Podmienka a nový trestný čin

nikaolilau
27. apr 2020

Zdravím chcem sa spýtať ako to je keď môj ex priateľ má podmienku na 4 roky ohľadom krádeže a teraz naňho prebieha trestné oznámenia ohľadom o neplateni výživného vo výške 1800eur môže ísť do väzenia? A prítomná budem aja súde?.. Mate skúsenost stákym prípadom ďakujem....

pribinak
27. apr 2020

Môže. Nemusíš byt prítomná na súde. Pošli právnickú

mondolina
27. apr 2020

@pribinak
Nemusí byť ani právnička, ani ona.
Dokonca ani on.

pribinak
27. apr 2020

@mondolina tak vždy je lepšie ak tam niekto je. On nemusí. Ten je jasný

amelia000
27. apr 2020

@nikaolilau trosku od temy...ale som rada ze pises ze EXpriatel 😁, len taky ta uz nemusi ani zaujimat 🙂

mondolina
27. apr 2020

@pribinak
Tiež sme mali súd ohľadom neuhradeného výživného, čo by som tam robila?

pribinak
27. apr 2020

@mondolina usmiala sa na exa keď sudca povie výšku trestu 😉

h2
27. apr 2020

@amelia000 Tak ale ona je asi tá, ktorej to výživné dlží. Teda, aspoň tak som to ja pochopila.

sindla
27. apr 2020

Napíš do skupiny Právne poradenstvo. 🙂

bellovag
27. apr 2020

Laicky povedané "podmienka na podmienku nie je možná". Zanedbanie povinnej výživy je špecifický trestný čin, kde sa uplatňuje účinná ľútosť...to znamená, že má do poslednej chvíle možnosť zaplatiť. t. j. aj rovno na pojednávaní a nebude odsúdený. Na pojednávanie nemusíš ísť...prečíta sa iba Tvoja výpoveď....

nikaolilau
autor
27. apr 2020

@bellovag Mal už zaplatiť pred cca mesiacom. Nezaplatil no tak bude pojednávanie a prečo nebude odsúdený? Sak musí to nejako od neho pýtať peniaze keď mi posiela teraz zaňho štát?

mondolina
27. apr 2020

@pribinak
Načo?

nikaolilau
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikaolilau
autor
27. apr 2020

@sindla okí napíšem

pribinak
27. apr 2020

@mondolina však keď ty nechceš tak nemusíš, niekomu to padne vhod

nikaolilau
autor
27. apr 2020

@h2 áno

mondolina
27. apr 2020

@pribinak
Ja len kvôli tomu, že autorka sa pýtala či tam musí byť, nie nemusí, ani jej právnička, lebo nie je dôvod.

bellovag
27. apr 2020

@nikaolilau povedala som, že ak by sa dostavil na pojednávanie a doniesol tam 1.800 eur tak zaplatením zaniká trestnosť činu a prokurátor ustúpi od obžaloby....

bellovag
27. apr 2020

Trestnosť trestného činu v dôsledku účinnej ľútosti zaniká pri trestnom čine zanedbania povinnej výživy zaniká, ak
a) trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a páchateľ svoju povinnosť dodatočne splnil skôr, než sa súd odobral na záverečnú poradu,

b) úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytol oprávnenému náhradné výživné podľa osobitého predpisu v plnej výške podľa rozhodnutia súdu o výživnom, ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a páchateľ úradu práce, sociálnych vecí a rodiny uhradil náhradu za poskytnuté náhradné výživné, skôr než sa súd odobral na záverečnú poradu,

Ak vie, že je v podmienke, tak je v jeho záujem sa snažiť to uhradiť...

nikaolilau
autor
27. apr 2020

@bellovag nemá toľko on sa ani preto nič nesnaží