Šikana adoptovaného syna v škole

majka2
26. jan 2018

Ahoj maminky oteckovia. Neviem co mam robit moj syn je 5 na ZS do tejto skoly zacal chodit ako 4. Problem nastal ked v triede povedal ze je adoptovany ucili sme ho vzdy ze to nieje hanba ale ze to nema kazdemu vesat na nos ale on zavesil. No od vtedy ho chalani dikanuju aj s inych tried to zaciatku som to brala ako detske hadky ale teraz sa to uz zhorsilo byvame na dedine a ked ho stretnu v parku tak ho obklucia dva traja podkinaju jo nadavaju do čiernych koko... A podobne a v škole ze mu tiez nadavaju do okien nam hádžu snehové gule. Ako to mam riešiť ist za riaditeľku a dat si predvolat rodičov?

katharines
26. jan 2018

@majka2 chudatenko moje. Je viacero sposobov:
1. Povedat ucitelke a riaditelovi -je potrebne to riesit celkovo
2. Nech sa manzel priamo porozprava jednotlivo s chlapcami, co ho sikanuju: nech skusi po dobrom (na to sa treba dobre pripravit), opytat sa preco a vysvetlit im situaciu, ze hoc je adoptovany, bol ocakavany a milovany, a ako by sa oni citili na jeho mieste... Ti, co utocia, su zbabelci a silu ziskavaju v skupine. Preto ich treba odchytit jednotlivo, asi najlepsie pred vyucovanim a potom upovedomit ucitelku.
3. Ak nepomoze, zavolat rodicov do skoly.
Drzim palce, aby vsetko dobre dopadlo. Prelozenie do inej skoly by som nechala ako krajnu moznost.

ukulela
26. jan 2018

s riaditelkou a ucitelkou ries veci, co sa deju v skole. tam chod urcite. mali by to vediet. a nasledne aj kvalifikovane zakrocit. a ak vies, kto vam hadze do okien, sla by som normalne ku nim. za rodicmi. aj s manzelom. po dobrom, s vysvetlenim, ze toto a toto sa deje, ci sa mozes porozpravat s ich dietatom. ak su rozumni, pochopia.

baboadel
26. jan 2018

Ahoj, určite by som to riešila s triednou učiteĺkou. Mohla by sa s deťmi pozhovárať a vysvetliť im že byť adoptovaný nie je nič, za čo by sa dieťa malo hanbiť, skôr ich správanie je zlé. Proste nejakou formou diskusie sa o tom pozhovárať. Aj moja je 5-tačka a viem, že deti akurát idú do puberty a svojím správaním si vydobíjajú pozície. takže to treba riešiť čo najskôr, by neostala v chlapcovi nejaká trauma alebo nechuť chodiť do školy.

aniele
26. jan 2018

Možno ani nie predvolať (z ich strany to hneď vyvolá opozíciu a potrebu sa "brániť"). Skôr požiadať riaditeľku o spoluprácu, to je taktickejšie. Spojiť sa so školskou psychologičkou (snáď ju majú, prípadne osloviť CPPS), nech pracuje s deťmi a triedou. Lebo to už ide o šikanu a tú je škola povinná riešiť. Ale sankcie nie sú vždy tým najúčinnejším riešením. Hovorím z vlastnej skúsenosti, mala som deti v pestúnstve a tiež sa v škole dialo kadečo. Aj keď pestúnstvo má v istom zmysle výhodu v tom, že aj kurátor je povinný pomáhať. A pomoc sme našli aj v Návrate. Na ten sa môžete obrátiť aj vy. Je pre náhradné rodiny

katharines
26. jan 2018

@ukulela ja by som nechala navstevu rodicov az na neskor. Vacsinou zranuje ten, co je sam zraneny.

pribinak
26. jan 2018

Fuuuu, to ja by som uz davno bola u riaditeľky a ziadala by som, aby situáciu v triede riesila, detto triedna ucitelka

Ved to jetaky tlak na psychiku, ze chudák chlapec

Ziadala by som, aby prisli aj rodicia tych chlapcov a museli by sa mu verejne ospravedlniť. Inak skola by mala zavolať psychologicku, aby pracovala s triedou a aby posilnila pozitivne väzby a určila co je spravne a co nie.

Toto nie je asi dobra rada, ale ja by som si tych chalanov vymakla a veru ani jeden by si nedal za klobúk co by som mu povedala, poriadne za uši vymáhala, aby di ma zapamätal

tortelinka
26. jan 2018

@majka2 okrem práce s triedou by som sa snažila pripraviť syna, aby sa vedel brániť, nejakú trefnú odpoveď. môžem sa opýtať, syn je róm? Sama mám dve takéto detičky, veľmi ma to zaujíma, tiež to asi budeme riešiť..kľudne popíš aj ip

deti95060810
26. jan 2018

Záleží to aj od učiteľky.
S mojou staršou dcérou chodí dievčatko, ktoré je tiež adoptované. V prvej triede mali nejakú tému o rodine a ona pred všetkými de´tmi na hodine povedala, že ona je adoptovaná, pretože ju nechceli jej biol. rodičia. A potom že si ju zobrali iní dobrí ľudia - jej terajší rodičia, ktorí sa o ňu s láskou starajú. Všetky detičky to pochopili a žiadne vysmievanie nebolo....nie je síce rómka, ale to nevadí.

byť tebou, už dávno sedím u riaditeľky a riešim to, zájdem za rodičmi tých detí čo mu robia zle - však nech sa vžijú do tvojej situácie a ak by ani toto nepomohlo, skúsila by som sa poradiť s psychológom ako takémuto problému čeliť....
ešte stále nič, tak napíšem do televízie popr. nejakého časopisu ako riešiť problém...

tinaa64
26. jan 2018

Joooj ale sa furt nastvem ked take nieco citam..zasrani jedny ..riesila sit o s ucitelmi a raditelom skoly?take decka by som len bila..co decka ich rodicob lebo si nevedia riadne vychovat tie decka....

jeennyv
26. jan 2018

@majka2 za mna dodrz “hierarchiu” upozorni na situaciu u triednej, ako sa k tomu atavia ona uz ste to s nou riesili?...no a zacni s tym ,ze to prerasta aj do sukromia a pojdes s tym vyssie, kontaktuj aj napr vychovneho poradcu skoly ci etikarku, sikana je problem prave pre etiku a to co sa deje sukromne rieste sukromne s detmi a ich rodicmi atd. Podla mna to treba oddelit..ako myslim, ze kazda by najradsej detiska take vybila, ale treba tieto problemy riesit najpr tou korektnou cestou..

hettinka
26. jan 2018

Škola rieši len tu šikanu, ktorá sa udeje priamo v škole. Vo sa stane mimo školy, v parku, doma, to zvyčajne neriešia.
Treba to povedať triednej, riaditeľke a mali by zakročiť. Ale to, čo sa stane vonku si musíš vyriešiť s rodičmi a dotyčným deťmi. A nauč syna brániť sa, ešte to bude potrebovať do života, ak má tmavšiu farbu pleti, o to viac.

audrye
27. jan 2018

iba doplním - šikana je trestný čin, ak by žiadne z opatrení nepomáhalo, možno to riešiť s políciou http://www.sikana.eu/metodicke-usmernenie-c-7-2...

tinaa64
27. jan 2018

@jeennyv mm by to asi nevedel kprektne riesit ak bu islo o nase dievcata....strasne je na ne haklivy..to by som ho musela krotit...aj moj svokor je taky..mm synovec chodil este na zakladnu a smiali sa z neho...tak svokor siel za tym deckom vzal ho zavesil na plot skolky za tasku a odisiel..nechal tam chalaniska vusiet na plote...a bol pokoj....

katharines
27. jan 2018

@tinaa64 😂

tinaa64
27. jan 2018

@katharines aj mne bolo smiesno led som si predstavila ako tam to chalanisko visi..moj svokor sa nebavi.....a viem ze aj mm by nejak tak reagoval....

katharines
27. jan 2018

@tinaa64 no ved som si to tiez predstavila 🤣. Podstatne je, ze chalanisko pochopil.

aniele
27. jan 2018

@katharines No, dnes by na neho rodičia toho chlapca podali trestné oznámenie, bohužiaľ.

tinaa64
27. jan 2018

@aniele ro ano ...to mas pravdu....a neviem ci sa svokor tiez s jeho rodicmi nedal do konfliktu ale tiez im to vysvetli..poslal ich do teplych krajin s tym ze nech si vychovaju decko...bohuzial dnes niektory rodicia budu svoje deti obhajovat stoj co stoh aj ked vedia ze zle robia...keby som sa dozvedela ze mojed dievcata robili niekomu zle tak by sme mali doma veeeeelmi dlhy rozhovor trest za to by ich neminul....take spravanie sa nemoze tolerovat...uz len preto ze druhemu dietatu je ublizovane a z mojho moze vyrast jedeni clovek a to ja nechcem..preto treba deti ucit k tomu aby slabsim pomahali a nevysmievali sa z niekoho kto je trochu "iny"ako ostatní..zial niektori rodicia to nechapu a sami sa tak spravaju ako ich deti..ved deti su zrkadlom rodicov..

tinaa64
27. jan 2018

@tinaa64 oprava jeden zli clovek ..

aniele
27. jan 2018

@tinaa64 No, aj tu som dnes čítala status mamičky, ktorá písala, že keď sa niekomu nepáči, ako sa k nemu jej dieťa správa, nech sa najprv pozrie na seba a nekritizuje jej modlu :(.

siska53
27. jan 2018

@majka2 hlasit..ucitelke najskor..ak bez zmeny,riaditel..ak nic,zmena skoly.. Chuda dieta.. Strasne.. Nam maleho sikanovali ucitelky v skolke,pravdy sme sa nedovolali nikde,pomohla zmena skolky.. A behom tyzdnz.ine dieta..

nikush
27. jan 2018

@majka2 moj syn si v 1.rocniku na ZS presiel sikanou zo strany spoluziakov, nakolko je to maly vedator a oni sportovci. Sacali ho, podkopavali, vysmievali...nechcel chodit do skoly, bolelo ho brucho, plakal preco su taki k nemu a nechcu ho k sebe....sla som za triednou, aby zasiahla, nakolko moj syn ked uz pohar pretecie udrie a je mu jedno kam...tiredna sa s detmi porozpravala, s celou triedou, co sa smie, co nie...na konci roka boli uz kamosi a su doteraz....v opacnom pripade by som bola sla vyssie....ironiou je, ze ja svoje deti ucim, ze sa nema ublizovat druhym ludom a im je ublizovane...
V kazdom pripade, ti co sikanovali boli vacsinou posledne deti so starsimi surodencami...mozno si chceli vydobit respekt...no zial blbym sposobom

katarinamarkova
30. jan 2018

@majka2 ako dlho už o tejto šikane vieš?