnost nepotrebnych veci.Asi ich mame vsetci...mam vela veci po mojej babke,hlavne sklo a porcelan ktore sice pouzivam malo ale viazu sa k nemu moje najkrajsie spomienky z detstva.Mna by zaujimalo ako to riesite vy,ci si veci odjladate a takto nad nimi spominate alebo veci beriete ako veci a priebezne sa nepotrebneho zbavujete? Odkladate si veci po detoch? Co robite s vecami co nepotrebujete?Pripadne odkladate si veci aj zo svojho detstva?

zuzulica
30. jan 2013

@mummy01 Ja niečo odložené mám, ale málinko, kvôli tomu, že sa naši rozviedli a veľa krát sme sa sťahovali, tak sa aj stratilo, zabudlo, alebo nebolo kam dať.Keď sme vyrástli, tak mamina napr. po dohode s nami dala všetky hračky do detského domova, nechali sme si na pamiatku jeden dva kúsky, aspoň z nich mal niekto úžitok, než aby zapadali prachom. Nechaj si tie najmilšie kúsky a ostatné ak nechceš dať preč daj do krabice na poval, alebo do pivnice a sem tam si ich môžeš ísť pozrieť na pripomenutie 😉

alka221
30. jan 2013

ja si neodkladam nic..ku vsetkemu co doma mame, mame nejaky citovy vztah, ale nevidim dovod nato,aby som nieco odkladala 30 rokov 😀

irriss
30. jan 2013

@mummy01
toto tema je me citlive misto... ☹
..ja odkladam 😔 i skoro kazdy namalovany detsky obrazek.... 😔

materina_duska
30. jan 2013

@mummy01 Ja naopak strašne rada vyhadzujem veci 😉 Príde mi to oslobodzujúce 😀

6mia6
30. jan 2013

tak práve včera som aj ja robila veľké upratovanie. a tiež neviem čo s tými vecami. no už je toho toľko že proste to musí ísť preč. Akurát do dávali v teleráne tento týždeň, že to musí začať v hlave. proste si povedať že to je len vec a potom už nech to skončí kdekoľvek. Dala som si do krabice prvé topánočky oboch synov, odtlačky, kresby tiež odkladám to zas toľko miesta nezaberie (zatiaľ 😀 ) po jednej najmilšej hračke. Po starých rodičoch nič nemáme, ešte sme tu všetci (klop klop) a ani si neviem predstaviť čo by som s tým robila. Mama tu má 30 ročné svadobné dary, súpravy (kryštál, šálky) a pomaly ju presviedčam nech to dá už preč. Manželstvo sa rozpadlo a teda keby som bola ňou letí to von oknom vtedy keď zavrel za sebou dvere 😀 nikdy sme to nepoužili. len na to padá prach.
Ja som zase na fotky, dávam si ich tlačiť a pekne zakladám to je momentálne pre mňa dôležitejšie ako hocičo iné.

liz_lemon
30. jan 2013

@materina_duska dojdi k nam 🙂 mame plnu izbu hovadin, s ktorymi sa nevie moj partner rozlucit, ale uz pokrocil, dokonca vyhodil komixy, ktore su odkladal od zakladne skoly, a to ma 30!!!
ja som zase mala obrovsku zbierku casopisov, ktore som skladovala 15 rokov, a nakoniec som ich dala do zberu, a dostala za ne toaletak 🙂

materina_duska
30. jan 2013

@liz_lemon Mne sa celkom páči, čo píše @6mia6 , že "zálohuje" fotky 🙂 To by mohlo byť riešenie.. Ak niečo nevieš vyhodiť, odfoť sa s tým a máš pamiatku v skladnejšom vydaní 😀

dara76
30. jan 2013

nie neodkladam, len minimum, lebo by sme sa o chvilu doma nemohli ani pohnut 😉 A snazim sa k tom viest aj zvysok rodiny. Jedine co si ukladam, su fotky v PC .

kaktusik007
30. jan 2013

ja si po detoch odkladam veci ako prve topanky, prve vlasky ostrihane.... a rovnako aj vykresy mam v plane odkladat.... plus fotky...
co sa mna tyka, mam po otcovej mame odlozene supravy - kavovu a obedovu, ale k nim mam citovy vztah a ono clovek potrebuje nejaky sviatocny porcelan, tak mam tento 65 rocny.... po maminej mame zase tanier z modranskej keramiky - ale to je tiez o tom ze ja tuto keramiku mozem.

po sebe mam odlozene zo strednej veci ako maturitne fotky, pamatne knizky, pohar zo stuzkovej..... je to v krabici a je to odlozene v pivnici.... aj nejake dennicky z cias puberty tam su 🙂

avsak veci ako sosky, a ine hluposti - toho som sa zbavila.... a uz asi 10 rokov sa snazim moju domacnost nezahadzovat vecami, takze suveniry z ciest a dovoleniek su prosim akurat tak magnetka na chladnicku - nestoji vela, je spratna, a na chladnicke sa vzdy strati a je ju kam dat 🙂

a na margo mojej mamy - ona miluje kristal, ma ho tony - takze to potom proste pojde z domu.... nebudem si predsa stavat dom s piatimi izbami revolucnych tradicii 😀 😀 😀

takze v skratke - pamiatka na rodinu je fine, ale je blbost aby ti to bralo zivotny priestor 🙂

klincek
30. jan 2013

ja som detom "zalozila" velku plastovu krabicu, kde sem-tam odlozim nejake oblecko, hracku..je tam aj prvy cumlik a topanocky🙂, a bude tam aj vsetko to, co bude pripominat vyznamne chvile v ich zivote. dam im to, ked budu dospele-teda rada by som to dovtedy vydrzala, aj ked tych krabic bude asi viac..no ale slubila som si, ze kazdu hlupost odkladat nebudem, tak snad to neprezeniem🙂.
ostatne veci predam v bazariku (ak su pekne a pouzitelne) alebo darujem (vacsinu). rovnako svoje veci, ktore uz nenosim, nepouzivam..s vynimkou jednej krabice, v ktorej mam par zbytocnych, ale pre mna dolezitych drobnosti🙂. jednak to nie je kam davat, a jednak nevidim zmysel skreckovania veci. teraz sa este niekomu mozu hodit, tak posuniem dalej. o 20 rokov by to uz nikto nenosil, a potom pride niekto ako ja a vsetko aj tak vytriedi-tak mu setrim robotu 😅
fotky samozrejme odkladame, zatial vacsinu len v PC, ale do buducna planujem babam vyrobit albumy, ked sa raz k tomu dostanem..a vecnych svadobnych darov sme nedostali vela a nastastie su pouzitelne.
inak je to fakt oslobodzujuci pocit, zbavit sa niecoho nepotrebneho a zavadzajuceho. zvlast ked clovek vie, ze tym pripadne este moze niekomu aj pomoct. takze upratujem pomerne casto, vlastne priebezne.

wena
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mummy01
autor
30. jan 2013

@irriss ja mam tiez taku tendenciu ale snazim sa ovladat 😀

mummy01
autor
30. jan 2013

@wena
@klincek
@kaktusik007
@dara76
@6mia6 baby a co s tymi vecami robite? Len tak vyhodite,darujete ci predate? Mne je luto pouzitelne veci vyhadzovat,detske oblecko sa snazim predat v bazariku ale priznam sa ze neznasam ten proces-nafotit,stiahnut fotky,pomerat,nahodit,vypisovat zaujemcom,striehnut na platby,balit,posielat...juj pre mna je to nocna mora.Mne sa velmi pacia americke garazove vypredaje,to by som s radostou organizovala 😀

kaktusik007
30. jan 2013

@mummy01 hej, taky garazovy vypredaj je fine 🙂 zorganizujeme????
ja vyhadzujem - ale mojamama si to berie a skladuje, takze od nej to vyhodim o par rokov neskor.... 😀 😀 😀

detkse veci darujem, to co pises o bazariku, tak na to nemam nervy...... a ani cas.... .🙂 ale zvazovala som, ze ked nebudem mat komu darovat vecicky, tak proste nejaku burzu najst, a dat tam veci fakt ze za symbolicke ceny.... do 1eura maximalne.... a hotovo 🙂

dara76
30. jan 2013

@mummy01 Mnohe vyradene oblecenie pripadne aj ine darujem na dedinu, prostrednictvom susedky. Tam z toho maju radost. Dalsie veci koncia samozrejme aj v kosi - hlavne "diela" mojich deti. V malom byte na ne nie je priestor.

mummy01
autor
30. jan 2013

@kaktusik007 detske veci som uz aj na burzach predavala,to ma bavi a da sa za doobedie predat dost.Bazarik na nete uprimne neznasam ale predavam tam lebo kazde euro dobre.Asi keby ze som na tom financne dobre tak by som vsetko navyse darovala alebo vyhodila...Kebyze nebyvam v takej minidedinke tak vezmem vsetko co mam navyse a garazovy vypredaj zorganizujem 😀

klincek
30. jan 2013

@mummy01 to mas pravdu, strasne to zerie cas..aj preto vacsinu veci darujem. pohladam si niekoho na stranke podajdalej.sk, prejdem si, co kto hlada, a ponuknem..pred 2 tyzdnami som tak jednej pani (za postovne) poslala dve krabice veci a mam na cas upratane🙂. a cez kamosku sa mi podarilo najst aj jednu rodinu, o kt viem, ze su slusni a pomoc sa im zide, tak dost veciciek ide tam..tiez by som nevyhodila pouzitelnu vec, neznasam plytvanie. ale zase znosene handry vyhodim bez lutosti🙂
no a par fakt peknych veci, ktore deti (alebo ja) nestihli ani nosit alebo ich mali len parkrat, raz za cas nafotim a dam si tu namahu zavesit ich na bazarik. inzeratov nemam vela, teraz je ich tam okolo 30 a to je zatial maximum, co som kedy mala, ale napr. fusak za 50 eur proste nedarujem 😉. samozrejme sa na tom neda zarabat, no aspon sa nejake peniazky otocia na ine potrebne veci. ale niekedy tam veci stoja pol roka a niekedy sa preda 10 naraz, takze na to sa fakt spoliehat neda.
garazovy vypredaj by bol bomba, mozno sa to tu raz tiez udomacni. to by mi nerobilo problem zorganizovat ho aj pre celu ulicu 😀

irriss
30. jan 2013

@mummy01 ..tak az se Ti podari pronajmout garaz..dej mi vedet..to se libi i mne.. 😀

klincek
30. jan 2013

inak v materskych centrach zvyknu organizovat burzy..neviem ako casto, asi zavisi aj od toho, ako chcu mamicky. tak mozno by sa oplatilo odsledovat to alebo priamo navrhnut, ak do nejakeho chodite.

mummy01
autor
30. jan 2013

@klincek tam chodim predavat,aj teraz o 2tyzdne idem.Ale mam aj kopu inych nedetskych veci a tam som chvilu bezradna ze co s nimi.

mummy01
autor
30. jan 2013

@irriss veru ak by som byvala v meste ci vecsej obci tak by som sa na to dala ale byvam v dedinke kde je 300 obyvatelov takze asi by som toho moc nepredala ☹ ale este nad tym porozmyslam

klincek
30. jan 2013

@mummy01 tam sa nedaju predavat aj dospelacke ? ci mas aj ine veciako oblecko? veci do domacnosti sa daju predat aj na modrastrecha.sk, pripadne ak by si bola ochotna aj darovat, fakt skus podajdalej.sk-ludia tam zhanaju naozaj vsetko mozne, niekedy sa nestiham cudovat🙂..

atka3
30. jan 2013

moji traja majú založené krabice a tam majú všetko prvé./prvé vlásky,dupačky,cumlík,topánočky,prvý výkres apd/ minule sa k tomu dostali a spomínali.mám odložené veci vo veľkej krabici pre mimino,to základné/ mám na to priestor,ale niektoré veci bud posúvam do rodiny,alebo dávam v dedine soc. slabším.hlavne oblečenie.pomáham im stále.lebo oblečenie od 6r. darujem,lebo moda sa mení. jedine pre miminko mám odložene, plienky,dupačky,košielky,deky. a po rokoch to pozerala a je to úplne ako nové.to by mi bolo ľúto vyhodiť.našla tam svetrík čo štrikovala moja starká,doteraz to mám pred očami,s akou láskou to robila na krst.krásny biely,čo sa dá využiť.ostatné veci napr. po maminke,starkej dávam charite

majakk
3. apr 2021

Ja mam v krabici odlozene oblubene dupacky,plienku,ktoru mali deti namiesto mojkacika,oblubenu flasku na pitie,nejake kresbicky,valentinku,ktoru kreslil mladsi syn starsiemu bracekovi,ziacku knizku z 1.triedy,obrazok a venivanie ku dnu matiek a teke tie mile vecicky,ktore ked pozeram,sa.mi tisnu slzy do oci😊