Orchidea. Ako sa o ňu starať?
ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..
Stručné zhrnutie
- Orchidey sa najčastejšie polievajú málo a pravidelne: bežné postupy sú zalievanie raz za týždeň alebo ponorenie črepníka do vody na ~1 hodinu a následné odliatie prebytočnej vody.
- Optimálny substrát pre väčšinu Phalaenopsis je vzdušný substrát na orchidey (kôra, kúsky kôry, kokosové chipsy, keramzit, prípadne polystyrénové guľôčky), najlepšie v priesvitnom plastovom črepníku pre kontrolu koreňov.
- Vyhýbajte sa preliatiu, priamej silnej slnečnej expozícii a prievanu; používa sa dažďová voda, destilovaná alebo prevarená a občasné prihnojovanie špeciálnym hnojivom na orchidey podporuje kvitnutie.
Najčastejšie otázky
Q: Ako presne zalievať orchideu, aby korene nezhnili?
A: Bežné metódy z diskusie: 1) zalievať raz za týždeň priestorovým množstvom napr. „1 štamperlík priamo ku koreňu“; 2) ponoriť celý črepník do misky s vodou na 30–120 minút a potom vodu vyliať; 3) niektorí odporúčajú len mierne zaliať zvrchu a nechať odkvapkať — vždy zabrániť státia vody v podmisku.
Q: Akú vodu použiť na polievanie orchideí?
A: Diskusia uvádza daždovú vodu ako najlepšiu, ako aj destilovanú alebo prevarenú a vychladenú vodu; niektorí užívatelia poukázali, že varom sa odparí voda, ale minerály zostávajú koncentrovanejšie (kontroverzný názor).
Q: Kedy a ako presadiť orchideu a aký substrát vybrať?
A: Odporúča sa presadiť do špecializovaného substrátu „na orchidey“ s kúskami kôry; predajné vrecká sú spomínané v objeme ~7 l; plastový kvetináč sa odporúča pred keramickým, niektoré zdroje radia presádzať hneď po kúpe alebo kedykoľvek pri problémoch s koreňmi.
Q: Ako často a akým hnojivom prihnojovať?
A: Používať špeciálne hnojivo na orchidey v malých dávkach; jedna konkrétna rada v diskusii uviedla cca 3 kvapky hnojiva do črepníka (mierna dávka) s meraním vodivosti; frekvencia uvádzaná v diskusii je „občas“, napr. raz za mesiac až raz za 1–2 mesiace podľa stavu rastliny.
Q: Čo urobiť s kvetnou stonkou po odkvitnutí?
A: Dve bežné možnosti: nechať stonku uschnúť a až potom odstrániť, alebo ju skrátiť asi 2 cm nad kolienkom (alebo nad 3. očkom), ak je ešte zelená, v nádeji, že z kolienka vyrastie nový výhonok.
Q: Ako riešiť škodcov na orchideách (biele povlaky, malé pohyblivé potvorky)?
A: V diskusii radili identifikovať škodcu (napr. „pavúčikovec“), kúpiť postrek proti tomuto škodcovi v kvetinárstve a pri ťažkej nákaze spomínali aj modrú skalicu ako alternatívne riešenie (uvedené ako skúsenosť, nie jednotný odpor).
Závery z diskusie
Zhoda
- Orchidey neznášajú preliatie, priame ostré slnko a prievan.
- Najvhodnejší substrát je vzdušný substrát na orchidey (kôra, kúsky kôry, kokosové chipsy, keramzit), často v priesvitnom plastovom črepníku.
- Bežné zavlažovanie: raz za týždeň alebo ponorenie črepníka do vody na krátky čas a následné odliatie.
Sporné názory
- Niektorí odporúčajú používať výlučne dažďovú alebo destilovanú vodu, iní používajú prevarenú vodu; v diskusii boli prezentované oba prístupy ako platné riešenia.
- Niektoré prístupy radia presádzať orchideu ihneď po kúpe, iné tvrdia, že presádzanie nie je vždy potrebné — obidve stratégie sa v diskusii uvádzali ako funkčné.
Otvorené otázky
- Prečo niektoré rastliny opakovane strácajú puky bez zjavnej príčiny (uvedené ako častý, nevysvetlený problém)?
- Kedy presne a akým spôsobom je optimálne kombinovať rosanie vzdušných koreňov s zalievaním bez rizika hniloby?
- Ktoré presné dávkovanie a intervaly hnojiva najlepšie podporia časté kvitnutie bez poškodenia koreňov?
Spomenuté značky a firmy
freezi.net,kvetyazahrada.sk,zahradkar.com,orchidea.estranky.cz,forum.living.cz,OBI,IKEA,Baumax,Hornbach,Living.cz
Spomenuté produkty a metódy
prevarená voda,daždová voda,destilovaná voda,špeciálne hnojivo na orchidey,ponorenie črepníka do vody na 30–120 minút,zalievanie raz za týždeň,substrát na orchidey (kôra),polystyrénové guľôčky,keramzit,korenie (škorica) ako dezinfekcia,modrá skalica (spomenuté ako možnosť),priesvitný plastový črepník,odstrihnutie stonky asi 2 cm nad kolienkom,postrek proti „pavúčikovcom“
Miesta a osoby
žiadne
Ahojky nebudu pročítat celou diskuzi tak se omlouvám jestli tenhle dotaz tady je.Mám už skoro rok orchidei, která je krasná , ale jediná vada je , že mi nekvete 😒 Už jsem jí i dvakrát hnojila, ale nic.
misicka, trpezlivosť... má dobre stanovište, zálievku, nemá škodcu, zhnité korene?
misicka- skús nehnojiť. Ona má asi vegetačný kľud, tzn.,pripravuje sa na vyhnanie listov a neskôr stonky a púčikov. Skús sa o ňu starať rovnako- rosiť po celej rastline, dať najlepšie na východnú stranu, vyvarovať sa teplotných šokov(prudké slnko a prievan neznášajú), na noc aby mala suché listy aj korene.
Moja orchidea mala vegetačný kľud cca 3 mesiace, ptom vyrástli dva-tri vzdušné korene, časom aj nová stonka a na nej krásne pupene, ,ktoré doteraz kvitnú. A zase som si všimla, že sa "kolo "opakuje- vyháňa asi tri korene a tlačí sa pravdepodobne stonka. Už sa veľmi teším na nové kvety
ešte mám cyklámenovú, tá teraz opadla,ale pokračujem v starostlivosti a ešte novučičkú fialkovastú, s dvomi stonkami a okrem 10 rozvitých kvetov má 25!! pupeňov 😉 😉 😉
No zkusím ještě chvilku vydržet , už jsme ju chtěla vyhodit, že tak dlouho nic nedělá 😀
škůdce nemá a zalivám, jednou za čas , že ju nechám nasát třeba hodinu vodu .
misicka niektore orchideje nekvitnu aj rok dva a potom zasa rok v kuse kvitnu takze trpezlivost, kludne mozes hnojit dalej ....
zdravím,
pěstuji také orchideje, mám tady pár příspěvků kdesi vpředu...ALE....mám ráda i lilie,řekla bych, že jsou krásné jako orchideje 🙂 Nemám zahradu, pěstuju si je u mámy, ta zahradu má. Letos mi ale tu krásu ničí červený brouk, našla jsem si, že se jmenuje chřestovníček liliový. Nejen, že okusuje listy, ale jeho larvy vypadají fakt nechutně a jsou na spodku listů. Prosím o radu jak ho zničit. Děkuji moc!
ahojte,
potrebujem poradit, prosim
v aprili som dostala krasnu orch.bielu, az doteraz krasne kvitla, ma dve stonky a spolu 13 kvetov plus 7 novych pukov, ktore coskoro tiez rozkvitnu
dnes rano som sa zobudila a moja orch. ma vsetky kvety zvädnute, take skrutene dovnutra a nechapem, co sa stalo
nie je na priamom slnku, zalievam ju raz do tyzdna ponorenim na pol hodinky do odstatej vody a tiez prihnojujem
neviete niekto, co sa jej mohlo stat
alebo len proste odkvita?
☹ ☹ ☹
tenty jednoducho odkvitla ten proces ide velmi rychlo a ako pises dlho kvitla takze sa tes ked ti rozkvitnu puciky 🙂
je normalne, ze zvadli aj nedavno rozkvitnute kvety, ze proste zvadli vsetky naraz?
dakujem
Mam plno orchidei, dlhodobo, nejako extra sa nestaram, polievam zvrchu a raz za rok kvitnu aj ked maju obdobie, ze vyzeraju na vyhodenie...
Lenze vo februari som dostala taku tu vysoku ma hadam meter s dvoma stonkami a miliardou kvetou. Doteraz kvitla, teraz kvety opadali. Chcem sa opytat ci ju mam niekde zostrihnut a kde presne. tie ostatne nestriham, su to tie klasicke nizke. Alebo nemam strihat? Poradte prosim, dakujem.
Lula kocky to tu uz preberali. vraj stonku strihat netreba kym je pekna zelena. ja som zvykla po odpadnuti kvietkov odstrihnut nad tretim ockom ako mi poradila pani kvetinarka🙂)) Ale teraz skusim nechat stonku a uvidime co sa stane.
Kocky orchidejkarky a od coho zavisi kolko stoniek orchidea vyzenie. ked som tu moju dostala tak mala dve stonky ale teraz ked jej rastie stonka tak vzdy len jedna.
lula- ak stonky uschli strihat ak neuschli strihat nemusis, ak chces aby neboli take dlhe, treba ustrihnut nad 3 ockom 😉
tenty - niekedy sa to stava ak ma pekne zelene nehnile korene a listy ok nerob si starosti 😉
zrzulka - v zasade zalezi na tom aka je orchidej silna a vyzivovana 🙂
no ja som dnes videla v baumaxe také biedne, ale mali po tri stonky papľuhy, som si pomyslela, že čo im lejú, keď toľko stoniek vyhnali 😀
ja som si kúpila druhú orchidejku, teraz bielu v ikey, som vážne zvedavá, aká bude a či vydrží, bola relatívne lacná... bordová mi opadla už komplet, najskôr som ju nechala tak, ale nedávno som ju šmikla asi nad 3. očkom a aj presadila, no tak sa modlím, aby nevyhinula úplne 😀
máte ich v priesvitných kvetináčoch, alebo môžu byť aj v keramickom obale? tie priesvitné sú hrozné totiž
Ahoj, můžu se zeptat. proč se má stříhat nad 3 očkem? To pak časem nějak poporoste nebo čekáte na další výhon?
supinka z tych pusti nove vyhonky a je aj skratena aby sa nelamala ked je moc dlha ale ak niema dlhu stonku a neuschla strihat nemusis 😉
Ještě bych měla jeden dotaz - myslíte, že jí můžu přesadit i teď, když mi připadá, že má špatný kořeny? Pokusím se vložit fotku do alba
ahojte, dievcata, pridavam sa do diskusie - skor prosim o radu.....aj ja mam doma jednu Phalaenopsis, kupila som si ju sama, vyberala som podla toho, aby mala peknu rovnu stonku, pekne kvety - aj pupce, listy...ale korene som si vsimla az doma. Su zoschnute a vonku nie je ziaden!!!!!!!!! Zatial este kvitne, aj pupce rozkvitli, polievam ako vacsina - ked si spomeniem ponorim do prevarenej vody na hodinku, ale mam ju otocenu na juznu stranu. A aj listy mi po case akoby zvadli, ohli sa smerom dole. Par zoschnutych korenov, co vytrcali, som uz odstrihla a dnes som si vsimla, ze na tych zoschnutych "kyptikoch" vychadzaju - predpokladam nove zelene korene...su tam nejake male zelene pupceky. Co radite, co s tym? Mam presadit, ostrihat...al.vyckat a nechat tak? Velmi sa z nej vytesujem 😵 , je to moja prva orchidea a hoci planujem kupit dalsie, chcem, aby aj tato prezila. Poradte, prosiiiim. Dakujem vsetkym 😵
monky, myslím, že je to v poriadku. Ak jej rastú rkorene, tak sa jej tam páči, hoci južné slnko jej môže spáliť listy. Mojej mame zožltli, potom sme ju presunuli a trochu sa upravili
veronika, drzim ju na parapete na balkone a davam pozor, aby tam slnko neprazilo - dopada skor na balkon ako na parapet, ale potesila si ma....skusim to nechat tak a uvidim, co sa z toho vykluje 😀 😀 😀 ....lebo ja nemam vonku ani jeden jediny korienok
ahojky,poprosim vas o dobru radu. Na promocie som dostala orchideu - asi z baumaxu a v substrate ma take male drobne biele chrobaciky(musky?) - lozia si tam najmä ked ju polejem a substrat je vlhky zvrchu. neviete mi poradit co s tym? bojim sa aby sa mi nenakazili aj dalsie dve.
A este sa chcem spytat, ci niektora nemate orchideu zasadenu aj v KERAMZYTe (take drobne hnede kamienky, co zadrzuju vlhkost) - jednu som tak musela presadit, lebo tiez mala nejakeho skodcu v substrate - to tie akciove orchidky z Kauflandu a podobne asi maju casto ☹ nabuduce uz dufam dostanem nejaku kvalitnu 😀
Ale tretia, co som dostala minuly rok konecne vyhana novu stonku s kvetmi -tu staru som jej musela odstrihnut, leo cela zoschla, potom mala akesi dlhe obdobie kludu(5 mesiacov) a teraz rastie jak diva - nove korienky, listy - no robi mi radost 😉
asi som bola slepa, ked som ju kupovala....chcela som hlavne pekne kvety a puky, aby rozkvitli....no snad sa pozbiera...je to na dobrej ceste 🙂
aknedz, ja chrobaciky nemam, ale zase nieco ako pavucina sa mi uz asi 2x kdesi nabrala nad zemou okolo listov a stonky. Neviete niekto, cim to je? lebo pavuka som neobjavila
babyyyy, pomoc, mojej orchidee (orchidei??? 😕 ) schne hlavny kmen 😢 😢 😢 co s tym? momentalne ma 7 kvietkov na vedlajsom vyhonku, prvykrat, odkedy ju mam (asi rok a pol) mi konecne vyhnala nove 3 listy...hlavny kmen ozltol, tak som ho pohotovo strihla nad tym miestom, odkial rastie ten kvitnuci vyhonok.... pobabrala som cosi? preco ozltla teraz, ked odusu kvitne a nove listy vyhana??? dakujem velmi pekne za radu 😉
siska to je normalne proste stonka odkvitla uschla treba ju odstrihnut a ona si neskor pusti novu, ziadna panika vsetko je ok 😀
saska - ale ked mi umrie skor ako odkvitne???? ☹ lebo ona zaroven kvitne a bylka usycha..

maminka - to su najskor kejky ak maju aspon 2 listy a 2 korene aspon 5-7cm dlhe treba ich odpojit a zasadit do noveho substratu a mas nove orchidejky 😉