Skúsenosti so závojnatkami

2. jan 2021

Dobrý deň, zriaďujem 200 l akvárium. V akváriu budem mať gupky a mečúne z predchádzajúceho akva a časom by som chcela dokúpiť neonky a možno zo dve zavojnatky alebo bojovnicu. Je táto kombinácia vhodná alebo úplne nevhodná? Aké máte skúsenosti so závojnatkami? Je pravda, že ničia v akváriu živé rastliny a "bagrujú" dno? Chcela by som mať pekné akvárium na pohľad, so živými rastlinami, no v prvom rade mi ide o vhodný výber rýb, tak sa chcem vopred trochu poinformovať, nech neurobím nejakú zásadnú chybu. Ďakujem za každú odpoveď.

miky25117
2. jan 2021

Zavojnatky urcite nemiesat s inymi rybami Zavojnatky maju radi studenu vodu ostatne su vacsinou exotické kde treba vodu hriat tak isto nemozu mat živé rastliny zozeru ich je to vlastne vyslachteny kapor

barboritta
2. jan 2021

A bojovnica musí byť sama, vsetko ti pozabija

jankalukasova
2. jan 2021

Uplne nevhodne... gupky a zavojnatky su pekne "prasiatka"
Neonky potrebuju cistu vodu, su citlive na odpadove latky vo vode a s takymi cunatami ako zavojnatky im urcite dobre nebude.
Bojovnica to asi da ale to je ako chovat psa v kurine... uplne od veci.
@barboritta bojovnica nemusi byt sama... mala som bezne v 200l nadrzi s inymi rybkami. Je hakliva na svoj druh (samci sa pozabijaju...) a riziko mozu byt prave rybky v zavojnatej forme, moze po nich ist a okusovat plutvy. Inak ma ostatne ryby v pazi. Moze byt, ze niektory konkretny kus je velmi agresivny ale vo vseobecnosti ine ryby nechava na pokoji.

barboritta
2. jan 2021

@jankalukasova ja som chcela bojovnicu a pani v akvaristike má odhovorila,že takto to je.neviem.jo a skalare aby boli v páre,nie napr. 1,či tri

nikiki29
2. jan 2021

Ak bojovnicu k iným rybám, tak by som počkala kým akva trochu zarastie, rastliny (ak ich bude dostatok) vytvoria dobrú skrýšu pre rybky. Dajú sa chovať aj živorodky (gupky, mečúne) spolu s tetrami (neónkami) ale majú trochu iné požiadavky na čistotu a údržbu akva. Ak ste začiatočník začala by som jedným príbuzným spoločenstvom - napr. len tetrovité, len živorodé... a tiež nie je neónka ako neónka.
Závojnatky v žiadnom prípade k týmto rybám nepatria.

hradnapani
2. jan 2021

ano, zavojnatky su velki zruti. vsetko nam objedali, nestihali sme rastliny kupovat. To dno nam az tak nebagrovali. Ale nam sa pacili a ked sme ich mali, tak sme mali len tie a prisavniky - s nimi sa celkom dobre znasali, ale u niektorych to vraj nerobilo dobrotu. A teda este dost spinia...

jankalukasova
2. jan 2021

@barboritta tak pani v akvaristike toho moc nevedela.. ja som pred pol rokom "adoptovala" bojovnicu, ktoru chcel povodny majitel "odstranit" a bola s neonkami a akarami hnedymi. Mala vsetkych tazko v pazi. Rovnako ostatne. Teraz bojovnice nemam.. ale mala som dokopy hadam 50ks vo viacerych nadrziach. Neviem ake mas akvarko a rybky ale bojovnice by som sa fakt nebala.

barboritta
2. jan 2021

@jankalukasova už žiadne,ale mala som obrovské.uz sa tomu nevenujem, nemám čas.mozno to tu pani nejako nebrali, neviem.ale to už je jedno