Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

berenika39
5. okt 2010

vážně: vymyslíš jiný tvar toho slova a pokud tam je mn, dáš ho, pokud ne, nedáš.
(zapoMeNu - zapomněla, rozumím - rozuměla)

ellise
5. okt 2010

mateson, já to vím 🙂 , ale původní autor nejspíš ne, mimochodem tady na MK

berenika to jsem ani nevěděla, já jen vím, že když zájmeno stojí samostatně, tak tam kde se to nahradit zájmenem "mi" tak tam se použije "mě" ( ukaž mi= ukaž mě) naproti tomu stůj při mně , berenika, neumisa, je to tak?

a ještě k tomu vizuálnímu posuzovaní, to funguje jenom když čteš a nejen noviny a časopisy, jinak klidně můřeš napsat vydět, protože to vypadá hezky

mateson
5. okt 2010

@ellise možná myslela dotyčná užasný a bol to preklep 😉

mexx
5. okt 2010

Dotycna urcite myslela uzasny, ale v jej pravopise je to uzastny. S tym som sa tu uz stretla velakrat. Rovnako ako pojmy "sucastnost" alebo "bratcek"... 😅
Moj kamarat vytrvalo pouziva slovo "vspomienky". Asi sa mu to pletie s ceskou verziou. 😅
A co mi vadi tiez dost vela, v telke to pocujem velakrat, niektori ludia to tak vyslovuju aj pisu - to je slovo "najtahsie"... 🙄

monkula
5. okt 2010

@mexx no, bratček je úžasný, a ešte aj krsná a krsný.. to ma dojíma... 😝

blovitc120
5. okt 2010

no súčastnosť je odvodená asi od slova často 😀 😀
a bratček, nemám slov, ja vlastne ani nerozumiem, ako to dotyčnej vôbec môže prísť na um

neumisa
5. okt 2010

@monkula mě - 2. a 4. pád (číslo pádu dělitelné dvěma písmeny MĚ), mně 3. a 6. pád (číslo pádu dělitelné třemi písmeny MNĚ) - trochu kostrbatá konstrukce, ale lepší pomůcku jsem zatím neslyšela 😉

neumisa
5. okt 2010

@ellise tak zrovna ukaž mi - mně jako ukaž komu, čemu (3. pád)

neumisa
5. okt 2010

@mexx i české "vspomienky" jsou se "z" 😀

monkula
5. okt 2010

@neumisa no nechápem a jtak.. Ja keď som písala kamarátke list po česky, tak som to písala, ako sa mi to páčilo 😀 Chudera, tá musela šedivieť 😀

@blovitc120 ja som videla už aj bradček 😀 😝

neumisa
5. okt 2010

@monkula ve zkratce 2.a 4. pád - 2 písmena (mě), 3. a 6. pád - 3 písmena (mně), líp to vysvětlit neumím ☹ 🙂

monkula
5. okt 2010

@neumisa aha, proste si vyskloňujem v akom to je páde a v párnych pádoch sú mě a v nepárnych mně?
teda v sudé - mě, liché - mně

neumisa
5. okt 2010

@monkula šestka je sice sudá, ale jinak máš pravdu 😉

mexx
5. okt 2010

Ja viem, ze cesky su "vzpominky", no ale aj tak by som nikdy nenapisala "vspomienky"... 😅 Ale niektori ludia su proste unikatni, no... 😀
Moja sesterka raz napisala v nejakom pracovnom dokumente "velmy tvrde drevo". 😀 Asi aby vsetci vedeli, ze bolo fakt tvrde. 😀

A to s tym mě/mně je niekedy aj na mna vela, tiez nikdy neviem trafit... Ale pomocka s tymi padmi sa mi zda dobra, hadam sa to raz naucim... 😅

monkula
5. okt 2010

aha, to som si nevšimla ,že je tam aj šestka... tak šestka je vlastne mně 😀
Koľko máte vlastne v češtine pádov? lebo keď sa s nami mama učila ,tak nám tam stále pchala jeden pád navyše, že to tam MUSÍ byť a my sme plakali ,ale my jsme se to tak neučili 😀

neumisa
5. okt 2010

@monkula stále jen sedm, ale podle některých občanů tak patnáct 😀

monkula
5. okt 2010

no a my sme sa učili práve šesť a mama nám tam pchala ten 7. 😀

monkula
5. okt 2010

http://sk.wikipedia.org/wiki/Pád_(jazykoveda)
tu ich je síce sedem, ale ten vokatív sme vôbec nepreberali, len sme ho písali do zošita do zátvorky...

didiana333
6. okt 2010

To to sa nedááááá neskopírovať to sem...... 😀 😀 😀 😀 :

Ahojte kocki pjatok mam ist sa ukazat dochtorovi do nenocnice asi ma tam nechaju urcite do pourou od zajtra mam uz len tizden do pourodu naj racej bisom bola este doma ale nedasa nic robit.

sharlotta
6. okt 2010

@didiana333 😲 😅

neumisa
6. okt 2010

@didiana333 uf ... to je nějaké indiánské nářečí? 😀

neumisa
6. okt 2010

@monkula ten odkaz nefunguje ☹

monkula
6. okt 2010

@neumisa nechápem prečo... 😕
No proste máme tieto pády, nomimatív, gedirív, datív, akuzatív, lokál, inštrimentál a vokatív, ktorý sme nepreberali len že existuje a je to vlastne vykanie...

berenika39
6. okt 2010

@didiana333 takové spontánní.... 😀 😀

mexx
6. okt 2010

Monku, ten gediriv je genitiv. 😅 😉

magimary
6. okt 2010

@monkula
vokatív je "zvolací" pád, oslovavací-nie vykací 😉
a inštrumentál 😅 😀
keď už je to v tejto téme, tak mi to nedalo 😉 😅

mexx
6. okt 2010

No, ten instrumental bol zjavny preklep, tiez som si to vsimla, ale to nie je hruza... 😀
A dnes som si uz viackrat na Koni vsimla slovo "neako", mne to je tak strasne nesympaticke slovo, ze koniec... 🙄

magimary
6. okt 2010

@mexx jasné, že preklep... 😉
neako nie je jediný mimo zvrat... 😝 😅
ale keď niekto napíše KCEM... ide ma roztrhať... 😅 🙄 😀

mexx
6. okt 2010

No "kcem" obcas urvem aj ja, tak mi to az tak oci nekole...aj ked viem, ze by som nemala. 😅

magimary
6. okt 2010

@mexx , mne to kole nenormálne... 😝 🙄 😖