Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

zuzi_33
2. sep 2011

Ahojte, chcela by som sa s vami poradit - pestujem orchidee uz dlhsiu dobu, pekne sa im dari, stale mi kvitnu, ale na jednej tycinke mi vysli dve nove rastlinky /keiky/, niekde som citala ze by mali mat tak 3 listy a aspon 3 vzdusne korene dlhe 5-7 cm, kym ich oddelim od materskej rastliny a zasadim osobitne. Zatial maju po 2 listy a po 2 korene, tak zatial cakam.... Dnes som ale zistila, ze jedna keika si zacala pustat tycinku ktora bude kvitnut....skoro som odpadla 😀 Tak ma to potesilo, len teraz neviem, ci ju mam nechat tam, alebo odstrihnut a zasadit. Bojim sa, ze by som jej ublizila a kvietki by nestihli dokvitnut. Len neviem ci to teda zvladne kvitnut na materskej rastline... co myslite? Co by ste mi poradili??? Dakujem vopred za kazde info 😉

saska.t
3. sep 2011

@zuzi_33 keiku nechaj kvitnut na materskej rastlinke, pri oddeleni by mohla zhodit keika kvietky a to za to nestoji, materska rastlinka to zvladne uplne bez problemov akurat v dlhsej dobe nebude kvitnut, lebo vyzivuje "dcerky"
Co sa tyka oddelenia keiok, 2 listy a 2-3 korene dlzky 5-7 cm su viac-menej podmienkou 😀

zuzi_33
3. sep 2011

@saska.t Dakujem pekne za radu 🙂 . Prikladam aj foto, ako to vyzera..... Inac, "matka" kvitne stale bez prestania uz dlhsiu dobu, ani nepamatam kedy nemala kvety 😀 ,len nie priamo na tej tycke, ktora ma keiky. Takze mam ju nechat vykvitnut a potom presadit? Inac, chcela som aj vediet ked to budem presadzat, ze vlastne tie vzdusne korene sa maju dat do substratu, alebo ako to vlastne zasadim...? Radsej sa poradim, ako by som mala nieco pokazit... 😖 Ako vidis, keiky uz maju po 2 listy a po 2 korene, treti koren je na ceste 🙂

saska.t
3. sep 2011

@zuzi_33 keiky uz maju dostatok listov aj korenov takze po odkvitnuti mozes odpojit a presadit,pri sadeni vsetko co sa da dat do kvetinaca (korene) treba strcit dnu, co sa neda nechaj vonku, aj vsetky mozu byt v substrate a ona si potom sama pusti vzdusne korene, nie je co pokazit, takze bez strachu kludne dotoho! 😀

zuzi_33
3. sep 2011

@saska.t Dakujem este raz za radu 😉

elix
21. sep 2011

Ahojte...dnes som dosla domov a zistila som, ze jednej mojej orchidejke uplne odpadli listy ☹ Bola som mesiac odcestovana a starala sa o nu mama a ta tym kvietkom vzdy trosku viac vodicky dopraje...tak sa do srdiecka asi dostala voda a zacalo hnit..Vzdusne korene ma vyschnute ale vnutri su este pekne zelene..... viete mi poradit, ci sa da este zachranit?Je pomerne nova este... Mozno to tu je uz niekde spomenute ale prechadzat 44 stran 😖

saska.t
22. sep 2011

@elix mozes len cakat, bude to trvat cca.rok ale spamäta sa urcite, teraz mam take 2 ks a po roku a pol pustili nove listy a aj cochvila budu kvitnut 😉 takze urcite to nevzdavaj spamäta sa a tej vody opät pomenej 😎

elix
22. sep 2011

tak dakujem za radu. pockam a uvidim 🙂 dufam ze to nezhnilo uplne.

pancuska
23. sep 2011

ahojte....ja mam tiez problem stymito kvetinkami.....orchidey mam uz par rokov ale zatial som nemala ziadny problem az pred dvoma rokmi zacal ked som sa aj spolu s nimi prestahovala! najskor som si myslela ze im vadi slnko,lebo som ich umiestnila na zapad a predtym boli na juh.....ale neskor som zistila ze to je nejaky skodca pretoze bola po nich akoby vysypana skorica a listy ozlkli zcernali a potom odpadli a tak to bolo so vsetkymi listami aj s tymi co este len zacali vyrastat....a tak som skusala vlhke prostredie,to trosku skodca spomalilo ale neodstranilo a teraz skusam VEKTAFID .....len neviem ci mozem striekat aj stonky a kvety lebo tie su tiez napadnute.....???? mate prosim vas niektora skusenost???? dakujem 🙂

saska.t
23. sep 2011

@pancuska neviem co je vektafid ale predpokladam ze postrek proti skodcom, na navode by si mala mat napisane ci to moze aj na kvety, ak nemoze, budes musiet stonku s kvetmi ustrihnut a ostatok postriekat a po 3-4 tyz. opät prestriekat aby si ich uplne znicila, ak su aj v korenoch, bolo by vhodne presadit do noveho substratu a korene vyumyvat 😉
ak by to bolo stahovanim, ktore orch. neznasaju, tak by maximalne zhodila puky alebo kvety, prilis slnka utvori na liste cierne gulate vypalene flaky ale listy by urcite neodpadli 😉

pancuska
28. sep 2011

@saska.t dakujem za radu ale este by som sa chcela opytat ci postup ma byt nasledovny....umyt korene,presadit do neveho substratu a potom postriekat alebo postriekat a potom vsetko ostatne ale myslim ze prvy postup bude lepsi 😉

saska.t
29. sep 2011

@pancuska najprv by som skusila postriekat, ak sa do 3 tyz. skodcovia neobjavia, vyhubila si ich a zopakuj postrek pre istotu este raz, ak sa objavia bude to musiet byt aj s presadzanim 😅

atlaska25
7. okt 2011

Poraďte Kočky čo stým ale není to od slnka!!! 😒

saska.t
7. okt 2011

@atlaska25 pokracuje to na tych listoch dalej? alebo je to len ohranicena plocha, ktora nejde dalej, inak tie zlte listy zospodu odtrhni zbytocne vycerpavaju rastlinu 😉

atlaska25
7. okt 2011

Nie nepokračuje myslíš že by som mala odrezať z lista 😖 a zasypať škoricou a bude to OK? 😅

saska.t
8. okt 2011

@atlaska25 ak to nepokracuje nemusis s tym nic robit, ak to chces odstrihnut kludne odstrihni, zasypavat nic nemusis, skorica je na korene nie na listy 😉

gabuci
10. okt 2011

Ja ju polievam raz do týždna s prevarenou vodou.Už to mám tretí rok.Mala som ich viac,ale nevydržali mi rovnako,hoci som sa starala o nich rovnako.

atlaska25
21. okt 2011

Baby poradťe čo s touto orchideou mám ju od mojej tety aby som jej ju pomohla dať dokopy myslíte že ju môžem presadiť aj keď teraz kvitne??Listy asi odrežem a zasypem škoricou na dezinfekciu a presadím ju čo poviete na takýto postup hmm??? 😅

saska.t
21. okt 2011

@atlaska25 uprimne povedane nevyzera, ze by jej nieco bolo, len proste vyrastla z kochlika, ale nie je nutne ju presadzat, jedine ze ti to vadi ako chybycka krasy, listy su tiez v pohode, bud su spalene od slnka, co sa obcas stava, alebo jej urcity cas nieco vadilo, ale strihat ich rozhodne nemusis ak sa to nerozsiruje, skorica sa pouziva len na dezinfekciu pri odstrihnuti korenov kedze su pod substratom a je tam urcita vlhkost, pri listoch nemusis nic riesit kedze su na vzduchu, inak vyzera v celkom dobrej kondicii a ak kvitne tak je spokojna inak by nekvitla 😉 Vsetko co si popisala je len chybycka krasy, ktora sa moze kedykolvek opät vyskytnut 🙂

gumimaci
21. okt 2011

Ahojte,
nahodou som nasla tuto diskusiu a bola by som rada keby mi niekto poradil... 🙂 Nie som nejaky velky znalec a pestovatel, ale za ostatne 2 roky, som ich niekolko dostala... 2 rastlinky pekne kvitnu, ale jedna potvorka odvtedy co odkvitla, uz nezakvitla (asi rok) ☹ nema stonku, len tie vzdusne korene a listy su zdrave. Vsetky kvety mam na rovnakom mieste, polievam 1x tyzdenne...

saska.t
21. okt 2011

@gumimaci v tom pripade musis iba cakat, stava sa to bezne a moze to trvat este min. pol roka. Ak ma zdrave korene a listy casom zakvitne 😉 od marca do oktobra treba aj prihnojit aby chytila silu do kvitnutia 😎

monka9999
21. okt 2011

@gumimaci kup vetši kvetinač priesvitny a presad.vyženie si.

monka9999
21. okt 2011

@atlaska25 neorezuj.ved ti skape.len ju presad.druhu hlinu a vetši kvetinač.

anicka077
20. nov 2011

ahojte, dostala som orchideu a neviem ako sa o nu dobre starat :( kym kvitla bola pekna. odkvitla a zacali mi hynut aj listy. polievam ju raz do tyzdna,niekedy raz za 10 dni. zo zaciatku som ju aj prihnojovala.no citala som,ze sa ma hnojit len vo vegetacnom obdobi. a neviem kedy to vlastne je? vlastne neviem,ci mi teraz pomaly hynie a ako ju zachranit. dakujem vam za vsetky rady

saska.t
20. nov 2011

@anicka077 ak zacali aj listy hynut, niekde nastal problem, moze to byt napr. neostala ti stat voda v strede (srdiecku)listov? prievan, caste striedanie stanoviska, velke teplo z radiatorov??? toto vsetko orch. skodi. Zalievka az ked su korene biele tj zhruba tak ako zalievas. Vegetacne obdobie je od marca do oktobra vtedy sa hnoji, od oktobra do marca nie.
Zachranit ju samozrejme mozes, su velmi regeneracie schopne, malo vody, jedno stanovisko, dostatok svetla 😉
pozri ci nema zhnite korene, ak su pekne zelene je to ok, inak by si musela presadzat, ak odhnil stred listov mozes len cakat a pekne sa starat, casom pusti celu novu rastlinku, ale je to beh na dlhe trate, ale oplati sa 😉

norita
20. nov 2011

ahojte, chcem sa spýtať moje orchideé majú spodne listy také pokrčené a mäkké, akoby boli nepoliate. Polievám ich pravidelne a aj hnojím. Neviem co im je. Prosím poradte mi.

lili_mia
20. nov 2011

Ahojte, ja som ešte orchideu nepestovala. V kvetinárstve ponúkajú v zľave už odkvitnuté, ale že kvet sa znovu vytvorí. Prípdne aký druh si popýtať pre laika. Surfovala som netom, ale neviem nájsť relevantnú stránku ohľadom starostlivosti, nech si to naštudujem a nepíšem stále otázky 🙂

saska.t
20. nov 2011

@norita ak sa to tyka len spodnych listov, tak je to normalne casom zozltnu(aj listy starnu) a mozes ich urezat, neznamena to, ze ich treba viac polievat, vela vody orch. skodi, ak su mlade povrchove listy normalne nemusis to riesit 😉
@lili_mia najlahsie na pestovanie su phalaneopsis, stranky vyhladavam hlavne na webe, ale väcsinou su v nemeckom jazyku 😅 takze kludne pis otazky radi ti odpovieme 😀

anicka077
20. nov 2011

@saska.t tak som sa pozrela a stala vo vode. myslim voda ostala v miske pod kvetinacom. zhora ju nepolievam,takze v srdiecku listov by nemala byt ziadna.korene su akokeby boli tmavozelene a na nich potiahnuty biely priesvitny povlak. neviem definovat presnejsie ich farbu. a niektore su uplne vyschnute. orchidea stoji stale od zaciatku na jednom mieste a radiator niekedy hreje dost silno, no vacsinou je vypnuty. tak teraz neviem ci ju polievat viac,ci menej. ty polievas,az ked su korene biele pises. to myslis vtedy,ked tie vytrcajuce korene zbeleju?neviem,ci som spravne pochopila. a ako pozriem ci su zhnite korene? myslis len tie korene,co su navrchu alebo mam celu rastlinu vybrat z kvetinaca von?

anicka077
20. nov 2011

@saska.t teraz ma napadlo. zvykne sa mi v kvetinacoch na povrchu hliny vytvarat plesen. aspon si myslim,ze to je ono.no fialkam to vobec nevadi. tak neviem,ci to jej mohlo tak uskodit alebo problem je niekde inde.