Psík Aljašský malamut - skúsenosti

kofolka0402
11. máj 2017

Ahojte ma niekto doma aljasskeho malamuta? Aky je to psik ake mate snim skusenosti??? Neuteka vam? Zavija? Alebo aky ma vztah s inymi zvieratami? A pocula som ze sa vedia aj podhrabat. Za kazdu odpoved dakujem 🙂

rybka16
11. máj 2017

Odporúčam nájsť si psíčkarske fórum a pýtať sa tam, najlepšie rovno v klube chovateľov tohto plemena. Ale celkovo je to náročný, aktívny pes, ktorému sa treba intenzívne venovať. Nestačí ho pustiť na dvor a vybavené. Dlhé prechádzky, intenzívna aktivita. Inak bude robiť zlosť, ničiť veci, utekať a bude ďalší pes na svete, ktorého sa po pol roku bude chcieť majiteľ zbaviť, lebo ho nezvláda.

jeennyv
11. máj 2017

@kofolka0402 zalezi kam ho chces, urcite to nie je psik do maleho bytu ci uviazat na dvor, treba aktivit, cvicit, kefovat srst lebo menia a v nasich podmienkach ti psici trpia v horucavach...psickari oproti maju v panelaku a vacsinu roka okrem fakt zimy ma jazyk po zem havo a cesu ho von, lebo tona chlpov..ale blizsie info este daju len v kynologickom klube

zabulienka266
11. máj 2017

@kofolka0402 uteká, "spieva", podhrabe sa... my sme okolo záhrady betonovali zaklad a od suseda išla miesto klasického pletiva karirohoz. Stále utekal. Je náročný potrebuje vyťažiť...a kvapka divej krvi v ňom ostala. Tvrdohlavý a svojhlavy, ale aspoň náš nemal problém s inými zvieratami a miloval deti. Nezabudnem ako raz v zime k nám zazvonili decká, ze teta si pridte uz zobrat psa, lebo uz sa nam velmi pletie pod sanky 😀 sme s muzom skoro odpadli a opäť raz hladali "unikovy" vychod...

kofolka0402
autor
11. máj 2017

@zabulienka266 ahoj a robil to stale ze utekal alebo len do urciteho veku???? A zavijanie bolo casto??? Haha tak asi chcel ist povozit deti :D :D

dorottka
11. máj 2017

@kofolka0402 jj zavija dost, najma ked sa nudi. To ho neprejde nikdy, v byte to je otras, najma ak je sam doma... 🙂

amelie2017
12. máj 2017

Cloveka, co si vezme tohto psa do bytu by som zavrela za tyranie zvierat.

kofolka0402
autor
12. máj 2017

My do bytu urcite nie mame velky dvor a dom...

zabulienka266
12. máj 2017

@kofolka0402 no tie jeho zdrhacky trvali niekolko rokov, zhruba 5 rokov. Ale potom to asi pochopil, ze to nema zmysel. A on ani nezavijal, skor spieval 😉 a normalne sa chcel rozpravat. On sa tak upokojil mozno aj preto, ze bola pri nom o tri roky starsia nemecka doga. A to bol Pan Pes... skoda ze bol 😢

bosoriak
12. máj 2017

@kofolka0402 Malamut nie je pes pre zaciatocnika, tam by som zacala. Je to velky, aktivny, narocny pes. Ak mas podobny zivotny styl, ze kazdu volnu chvilu travis v prirode potom v poriadku a chod do toho, po konzultacii s chovatelom. Ak vsak pracujes cely den a cez vikend mas rada pokoj, potom urcite neodporucam.

Najma si treba uvedomit, ze pes je na niekolko rokov celkom dost velka zataz - riesenie dovoleniek, nepritomnosti dlhsej ako 12 hodin doma (tolko vydrzi nas pes, ale je to individualne), treba brat ohlad aj na susedov - ak pes zavyja cely cas, co je sam, tak sa vam mozu vyrazne pokazit vztahy. Kedykolvek v pripade choroby bude pes odsunuty na druhu kolaj, co moze viest k neprijemnym nasledkom - utekanie, nicenie veci a pod.

A neviem, ako si na tom s rodinou, partnerom a podobne, ale uz tu bolo kopec tem, kde sa riesilo, co so psom, ked pridu deti, co so psom, ked sa stahujeme, co so psom, ked som zmenila pracu a nemozem sa mu venovat... Je to proste zavazok, snad vacsi ako dieta, pretoze na dieta sa berie ohlad, na psa nie. Dieta casom rastie a mudrie, pes ostava na cca rovnakej urovni cely zivot. Inak je to krasne, pes dokaze naucit take veci, ake sa nikde nenauci, ale je tam to obrovske ALE, na ktore sa treba pripravit.

Vela zdaru prajem!

hettinka
12. máj 2017

@kofolka0402 taý psík porebuje vyťažiť, nie len behať po dvore a bežné prechádzky, je to ťažný pes, potrebuje pracovať, behať ... inak je frustrvaný a ačne robiť zle takže odporúčam len ak mu toto vite zabezpečiť. A hlavne, nekupovať psa podľa obrázku, že mne sa taký páči, ale zistiť si, akú má povahu v prvom rade. Aj mne sa páči malamuty, aj huski, ale nemáme na to podmienky, tak máme cavaliera.

dennkka
13. máj 2017

u nás v ulici majú malamuta, nikto sa už s nimi nerozpráva, ten pes máva obdobia, keď celé noci zavýja a majitelia si s ním nevedia rady, boli noci, keď sme fakt ani 5 minút nespali

sofinkam
23. jún 2017

Aj ja by som chcela prispieť. Chovame 2 malamutov. Nie Su to az tak narocne a hrozne psy ako niekto tvrdi. Nikdy predtým sme psa nemali az ked sme sa prestahovali do domu. Zacinali sme malamutom a nelutujeme to. Potrebujú pohyb to je pravda. Ked su deti doma aj 2 krát denne. Bud behaju popri bicykli alebo klasické dlhé asi 30 min. prechadzky. To doslova milujú. A co sa týka demolovanie záhrady trvalo to asi do 2 rokov. Potom na počudovanie malamut zmudrel asi dospel. Veľmi vyzaduju spoločnosť su veľmi pritulni mili a spolocenski. A veľmi milujú deti. Je pravda ze su stastnejsi ked su dvaja. Spolu sa zahraju. Len potrebuju pevnu ruku a musia si uvedomiť kto je pan...

janifer
24. feb 2020

@zabulienka266 mozem sa spytat, ci mate kastrovaneho psika? Ze ci neutekal kvoli tomu za suckami? Alebo skor vyblbnut a vyjasit sa... my zvazujeme 4 rocnu sucku, vraj je pokojna, kludna, ale nemame este vyriesene riadne oplotenie domu, od suseda su len 2m tuje a pletivovy plot...