Pedagogické minimum pre prácu v škôlke. Ako dlho trvá?
ahojte, dievčatá viete poradiť kde sa dá získať pedagogické minimum pre prácu v MŠ, ako dlho trvá a čo okrem maturity k tomu treba? za odpovede ďakujem 🙂 (teda dúfam že dajaké budú 😀 😀 )
Stručné zhrnutie
- Pre prácu v materskej škole je najčastejšie potrebné mať Bc. v odbore Predškolská a elementárna pedagogika alebo absolvovať pomaturitné 2-ročné štúdium „Učiteľstvo pre materské školy“, ktoré uvádza vyhláška o kvalifikačných predpokladoch (dokument v thread-e: Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf).
- „Pedagogické minimum“ na vysokej škole (doplnkové pedagogické štúdium) je podľa diskusie možné získať len počas alebo po ukončení II. stupňa VŠ (mgr., ing.) a spravidla neposkytuje kvalifikáciu pre učiteľku MŠ.
- Alternatívy pre záujemcov bez pedagogického VŠ sú pomaturitné 2-ročné štúdium na Pedagogickej a sociálnej akadémii (cena udávaná v thread-e cca 50–100 EUR/školský rok), alebo diaľkové bakalárske štúdium predprimárnej pedagogiky na pedagogickej fakulte (udávaná cena cca 700 EUR/rok).
Najčastejšie otázky
Q: Kde nájdem oficiálne požiadavky na kvalifikáciu pre prácu v MŠ?
A: Oficiálne kvalifikačné predpoklady sú zverejnené vo vyhláške dostupnej v thread-e ako Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf a na stránke Pedagogickej fakulty UK (fedu.uniba.sk).
Q: Ako dlho trvá a koľko stojí pomaturitné štúdium „Učiteľstvo pre MŠ“?
A: Pomaturitné štúdium trvá 2 roky a v thread-e sú uvádzané poplatky cca 50–100 EUR na školský rok pre štúdium na pedagogickej a sociálnej akadémii.
Q: Stačí „pedagogické minimum“ (doplnkové pedagogické štúdium) ak mám VŠ bez pedagogického zamerania?
A: Podľa diskusie doplnkové pedagogické štúdium na VŠ (nazývané „pedagogické minimum“) je možné len pri alebo po II. stupni VŠ a neposkytuje automaticky kvalifikáciu pre prácu v MŠ; pre MŠ sa odporúča Bc. Predškolská a elementárna pedagogika alebo pomaturitné 2‑ročné štúdium.
Q: Kde v Bratislave alebo okolí si môžem rýchlo získať pedagogickú kvalifikáciu pre MŠ?
A: V thread-e sú spomínané pomaturitné štúdiá v lokalitách Dubravka a „Paka v Modre“, diaľkové bakalárske štúdium na Pedagogických fakultách v Bratislave a Trnave, a Paneurópska škola na Sklenárovej v BA.
Q: Čo mám urobiť, ak mám VŠ v príbuznom odbore (sociálna pedagogika, sociálna práca)?
A: Diskutujúce osoby odporúčajú doplniť štúdium na odborné učiteľstvo pre predprimárne alebo primárne vzdelávanie (Predškolská a elementárna pedagogika Bc.) alebo absolvovať pomaturitné kategórie; konkrétne riešenie treba overiť podľa Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf.
Q: Kde nájdem informácie o celoživotnom vzdelávaní a doplnkových pedagogických štúdiách?
A: V thread-e sú zdieľané dokumenty na fedu.uniba.sk: RCZV-webstranka_2011.pdf a Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf ako zdroje o celoživotnom vzdelávaní a kvalifikačných predpokladoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pre prácu v MŠ je správne a najistejšie mať Bc. v Predškolskej a elementárnej pedagogike alebo absolvovať pomaturitné 2-ročné učiteľské štúdium.
- Oficiálne požiadavky sú uvedené vo vyhláške (dokument vo thread-e: Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf) a odporúča sa ich overiť na Pedagogickej fakulte alebo Ministerstve školstva.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že súkromné zariadenia môžu zamestnať osoby bez štandardnej pedagogickej kvalifikácie, zatiaľ čo oficiálne pravidlá podľa vyhlášky požadujú kvalifikáciu.
- Jeden názor hovorí, že pedagogické minimum z VŠ môže byť dostatočné, zatiaľ čo iný názor (podľa vykladu vo thread-e) tvrdí, že pedagogické minimum na VŠ nezaručuje právo učiť v MŠ.
Otvorené otázky
- Ako presne sa vykonáva uznávanie a doplňovanie kvalifikácie pre špecifické VŠ odbory ako sociálna práca alebo sociálna pedagogika podľa Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf?
- Ktoré konkrétne súkromné zariadenia môžu legálne zamestnať osobu bez formálnej ped. kvalifikácie a aké sú limity ich pôsobnosti?
Spomenuté značky a firmy
Pedagogická fakulta UK (fedu.uniba.sk), Paneurópska škola, Pedagogická a sociálna akadémia, TUKE, UMB, Ministerstvo školstva
Spomenuté produkty a metódy
pedagogické minimum, doplnkové pedagogické štúdium, pomaturitné 2-ročné štúdium „Učiteľstvo pre MŠ“, Bc. Predškolská a elementárna pedagogika, diaľkové bakalárske štúdium predprimárnej pedagogiky, Vyhl.o_kvalifi.predpokl.437_2009.pdf, RCZV-webstranka_2011.pdf
Miesta a osoby
Bratislava, Dubravka, Modra (Paka v Modre), Trnava, Nitra, Prešov, Košice (KE), Dr. Hoppana, Dr. Dankovčík
Jedine ako pomaturitne dvojrocne studium na pedagogickej a socialnej akademii, pripadne VS bc.-predskolska pedagogika
ahoj ja mam teraz dilumu a chcela by som si spraviť pedagogicke minimum...mam vyštudovane Bc. učiteľstvo praktickej prípravy...ked si spravím pedagogicke minimum nie je možné učiť v škôlke, družine a pod musím mať aj sš pedagogiku? Alebo môžem učiť iba prakticke predmety??? dikkk moc
@patris64 "pedagogicke minimum" na VS si mozes urobit len ak mas ukoncene VS studium II. stupna (mgr., ing.), alebo pocas studia II. stupna. Spravne sa to vola doplnkove pedagogicke studium, a mozes si ho urobit len k predmetom, z ktorych mas statnu skusku, a tieto predmety potom mozes ucit na strednej skole, pripadne na II. stupni ZS.
Cize, "pedagogicke minimum" aby si mohla ucit v MS si na VS skratka neurobis. Pokial chces studovat na VS, tak si musis urobit bc. pre ucitelstvo v MS, alebo si mozes urobit dvojrocne pomaturitne studium na strednej skole pedagogickeho zamerania (co je rychlejsie, lacnejsie a praktickejsie).
@diablica697 ak chces ucit v MS , najrychlejsia a aj najlacnejsua cesta jre urobit si pedag.kvalifikaciu na pomaturitnom 2 rocnom studiu -ucitelstvo pre MS (studuje sa to v Dubravke, na Paka v Modre), stoji to cca 50-100eur na skol.rok.
Alebo dialkovo bakal.studium predprim.pedagogiky na Pedag.fakulte v BA, Trnava, cca 700 eur na skol.rok
Ahojte viete mi niekto poradiť - čo treba aby sa mohlo učiť v MŠ? Lebo tu máme jednu učiteľku takú mladú neviem či má 20 rokov a viem že chodila na Strednú poľnohospdársku školu a teraz začne študovať na pedagogickej pre MŠ - neviem aký odbor. Zákon to dovoľuje učiť aj keď nemá strednú pedagogiku alebo skončenú vysokú. To je vrchol - ja v robote nemôžem nič robiť dokedy nemám certifikát o absolvovaní a moje deti učí neskúsená baba, ktorá ešte ani školu nevychodila. To čo je za štát.
Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu. Nabudúci rok končím magisterské štúdium - Sociálnu pedagogiku a vychovávateľstvo v Trnave. Po škole by som chcela učiť v MŠ. Aké ďalšie štúdium musím nadobudúť, poprípade čo je výhodnejšie? ZA odpovede vopred veľmi pekne ďakujem 🙂
Dobrý deň prosím vás kde sa dá spraviť pedagogické minimum aby som mohla učiť v škôlke? Najlepšie niekde na Záhorí. Ďakujem pekne
Ahojte🙂, viete mi prosím Vás poradiť ak som študoval sociálnu pedagogiku na UMB odbor Pedagogika , a rad by som bol - pracoval , ako pedagogický zamestnanec školy ,, čiže nie odborný čo je v mojom prípade. Dá sa k tomu spraviť pedagogické minimum na nie aký predmet , ktorý by som potom učil. Má/mal niekto podobnú situáciu?
Dr.Hoppana určite nikdy viac! Najhorší prístup s akým som sa stretla! Kým som neotehotnela, tak som s nim bola spokojná. Ale potom som zistila, že mu vôbec nezáleží na pacientkach, ale len na tom aby od nich vytiahol čo najviac peňazí. Hneď ako mi potvrdil, že som tehotná mi ponúkal výživové doplnky, s tým, že tak či tak si to musím kúpiť a u neho ma to vide najlacnejšie. Pokračovalo to tým, že mi triple test vyšiel v tzv. šedej zóne a odvtedy nerobil nič iné len ma posielal za pánom Dr. Dankovčikom. Keďže som vedela, že triple testy nie sú vôbec spoľahlivé a skoro každej druhej mamičke vidu zle výsledku, tak som si z toho ťažkú hlavu nerobila a ďalší ultrazvug u Dr. Dankovčika mi prišil zbytočný. V 5 mesiaci mi Hoppan robil ďalší ultrazvuk ( 15 eur) a bez toho aby mi niečo povedal, alebo vysvetlil mi napísal do správy, prítomný sandal gap a urýchlene sa mam objednať k Dr Dankovčíkovi. Samozrejme, že som nevedela čo to znamená, tak som rýchlo sadla za net a vyhľadala si tento pojem. Všade písali, že je to jeden zo znakov Dawn. syndrómu. Týmto ma vlastne nepriamo donútil aby som nakoniec k Dr. Dankovčíkovi išla. Preplakala som celý týždeň, kým som čakala na vyšetrenie. Ten mi našťastie povedal, že všetko je ok a že mi také niečo do správy nemal vôbec písať ,pretože je to úplne v norme. Ďalšia rana pod pás prišla v 34 týždni, keď som u neho bola naposledy a meral mi prietoky. Dal mi do ruky lek. správu s výsledkami z prietokov a povedal, že sa vidíme naposledy, že sa o týždeň mam už hlásiť u lekára kde budem rodiť. Tak som o týždeň prišla za mojim pôrodníkom ( rodila som mimo KE), ktorý mi zdesene povedal, že mam veľmi zle prietoky (že či mi to môj gynekológ nepovedal?) samozrejme, že mi zase nič nepovedal, keďže ma počas celého tehotenstva nezvykol informovať o tom čo mi píše do správy. Museli ma urýchlene hospitalizovať, lebo mi hrozil predčasný pôrod. Strávila som týždeň v nemocnici. Nakoniec všetko dopadlo dobre, porodila som v termíne, narodilo sa mi zdravé ,krásne dievčatko....ale určite nie vďaka Dr. Hoppanovi. Ten to nakoniec všetko zaklincoval tým, že keď som za nim prišla 2 týždne po pôrode s tým, či by sa na mňa mohol pozrieť, pretože som mala zvýšenú teplotu ( asi z prsníkov) mi dal po sestričke odkázať že do šestonedelia sa mam hlásiť u lekára u ktorého som rodila ( a dobre vedel, že som rodila mimo KE, keďže mu to ešte aj sestrička pripomenula). Takže taký je to " ÚŽASNÝ " lekár ! A to som tu ešte nenapísal všetko.....
Ahojte neviete kde by som si mohla spravit pedagigicke minimum??v okoli nitry.mam gymnazium.chcela by som ucit v materskej skole.dakujem za rady😊
Ahojte... Poradite niekto... Mam maturitu na obchodnej akademii... Teda ziadna pedagpgika... No chcela by som byt ucitelka v skolke... Co potrebujem nejake minimum... Ci co... Poradte... Som na materskej... Dakujem...
Dobrý deň
Poprosím vás poraďte mi, ja som skončila gymnázium, a rada by som tiež robila v škôlke. Kamoška pracuje ako asistentka v škole, a povedali mi že keď si spravím pedagogické minimum tak môžem aj ja pracovať. Teraz tu čítam že to nie je možné, tak či by som potrebovala ešte skončiť aby som mohla pracovať? Mam gymnázium, a skončím pedagogické minimum, a čo ešte?
Vopred ďakujem za odpoveď 😊
@tatjana1995 Ja mám strednú školu úplne s iným zameraním a tiež by som chcela vedieť čo si treba dorobiť ,aby to stačilo na učenie v škôlke,ďakujem.
@tatjana1995 prosim vas nieco ste zistili? Presne to iste ma zaujima a vsade ine pisu tak neviem. Tiez mam len Sš.
Ahojte je tu niekto kto skoncil pomaturitne studium na Paneuropskej skole na Sklenarovej v BA,ak ano prosim.ozvyte sa,dakujem.

Ahojte 🙂
Viete mi poradiť kde sa dá spraviť v Bratislave pedagogické minimum a koľko to trvá? Momentálne študujem v 4. ročníku na VŠ odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, ale popri tom, by som si rada spravila pedagogické minimum, keďže by som veľmi chcela učit v materskej škôlke. 🙂
Vopre ďakujeem! 😉