Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

mexx
5. okt 2010

Och, jasne, útorok ma tiez dojima... 😀

berenika39
5. okt 2010

co je špatně na útorok, prosím? mě se to líbí...jak je to správně?

neumisa
5. okt 2010

@mexx co je na tom špatně? 😕

riana12
5. okt 2010

ahojte, mozem sa aj ja pridat?
@nanulik ja som mala na zakladke ucitelku slovenciny, rodenu Cesku, a vyborne nas slovencinu naucila, na problemovu gramatiku mala velmi dobre vysvetlenia, priklady... clovek by neveril, ze do 8 ci 10 rokov byvala v CR... a omnoho lepsie slovencinu vysvetlovala ako ucitelka rodena Slovenka 🙂

riana12
5. okt 2010

@berenika39 ten dlzen na "u", ma byt iba "utorok"

neumisa
5. okt 2010

@riana12 aha ... děkuji ... tady se člověk dozví věcí ... 🙂 učitelka cizinka dokáže lépe podat zákeřnou gramatiku, protože se ji jako dítko taky učila, takže zná vychytávky a pomůcky líp než rodilý mluvčí. Tedy za předpokladu, že se to naučila pořádně 😀

riana12
5. okt 2010

@neumisa no nasa ucitelka to musela vediet velmi dobre, lebo potom ako jedina z triedy som na strednej dostavala z diktatov jednotky, zatial co zvysok triedy mal 3, 4, 5 😅 takze minimalne toto svedci o kvalite ucitelky 🙂

neumisa
5. okt 2010

@riana12 klobouk dolů před takovou učitelkou, taky jsem měla výbornou - sice ne cizinku, ale dodnes žiju z toho, co mě naučila. Hrozně mě dostala (to mi bylo asi deset) rada "Když nevíš, jaké i-y se píše, tak si napiš obě varianty a ta hezčí bude správně" a světe div se, ono to funguje dodnes, i když už vím, jak si to i-y zdůvodnit 😀

riana12
5. okt 2010

@neumisa podobne mi hovorila aj moja mama... ano, funguje to, ale clovek musi mat nejaky ten prehlad v gramatike, lebo ked nie, tak mu moze sediet aj slovo "vydiet" 😀 mama to pouzivala napr. v case, ked sa v skole gramatiku este len zacali riadnejsie ucit, ked ucitelka pri diktate este sama upozornila na -y/-i a pod... to je tak pre piatakov, siestakov, siedmakov... neskor uz by si mali deti vediet vyvodit spravne pismenko, tvar podla gram. pravidla same 🙂

neumisa
5. okt 2010

@riana12 chvíli mi o tom povídej, jsem učitelka, mimo jiné i češtiny 😀 jo, ta rada platí tak akorát pro ZŠ a ještě jen pro sečtělé žáky, ale fungovalo to 🙂 a "vydět" (fuj, ani z klávesnice mi to nejde 😖 ) je běžný nešvar, naprosto nechápu, kde k tomu přijdou ... ani ve vyjmenovaných slovech ani ve slovech s předponou ... no děs! 🙄

riana12
5. okt 2010

@neumisa no vsak aj mne sa div ze oci o 360° nevykrutia, ked take nieco vidim... 😖

monkula
5. okt 2010

pani reportérka v Reflexe: A vy ste niekedy BOLA u liečiteľlky? A teraz ideme, CHCELA by ste ísť s nami? No vyhadzov prosím... 😝

ellise
5. okt 2010

monkula co je na tom špatně? mám být správně " byly" a "chcely"

a ve slovenčině nefunguje shoda podmětu s přísudkem, tj. muži behali, ženy behaly?
my moraváci máme taky jeden hezký nešvar když říkame umijou, místo umí, nevijou místo neví.

a teď jsem si vzpomněla jak záhoráci časují jíst: ím, iš, í, íme, íte, jedzá 😀

monkula
5. okt 2010

@ellise keď vykáš, používaš tretiu osobu množného čísla, teba, namiesto bola ste, boli ste
a nie, u nás to takto nefunguje, u nás ženy aj muži behali 😀 😀

berenika39
5. okt 2010

@monkula to je děsný, mě se to taky v té slovenštině líbí ...jak je to správně? y na konci?

berenika39
5. okt 2010

ah, díkes

ellise
5. okt 2010

moni ale mně nemusíš psát pře zavináč, já jsem tady pořád 😀 😀

to je hrozné, jak člověk stratí kontakt s jazykem jak rachle zapomíná, obzvlášť když nová gramatika je jiná než rodná. Já se pořád divila proč mně vizuálně vadí ženy běhaly, už to vím protože 20 let jsem to měla s měkkým i

mateson
5. okt 2010

@ellise ne shoda nefunguje 🙂

monkula
5. okt 2010

tak, ako ženy běhaly mi dosť ťahá oči... aj som mala teraz problém tam to ypsilon ťuknúť 😀

alca85
5. okt 2010

bože to je inak neprirodzené dávať v slovese mn.č. na konci y 😅

ellise
5. okt 2010

moni, ženy můžou i chodit, i pracovat, ale vždy s tvrdým

mateson
5. okt 2010

@alca85 pravidlo ženy vždy s tvrdým 🙂 pro mne je to OK i po dvaceti letech na slovensku.

alca85
5. okt 2010

@mateson no neviem či by som si ja na také niečo zvykla 😝

ellise
5. okt 2010

dnes jsem četla : úžastné, šnúrečky( češky pochopí), a pak mně fascinuje slovo, " vytešovala"

alca85, ženy si zaslouží tvrdé 😀 😀

mateson
5. okt 2010

@ellise co je užastné?

neumisa
5. okt 2010

@mateson to ví jen autor(ka), nám obyčejným smrtelníkům to nedává smysl 😀

my, ženy v Čechách, jedině s tvrdým 😀

ellise
5. okt 2010

mateson např. úžastný zážitok

mateson
5. okt 2010

@ellise užasný, nie užastný 🙂

monkula
5. okt 2010

@alca85 veru, to je tak divné 😀 😀 ja by som s itiež nezvykla... normálen ma to vždy udrie do očí...
a holky Češky, aké je pravidlo pri mne, mě 😕

berenika39
5. okt 2010

napíšeš oba tvary a který se ti víc líbí, ten tam prksneš 😀