Preskúšanie elektromeru

olivia7
5. sep 2012

Pekný večer,
potrebujem ,či mi vie niekto napísať presný postup pri preskúšaní digitálneho elektromeru v slovenskej legálnej metrológií a veľmi by mi pomohlo,ak niekto má protokol o preskúšaní elektromera,či mi ho nevie preposlať(samozrejme bez osobných údajov).
Ďakujem pekne.

aymee
5. sep 2012

@olivia7 prekusanie na slovenskej legálnej metrológii si hradíš sama, protokol ti príde nie na meno ale na číslo elektromeru, oni ho vyskúšajú na maximálny minimálny stredný prúd, sú zákonom stanovené normy a odchýlky a podľa toho ti vyjde vyhovujúce/nevyhovujúce meradlo.
A presný postup vacsinou nahlásiš teda podáš žiadosť o prekúšanie vo svojej energetickej spoločnosti oni prídu odmontujú ti ten tvoj, namontujú náhradný erárny(pozor! treba si skontrolovať či ťi ho budú montovať s nulovým stavom lebo veľa spoločností má tzv. erárne firemné meradlá ktoré používajú na takéto účely), tvoje meradlo vezmú, vypíšu si svoje papiere odošlú na metrológiu, metrológii trvá vypracovanie posudku cca 2týždne a mailom pošlú kópiu do spoločnosti a tá by ti ju mala doručiť do 48hodín poštou, ak meradlo vyhovuje tak si platiš celý posudok sama, ak meradlo nevyhovuje ide to na náklady spoločnosti( niektoré spoločnosti požadujú platbu vopred a v prípade nevyhovuj´=uceho meradla platby vrátia). Meradlo zo zákonnych dovodov ostáva na sklade metrológie 3mesiace, potroch mesiacoch by mali pracovnici prist a automaticky ti namotnovať to staré(opat detail-niektoré spoločnosti na to zabúdaju takže sa treba pripomenút).
Snad som to zrozumiteľne vysvetlila 🙂

olivia7
autor
6. sep 2012

Celý postup s premeraním máme za sebou.V júni nám prišlo vyúčtovanie a mali sme vysoký nedoplatok.Spotreba za 7,5 mesiaca bola 25.000 kW.Nenapadlo nás priebežne chodiť odpisovať elektromer,veď bolo všetko nové-inštalácia,revízia,spotrebiče a aj elektromer.Po vyúčtovaní sme prišli na to,že elektromer nemerá správne,odpisovali sme stavy a od 21.00hod do 7.00hod spotreba pri jednej chladničke a vinotéke bola 14-15kW.Preto sme požiadali elektrárne o premeranie ,prišli,odmontovali,preskúšali,vyúčtovali.Boli sme prekvapení,že výsledok bol.že je elektromer v poriadku.Pri terajšom vymenenom elektromeri,to isté meranie od večera do rána je 4-5kW.Poslali nám protokol,ale nesedia nám tam kW.Pri prehliadke v metrológií počiatočný stav na NT bol 722,ale v tabuľke počiatočný stav pri meraní je 728kW a konečný 729kW.Niekde sa stratilo 6kW.Tiež som ostala šokovaná,že ho skúšali s jedným kW,pritom som žiadala o napojenie elektromera mim.na 12 hodín.Taktiež mi chýba fotodokumentácia.Pri skúške by mal byť podľa mňa v protokole zaznamenaný každý kW.
Preto by mi pomohlo,ak niekto má protokol,aby som si to porovnala.Petra.