Škôlky v zahraničí, čím sa môžeme inšpirovať na SK?

ponukapremamicky
9. jún 2018

Dievcata....mate niektora skusennosti so suk.skolkami v zahranici?ako tam funguju? Co by sa odtial mohlo priniest sem?

babi81
9. jún 2018

ja mam dcerku 2mesiace v sukromnej skolke i it ;)

ponukapremamicky
autor
9. jún 2018

To je mimo Sr? Ak hej co je tam ine ako u nas?

sense
9. jún 2018

Nasa chodi do skolky v ch...co uz patri podla kantonba medzi povinnu.skolsku dochadzku a deti chodia cez obed domov a poobede este ba hod a pol spat do skoly raz do tyzdna, a doobeda su 3x do tyzdna, buduci rok uz bude 4x rano a 3x poobede

...ale to su statne...su.povinne...typicka skolka ako na svk od 3r nie je

babi81
9. jún 2018

@ponukapremamicky neviem ako presne funguje slovenska skolka niky tam nechoda.codi od rano do 16.
rano treba prist medzi 8-9:30 a potom od 15-16 pre nu zase.trieda sa sklada s 3skupin deti, kazde ma svoju ucitelku (max7deti na jednu), v kazdej kupine su deti od 18-36mesiacov.rano ked uz su vsetky deti v skolke o 9:45 je privitanie sedia vsetky deti v lruhu v strede je kahancek spolu spievaju a potom ucitelka zoberie krabicu kde ma kazde dieta svoje sediecko co mu mamina doma prichystala, vybera po jednom a vola dieta pride si ho zobrat a vsetci ho pozdravia a povedia dnes sa spolu budeme hrat(nieco v tom zmysle) o 10je desiata ovocie alebo v skolke peceny kolac, deti su rozdelene do 3skupin, po desiate sa zacinaju aktivity, kazda skupina robi nieco ine, ale ked dieta chce zmenit svoju aktivitu nevadi len zmeni skupinu, medzi aktivity patri kreslenie, modelovanie z plastiny, hranie sa na dvore, alebo pocas zleho pocasia v telocvicny, vyrabanie prekvapenia pre rodicov, citanie....raz do tyzdna deti robia vlastny chlieb, ktory upecu pocas poobednajsieho spanku a poobede ho potom donesu domov).o 12 obed 13-15poobednajsi spanok, po 15 volna hra.2x do tyzdna chodia do parku kde pozoruju zmenu prirody ako kvietky, zmena farby listov, zvieratka na jazierku.neviem co by ta este zaujimalo.do skolky chodi v milane

ivec16
9. jún 2018

moj chodi do statnej vo fr, tu je to vnimane uz ako skola, chodia tam deti od 3 do 13 rokov, musia prist rano medzi 8:35 -8:45 v tomto case je otvorena brana skoly 10 min. A pre deti si treba prist presne na cas, ak neobeduju v skole tak treba o12 tej cakat pred skolou, deti su nachystane oblecene a rodicom
odovzdane medzi dverami skoly. ak obeduju v skole tak sa konci 16:30. neexistuje desiata, a olovrant maju len deti ktore ostavaju aj po 16:30
v druzine. do 16:30 je vyucovanie. V jednej triede je 26 deti jedna ucitelka a jedna asistentka. Spat davaju len najmensie deti v prvej triede tzv mala trieda materskej skoly cize 3 rocne. na dalsi rok ked su uz v strednej triede uz ich nedavaju spat. Rano si kreslia, modeluju, spievaju, citaju, ucia sa farby, pismenka, cisla, chidia na dvor, obcas nejaky vylet atd. Casto chodia do kniznice a nosia knizky domov, par dni si ju nechaju a opat vymenia za inu. Paci sa mi ze kazdy ma v skolke zosit kde im pani ucitelka lepi fotky a tak maju spomienku na skolku a rodicia vedia co asi deti robia (robili). Nasa mani ucitelka dokonca pise co kedy nas syn povedal nove (nove vety a slovicka ktore povedal prvy krat a pri akej prilezitosti) dopisuje k fotkam.

ponukapremamicky
autor
9. jún 2018

Baby dakujem moc..chcrm nieco co tu este nie je aj ked mam pocit ze v tych suk.skolkach je uz vsetko

sisaka
9. jún 2018

@ponukapremamicky môj syn chodil do škôlky v zahraničí - čo ma tak na rýchlo napadne a bolo iné - jedalnicek mali zhotovený dietologom - vždy bola k dispizicii vegetarianska možnosť ku každému jedlu a taktiež bolo zimné menu a letné menu, naša škôlka bola myslím od 6 týždňov veku do školského veku a tiež robili aj družinu pre staršie deti. Do nejakých 4 rokov učiteľky každý deň písali - čo dieťa jedlo, koľko spalo, čo sa ucilo, či malo s niečim problém a pod., u miminiek asi písali zase iné veci, hlavne u nás bolo menej deti na učiteľku, čím menšie deti, tým menší počet deti na učiteľku. Naša škôlka fungovala normálne aj v lete - každý týždeň letných prázdnin bola ina téma a v jej duchu sa niesli všetky aktivity, robili sa aj nejaké výlety. Počas roka samozrejme rôzne krúžky, alebo pozvali nejakých ľudí, čo im priblížili napr. hudbu, umenie a pod. Ak si chceš viac prečítať, tu je link http://www.brightpathkids.com/about/programs

radusiq
9. jún 2018

Moj chodil do skolky v UK, vlastne to bola skolkarska trieda v sukromnej skole - teraz tam chodi aj do skoly. Co sa mi pacilo bolo ze na kazdych par tyzdnov mali nejaku temu ku ktorej mali potom aktivity - pirati, minibeasts (hmyz), sviatky roznych kultur,... v podstate sa ucili, ani o tom nevedeli (napriklad pocitali, merali, citali z mapy...ale ako hru). Tiez sa mi pacilo ze skolkarska trieda je prepojena s pripravkou velkymi dverami ktore nechavaju pootvorene (pripravka je tu uz normalne skola kde sa seriozne ucia). Teda ak dieta v skolke bolo zaujate niecim co sa ucia starsi mohlo si ist ku nim sadnut, mali aj spolocne aktivity (telesnu, citanie pribehov), a zas ak dieta v tej pripravke nezvlada napor este vramci ucenia moze si ist "oddychnut" ku skolkarom. V V inej skolke co sme boli pozriet sme videli ze mali bezpecne male ihrisko vonku, na ktore boli nonstop otvorene dvere a deti tam mohli ist kedy chceli, za kazdeho pocasia, ci zima ci leto. Dvere mali nad sebo ohrievac a tazky zaves aby teplo v zime az tak neunikalo (uprimne, toto sa mi az tak nelubilo, ekologicka katastrofa...len reportujem co som videla 🙂). Tiez sa mi pacilo v zas dalsej skolke ze mali malu farmu, pestovali, zbierali suroviny, deti pomahali varit obed. A este fakt sa mi tu lubia forest schools - ucenie sa v lese. Deti sa mozu hrat, vrtat v blate (nalezite oblecene samozrejme), a budovat si vztah k prirode.
No a v neposlednom rade, mnozstvo uciteliek. V nasej v tej skolkarskej casti je jedna hlavna a 3 asistentky, na 15-20 deti. Neskutocne aky rozdiel to robi vramci pozornosti ktoru dostavaju a tym padom tempo akym napreduju.
A este ma napadlo spanie - maju kutik s takymi hrubsimi karimatkami, vankusmi, dekami atd. a ked sa dieta citilo unavene mohlo si ist lahnut - ale nikdy ich nenutia.

radusiq
9. jún 2018

A este sa mi velmi paci vychova k respektu vsetkych kultur. Oslavuju kazdy sviatok, ci Vianoce, Chanuku ci Diwali. Ucia sa o ich povode, preco sa oslavuje, vyzdobia triedu, ak je nejake typicke jedlo tak ho ochutnaju. Napr. na Cinsky novy rok prisiel domov s tou susienkou co vnutri ma prianie, a ucili sa jest palickami. Z 13 v triede len styria su cisti Anglicania.

Neviem ako je to na SK teraz, ale tu si mozes platit skolku len na urcite dni a platis pomerovu ciastku. Su deti co chodia len 2-3 dni do tyzdna. Potom ked maju plne stavy, casto sa stane ze maju volne miesto napr. len na stvrtky. Je to celkom fajn, flexibilne pre rodicov ktori robia na smeny, alebo napr. robia cez vikend a niektore dni v tyzdni maju volne...

ponukapremamicky
autor
10. jún 2018

Dakujem baby chcem otvorit nieco pre decka co bude vynimocne

sisaka
11. jún 2018

@ponukapremamicky ja za seba ak môžem, keď by som si hľadala škôlku, tak by som nehľadala niečo výnimočne - hľadala by som kvalitu - dostatočný počet kvalitných kreatívnych učiteliek, kvalitne, fantáziu podporujúce hračky, kvalitnú stravu a vonkajšie prostredie vhodne na rôzne hry. A v neposlednom rade otváracie hodiny, aby nebol problém dieťa zaniesť či vyzdvihnúť.
Čo sa týka škôlok v zahraničí - tam, ako aj na Slovensku to vychádza z histórie, kultúry krajiny a jej vzdelávacieho systému - niektoré prvky by bolo možno zaujímavé prevziať, ale zachovala by som slovensky ráz škôlok a rozhodne by som z nich nerobila nejaké animátorské centrá s exotickým, aktivitami preplneným prostredím. Ten wow efekt sa nedá udržiavať cely rok a už vôbec nie niekoľko rokov, deti majú radi rutinu, zabehané fungovanie a hlavne láskavé vedenie. Môžem ti povedať, že za tých x rokov, čo tu syn chodil do škôlky mal všetko fantastické učiteľky, na ktorých bolo vidieť, že ich to baví a decká ich zbožňovali. Taktiež naša škôlka bola otvorená od 6 rana do 6 večer - myslím si, že to je niečo, čo by v dnešnej dobe ocenili mnohí rodičia aj na Slovensku.

ivec16
11. jún 2018

@sisaka suhlas, ucitelka spravi mnoho, deti su velmi senzibilne... u nas je presny harmonogram co sa kedy robi, kedy su hry, kedy je cas byt v telocvicni, kedy je cas byt vonku... opakuje sa to stale dokola a moj syn skolku zboznuje a hlave zasluhou ucitelky, ktora s nim mala na zaciatku trpezlivost a naozaj sa mu venovala a stale sa venuje... mne sa paci ak je menej deti v triede a moze sa im ucitelka teda viac venovat. normalne tu mame 26 deti v triede co je velmi vela... ak by bola trieda s max 15 detmi urcite by som to upredsnostnila... samozrejme cas kedy skolka funguje a prostredie je tiez dolezite... je fajn ak je blizko park, les priroda a mozu travit vonku cas, je to velmi stimulujuce, vonku je stale co objavovat...