Škótska rovnoucha mačka - starostlivosť

emma222
20. jún 2022

Pekný deň prajem 🙂 Plánujem kúpiť 11 ročnému synovi mačiatko škótskej mačky lebo že sú pritulne,hravé a priateľské. Chcem sa opýtať je nejaký rozdiel v povahe mačky a kocura? Máme vybratu mačku. A čo všetko obnáša starostlivosť? Ako často treba navštevovať veterinára a koľko cca stoja očkovania a pod? Púšťa veľmi chlpy? Alebo ako často treba vyčesávať aby sme to minimalizovali? Pazuriky treba strihať aby nám neškrabala nábytok? A čo všetko nám bude treba do výbavy? Poraďte nejake vychytavky ktore nam pomozu a ulahcia starostlivost aby som nenakupila hluposti ktore potom budem menit. Treba aj nejaky plastovy prepravný box kebyže ideme k veterinárovi že? Nemam ziadnu skúsenost s macickou v byte,na co vsetko sa mam pripravit a tak budem vďačná za každú radu ;) Ďakujem 😘 Dúfam že to neolutujeme a že mačička je prijemny spoločník v byte ;)

w123
20. jún 2022

Ahoj mam skotsku klapouchu kocurika, je biely chlpy pustaju sezonne. Vtedy plznu naozaj dost, je dolezite chlpy vycesavat a pouzivat len sampon na macaciu srst. Ako maciatko bol velmi zivy teraz ma 2roky a je to lenoch vela vyspava hlavne cez den, macky ozivaju v noci. Treba si urcit hranice aby Vas nebudil v noci nepustat do spalne. Ja som mu v noci brala aj hracky lebo rad behal v noci za loptickou skakal po nabytku zhadzoval veci z polic. Odporucam davat na noc do miestnosti kde nebude moct vystrajat. Na pazure skrabadlo. Prepravny box potrebujes tiez, hracky pre macky a macacie wc. Inak je macka skvelym spolocnikom. Pokial mas rovnouchu je to vyhoda oproti klapouchym nas mal asi uz zodva razy zapal v usiach. Veterinar ze to je sklopenymi uskami ze sa zle vetraju a su skor nachylne na infekcie. Taktiez ako kocur nekastrovany mal tendenciu znackovat ale macicka by to robit nemala. Vychovavat zvieratko je ako vychovavat dieta musis byt neustupna vo veciach ktore ti vadi ze robi lebo inak sa zblaznis 😃

emma222
autor
20. jún 2022

@w123 ďakujem ti pekne za reakciu 😉 a akým spôsobom mu dávaš najavo že to nesmie? Ako mu zakázať veci alebo ako potrestať aby pochopil že to nesmie? 😁

zana134
20. jún 2022

@emma222 ahoj, od chovateľa dostaneš rady a pokial budes kupovať maca s PP , budeš mat podmienku kastracie. Maca by malo byt pri matke do 12 teho týždňa. Vtedy by malo byt odčervené a vakcinovane. Nie je pravda, že znackuje iba kocúr, v čase ruje znackuje aj macka, ktorá je sezónne polyestrická. Preto sa u zvierat neurcenych na chov odporúča kastracia. Starostlivosť o mačku, ale vyváži radosť, ktorú toto zvieratko prináša svojim majiteľom. Mačky sú úžasné, úprimné zvieratá z inej planéty. Určite si nájdi veterinára, ktorý ma úprimný záujem o mačky a ich problémy.

aandrea9
20. jún 2022

@emma222 Škótsku síce nemáme, ale čo sa cesania týka tak ju na to zvykaj odmalička. No a nejaký macaci strom treba, nech si ma kde pazúriky brusit a potom sa nábytku nedotkne. My sme mali pre mačiatko úplne jednoduchý, dole búdka, stĺp 90 cm a dve poličky. Mrnusovi stačilo. A pozor, je naviazaná na človeka veľmi, keď bude dlhšie sama bude trpieť. Duševne. Je to živý tvor. A plus zdravotné problémy preslachtenej mačky. To už radšej najdúšika z útulku, ten dá lásky vrchovate 🥰 vlastná skúsenosť 🙂

emma222
autor
20. jún 2022

@zana134 Ďakujem krásne ;) áno s kastraciou pocitam..čítala som o tom. Mačka bude potom asi aj kludnejsia lebo v čase ruje by asi bola neznesiteľná 😁 Dúfam že to nieje náročný zákrok ta kastracia..

emma222
autor
20. jún 2022

@aandrea9 ano vďaka budem ju navykat na cesanie. Neviem ktorá kefa je najvhodnejšia,poradim sa s majiteľkou. A dúfam že chorobám sa vyhneme. Majiteľka tvrdí že ani u otca ani u matky nemala žiaden problém. Že ku veterinárovi chodia iba na očkovanie. Inak sú úplne ok a bez problémov. Tak snáď aj naša mačička bude ok a zdravá ;) Vraví že je veľmi maznava a hrava.. Tak uvidíme či taka ostane ;)

aandrea9
20. jún 2022

@emma222 veselé spolunažívanie želám 😊🐾