Priveľa darčekov pod stromčekom naraz. Čo vy na to?

bmonika
20. dec 2010

ahojte, čo poviete na priveľa darčekov ktoré dostanú detičky na vianoce naraz. akurát som volala so sestrou, synovcovi sme kúpili darčeky - samozrejme aj hračky, no povedala, že ich mu máme dať až po vianociach na narodeniny vo februári, kedže dostane od každého niečo a akosi to "nestrávi" a bude to naňho priveľa 😒
ja som síce tiež Ďalšej sestre, ktorá príde až v januári povedala, nech dá darčeky až potom, nie pod stromček, - budú mať toho haba-dej, že to deťom bude vzácnejšie, aký máte názor? dik

dajna11
20. dec 2010

no je pravda ked bola moja dcera mala a boli vianoce samozrejme dostala toho vela ako jediné vnúča....každú vec čo odbalila,hned dala bokom a šla dalej rozbalovať...ničím sa extra nenadchla lebo už hladala dalšie....mala som pocit akoby šlo o to mať čo najviac balíkov a je jedno čo v nich je......ôen trhať papiere a trhať 🙂 🙂....myslím že ked sa im to bude dávkovať po troche,že má aj narodky potom....je to lepšie.

smarti
20. dec 2010

Tiež mám skúsenosť z minulého roka, dcéra dostala toľko darčekov, všade kde sme prišli na návštevu, tak ju niečo čakalo - zvyčajne to nebola len jedna vec. Vôbec si to nevážila. A tento rok na Mikuláša 8 balíčkov - no ale vysvetlite rodine, nech si nerobia starostli, že najlepšie je, keď je tam len 1. Až sa desím, čo bude na vianoce tento rok. My sme to riešili tak, že sme jej ako rodičia kúpili menej. Ale dokopy toho aj tak bude habadej. A potom učte dieťa k skromnosti. Ako?

bmonika
autor
20. dec 2010

u nás to na mikuláša tak isto dopadlo. priveľa balíčkov - len v škôlke mali dva, v našej firme, v manželovej, doma, od babiek a vôbec si to akosi neužili (ako sme sa kedysi my tešili na mandarinku 😉 ), my sme im doma pribalili aj malú hračku, že zmena, akurát s tou sa hrali ....
a vianoce som troška rozdelila, čo sme chceli kúpiť, tak som dala každému inštrukcie 😀 a uvidíme, ako dopadnú. babkám veci, to asi nebudú malé spokojné 😉 , ....
dajte inšpiráciu, čo deťom, ja som všetko porozdeľovala a nám neostalo nič 😵

macka01
20. dec 2010

ja neuznávam veľmi "bohate"vianoce,tie maju iný význam,samozrejme že deťom kupime darčeky,ale odtiaľ-potial.Sú na to zvyknuté,tešia sa z maličkosti a ani nemajú prehnané požiadavky.

mmonika
20. dec 2010

No ja som tiez toho nazoru ze vela darcekov pre deti skodi 😒 😒 😒 😒 bo potom nevedie s ktorym sa maju prv hrat ,nevazia si to a za dva dni to skonci na policke nepovsimnute 😒 😒 😒 😒 😒

tak sme sa tento rok dostanu od nas ako rodicov kazdy max 4 darceky 😉 bo vsak aj u starkych (z mojej ci manzelovej strany ) dostanu darceky ,od krstnych ci inej rodiny... 😉 no my sme svoju cast dohody dodrzali ,uvidime ci to aj zvysok rodiny pochopil 😀

latvia
20. dec 2010

ja ked som bola mala som sa tesila z darcekov....nikdy som nepocitala kolko ich bolo, ale bolo ich dost...a stihla som sa vyhrat so vsetkymi...kto ma na kolko darcekov, nech tolko kupi....nemyslim ze vela darcekov na vianoce sposobi ze si ich maly prestane vazit, alebo ze sa prestane tesit z malickosti...

tinesa
21. dec 2010

ja som prave vcera balila darceky a tiez som dospela k nazoru, ze sme tento rok prehnali, uz rozmyslam, ze nedostane vsetko mamajej kupila najvacsiu kuchynku co bola, my sme jej kupili mikrofon s disco gulou, aqua doodle, tancovaci koberec, lego zoo, sada plasteliny s tym zmrzlinovym strojom ci co to je, papuce, a este plno drobnosti a este podostava od rodiny, no neviem, asi to zredukujem 😅

sisaka
21. dec 2010

@latvia kto ma na kolko, nech tolko kupi? to si nemyslela vazne, patrim k tym, ktori nemusia rozmyslat nad cenou,ked nieco kupujem, ale to neznamena, ze ked si to mozem dovolit, tak teraz zivelne nakupujem a co sa mi paci, sup a je to moje, i ked je penazi dost, treba s nimi vediet zaobchadzat a vazit si ich. Teoreticky by som sa vobec nemusela obmedzovat, co sa tyka mnozstva darcekov, ale 1. Vianoce nie su o halde darcekov 2. co tak nejaky vychovny moment - moje deti by mohli mat hocijaku hracku, na ktoru si ukazu, ale nemyslim si, ze by bolo vhodne splnit im kazde zelanie. Na Vianoce dostane kazde dieta 5 darcekov a aj to je viac ako dost, ja som chcela po 3, manzel este nieco dokupil, tak je 5, co je este ako tak prijatelne 3. obdaruvanie na vianoce je symbolicke, nejde o to, ako ohurit okolie vypoctom darcekov, ktore si deti nasli pod stromcekom. Nemyslim si, ze je vhodne deti zahrnat mnozstvom darcekov, ci uz na Vianoce, alebo narodeniny, ci kupovat kvanta hraciek, deti treba zahrnat hlavne laskou a pozornostou, deti si skor zapamataju atmosferu Vianoc, ako sme ich oslavovali, co sme spolu robili, ako konkretne veci, co si nasli v ktorom roku pod strmcekom. Ale to je samozrejme vec nazoru a zivotnej filozofie, zalezi,kto chce co z deti vychovat.

zuzana76
21. dec 2010

zrejme je aj individualne co je pre koho vela, alebo malo darcekov, pre mna je tak akurat 3-4 darceky pre kazde dieta. Pretoze podostavaju aj u babiek, krstnych, takze toho bude akurat tak dost. Ja potom uz aj zvazujem, ze co s tymi hrackami, ved aj to uskladnovanie je narocne, ked ma clovek len 3-izbovy byt, tak ho zachvilu budu hracky vytlacat z bytu. Ja by som aj mnohe hracky podarovala s ktorymi sa syn nehrava, ale on ma velmi dobru pamat a este nie je pripraveny nato, aby som mu nejaku hracku vzala a darovali sme ju detom v DD, alebo niekomu inemu, to by asi plakal, hoci sme si uz vysvetlovali, ze je vela deticiek, co nema hracky a vtedy ich lutoval , ale myslim, ze aj ked sa s niektorou hrackou nehrava , asi by mu bolo luto ju darovat. Ale uvedomujem si, ze v sucasnosti deti dostavaju velmi vela hraciek, aj ponuka je velka. My ako deti sme si mnohe hracky vyrobili, sila som saty babikam, nabytok pre babiky sme si vyrobili z kartona a pod. Takze u nas s mierou.

langkofel
21. dec 2010

@sisaka zdielam tvoj nazor...ja som sa rozhodla podarovat jeden hlavny darcek - to po com mala najviac tuzi a par malickosti...a nemozem povedat, ze na viac by som nemala, ale ako si napisala vianoce su o niecom inom....

zuzana76
21. dec 2010

aj u nas je jeden vacsi darcek - to bude autodraha, a potom niekolko mensich darcekov

latvia
21. dec 2010

@sisaka zas som to nemyslela doslovne, ze mas vykupit hrackarstvo ked na to mas 😝 ja nebudem obmedzovat darceky na 4alebo 5 lebo sa to niekomu zda byt pocet aky by mal byt "v poriadku". myslim ze dieta sa vianocami a darcekmi nepokazi, ja svojmu nekupujem stale ked zamrnci nieco v obchode, takze nie je znudeny z darcekov, a aj ked mam pre neho na vianoce vela darcekov, urcite ho tym nepokazim. bude sa tesit vsetkym, som si ista 😉 aj sa so vsetkymi za rok vyhra

langkofel
21. dec 2010

@latvia no teraz som pozrela, hej tvoj maly je este "maly" a urcite si ani este nepyta tak cielene hracky...ale napr. tie vacsie deti su aj dost ovplyvnene reklamami...Tak take poziadavky, ze Video Barbie, Detska Digi kamera, detske hry na Wii...proste vsetko co vidime v reklame chceme, ze?...Vtedy uz treba rozmyslat, po com naozaj tuzi, s cim sa vyhra a co chce, alebo si pyta len preto ze to vidi pekne naaranzovane v reklame....

latvia
21. dec 2010

@langkofel by si sa divila ako jaci v dracikovi ze vsetko chce 😉 ja som zazila par mamiciek, ktore kupovali svojim starsim detom kazdu chvilu nieco, lebo si to deti v hypermarkete vydupali....myslim ze toto kazi deti viac nez jeden vecer v roku, kedy sa tesia fakt na darceky.ale to je len moj nazor 😉

langkofel
21. dec 2010

@latvia beriem 😉 a jaj tak dupanie a plac ani u nas na mamku nezabera 😀 uz som si vypocula od starych rodicov, aka som bezcitna matka 😝 , dobre ze byvame tak daleko 😀

latvia
21. dec 2010

@langkofel tak vies, ze tvoje dieta nebude rozmaznane hrackami a bude si ich vazit 😉 ja neviem ako moze 10 darcekov mat zly vplyv na dieta...a vobec, to nie je o pocte, mozes dat 10 malickosti, alebo stacia 3 velke veci , aky v tom bude rozdiel? ked dieta uvidi knizku, nejaku kocku, vedierko s lopatkami, puzzle, trubku, bubon, nejaku loptu, farbicky , plastelinu a dajme tomu skolsku tasku , alebo mu das velke auto na bateriu co ho bude vozit po chodniku same, velky dom pre barbie so vsemoznym prislusenstvom a co ja viem co este velke (ma uz nenapadaju hracky 😅 )....mne nepride pocet "zly", asi skor vyber hraciek....to mas ako s narodeninami, niekto dostane kopec praktickych mensich veci, niekto dostane auto (teraz myslim dospelakov)....takmer vsetci by sa pohorsovali nad autom, ze naco taky darcek...nie nad viacerymi mensimi darmi...neviem ci som to napisala zrozumitelne...

bmonika
autor
21. dec 2010

jáááj, maminy, tak my máme rozmaznanú bambuľu, tú staršiu, tá síce do dvoch rokov len - pozeraj očkami - tak sme fungovali ale potom sme si ju naučili - uznávam že sami - že má kopu toho. ... a teraz stále niečo čaká. dostala od mikuláša, na druhý deň, že je ešte niečo donesie - manžel nebol doma na mikuláša, tak že čo má pre ňu tatik.... ale naša chyba, uznávam....
mladšia je spokojná, keď odchádza s bublifukom z hračkárstva, alebo s loptičkou, tá sa uhrá so všeličím, asi má doma toho dosť, kedže sa hlavne manžel vybláznil na staršej - on zas, že pokiaľ na to má, tak jej to kúpi, názor mu neberiem, asi si plní detské sny...
k tomu sestrinemu malému, ona to brala asi z tej jeho povahy z tej stránky, u nich tak na hračkách nefrčia ako my, ale asi postupne. asi aby sa vyhral pomaly s každou hračkou....
a k tým reklamám. - naša asi pri každej reklame - toto chcem od ježiška, tak sa nám aj ťažko kupovalo a dúfam, že nebude sklamaná, že sme sa netrafili. kedže má toho naraz - meniny, narodeniny, mikuláš, vianoce - všetko do mesiaca. ... tak aj keď mi dali svokrovci koruny, že mám kúpiť, a nakúpila som jej veci,to ju asi zaujímať moc nebude, tak uvidíme, ako sa bude tváriť.
-dostanú tú tabuľu na písanie, po jednom-dvoch darčekoch ako hračky, vecičky na nosenie. ostatné u tety, babky.... uvidíme ako dopadnú tie sviatky, sama som zvedavá, ale už teraz viem, že ideme od nového roka na iný systém - nie kupovať samé blbosti, .... zaujíma ju to tak kým príde domov, a potom nič.
- no a musím uznať, že niekedy sme sami kúpili nie to čo by ona chcela ale nám sa páčilo a usúdili že sa jej to bude páčiť, no nezaujímalo ju to - ale to sme my 😢

bambusko
21. dec 2010

@sisaka 100% suhlas 😉 🙂 u nas dostanu deti 1 "hlavny" darcek a este nejake malickosti, oblecenie, knihy. aj tak je z toho kopec balikov pod stromcekom. potom u jednej babky, u druhej, so surodencami sme sa dohodli, ze na vianoce sa navstevujeme, ale dary si nedavame 😎

mirka414
22. dec 2010

my byvame v zahranici a kedze sestri si zaobstarali pekny pocet deti a nestacim im kupovat stale darceky k narodeninam tak sme sa dohodli,ze im kupim nieco poriadne raz do roka na vianoce, ale v marci , to maju potom druhe vianoce a vacsiu radost lebo zasa maju nieco nove a ak im chcem kupit nieco poriadne ako vacsie lego alebo nejaku barbie tak sa mi to viac oplati kupit po vianociach koli vypredajom...

bets
22. dec 2010

moje deti maju narodeniny v novembri a vtedy dostali darcek, po ktorom tuzili. syn mal jasnu predstavu a kedze to bol drahy darcek, tak si na neho prispel sam. uz im nechavam peniazky, ktore dostanu od starych rodicov a ucia sa s nimi hospodarit a zacinaju si robit predstavu o cenach. takze vianocne darceky su uz len o mojom zvazeni, co potrebuju a zaroven ich potesi. oblecenie pre nich nema zmysel, to kupujeme bezne podla potreby. klasicke hracky vela nekupujeme, skor su to veci, ktore ich rozvijaju, alebo nas spajaju ako rodinu - a to su spolocenske hry, ktore u nas nechybaju pod stromcekom a dalej knihy. tento rok bude pre dceru aj bicykel, ktory na jar uz bude potrebovat.
od malicka ucim deti, aby mali radi knihy, myslim, ze sa mi to podarilo a u nas na knihy ide dost penazi (cely rok). zaroven si myslim, ze tymto ich nerozmaznavam, ale ucim ako pracovat s informaciami a pri inych detskych knihach si precitaju pekne alebo napinave pribehy a rozvijaju si slovnu zasobu.

danielik79
22. dec 2010

súhlasím s bets hračky majú rozvíjať ich slovnú zásobu a tvotrivosť .Aj ja našich od mala učím aby mali radi knihy.Preto im každý večer s mm čítavame .Tento rok sme im kúpili tiež knihy a ešte spoločenske hry a pár drobností.Malý chcel zuzu škrečka z reklamy ale osobne si myslím že je to blud.

bmonika
autor
23. dec 2010

my na knihy investujeme počas roka, keď neakú objavíme, staršia tak funguje, že si pozerá a vymýšľa príbehy sama podľa obrázkov, mladšia len podľa staršej, ju to tak moc nebaví. (samozrejme aj pod stromčekom sa nájde kniha) spoločenské hry - na nich ešte nie, sme asi malí, akurát tak puzzle staviame teda vo veľkom. mladšia na tom penovom, staršia už zložitejšie.
totho zuzu škrečka dostane staršia od švagrinej, tak som tiež zvedavá, čo je to zač. tiež si to želala, 🙂

danielik79
23. dec 2010

@bmonika zuzu škrečok je sprostosť ktoká ked narazí sa otočí nič viac .