Platenie bytu pol na pol keď nie sme manželia?

22abigail22
10. feb 2019

Dobrý deň.

Prosím o váš názor 🙏

S priateľom chodíme od septembra 2016. Od októbra 2017 spoločné bývame.
Bývame vo 3-izbovom byte v BA, ktorý vlastní priateľov starý otec.
Starý otec s nami nebýva. Kvôli zdravotným ťažkostiam je ubytovaný v súkromnom domovom dôchodcom.

Keďže starý otec byť vlastní, neplatíme mu nájomné , ale platíme za elektrinu, plyn, internet, a pod v sume 250€ mesačne.

S priateľom sme túto sumu rozdelil na polku. Čiže ja prispievam 125€ a on 125€.

Bolo mi viacerým ľuďmi povedané, že by to takto nemalo byť. Že chlap je povinný a štart o ženu a mal by platiť celú sumu na byt (tých 250€)

Ja to zas vnímam tak, že nie sme manželia, malo by platiť na domácnosť 50% na 50% aby to bolo spravodlivé.

wena
10. feb 2019

To kto ti povedal, že chlap by mal platiť všetko? :-O pokiaľ ste obaja pracujúci a ty nie napr. na materskej nevidím dôvod aby on platil všetko a ty by si bývala zadarmo. To bývanie máš aj tak skoro ako zadarmo, pozri si ceny najmov v BA a uvidíš, že platíš minimálnu sumu.

lucyluv
10. feb 2019

@22abigail22 ja som sa s mamou o mojich financiách nikdy nebavila, takéto veci si nechaj do budúcna pre seba, bude to tak pre Vás vzťah zrejme lepsie.

22abigail22
autor
10. feb 2019

@lucyluv
Zas, matka nehovorím o našich financiach. Nevie koľko platíme za byt, koľko zarábame a pod.
Som tiež za ten názor, že je to súkromná vec, ktorá nie je pre ňu podstatná vedieť.

nikiki29
10. feb 2019

Povinný nie je... a určite to nie je žiadne pravidlo že chlap by mal platiť. Záleží aj ako hospodárite v iných oblastiach nie len energie. Ak sa ty staráš o všetky nákupy, nech on platí energie... ale inak si myslím, že zložiť sa je normálne a prirodzené. Hlavne ak máte rozdelené hospodárenie.
My napríklad hospodárime od začiatku spoločne, nič nie je moje, či jeho, všetko je spoločné, nákupy platí kto má viac po ruke peňaženku, energie väčšinou ja keďže častejšie robím s účtom... 🤷🏻‍♀️
Každému vyhovuje niečo iné...

0silvia0
10. feb 2019

@22abigail22 je na vas ako ste si to nastavili. Pokojne to mohlo byt tak, ze jeden plati poplatky za byt, druhy plati stravu. Ale tak ako to mate je to ok. Ste zatial frajeri, nie ste ani rodina, ani manzelia, obaja zarabate, nebolo by fer aby tvoj frajer platil vsetko. Ina situacia bude, ak by ste mali dieta a zostala by si na rodicovskej dovolenke.

ciernysokol
10. feb 2019

@22abigail22 ja by som si na toto dala pozor.50 na 50 je sice krasna uslachtila myslienka,ale zalezi,ci to tak vyzaduje chlap alebo ty.jeden byvaly v podobnej situacii povedal,ze ja budem platit menej,lebo som zena,ten nikdy lakomy nebol a druhy chcel vsetko na pol.byvanie,nakupy,domace prace uz nie pravdaze.dopadlo to velmi zle.to len v skratke.poznam vela pripadov,ked 50 na 50 muselo ostat aj po svadbe a pri detoch.lebo im to vyhovovalo.nevravim,ze tvoj priatel je taky.musite sa dohodnut vy dvaja,ale tieto veci si treba vsimat.

sashabb
14. feb 2019

@22abigail22 a čo tým tvoja matka sleduje? Pamätám si viacero príspevkov od teba, dokonca aj ten kde spomínaš, že jej posielaš 300€ s tebe samej zostane ďaleko menej. Nechce ona od teba ďalšie peniaze? Že veď chlap aby platil aj tvoje a ty dávaj aspoň ďalšiu stovečku? 😖🙊

22abigail22
autor
14. feb 2019

@sashabb
Vôbec o to nejde. Matka si nepýtala od mňa ďalšie peniaze. A aj keby, nedám jej.

Mne ide o to, že mi viacerí ľudia povedalo, že chlap by mal platiť celú sumu za bývanie a či teda majú pravdu alebo je nie.

pribinak
14. feb 2019

@22abigail22 nie nemajú pravdu, takto funguje len vo vzťahoch, kde jeden druheho alebo zneužíva alebo si vydrziava

0silvia0
14. feb 2019

@22abigail22 ale čo ostatné platby? Prečo spomínaš len bývanie? Ak sú dvaja spolu, potrebujú platiť okrem bývania aj jedlo, nejaké aktivity, auto, kultúra. To myslíš akože chlap platí celé bývanie a ostatné pol na pol alebo chlap platí bývanie a žena všetko ostatné? Toto je podstatné, ako sú rozplánované všetky platby za spoločný život, nielen bývanie...

sashabb
15. feb 2019

@22abigail22 Netreba pozerať na to, čo hovoria ludia.
Vy dva spolu bývate a je len na vás, ako sa dohodnete. No zrejme ti dali chrobáka do hlavy, keďže sa na to pýtaš.
Už tu bolo pár diskusií a bolo tam popísané rôzne, veľa žien písalo, že všetko hradí chlap. Nemyslím si, že je to o zneužívaní alebo vydržiavaní ako je písané vyššie.
V tvojom prípade záleží aj na tom, ako máte podelené ostatné financovanie. Možno ak by si mala celú vyplatu pre seba, ani by si sa nad týmto nepozastavila 😕

sweetdreams
15. feb 2019

@22abigail22 Dobre je to tak, ako Vám to vyhovuje.... Ale platby 50/50 sami zdajú byť úplne ok, my sme tak platili tiež, keď sme ešte boli v podnájme. Iné by to možno bolo, keby on platil hypotéku a ty by si mu ju pomáhala splácať, ale na byt by si nemala žiadny nárok - to je potom diskutabilné, ako to spraviť spravodlivo. Ale ak platíte len tieto zálohové predpisy (teda defakto to, čo spotrebujete), máte to podľa mňa úplne normálne rozdelené.

Pri tom spoločnom bývaní sú aj ďalšie výdavky - strava, keď sa niečo v byte pokazí, keď sa ide von s kamarátmi, keď sa má dorútiť návšteva- neviem, či si rátate na polovice úplne všetko alebo ako máte tieto veci, ale dobre je to tak, ako Vám to obom vyhovuje. Nedá sa vždy všetko vyčísliť presne na cent, kto čo minul, a myslím, že to ani nie je účelom vzťahu.