Orchidea phalaenopsis

tereniz
19. mar 2016

Vytvorila sa mi na orchidei dcerska rastlina,problem je vsak v tom,ze mi vyrastla medzi listami a nie na kvetnej stonke. Keby som ju chcela oddelit,tak poskodim ,,srdiecko,, Znamena to uhynutie materskej rastliny?? Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved,ktora by mi pomohla vyriesit moj problem 😎

zdena12345
19. mar 2016

pomohla by fotka

tereniz
autor
19. mar 2016

utekam nafotit 🙂

tereniz
autor
19. mar 2016
zita19
19. mar 2016

nechaj ju tam, ked bude mat ason 3 5 centimetrove korienky tak ju oddelis a zasadis

tereniz
autor
19. mar 2016

No ale problem je v tom,ze je medzi tymi listkami,takze aj ked jej narastu korienky a chcela by som ju oddelit,tak nemam kadial viest cisty rez. A este ma napadlo,ci nema hnilobu srdiecka a toto je sposob akym chcela zachranit ,,svoje pokracovanie,, 😢

asfodelka
19. mar 2016

@tereniz ja mam doma 7 crepnikov s orchideami. realne mam ale 10orchidei. a to uz som tri delila. rastu ako besne. jedna sa mi rozdelila ako Tvoja. kym kvitne nerob s nou nic. ked odkvitne vysklbnes jej jemne dva posledne listy. mozes ju este nechat nech vyhadze viac listov ta velka. a ked ju vybalis z listov tak tam budu male korienky. ked podrastu oddelis ich. ked budes velku presadzat mala by si odstrihnut vsetky odumrete a poskodene korene. ja som jednej ostrihla raz vsetky okrem troch a dala sa do kopy. kazdy sa stazuje ze su haklive ale ja s nimi bezne vystrajam a vsetky kvitnu. neodporuca sa ich presadzat ked kvitnu napr. a mne tie biele kvitnu v kuse uz 5rokov. jedny kvety zhodi a dalsie uz su v puku na novej tycke. ako dokaz foto. tie ruzove vlavo boli ako Tvoja. ta co kvitne je dcera. ta co je pri nej mala je mama po mojom zakroku ozdravenia 😀 vytrhala som jej znicene listy, zle korene a ostala len najzdravsia cast. ved uz aj ma dakych 7-8 rokov.

tereniz
autor
19. mar 2016

Jeeeeeeej to je nadhera 🙂 🙂 🙂 Klobuk dole. Ja mam 9 kusov a uz pol roka mi nekvitne ani jedna 😢
Naposledy mi kvitli 2 a to minuly rok v auguste. Najskor som ich mala na SZ okne,ale manzel robi ranne,poobedne a nocne,tak to mame take divne,ked si chce odpocinut.Takze ked spi cez den v obyvacke,alebo pozera telku nonstop mi tam zatahuje zaluzie.Tak som ich dala do synovej izby,je to pubertak,ktory je stale na pocitaci a aj tam sa musia vysporiadavat s prevazne zatiahnutymi zaluzkami. V spalni ani v kuchyni ich mat nemozem.Je mozne ze by trpeli nedostatkom svetla?? A preto by takto stagnovali?? Vyhanaju iba nove listy,vzdusne korene malokedy a o po kvetoch ani chyru ani slychu...

zdena12345
20. mar 2016

úplne súhlasím s príspevkom vyššie. Len jej dopriať čas, aby vybehli korienky. A ešte taký bonus. Pred odrezaním poriadne poliať. Keď ju odrežieš, nechaj kludne aj den/pol dňa na vzduchu zaschnúť. Potom reznú plochu posypať dreveným uhlím alebo pomletou škoricou a zasadiť. Potom by som ja osobne pár dní nepolievala. Až povedzme po 5-7 dňoch. Ak je rastlinka dosť silná, bez problémov vydrží 😉 aby nezačala hniť...
Čo tak pozerám kade tade po týchto phalách, tak biele sú najvďačnejšie. My prerábame starú chalupu a všetky okrem bielej mi odišli... a biela stále, stále kvitne. Jedna stonka má už hádam aj 1,5m a stále sa predlžuje a kvitne🙂
Veľa záleží na vhodnom osvetlení, ako píšeš, že je u Vás s tým problém. Ja ako som sa sťahovala po privátoch... tak najlepšie sa im lúbilo, keď mali pol dňa svetlo (východ, západ) aj na južnom bolo fajn, len tam pýtalo spustené (nie zatiahnuté ) žalúzie. Teraz ich mám tiež na južnom, ale nesvieti tam slnko počas leta (pod balkónom) a sú ukážkové.
Veľa zdaru pri pestovaní 🙂

asfodelka
20. mar 2016

@tereniz no ja mam doma knihu a tam sa pise ze ak orchideu prenasas nemusi kvitnut aj rok kym si zvykne. od kedy sme sa nastahovali do nasho bytu mam ich stale v obyvacke. otocene su na juhovychod, stale maju vela svetla a dari sa im. malokedy nekvitnu, co sa kazdy cuduje. mozno Tvojim chyba svetlo, mozno im staci keby si hnojila, hoc len raz za mesiac, alebo este prekonavaju prenasanie z izby do izby 🙂 kto vie. daj im cas. drzim palce 🙂

autumn11
21. mar 2016

my sme sa sťahovali a veľa orchideí, čo som prenášala začali chátrať. Nejaké som aj musela vyhodiť. Snáď sa mi podarí zachrániť aspoň tie ostatné. Tá zmena im asi neurobila dobre.

tereniz
autor
21. mar 2016

Nakupila som vsetko potrebne a vsetky phaly som presadila 😎

tereniz
autor
21. mar 2016

Dakujem velmi pekne za Vase rady. Uz som sa nahnevala a vsetky kvety som presadila. Investovala som do toho skoro 30 eciek,tak dufam,ze sa mi to vrati tym,ze sa rastlinky pozviechaju.Uz sa ani nedivim,ze nekvitli.Prevazna vacsina z nich,mala korenovy system v katastrofalnom stave,vsetko zhnite.Tie mali co robit aby vobec prezili a nie to este kvitli. Ale 3 z nich maju priam ukazkovy korenovy system,do ktoreho som vobec nemusela zasahovat,krasne tvrde listy,medzi zdrawymi je aj vyssie nafotena,ta s tou keikou. A o vsetky sa staram rovnako a su aj priblizne rovnako stare. Takze neviem kde sa stala chyba. Tie 3 zdrave mam z kvetinarstva,dovaza im to tam dodavka na PL znackach.Ostatne ,,chore,, som nadobudla rozne lidl,tesco,kaufland,billa... Takze je mozne ze uz pri kupe neboli v poriadku. Ked som ich presadzala,ten substrat normalne smrdel,akoby takou zatuchlinou.Zhrnula by som v nasledujucich bodoch moju starostlivost,v ktorej som po prestudovani roznych for nasla len same negativa.
1. Som lajdak, v obdobi vianoc som ich mesiac nezaliala
2.Ked im dam do ozdobnych crepnikoch vodu,niekedy ju tam zabudnem aj dva dni
3.Niekedy ich nerosim,niekedy mi to zasibe a rosim ich vodou v rozprasovaci aj trikrat denne
4.Raz za cas som ich dala do vane a zvrchu som ich sprchovala,v srdieckach mohla zostat voda
5.Nevyhovujuce svetelne podmienky,naskor SZ so zatiahnutymi zaluziami,potom J s prevazne zatiahnutymi zaluziami cez den
6.Nehnojim,mali v kvetinacoch len tycinkove hnojivo,ktore som tam napichala zhruba pred pol rokom aj viac
7.To rosenie aj zalievka mestskou vodou zanechalo stopy,na listoch je vodny kamen,aj stary substrat bol miestami biely,zasolenim alebo take nieco

tereniz
autor
21. mar 2016

Tato nema ani jeden zdravy koren,dokonca ani vzdusny,takze nechapem,akym sposobom vobec preziva...

tereniz
autor
21. mar 2016

Tieto dve maju po dva az tri zdrave korienky,ostatne mali vsetko bez milosti zhnite,takze nechapem,ze listy su tvrde,nie ,,harmonikove,,

tereniz
autor
21. mar 2016

Toto su tie tri zdrave 🙂 🙂 🙂

tereniz
autor
21. mar 2016

No a ostatne maju tych zdravych korienkov okolo 5
Takze sa necham prekvapit,co s nimi to presadzanie urobi 😕

kenzom
21. mar 2016

Moje vyliezaju z crepnikov/ väčšie už v obchode nemajú ~môžem pri presadzovaní odrezať kus koreňa a vpratat ju naspäť? ??

tereniz
autor
21. mar 2016

Vsade radia ze do zdraveho korenoveho systemu sa zasahovat nema! Ale je dost mozne,ze keby si ju vytiahla z crepnika,tak bude mat niektore korene znicene,zhnite a tie odstrihnes a tym padom uvolnis miesto v crepniku tym zdravym,vzdusnym,ktore radia tiez zasadit dovnutra.A su aj vacsie crepniky,videla som to nedavno v neakom internetovom obchode.

asfodelka
21. mar 2016

@tereniz panecku ale si zainvestovala. aj ja mam doma taky oranzovy sprej. ale pouzivam ho len ked ma papadne utriet na nich prach 🙂 co si pisala starostlivost tak Ti napisem moju a mozno to nie je take tazke. 1.tak ja polievam kvety v byte raz za tyzden. tie co potrebuju viac vody mi bud skapu alebo po novom som ich dala do kuchyne aby som ich mala na ociach ked pijem 🙂 okrem orchidei mam fialky, palmu a dake listy... a tym to vyhovuje. tie nemusim ani hnojit . ale spat k orchideam. 2.naucila som sa neliat vela vody a co odtecie do spodku necham nech sa im odparuje do dalsieho polievania. 3.sem tam im utriem prach, raz za mesiac alebo dva im kvapnem hnojivo, mam dake ine ako Ty. 4.nikdy nerosim, nechce sa mi umyvat tak casto okna, nesprchujem ich ani nic podobne. a maju sa dobre. drzim palce nech sa pozbieraju tie Tvoje 🙂

@kenzom skus vybrat cele z crepnika, odstrihni pohnite a polamane korene, nechaj len tie najkrajsie a vojde naspat 🙂

tereniz
autor
21. mar 2016

A este ma napadlo,akym sposobom ich pestuje moja sestra. Ma ich zasadene priamo v keramickych crepnikoch v normalnom substrate beznom pre izbove rastliny,nerosi,sem-tam pretrie listy navlhcenou papierovou vreckovkou,raz do tyzdna poleje 1 dcl odstatou mestskou vodou a obtyzden a teraz sa podrzte, hnoji hnojivo krystalon muskat pomer živín N–P–K (17–6–25) ,kde je odporucane 1 odmerka na 10 litrov vody a ona dava 1 odmerku na 2 litre vody!!!!!!! Takto to praktizuje uz cez dva roky a malo kedy jej nekvitnu, len co odkvitnu,nasadzaju nove kvetne stvoly,kopec krasnych zdravych vzdusnych korenoch,ma ich na SZ strane s uplne vytiahnutymi zaluziami. Ved to hnojivo,ktore rozrobi 5x silnejsie ako je odporucane by podla vsetkeho malo rastlinu spalit,ja to fakt nechapem...

tereniz
autor
23. mar 2016

Teraz som akurat kukala dobre video,kde pan priamo z orchideovych sklennikovych plantazi vysvetloval,ako zostrihavat odkvitnutu stonku. Skoro vsade radia strihat tesne NAD ockom. On tvrdil,ze v ziadnom pripade! Striha sa MEDZI ockami. A potom nazorne na jednej orchidke ukazoval aky je novy kvetny stvol ubohy,po zostrihnuti nad ockom. Zaujmave infosky. Este sa mame co ucit 😎

9petula
16. apr 2018

Viete mi poradiť čo je to za škodca ?

tereniz
autor
23. apr 2018

molica,vosky...tazko povedat... Ja ked som mala ,,haved,, na muskatoch,tak som par kusov pozbierala do malickeho uzatvaratelneho sacku na gombiky a sla som s tym do kvetinarstva 🙂 aby mi to identifikovali 🙂

tereniz
autor
23. apr 2018

Vošky

Dokážu sa veľmi rýchlo rozmnožiť a spôsobiť vážne škody na orchidei. Objavujú sa hlavne v lete. Do bytu sa dostanú počas vetrania cez otvorené okná. Často však cicajú na dobre viditeľných miestach ako sú kvetné stopky alebo mladé výhonky s mäkkými pletivami. Počas pravidelnej kontroly orchideí ich ľahko zbadáte. Pri malom napadnutí sa ich zbavíte dôkladným osprchovaním rastliny.

tereniz
autor
23. apr 2018

Puklice

Prvé štádium napadnutia rastliny puklicami sa prejavuje lepkavým povlakom na listoch alebo stonkách. Ak na vašej orchidei spozorujete hnedé štíty, neodlupujte ich. Pomohli by ste tak pukliciam rozptýliť sa po celej rastline. Potrite štíty jedlým olejom alebo liehom (použite napríklad vatovú tyčinku) a po niekoľkých dňoch odstráňte jemnou kefkou a mydlovou vodou. Kontrolujte aj spodnú stranu listov, pretože je obľúbeným miestom puklíc.

tereniz
autor
23. apr 2018

Červce

Vatová pavučinka s voskovým povlakom je dielom červcov. Najčastejšie ju môžete objaviť v hornej časti koreňového balu, alebo na spodnej strane listov orchideí. Pri silnom napadnutí použite postrek spolu so zmáčadlom, ktoré zničí vonkajší ochranný obal škodcu.

tereniz
autor
23. apr 2018

,,potvoriek,, je viac druhov, ale zevraj toto su jedny z najcastejsich...

lus2909
23. apr 2018

@asfodelka pana ajja chcem take krasne moje su ako po fronte☹️Uz neviem co s nimi celu zimu sa drzali a teraz jak je jar hruza☹️Vyzeraju jak ze sa o nich nestaram☹️☹️☹️

tereniz
autor
24. apr 2018

@lus2909 bud je to tym,ze odpocivaju,alebo........................... v case zakladania tejto temy mi nekvitla ani jedna,uz som to naozaj vzdavala... ☹ pochodila som rozne fora,bola som na poradu v kvetinarstvach,atd. ... nic nezaberalo... az na internete som komunikovala s neakym panom cez live poradu a povedal mi,ze to nie je mozne,ze posledna moznost je,ze kvetinky napadli roztoce,volnym okom nepozorovatelne,ktore ziju v substrate,cuduj sa svete,nakupila som novu zeminu.popresadzala a vsetko je odvtedy okik😉😉😉

lus2909
24. apr 2018

@tereniz biela uz odkvitla a fialova kvitne zas ale tie listy hruza a stonku ako odstrihujes ked odkvitnu kvety? Dakujem