Priklad z matematiky - poradíte prosím?

sisska
4. feb 2021

Ahojte, prosim Vas, ako by ste riesili tento priklad? Je to siedmacka matematika, ale nie som si ista, ako ho vypocitat 🙈😅 Dakujem velmi pekne 😊

ukulela
4. feb 2021

23:59:59. Treba len popremýšľať.

patka06
4. feb 2021

sekundu pred polnocou

zojanka
4. feb 2021

@sisska 23:59:59

patka06
4. feb 2021

@sisska to nepočítaš ..je to len príklad na logiku

sisska
autor
4. feb 2021

A ja som si lamala hlavu nad vzorcom. Dcerka zacala preberat objemy kvadra a kocky, tak som si myslela, ze to musi mat nejako vypocitane 🙈 ach jaj, ta moja logika 😅

sisska
autor
4. feb 2021

dakujem vam vsetkym, ste poklady ❤

janulkama
4. feb 2021

@ukulela ja som asi blbec, sekundu pred polnocou bola naplnena do polovice a o sekundu plna? Asi mi chyba logicke zmyslanie a to za blba sa nepovazujem🙈 Ako to mam pochopit? Fakt ma to zaujima, mam siedmaka a teda riesime aj horsie, ale toto ma zaujalo. Ja by som povedala o 12:00.... Fakt nechapem...

roja01
4. feb 2021

@janulkama keď každú sekundu zdvojnásobí objem tak objem skúmavky sekundu pred polnocou bol polovičný.

janulkama
4. feb 2021

@roja01 dobre, ale nikde nepisu, ze kedy sa zacala plnit, ked tvrdíte, ze sekundu pred polnocou. Moja odpoveď by bola, ze neviem o akom case sa zacala plnit. Och, tato matematika😂

roja01
4. feb 2021

@janulkama to je úplne jedno, kedy sa začala plniť. Choď na to zozadu, t.j. od ukončenia akcie.

trema
4. feb 2021

@janulkama plna je o polnoci a kazdu sekundu zdvojnasobi svoj objem, takze polovica bola zaplnena pred sekundou ako je polnoc

petulda333
4. feb 2021

@janulkama zaciatok je nepodstatny. O polnoci bola plna, takze polovica bola sekundu pred tym

janulkama
4. feb 2021

@roja01
@trema takze by sa dalo povedat, ze sa zacala plnit 2 sekundy pred polnocou? Ale nehnevajte sa prosim na mna, ze sa takto pytam🙈

roja01
4. feb 2021

@janulkama nie, 2 sec pred polnocou bola plná do 1/4

trema
4. feb 2021

@janulkama 2 sekundy pred polnocou tam bola polovica polovice (1/4), 3 sekundy 1/8, 4 sekundy 1/16...

petulda333
4. feb 2021

@janulkama nie. Dajme tomu, ze o polnoci mala 100litrov,sekundu predtym mala 50litrov,2 sekundy predtym 25litrov atd

janulkama
4. feb 2021

A v tomto pripade koncim, pozriem sa na to rano😂
@petulda333 v tomto prípade to chapem, ze sa to krati spatne, len neviem, kde sa zobral ten cas, je to proste nieco, co musim logicky pochopit.

daniela3232
4. feb 2021

@janulkama objem (o) sa kazdu jednu sekundu zdvojnasobi. o 00.00 bola skumavka plna, o=1. pred jednou sekundou to bolo o polovicu menej cize 1/2 = 0.5

petulda333
4. feb 2021

@janulkama aky cas? Polnoc? To je uplne jedno. Na tom nezalezi. Aj keby dali iny cas tak polka by bola vzdy sekundu pred tym casom. Ani zaciatok nie je podstatny, kedze ich nezaujima konkretne cislo objemu, len kedy bola polovica a to sa da urcit lahko.

sedliacka1
5. feb 2021

@janulkama nie, zober si, ze sekundu pred polnocou bola skumavka plna do polky, bolo tam cca poviem blbost 100 ks. A ked sa tych 100 ks, každý zdvojnasobi, je skumavka plna. Dve sek.pred polnocou tam bolo 50 ks, tri sek.25,....... Az k jednej zaciatocnej. A daj si tam miesto 100 ks trebars 100 milionov ks a rataj si spatne, kolko to trvalo.

moonlight1210
5. feb 2021

@janulkama pozri si rozdiel medzi geometrickou postupnostou a aritmetickou postupnostou.

toto ta asi myli.

a bakterie v skumavke rastu geometrickou postupnostou, lebo ich pocet nevzrastie len o rovnake cislo, ale kazda jedna sa rozdeli na polovicu.
takze ich nepribudne kazdu sekundu trebars len o dva kusy viac. ale o polovicu viac nez ich bolo.
teda nie o "plus dva", ale o "krat dva".
takze ich pocet nebude rast napr. 2,4,6,8,10,12, ale 2,4,8,16,32,64.
a ked si toto vezmes pospiatky, tak vidis, ze ak o polnoci bolo v skumavke 64 bakterii, tak sekundu predtym bolo 32, teda polovica.
teda odpoved znie, ze skumavka bola plna do polovice prave tu sekundu pred polnocou.

vzorec by bol A(n+1)=A(n)*2, kedze sa delia na polovicu.
a bol by A(n+1)=A(n)*4, keby sa delili na stvrtiny.
atd.

keby rastli aritmetickou postupnostou (napr. vzdy o plus 2 kusy viac), tak by sa dalo dosiahnut, ze o 12:00 ich bola polovica a o polnoci plna skumavka.

janulkama
5. feb 2021

@moonlight1210 dakujem, presne taketo vysvetlenie som uz pochopila... Isla som tou aritmetickou postupnostou, nie geometrickou. Myslela som na to cely den🙈