Orchidea. Ako sa o ňu starať?
ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..
Stručné zhrnutie
- Orchidey sa najčastejšie polievajú málo a pravidelne: bežné postupy sú zalievanie raz za týždeň alebo ponorenie črepníka do vody na ~1 hodinu a následné odliatie prebytočnej vody.
- Optimálny substrát pre väčšinu Phalaenopsis je vzdušný substrát na orchidey (kôra, kúsky kôry, kokosové chipsy, keramzit, prípadne polystyrénové guľôčky), najlepšie v priesvitnom plastovom črepníku pre kontrolu koreňov.
- Vyhýbajte sa preliatiu, priamej silnej slnečnej expozícii a prievanu; používa sa dažďová voda, destilovaná alebo prevarená a občasné prihnojovanie špeciálnym hnojivom na orchidey podporuje kvitnutie.
Najčastejšie otázky
Q: Ako presne zalievať orchideu, aby korene nezhnili?
A: Bežné metódy z diskusie: 1) zalievať raz za týždeň priestorovým množstvom napr. „1 štamperlík priamo ku koreňu“; 2) ponoriť celý črepník do misky s vodou na 30–120 minút a potom vodu vyliať; 3) niektorí odporúčajú len mierne zaliať zvrchu a nechať odkvapkať — vždy zabrániť státia vody v podmisku.
Q: Akú vodu použiť na polievanie orchideí?
A: Diskusia uvádza daždovú vodu ako najlepšiu, ako aj destilovanú alebo prevarenú a vychladenú vodu; niektorí užívatelia poukázali, že varom sa odparí voda, ale minerály zostávajú koncentrovanejšie (kontroverzný názor).
Q: Kedy a ako presadiť orchideu a aký substrát vybrať?
A: Odporúča sa presadiť do špecializovaného substrátu „na orchidey“ s kúskami kôry; predajné vrecká sú spomínané v objeme ~7 l; plastový kvetináč sa odporúča pred keramickým, niektoré zdroje radia presádzať hneď po kúpe alebo kedykoľvek pri problémoch s koreňmi.
Q: Ako často a akým hnojivom prihnojovať?
A: Používať špeciálne hnojivo na orchidey v malých dávkach; jedna konkrétna rada v diskusii uviedla cca 3 kvapky hnojiva do črepníka (mierna dávka) s meraním vodivosti; frekvencia uvádzaná v diskusii je „občas“, napr. raz za mesiac až raz za 1–2 mesiace podľa stavu rastliny.
Q: Čo urobiť s kvetnou stonkou po odkvitnutí?
A: Dve bežné možnosti: nechať stonku uschnúť a až potom odstrániť, alebo ju skrátiť asi 2 cm nad kolienkom (alebo nad 3. očkom), ak je ešte zelená, v nádeji, že z kolienka vyrastie nový výhonok.
Q: Ako riešiť škodcov na orchideách (biele povlaky, malé pohyblivé potvorky)?
A: V diskusii radili identifikovať škodcu (napr. „pavúčikovec“), kúpiť postrek proti tomuto škodcovi v kvetinárstve a pri ťažkej nákaze spomínali aj modrú skalicu ako alternatívne riešenie (uvedené ako skúsenosť, nie jednotný odpor).
Závery z diskusie
Zhoda
- Orchidey neznášajú preliatie, priame ostré slnko a prievan.
- Najvhodnejší substrát je vzdušný substrát na orchidey (kôra, kúsky kôry, kokosové chipsy, keramzit), často v priesvitnom plastovom črepníku.
- Bežné zavlažovanie: raz za týždeň alebo ponorenie črepníka do vody na krátky čas a následné odliatie.
Sporné názory
- Niektorí odporúčajú používať výlučne dažďovú alebo destilovanú vodu, iní používajú prevarenú vodu; v diskusii boli prezentované oba prístupy ako platné riešenia.
- Niektoré prístupy radia presádzať orchideu ihneď po kúpe, iné tvrdia, že presádzanie nie je vždy potrebné — obidve stratégie sa v diskusii uvádzali ako funkčné.
Otvorené otázky
- Prečo niektoré rastliny opakovane strácajú puky bez zjavnej príčiny (uvedené ako častý, nevysvetlený problém)?
- Kedy presne a akým spôsobom je optimálne kombinovať rosanie vzdušných koreňov s zalievaním bez rizika hniloby?
- Ktoré presné dávkovanie a intervaly hnojiva najlepšie podporia časté kvitnutie bez poškodenia koreňov?
Spomenuté značky a firmy
freezi.net,kvetyazahrada.sk,zahradkar.com,orchidea.estranky.cz,forum.living.cz,OBI,IKEA,Baumax,Hornbach,Living.cz
Spomenuté produkty a metódy
prevarená voda,daždová voda,destilovaná voda,špeciálne hnojivo na orchidey,ponorenie črepníka do vody na 30–120 minút,zalievanie raz za týždeň,substrát na orchidey (kôra),polystyrénové guľôčky,keramzit,korenie (škorica) ako dezinfekcia,modrá skalica (spomenuté ako možnosť),priesvitný plastový črepník,odstrihnutie stonky asi 2 cm nad kolienkom,postrek proti „pavúčikovcom“
Miesta a osoby
žiadne
@baryana pochopila 😀 nestane sa jej nic, akurat materska rastlina uz nemusi kvitnut, lebo bude vycerpana vyzivovanim tej dcerskej rastlinky 😉 , ale nemaj strach a kludne ich oddel, nic sa im nestane aj ked nieco ulomis, orch. su nezmary a dostanu sa takmer zo vsetkeho, takze nemusis mat obavy 😉
@saska.t ja mam s odstrihavanim zlu skusenost. raz mi niekto povedal, ze ked odkvitne orch, mam odstrihnut tu cast, co odkvitla a mne zacala schnut stonka, tak som zase kusok odstrihla,az zhnedla zoschla cela. az som musela odstrihnut celu stonku. este raz sa mi to zopakovalo na dalsej orch a odvtedy nestriham. ked odkvitnu, necham ich tak, nerobim s nimi vobec nic. a pekne kvitnu a rastu. ked odkvitne, skusim opatrne oddelit. vdaka za rady.
Ahojte, idem vás poprosiť o radu. Dostali sme orchideu, bola pekne zakvitnutá, ale pár dní po tom, ako sme ju dostali kvety opadali a stonka začala schnúť. Keď bola skoro celá suchá, odstrihla som ju nad druhým očkom a zistili sme, že ju máme zle zasadenú, tak sme ju presadilli do substrátu pre orchideu do priesvitného kvetináča. Poriadne sme ju zaliali, nechali stáť v tej vode a potom vybrali. Hneď vyrašil nový lístok, ale po pár dňoch začali plesnivieť korene, ktoré predtým uschli. Odstrihla som ich a všimla som si, že pleseň prešla už aj na ďalšie korene. Jeden vyzerá, že úplne zhnil a jeden je celý plesnivý. Poradíte mi prosím, čo mám robiť? Tešila som sa, že budeme mať krásny kvet, doteraz nám žiadny kvet nevydržal, nejak ma to nebavilo sa o ne starať, ale toto ma chytilo a som z toho zúfalá. Listy má krásne zelené, len tie korene sú o ničom :( Ďakujem
@indiankaindi nikdy nie su vsetky korene len zelene, vzdy je par, ktore zhniju, zaklad je, zalievat/namacat orchideu az vtedy, ked dostanu korene biely nadych, kym su zelene urcite nie, cim castejsie sa orh. zalieva, tym skor chcipne, takze moja rada znie, dostatok svetla a velmi malo vody.. 😉 vtedy prezije urcite...
@saska.t aha ďakujem za radu. Ja som počula, že zalievať raz do mesiaca, ale maximálne a poriadne. Teraz som ju vybrala, ten substrát som vysypala, nech sa preschne a zvažujem, že ju dám do nového a suchého a tento usuším a potom dám do vreca. A zistila som, že korene všetky zhnili :( Jeden bol zelený, ale iba od polovice dole, pretože niekde v strede je akoby preseknutý (my sme tam nič ostré nepchali, zrejme to bol problém ešte z obchodu). Ale má také 2 pahýľčeky, jeden je zeleno čierny a druhý zelený. Myslíš, že jej to pomôže prežiť? Mám ju dať do toho nového substrátu a potom ako poliať? Poriadne, či iba trochu? Či vôbec? 😕
@indiankaindi orch. k prezitiu staci velmi malo, takze ju urcite zasad do sucheho substratu, nechaj cca 5 dni na spamätanie a potom ju namoc na cca 20 min. do vody, vyber a nechaj poriadne odkvapkat, dalsie namocenie cca o 3 tyz, alebo az ked budu korene biele... kazdopadne pozor aby ti neostala stat voda v strede srdiecka listov, inak ti cela orch. odhnije. 😉
@saska.t Ďakujem za radu, už je v suchom a novom substrate a idem okolo nej tancovať indiaanske ohne života, nech to prežije 🙂 Ešte raz vďaka 🙂
Ahojte, chcela by som Vás kočky poprosiť o radu pre moju orchydejku. Bola krásna, pevné a veľké listy až sa prehýbala v kvetináči a tak som ju presadila do nového plastového kvetináča. Ale teraz asi po mesiaci jej začali mäkknúť listy a sú úplne ovisnuté. Čo som urobila zle? Dá sa jej ešte nejak pomôcť? Ďakujem pekne za rady.
Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu. Chcela som presadiť moju orchideu, ale keď som ju vybrala z kvetináča všetky korene boli odhnité aj napriek tomu, že listy mala zelé. Prosím poraďte mi ako ju ešte zachrániť. Ďakujem.
Ahojte!!! Ja mam strasne velku prosbu,lebo uz neviem co robit....kupim si orchideu a ako nahle odkvitne tak mi urobi toto,co som odfotila a listy pomaly odpadnu alebo zostanu..... teplotu mame v izbe max 24 stupnov a ci som ich dala na okno alebo nie urobila to tak ci tak.....mam rada tieto kvety ale uz som nestastna..... 😒 dakujem za kazde slovo!!!
@saska.t Ahoj ;). Opat sa obraciam na Teba s problemom. Mam orchideu,mala dva stonky(konariky) a jednemu som asi pred pol rokom dopomohla :(. Ked mi odkvitli kvety tak som nad tretim ockom odstrihla. No konarik mi cely vyschol. Ten druhy konarik bola nadalej "funkcny" az doposial :(. Po poslednej zalievke (tak ako vzdy) mi kvety odkvitli a konarik zacal vyschynat 😠 . Takze teraz nemame ziaden vyhonok,konarik. Listy su ok. Co to mohlo sposobit? Zvykne to tak byt?
Potom mam este jednu orchideu a ta ma vela vzdusnych korenov. Co mne nevadi,ale spodne korene mi vychadzaju z kvetinaca :D a naklanaju ho na stranu. Ak by som ich odstrihla uskodi to? Dakujem ;)
@redangel32 to je normalne ze uschnu, niektore vydrzia niektore nie, neda sa to ovplyvnit 😉 No vzdusne korene by sa nemali strihat,maju svoju funkciu dychania, ale samozrejme, kym ich neostrihas vsetky nic sa nestane 😉
@pancuska ak zozltnu a odpadnu vsetky listy je to vela zalievky, prievan,alebo teply vzduch z radiatorov,ale najcastejsie vela vody, ak iba obcas spodne listy zoztnu, je to normalny proces starnutia listov 😉
@saska.t dakujem 🙂 jasne,ze ich neostriham vsetky,len tie dve potvory co mi naklanaju kvetinac 😝 .
Ahojte. som tu nová a chcela by som sa spýtať, čo mám zrobiť s nalomenou stonkou..resp. moj nezbedný zajac mi zahryzol do stonky. Drží pol na pol ale neviem či ju mám odstrihnúť alebo sa to dá ešte nejako ošetriť. asi nie čo? 😀
😖 a tak som sa tesila ze mi vykvitne...ale nastastie mam v zalohe este druhu s pucikmi..tak na tu si uz dam pozor.. no nastastie z nej iba ochutnal..ale ako vidim tak mu to nic nespravilo..beha nadalej..dnes som ich presadzala lebo korene boli prehnite..tak dufam ze sa daju doporiadku.
Ahojte, chcela by som vas poziadat o radu. Mam doma niekolko orchidei, ktorym sa dari, pekne kvitnu, korene maju huste. Avsak je medzi nimi jedna, ktoru ked polejem (dam vodu do kvetninaca pre orchideje a potom vylejem) tak sa jej v pribehu kratkeho casu vytvori na povrchu substratu a korenoch biely povlak-plesen, iked vrchny substrat nepride do kontaktu s povodou, iba zospodu. Mam pocit, ze ked substrat troska preschne plesen sa strati, no po poliati sa znova objavi☹ V substrate nemam ziadne skodce. Zatial som na to neaplikovala ziadne pripravky, no chcela by som nieco (ak existuje) na "domacej baze", nie chemiu. Nemate niekto skusenosti s takouto domacou alychmiou? Skodi tento opakujuci sa biely povlak rastlinam?
PS: Pred 2 dnami som hnojila orchidky a plesen sa mi objavila aj na dalsich 2 rastlinkam, nechcem ich presadzat, lebo prave kvitnu, ale rada by som sa toho zbavila.
Vopred dakujem za rady.
Prosim poradte ...............preco mi nechce moja orchidea rozkvitnut krasne vyhana puciky a ako nahle ma rozkvitnut pucik tak cely zvraskavie a odpadne poradte co jej chyba ???????????????????? dakujem moc
Ahojte. Bohužiaľ nemám čas čítať celú diskusiu, preto Vás chcem poprosiť o radu ohľadne orchideí. V čom je problém ak nemá orchidea také pevné tvrdé listy ale naopak sú také mäkké a akoby zvädnuté. Neviem či potrebuje viac alebo práve naopak menej vody. Mám ich na okne na východnej strane, ale myslím, že im to asi veľmi nevyhovuje. Raz do týždňa ich dávam do "kúpeľa" s hnojivom, inak ich nepolievam. Mám doma 3 orchidee a jedna z nich má také "skvecnuté" listy ako som napísala, starám sa o ne rovnako, tak neviem v čom to je. Ďakujem za rady.... 😉




takto to vyzera, aby si videla 🙂