Skúsenosti s britskou mačkou

scarletka34
13. okt 2020

Ahojte plánujem kúpiť britskú mačičku.
Ty čo ju máte aké máte snou skúsenosti? A tiež by ma zaujímalo či je lepší kocúr alebo mačka. A ci ten mačací záchod je cítiť v byte. Môžte pridať aj foto vašich miláčikov budem rada 🥰

issabelll
13. okt 2020

@scarletka34 Mali sme britku,ale iba docasne, su krasne, lubia sa tulit. Zachod nesmrdi,ak ho denne cistite, budete mat vsade macacie chlpy, ci kocura alebo macku je jedno ak ich date kastrovat/sterilizovat. A teda ja odporucam iba papierovu, inak netusis co vlastne kupujes.

scarletka34
autor
13. okt 2020

@issabelll ďakujem noo tie chlpy ma trošku odrádzaju. Psíka riešiť nechcem, lebo venčenie v takomto počasí by sa mi veru nechcelo. 😃

silvia3009
13. okt 2020

Skôr mačku ako kocúra. Je viac pravdepodobné že bude pritúlnejšia. Záchod smrdí, podľa toho ako sa o neho staráš. Keď sa tam vykaká musíš to hneď vyniesť a keď si náhodou akurát v práci po návrate domov ti smrdí celý byt. Celý záchod treba meniť dosť často keď nechceš aby bol cítiť, čo ide ja do peňazí za podstielku, plus macka tie kamienky stále vynáša von, takže vysávač je tvoj najlepší priateľ. A áno áno chlpy sú všade. Mala som mačku 5 rokov v byte a už by som znova do toho nešla. Inak, mačky milujem a stále sú to pre mňa top stvorenia 😉

silvia3009
13. okt 2020

Skôr mačku ako kocúra. Je viac pravdepodobné že bude pritúlnejšia. Záchod smrdí, podľa toho ako sa o neho staráš. Keď sa tam vykaká musíš to hneď vyniesť a keď si náhodou akurát v práci po návrate domov ti smrdí celý byt. Celý záchod treba meniť dosť často keď nechceš aby bol cítiť, čo ide ja do peňazí za podstielku, plus macka tie kamienky stále vynáša von, takže vysávač je tvoj najlepší priateľ. A áno áno chlpy sú všade. Mala som mačku 5 rokov v byte a už by som znova do toho nešla. Inak, mačky milujem a stále sú to pre mňa top stvorenia 😉

severkats
13. okt 2020

my máme briťáka, je to kocúr Gilbert, momentálne 10 mes. po kastrácii, 5kg a bude mať cca 7-8kg. Náš je skvelý parťák, vyrastá pri 4 ročnej dcére a 7 ročnom synovi. Záchod máme zatvárací s filtrom, podstielku kupujem najlacnejšiu v Lidl a mením po 5-7 dní, nesmrdí mu to. Čo sa týka chlpov, od malička je naučený na vyčesávanie (kefa furminátor, skvelá vec) a tiež strihám pazúre. Ako 7 mes. bol na kastrácii, za poobedie bol zoperovaný, prebratý, rýchlejšie zotavenie oproti mačke. Je to miláčik všetkých, ja a manžel sme nikdy neboli milovník mačiek, vonkajšiu som ani nepohladkala. Tento je úžasný parťák, nikdy nezaútočil, v noci vždy vstane a ide, keď napr. idem mlieko spraviť. Nepúšťame ho vôbec von.

severkats
13. okt 2020

A fotky pripínam

sjuzi
13. okt 2020

My zase máme mačičku Sofinku, teraz má rok aj mesiac, 5 kg. 5-mesačná bola sterilizovaná. Je kľudná, nekonfliktná, niekedy o nej ani neviem. Nie je extra prítulná, skôr len keď ona chce. Ako mačiatko bola dosť hravá, teraz je už kľudnejšia. Nikdy nám nič nezničilia, nepoškriabala, nezhodila. Má svoj škrabací strom, kde rada oddychuje, rada chodí za nami, čaká nás, keď je sama doma. Je dobrý jedák. Vyčesávam ju 2x do týždňa, tiež odporúčam Furminator kefu, ktorá vyčeše srsť aj s podsadou. Vysávam 2x do týždňa, myslela som, že tých chlpov bude oveľa viac. Pri jazvečíčke sme mali teda viac zachlpený byt, auto, všetko. Tiež odporúčam kúpiť záchodík uzavretý s dvierkami "lietačkami" a postupne tam mačiatko naučiť, aby si zvyklo na zatvorený záchod. My máme splachovaciu podstielku od začiatku - sú to také pelety, krásne "borovicovo"voňajú, žiaden smrad nemáme, záchod čistím ráno (vždy po raňajkách ide na veľkú) a večer. Tiež je dobré dbať na stravu - kupovať kvalitné granule bez obilnín (tie "lacáky" Felix, Whiskas a spol. v bežných sieťach vôbec nekupovať, stačí si pozrieť zloženie - "mäso" je tam tak 4 % a aj to sú tzv. vedľajšie mäsové produkty). Ja všetko objednávam zo zoohit.sk, kde mám aj vernostný systém a lacnejšie. Objednávam podstielku aj so stravou pravidelne raz za 3 mesiace tak za 60 €.

sjuzi
13. okt 2020

@severkats krásavec, ten by sa našej Sofi páčil. Tiež sme si na ňu neskutočne zvykli, taký náš plyšáčik milý voňavučký. Moji synovia ju doslova milujú, nedajú na ňu dopustiť.

sjuzi
13. okt 2020

Odporúčam ešte dať si preventívne spraviť testy na alergiu na mačku pred osvojením.

diewcatqoo
13. okt 2020

@scarletka34 ahoj, mali sme donedavna britku, ale kedze synovi a manzelovi sa potvrdila alergia, macicku sme nechali svokre.
Ak vahas medzi mackou a kocurom, ja som skor za macku, pretoze u kocura hrozi, ze ak ho nedas vcas kastrovat, moze sa stat, ze ti zacne znackovat byt. My sme mali macku a vyrastala s malym dietatom, brali sme si maciatko k 1,5 rocnemu dietatu. Boli nerozlucni partaci, macka vzdy stala pri synovi.. stacilo, ze zaplakal a uz mi to prisla hlasit. Ak som na syna zvysila hlas, macka mu hned pribehla na pomoc 🙂 nechala si od syna doslova vsetko, mohol ju tahat za usi, za fuzy.. (samozrejme, vzdy som sa tomu snazila zabranit, ale niekedy v nestrazenej chvili ju obcas vytahal).
Ak vyberies kvalitnu a o zachod sa pravidelne staras, tak nie je citit. Samozrejme ale po velkej potrebe treba hned vybrat hovienko a vyvetrat byt 🙂
Co sa tyka chlpov, tak ano, tie budu vsade.

elizuella
13. okt 2020

@scarletka34 cau. Suseda ma britske modre. Ked otvori dvere do bytu, tak citit macacinu, hoci kazdy den upratuje. Vysavace meni casto, vzdy ich znici na tych chlpoch. Ale micky su to krasne.

simca06022011
13. okt 2020

@severkats @sjuzi boze to je krasa 😍 hned by som brala :D
my sme mali britku macku a nebol s nou ziadny problem..ale boli sme v dome, chodila oknom von a dnu ked sa jej chcelo... zachod nebol problem pre nu, v podstate tym ze bolo okno otvorene vacsinou, tak to mozno nebolo citit.. a ja som mala metlu a lopatu rovno v blizkosti zachoda :D teda som to pozametala okolo.

severkats
13. okt 2020

@sjuzi a vidím, že máme rovnaký strom 🙂 tiež vačšinu zo zoohit kupujem. My máme vysoké stropy 3,40m, takže u nás najradšej z parapety na poschodovú posteľ, na skriňu a rád chodí do umývadla (máme v detskej izbe, nakoľko predtým to bola kancelária).

sjuzi
13. okt 2020

U nás teda žiaden smrad nie je. Práve skôr psa bolo vždy cítiť v domácnosti. Naša nemá prístup von, jedine na zasieťované balkóny. Treba dať určite mačičky a kocúrov včas sterilizovať/kastrovať, inak to značkovanie neskutočne "vraj" smrdí.

meluela
13. okt 2020

@scarletka34 su to krasne macicky a velmi mudre. len pozor, nekupuj od "mnozitelov", iba zo seriozneho oficialneho chovu co ma v poriadku papiere. Prave toto plemeno ma vela pochybnych mnozitelov na slovensku momentalne, ktori krizia kade tade a macicky maju potom geneticke poruchy, trapia sa cely zivot s chorobami a skoro zomieraju :-/ Aj nasa macicka takto trpela a dozila sa menej nez by mohla, zial nevedeli sme vtedy o tom ze treba dat pozor na serioznost chovatela. Seriozny chovatel vam ju tiez neda skor, nez na to bude pripravena (to je okolo 16 tyzdnov ci ako).

sjuzi
13. okt 2020

@severkats Ten strom si obľúbila od prvého momentu. Má ho postavený pri takej vysokej skrinke, kde z neho skáče na ňu a tam tiež ľúbi oddychovať. Hlavne je tam vysoko a všetko krásne vidí.

scarletka34
autor
13. okt 2020

@silvia3009 hmm tak to si ma moc nepotešila lebo britky sú veľmi krásne mačky a o jej kúpe zvažujem už dosť dlho

ava11
13. okt 2020

Ja asi nepotesim, ale my mame satana ☹ Neznasa hladkanie, mojkanie, je dost besny, hocikedy len tak v ramci jeho zabavy hryzie alebo poskriabe deti, hlavne na najmladsiu si dovoluje. V noci mi napriklad ani kusok nohy nemoze trcat z postele, okamzite sa "hra" rozumej pohryzie ma do krvi. Mame ho od malinka, na deti je zvyknuty, oni ho miluju, ale on je proste vlk samotar, dajte mi nazrat a svaty pokoj. A chlpy vsadeeeee, asi by ich bolo menej, keby ho pravidelne vycesavame, len hold to by to nesmela byt cinnost pre troch ludi, ktori aj tak skoncia krvavi. Ale teda my mame asi nejaky "kazovy kus", lebo vraj su britky velmi kludne a mojkave. Vykastrovany samozrejme uz davno je, bezo zmeny.

scarletka34
autor
13. okt 2020

@severkats ten je krásny 🥰

sjuzi
13. okt 2020

@ava11 ja práve som všade čítala vždy, že britky nie sú veľmi mojkavé. Nie sú to také mačky, že ti prídu do lona a budú si užívať škrabkanie. A to platí. Hoci naša sa nechá "poľúbiť" aj vystískať trpezlivo. Vraj ale britky moc nemusia dvíhanie a nosenie, s čím súhlasím tiež. Vraj na mojkanie sú ideálne ragdolly

scarletka34
autor
13. okt 2020

@ava11 asi nemáte s rodokmeňom aj v tom môže biť problém ze to není prava Britka

ava11
13. okt 2020

@sjuzi tak ten nas je nejaky opacny 😀 Píše sa tam, že nevíta pri dverách, to náš uteká ako psík a práve pri dverách je v podstate jediný čas, kedy dáva najavo, že sa nám - ľuďom teší. Ďalej píšu, že nemá rada dvíhanie, tak to u nás zase keď ho niekto zodvihne, je to jediná možnosť ako ho pomojkať, len vtedy sa nechá. Len tak voľne ležiaci na zemi okamžite útočí. Takže náš cickoš tento článok asi nečítal 😀

@scarletka34 je čistokrvný z chovnej stanice, takže tým to nebude, proste má silnú povahu

sjuzi
13. okt 2020

@ava11 naša nás tiež víta, asi sú aj výnimky 🙂, ale všade sa všeobecne píše, že to nie sú práve extra túlivé mačky.

ava11
13. okt 2020
scarletka34
autor
13. okt 2020

@ava11 tak to už bude len v génoch je viac temperamentný

sjuzi
13. okt 2020

@ava11 beťár, ale je krásny!

sallinska
13. okt 2020

Ahoj, my máme britského bieleho kocurika Sebastiána. Je to kľudne stvorenie, ale je naučený len na svoju paničku, teda mňa, na manžela nijako extra nereaguje ale je to preto, že od mala bol len so mnou, potom sa prisťahoval manžel. Za mňa môžem len odporučiť britskú mačku ale treba si dať pozor, či ju beriete z chovnej stanice, alebo od mnoziteľov. Mačičky od množitelov sú veľmi náchylné na rôzne choroby, hlavne močové cesty a srdiečko. Čo sa týka záchoda, odporúčam silikatovu podstielku, nie tie pieskové, nesmrdi, rýchle čistenie, v jednoizbovom byte ani nie je poznať, že tam nejaký mačací záchod je 😉

scarletka34
autor
13. okt 2020

@ava11 pre to literatúru moc nečítam viac sa dozviete od chovateľov a ich skúsenosti.

malicka_mysicka
13. okt 2020

@scarletka34 my mame britku, uz staru pani, je velmi cistotna, vykaka sa zahrabe, zachod si neostieva a nesmrdi, ale teda cistime kazdy den. Rada papa a neni prilis kontaktna a nema rada deti 😀 maly ju nahana a ked nie som tam, vzdy ho zbije 🤷‍♀️ nastastie bez pazurov. rada oddychuje a ked lezim na gauci, vzdy aj ona. Rano nas budimacacim placom o 6 rano, ze je hladna. Britky su dost narocne 😶