Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Poraďte so šitím návliečok

gubiko
1. apr 2015

Ahojte, potrebujem poradiť so šitím návliečok pre dieťatko. Čo zvyknete dávať ako uzatváranie na návliečku na perinku a vankúšik? Gombíky, suchý zips alebo šnúrky, čo sa viažu na mašličku? Akú rezervu dávate pre hrúbku paplóna?
A druhá vec, ako pripevniť "volán pod posteľ"? Neviem, ako sa to volá, ak niektorá viete, tak aj to ma zaujíma.

mimla
1. apr 2015

Ako sa to volá - ja to mám ako zberač prachu, resp, je to kus látky,ktorý zabraňuje, aby sa pod postieľkou zhromažďoval prach, z toho dôvodu to má mať dosah tesne nad dlážku. Neviem ako sa pripevňuje presne tento model, ale môj zberač prachu bol obdĺžnik v rozmeroch matraca a na jeho okrajoch bol prišitý ten volán. Dáva sa to pod matrac, na rošt. Na bokoch to nebolo zošité, tam bolo akurát upenenie roštu k postieľke.

Čo sa týka zapínania, robila som vankúš bez zapínania, to znamená, že sa vankúš kladá zozadu a látka návlečky sa prekrýva, tak 10 cm. Ten ahkúš je dosť tenký a ani sme ho vlastne nepoužívali. Paplón sme mali priamo s poťahom, pral sa vcelku.

lucia2358
1. apr 2015

Podľa mňa je ten volán zbytočný a iba naň padá prach. Ale ak ho chcete, tak čo ho zaviazať šňúrkami o rošt.

Na zapínanie stačia malé obyčajné gombíky. Priemer 1cm. Bývajú priesvitné alebo matné.

elika74
1. apr 2015

@gubiko obdivujem mamicky, ktore maju tolko energie, esteticke citenie a sikovne ruky, ze sa pustaju do takejto roboty. Sama som to mala v plane, ale jednoduchsie to bolo kupit v obchode. 🙂

lucia2358
1. apr 2015

Som zabudla napísať. Pri šití paplóniku som 2cm zahla do vnútra. Je to pevnejšie pre vyšitie dierky aj našitie gombíka. Niekto dáva 4cm a potom kraj 2x zahne. Mám paplónik so zapínaním na šírku aj dĺžku.

gubiko
autor
1. apr 2015

@elika74 ja som to nechcela riešiť vôbec, všetko som chcela nakúpiť v ikei a mať pokoj. no potom som uvidela veronikinu izbu (http://www.modrastrecha.sk/blog/veronic8/album/...) a neodolala som 🙂
@lucia2358 dobrý tip, ďakujem. mám rozmer paplónika 110x120 cm, aký mám dať rozmer látky, keď beriem do úvahy hrúbku paplónika + to zahnutie?
@lucia2358 hej, mne sa to páči, navyše budeme mať pod postieľkou ešte úložné škatule, lebo máme malú spálňu a málo odkladacieho priestoru pre vecičky pre malého, takže ten volán, či čo to je, tie boxy pekne zakryje. sú aj otrasnejšie volány, také nariasené, to sa mi nepáči, ale tento rovný hádam bude pekný a splní účel. a asi ho uviažeme o rošt, presne ako si napísala. ďakujem za tip.
@mimla hej, vankúš možno dám aj bez gombíčkov a zahnem to ako vy. s tým volánom to myslíš tak, že bol použitý ako "obrus" na rošt a na ňom matrac? zdá sa mi to veľká spotreba látky, mali ste to celé z jednej látky?

mimla
1. apr 2015

@gubiko Nie, nebolo to všetko z tej ozdobnej látky. Časť na rošte, ten obdĺžnik mám z obyčajného plátna.

lucia2358
1. apr 2015

@gubiko Máte obnitkovací stroj alebo klasiku?

Keďže budete mať pod postieľkou úložný priestor, tak je lepšie, keď je to zakryté 🙂

gubiko
autor
1. apr 2015

@mimla uhm. teraz rozmýšľam, čo bude lepšie, či to urobiť ako takýto obrus alebo tam len dať šnúrky a priviazať o rošt. čo si myslíš?
@lucia2358 ja to nešijem, len to žehlím, strihám a špendlím, celé to pripravím a zošije mi to pani majsterka u nás v práci, zatiaľ sme to len zahýbali a klasicky zošili. ale má tam určite aj ten overlock, má tam veľa rôznych strojov. po mame som jeden taký zdedila, ale myslím, že sa na ňom nedá šiť normálne, že len takéto kadejaké stehy robí.

lucia2358
1. apr 2015

@gubiko Takže minimálne 1cm bude treba na zošitie na každú stranu. A aby to nebolo na paplóniku našpanované, bude treba ešte 3-4cm. Dokopy 5-6 cm k rozmeru paplónika. Tam, kde bude zapínanie budú stačiť 5cm. 2cm na zohnutie a 3 vôľa. Dá sa látka zohnúť tak, že sa šijú len 3 strany.
Dúfam, že som dobre poradila 🙂 Vždy je lepšie viac ako menej. Radšej si to najskôr nakreslite na látku a až potom strihajte 🙂

gubiko
autor
2. apr 2015

@lucia2358 hej, už sme čo to pošili, vždy som dávala 2 cm na okraje. ani si to na látku nekreslím, lebo ide o kvalitnú českú látku, bavlnu, na ktorej sú symetricky rozmiestnené bodky, takže to žehlím, strihám, špendlím podľa bodiek 🙂 dám na návliečku rezervu 3-4 cm, keď nerátam okraje a snáď to bude dobré. paplónik mám ekonomicky zabalený ešte od kúpy a nechcem ho kvôli šitiu návliečky rozbaľovať, lebo potom už zaberie veľa miesta a bábo ho bude potrebovať až o rok. ďakujem, pomohla si mi 🙂

lucia2358
2. apr 2015

@gubiko Tak to je dobrá látka, uľahčuje robotu 🙂 Zamáličko, rada som pomohla. Všetko dobré prajem 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli