Boli ste v Osvienčime?

zuzinkaa6
25. aug 2013

dobry den, chcela by som sa opytat ci nebol niekto z Vas nedavno v osviencime. chcceli by sme ist s manzelom ale neviem ako to tam funguje. kedy to je otvorene a tak. dakujem

libka1
25. aug 2013

nebola som a ani by ma tam nikto nedostal... to nie je nic pre mna aj ked to zial patri do historie 😔
tu najdes podrobnejsie informacie: http://en.auschwitz.org/z/index.php?option=com_...

prasiatko30
25. aug 2013

Sice sme boli este pred narodenim deti ale myslim si ze vela sa nezmenilo - mozes ist bud tabor oswiencim alebo birkenau, mozes si zajednat aj sprievodcu alebo ist bez sprievoscu a v tej dobe bol vstup bez sprievodcu zadarmo(cca 7r dozadu) obidva tabory maju zberne parkoviska - cez letne mesiace dost preplnene ale da sa. Viac info asi na ich stranke

mirage
25. aug 2013

boli sme.. vsetky info najdes na nete. A odpoved typu "nebola som, nepoznam.. Naco?"

jaja1979
25. aug 2013

Vsetky info najdes na nete. Ja som tam sice nebola, ale urcite tam planujem ist v blizkej buducnosti. Ak planujete vylet na dlhsie, urcite odporucam vvylet do solnych bani Wieliczka (od Osviencimu cca 80 km). Boli sme tam pred mesiacom, pre mna to bol uzasny zazitok. Boli sme cca 3 a pol hodiny pod zemou v hlbke 130 m, vsetky chodby boli vytesane priamo v soli, boli tam dlhe chodby, obrovske miestnosti so solnymi obrazmi a sochami, krasna kaplnka, cela historia tazby soli, no proste uzasny zazitok. Vsetko sme si odslapali pesi, cca 3 km, takze s malymi detmi velmi neopdporucam. Dole v podzemi najdes restauraciu, wc, detsky kutik, muzeum, suveniry.... (Celorocna teplote tam je 14 stupnov, takze odporucam dlhy sveter).
A odtial je naskok Krakow, krasne historicke mesto. My si vzdy najdeme ubytko cez zlavove stranky na vikend a to akurat staci na prejdenie celeho okolia. Prajem vela zazitkov.

bocianka123
25. aug 2013

@zuzinkaa26 - bola som tam v r. 2010... A mali sme aj slovenskú sprievodkyňu. Všetky dostupné informácie nájdeš na nete, linky sú už napísané v predchádzajúcej odpovedi.

comatsu
25. aug 2013

Ja som tam bol pred 2 rokmi,inak jaja1979 a prasiatko30 maju celkom prehlad 🙂
Wieliczka aj Krakow je pekne plus,ale ak vas zaujima len Oswienim,najhlavnejsie je preco tam chcete ist.
Ci je to len preto ze je to nazvyme to moderne tam ist, ci to beriete ako vylet,alebo ci vas aj zaujima historia 2.svet.vojny.
Ja sa snazim postupne cerpat info o historii WW2,dost miest som aj pochodil,este viac nie ☹
Co sa tyka samotneho Oswiencimu,tak malokto vie ze tam boli 3 tabory:
Oswiencim 1: - To je ten kam chodia masovo turisti,je tam vela veci dost dobre zachovalych,stoja a su udrziavane budovy, v ktorych je vzdy expozicia na neaku temu.
Normalne sa za vstup neplati,ale to len rano a poobede po 16tej,medzitym pustaju dovnutra len skupinky so sprievodcom a to je spoplatnene.
Teda aspon tak to bolo pred dvomi rokmi.
Takisto aj parkovisko je spoplatnene,ale je to v obytnej casti mesta,da sa zaparkovat trocha dalej a zadarmo.
Pesi sa ten kusok da prejst.
V areali je neobmedzeny pohyb a aj ked je tam zakazane fotit,foti kazdy.
V barakoch su k videniu haldy kufrov co pobrali ludom co sli do plynu,obrovske mnozstva protetiky,hygienickych potrieb (jedna kopa ako 2 garaze) su tam haldy vlasov co strihali zenam na parochne...atd
Pre citlive povahy minimalne zvlastny pocit...
Dalej je vidno miestnosti v podzemi kde mucili ludi,specialita bol vymurovany ,,komin tak 1x1m a odspodu sa do neho vliezlo (4 osoby) nechali ich tam celu noc stat a potom rano do prace a zase vecer dovnutra...az kym neumreli od vycerpania.
Je tam hladomorna,kde odsudeneho nechali kym nezomrel od hladu,na nadvori je stena smrti,kde sa popravovalo,na dalsom je velka sibenica kde popravovali ludi za uteky a ine veci,kusok odtial je aj sibenica kde po vojne popravili velitela tohto tabora,vedla nej je krematorium...
Dost vela veci,ale toho co to zaujima viac oslovi druhy tabor.

Oswiencim 2 (Brzezinka/Birkenau): - Vyhladzovaci tabor.
Sem dovazali vlakmi ludi a vacsina sla z rampy rovno do plynu,vzadu su este zvysky plyn.komor aj kremacnych peci (boli vyhodene do povetria pri ustupe nemcov)
Tabor je obrovsky,tak 10x vacsi ako jednotka,treba si pozriet plan.
Nachadza sa tu veza pod ktorou jazdili dovnutra vlaky,je tam zachovaly jeden vozen na rampe,vela zvyskov budov,ale aj zachovale hromadne WC,budova kde sa robili pokusy na zenach,kuchyna aj s dobovym vozom,budova kde sa cakalo na smrt,ked krematoria nestihali...
Na druhej strane tabora bol cigansky tabor,sektor zeny s detmi...atdvzadu je tiez jedno krematorium.
Okolo krematorii su jazierka kde je popol statisicov ludi(divny pocit tam stat) a je tam aj velky pamatnik v roznych jazykoch.
Ako vravim na tento tabor to chce pozriet si plan,ale iste sa oba tabory nedaju prejst-ak to niekoho naozaj zaujima za jeden den,teda ja som to nestihol.
Potom je este treti tabor.

Buna/Monovice,ten sluzil skor ako pracovny a je skoro neznamy.
Aby som moc nerozpisoval,toto je link co by vam mohol dost pomoct,len som pisal aj nieco z vlastnej skusenosti...

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/19193

macamac
25. aug 2013

bola som v apríli
ale sama, bez detí
myslím, že takéto miesta ešte nie sú vhodné pre malé deti, cháp také, ktoré tomu nerozumejú, pre nich je to únavné
keď sme boli - my sme boli ako skupina,zaplatený sprievodca, slúchadlá, - no tak stretali sme v podzemí rodičov s malými deťmi, cca do roka, ktoré tam strašne plakali, zrejme sa báli

ja by som to odporučila skutočne ako poznávací zájazd pre tých, ktorých zaujíma história
pre citlivé povahy tiež zaberák, hlavne v situáciách, kde sa hovorí o malých deťoch a sú tam po nich bábiky, hračky, oblečko,.....

toto proste chce kľud, pozorne počúvať, hlboko sa zamýšľať,...aby to podľa mňa malo ten správny zmysel a aby návšteva tak ukrutného miesta splnila to, čo má dať človeku

a preto som šla sama, aby ma deti nerozptyľovali svojimi potrebami ( sú ešte menšie)

na nejaký rodinný výlet, resp. zastávku v rámci rodinného výletu na nejakú časť dňa- no môže byť, ale asi to nemá ten efekt, čo som tam hľadala ja
boli sme celý deň a aj tak sa to nedá stihnúť

danielatn
30. aug 2013

ahoj, moji rodicia tam boli pred 3 tyzdnami. Ak by ta zaujimalo nieco konkretne, co si nenasla na nete, daj vediet. Zistim 🙂

hela88
21. okt 2013

Ahoj my me boli v lete v Krakowe - nadherne mesto, ktore mi ucarovalo a vrelo odporucam na rodinny vylet. Ak by niekto chcel, dam tip na utulny hotelik blizko centra.
V Oswiecime bola cast nasej partie. Niektorym sa pacilo, niektore, citlivejsie baby aj lutovali ze isli. Asi na to musi byt clovek psychicky pripraveny.

miroslavta
27. feb 2016

Pred odchodom si poriadne prezrite otváracie hodiny, aby sa vám nestalo to čo nám, že bolo zatvorené - http://osviencim.info/otvaracie-hodiny-pre-vere...

maminee
27. feb 2016

my sme boli bez sprievodcu v oboch arealoch... davno dom mala vsetko nastudovane, vzdy ma zaujimala zidovska tematika, myslim ze nie je film o tomto koncentracnom tabore, kt. som nevidela. ( ba aj iné ), mam poct ze som s tym niestom akosi spojena.. len tam vstupim a som rozcitena, " vidim " ludi ako tam " ziju". Je to naozaj smutny zazitok ale aspon si uvedimis co mas a co vsetko bolo ludstvo... co ludstvo JEDEN vodca schopný spáchať. Niektore baraky boli v " povodnom " stave, kamenne bunky nad sebou, kde LUDIA museli spávat casto bez nicoho. V case ked som tam bola ja, tak na niektorych boli polozene ruzicky... vela je toho uz zburaneho ale torzá zostali, takze je vidno aký to bol velký tábor. Samozrejme najdilnejsie moenty su prave tu, potom v miestnosti kde im pustali plyn, odkial priamo viedla cesta a kolajnicky do pece... ktore su vo vedlajsej miestnosti. Taktiez budova " osetrovne ".

Skuste si kozno pred navstevou jieco viac nastudovat alebo pozriet film podla slutocnosti - napr. ako je Sila ludskosti ( out of ashes ) - pribeh doktorky giselli pearlovej. Ked tam pojdete, nebudete potrbovat sprievodcu, a bude vam to vsetlo lepsie " zapadať "

dedikatessa
27. feb 2016

Rovnako ako koncentračné tabory tak aj ruské pracovné tábory GULAGy sú dnes už len smutným cintorínom milionov mužov, žien a detí. Škoda, že to je stále potláčané do uzadia a na rozdiel od osvienčimu takú Kolymu, kde bolo stovky takých táborov málokto pozna. Ja len tak pre rozhľad. Celá tá vojna bola jedna veľká temnota, kde sa ľudia navzajom bezcitne zabíjali a nemyslím si že sa človek z toho niekedy poučí. Stále je to len o chlp, a môžeme mať nieco podobné znova. Szale v ľudoch driemu rasistické názory, závisť, vyvyšovanie sa nad tým druhým, túžba po moci atd... 😔

liaka
30. máj 2016

Chceli by sme ist do Osviecimu so zajazdom. Vstupne je v cene aj sprievodca. Len pisu, ze na suvenir a wc si treba zamenit. Kto mi poradi kolko asi tak? Suvenir kupovat nechceme len to wc... Pripadne predavaju tam aj nejaku mineralku alebo nieco podobne? Dakujem.

martasnv
2. okt 2016

Ja som bola vcera s priatelom. Chystali sme sa tam uz dva roky a vcera sa podarilo. ALE bola som sklamana. Prisli sme tam pred 10 hodinou. Kedze sme sa tam nevedeli velmi orientovat,vela ludi,trosku chaos,tak sme sli k takym dievcatam pri vstupe,ktore nam vraveli,ze mame ist na info,kde nam daju listok a budeme mat to zadarmo. Samozrejme,ze pri budke s info stalo vela ludi,kde boli len dve okienka. Kym sme sa dostali ku okienku,bolo par minut po 10,cize sa uz muselo platit vstupne. O to by ani neslo,ved clovek ked sa rozhodne,zaplati,ved nieco okolo 6 eur nie je vela,ale co ma nahnevalo,nemali tam momentalne k dispozicii ani slovenskeho ani ceskeho sprievodcu,to iba v mesiacoch jul a august. Bol polsky ,ale ten az o 14 tej hodine. Kedze sme nechceli 4 hodiny cakat,dali sme si najskorsi termin,co bol o 11 nastej s ruskym sprievodcom. Samozrejme,ze sme ho nevyuzili,lebo po rusky nevieme,tak sme sa vybrali sami,kupili sme si knizku a planik. Samotna navsteva mi nedala vobec nic,nemala som nijako zvlastny pocit. Pritom si myslim,ze som velmi citliva,empaticka osoba,rozplace ma aj romanticky film,alebo reklama. Mozno bol problem to,ze sme nemali sprievodcu,ktory by o tom rozpraval,ale aj tak,vacsinou v budovach boli len fotky,tie stare kufre za sklom,alebo oblecenie,alebo misky,ci oblecenie ,dokonca ani krematorium,kde sa tlacite s dalsimi ludmi a nejako si to zvlast nemozete poriadne obzriet,lebo za vami sa tlaci fronta dalsich ludi. No fakt skor o nicom ako o niecom. Potom sme sli aj do Birkenau 2. Totalny chaos s parkovanim,kruzili sme tam hore dole,ale nakoniec sa podarilo. Trosku lepsie nez v tom prvom,lebo tam vidite tie "zabudovane postele",ktore nie su za zamknutymi dverami ako v prvom,tie zachody v jednej bude . No zhrniem,bola som ,videla som.