Prskajúci horúci olej pri varení

natalos
6. sep 2017

Trocha blbá otázka no spýtam sa....s varením ešte len začínam no keď varím na panvici tak olej mi často prskne na tvár...môže mi prsknutý horúci olej z panvice poraniť vážne oči?....neprskol ten olej ešte nikomu z vás do očí?
🙄

moonlight1210
6. sep 2017

@natalos ak ti trafi oci, mozes kludne aj prist o zrak.

Rozpaluj olej na nizsej teplote a davaj na panvicu veci menej mokre (osus co najviac od vlhkosti).
Potom to nebude tak prskat.
(Aj chleba vo vajci prska viac, ak vajicka nariedis mliekom).

Mozes aj prikazdom obracani panvicu odtiahnut nachvilu na vedlajsiu chladnu platnicku.

A este pri dlhsom opekani na panvici mozes pouzit tu sietovanu pokrievku. Olej cez nu menej prska po okoli.

tenerifka
6. sep 2017

@natalos aky je povrch panvice?
Treba davat pozor, aby bola panvixa sucha ( bez kvapiek vody)
My mame doteraz naj skusenosti s kameninovym povrchom-neposkodi sa tak rychlo ako teflon a staci fakt kvapka tuku

natalos
autor
6. sep 2017

Panvicu mám vždy suchú pred tým než na ňu dám olej....robila som fašírky a prskalo to jak hovado, mala som okuliare pre istotu lebo každú chvíľu som pocítila ako mi to prsklo na líca alebo na ruky...je fakt že stupeň horenia sporáku som mala na maximum ...
...ja len že stále keď vidím niekoho variť na panvici tak nemá okuliare prská mu to tam a nemá strach že mu to prskne do očí...pred nedávnom som bola u sestry a jej 10ročná dcéra varila na panvici chleba vo vajci a prskalo jej to všade navôkol a ja blbá furt vytiahnem okuliare keď varím na panvici

pribinak
6. sep 2017

V tescome dostať taku mriežku na vrch panvice, je to akokeby velmi husté sito

Das to na vrch a neprska ti olej, ale cez tie mriežky vidis sko sa to jedlo smazi

natalos
autor
6. sep 2017

@pribinak vdaka vyhladam si to

osky
7. sep 2017

Dobre je dat kuso mrkvy alebo aj obycajne sparadlo do oleja.ked ocernie vyhodis a das nove...
Olej sa menej prepaluje a neprska tak.ale tu mriezku jednoznacne odporucam aj ja.

moonlight1210
7. sep 2017

@natalos je mozne, ze v tych fasirkach bolo trochu viac vlhkosti.
A navyse ked mas horak alebo platnicku naplno, mas velmi rozpaleny olej. Vtedy prska aj sam od seba. Aj sa ti zbytocne rychlejsie prepaluje, co nie je zdrave.

Urcite uber zo stupnov. Aj pre jedlo je lepsie, ak sa smazi trochu dlhsie, ale slabsie, nez ked sprudka osmahne zvonka a vnutri nemusi byt potom celkom prepecene, aj ked to nie je na prvy pohlad zrejme (ibaze by si to tak chcela - napr pri steakoch).

A napr. rybacie filety s kozou je dobre smazit pomaly najprv so strany s kozou pod tou sietovanou pokrievkou, a ked su tak do 2/3 prepecene, otocit a nechat pekne osmahnut na druhej strane chrumkavu korcicku. Nerozpadnu sa, su stavnate a skoro vobec to neprska.

Ak mas pocas smazenia moc rozpaleny olej, stiahni teplotu, panvicu odstav na 2-3 minuty bokom na chladnu platnicku a mozes pokracovat. Olej sa za vtedy schladi dost na to, aby uz tolko neprskal.

natalos
autor
7. sep 2017

Jááj veľká vďaka...toľko rád....využijem tú prikrývku, menšiu teplotu a špáradlá možno aj mrkvu

gelory
7. sep 2017

Mne sa to tiež zo začiatku tiež stávalo s fašírkami, hlavne keď som nemala čerstvé mäso ale zamrazené, treba sa snažiť tam dávať veci čo najsuchšie a tiež by som poradila rozpalovať olej na nižšej teplote 🙂