Šrobárov ústav v Tatrách. Skúsenosti?

dorotaw
18. júl 2008

Srobarov Ustav detskej tuberkulozy a respiracnych chorob v Tatrach
Mate niektora skusenosti z tohto zariadenia pre deti v Tatrach?

salije
10. mar 2015

Ahoj.... Nie do vody vobec netreba, tam je celkom fajn, nieje to tam luxus, ale cisto bolo a kolies lopticiek a este cosi tam bolo, do bazena sa vraj chodi za odmenu, ze ked deti dobre zvladaju proceduri, ale v podstate toho treba zbalit dost... Baby mavali ruksak a veru ten si teraz vezmem ked sme sli do obchodu som to vlacila v rukach a nakoniec aj malu som myslela ze neprideme na izbu... Nocnikov je ram viac, ked si jeden s kuoelky vezmes nechas si ho na izbe do odchodu, aspon tak mavali.. Ale ak je zvyknuty na cikanie v noci je to lepsie.. Je tam kuchynka na ktorej je kanvica, baby si robili kavu caj tam a pri telke alebo v izbe vypili, kuchynka je biedno vynavena, ale staci, akurat caj ktory davaju v jedalni je priam nepitny, ale to nechcem urazit to je moj nazor, mozno inym chuti... Mlieko sme za tri tyzdne mali asi tri ci styry krat a nase boli silno mliekove, ale teraz uz mlieko nepijavaju snad raz za dva mesiace.... Akoze mne to jedlo stacilo, snad aj preto ze som po nich dojedala, no olovrant bieda, suchy rozok, alebo vianocka polka, alebo jogurt, to si mozes zobrat na izbu inak je prisny zakaz vynasat jedlo s jedalne, ale tak robia to... Prvy den ked pridete vam pridelia stol a tam budete cely pobyt, budetete mat na stole cedulku s menom a typ stravy nasa mala dietnu ger a teda nebolo to bohvie co... Ano najrozumnejsie je byt co najviac vonku pretoze sa vnutry sustreduju choroby, kazdy je istym sposobom chrchlavy... Vyletov sa da absolvovat mnozstvo, ked si kuoite listky na nom su aj trasy ale daju aj taku brozurku, len problem je ze ked sme my prisli nam tam kupila jedna pani listky a uz ked som sa doviezla do streho smokovca na stanici som si dokupila, baby to robia tak ze si kupuju uz cez net aj permanentku kto chce ozaj stale chodit sa to oplati... Ano jogurt olovrant, pisem skakavo, co ma napadne 🙂 a moja mala je tiez taka ze neobsedi, tiez ked si zvykla behala po chodbach, no ona sa vzdy vyzliekla do hola a tak tam behala, islo ma porazit ale sestricky uz ju poznali a sa smiali na nej, tiez sa najviac bojim chorob, vsetko lapala a prsty do pusy...bufet je slabo zasobeny a predrazeny, no decka si kupili zuvacky ale nanuk a vodu kex sa mi minula s obchodu a nesli sme.. Do obchodu sa ide cez lesik, mladsia to presla peso vtedy mala kusok cez dva, ale cestu spat uz polku ruky alebo teda kocar, uz si nepamatam kolko to bolo, asi 15- 20 min pesi... Boli sme aj na strbskom plese, bilikova chata, hrebienok, to nas zobrali baby, ja niesom moc zbehla, ja som ani necedela tie dva kilometre prijst do stareho smokovca ha haaa... Na bobovej drahe sme boli kdesi, teda vyletov sa da urobit mnozstvo, este kdesi sme boli krasny park tam bol jazierka no uz som zabudla kde...muzela by som foto kuk... Ako som pisala mi sme sa na tie olovranty moc nevracali, lepsi bol vylet a daco sme si kupili, kedze doobeda sme trcali vnutry poobede len von... Vzdy ide o to aka partia sa stretne, ja som mala stastie na super ludiii 🙂 my sme sli v juny a ked som pozerala spravy ze tam bolo snehu navaleneho tak som zobrala same teple veci, no potom mi prvou triedov posielali kratase tricka kratky rukav... Ked sa stretnu super ludia, je jedno na akom sme oddeleni super vylety sa daju s detmi urobiit... Co si spominam a vadilo mi poriadne, nad nami su ubytovane deti bez rodicov a teda ty robili do pol noci riadny ramus a nikto si snimi nevedel dat rady, sestricka tam aj volala a nic, jak zo skrin keby skakali trhali radiatory, ale tak zrovna sme mozno mali stastie na zlu skupinu deti... V tatrach byva pocasie rychlo premenlive treba si davat pozor, sama neviem co mam zbalit ked pojdeme v aprili, asi len teple veci a moooooooc...gumaky a prsiplast a tak... Internet sa kupuje ale ten som neriesila ked mam aj mobilny net, da sa to zmaknut, telocvicna pekna, do arealu sa da vojst aj s ihriska cez rake chodby alebo predom, na tom zadnom ihrisku som ciganov nikdy nevidela su len s predu... Ale areal je pkeny nebyt ich... A si sa pytala na skolku, viem ze ked sme mi boli, chceli dat mamicky ale bolo to tam zavrete, my budeme teraz riesit skolu a to bude silaaaa.... Treba si pobrat veci dost a odrazadlo je super ak chodi na nom... Keby ma esre nieco napadne napisem 🙂

zsuzsula
10. mar 2015

@jajabajaja My sme boli na 1A oddelení tam bola v kuchinke aj mikrovlnka,konvica aj chladnička.Zober si kludne čaj,3v1 ,kakao pre dieta ked lubi alebo hocičo.Dá sa tam všetko spravit.Jedlo nám stačilo ,bolo toho dost.Ked bolo na ranajky vianočka tak ja aj syn sme dostali jednu celu a dcérka vtedy 15 mesačná polku.Ideme aj tento rok 29,6,už sa velmy tešíme.Pred obedom sa von nechodí kvôli proceduram ale poobede ano a cez výkend aj na celý den.Detom sa tam velmi páčilo.Synovy robili ph metriu a dalo sa.Aj ja som sa bála ale zvládol to na jednotku.Synovy nezistili reflux.Dcére nerobili lebo ešte bola malá tak jej zistili reflux sonom,a dobre že to vieme lebo odkedy chodíme gastroenterologičke tak pijeme na predpis antirefluxné mlieko a malá asi 2-krát kašlala.Predtím kašlala každí mesiac ja som už bola zufalá.Uvidíme či nám teraz spravia alebo zasa len sono.teraz 2-ho mala 2 roky.

jajabajaja
10. mar 2015

@salije internet sa kupuje- myslis nieco nieco ako byvali kaviarne netove? ze zaplatis za cas straveny za pocitacom?
myslim, ze si mi popisala aj viac nez by mi samej napadlo sa pytat. super!

jajabajaja
10. mar 2015

@zsuzsula moj bude mat dva tyzdne po ukonceni pobytu 3 roky 🙂. a kasle takmer nepretrzite...ak ma v mesiaci tyzden bez kasla, tak sme stastni.
mikrovlnka by bola super- ale to uz by bol pre nas prilis drahy spas 18eur na den...keby sme sli len na tyzden, tak mozno. ale takto si to fakt nemozeme dovolit, aj ked by sa mi to ozaj pacilo 🙂

zsuzsula
10. mar 2015

@jajabajaja mikrovlnka je v kuchinke .Boly sme na kategorii D.Nemožeme dovolit drahšie ani my.
😉

salije
10. mar 2015

@jajabajaja ano ako pani pise, chladnicka mikrovpnka kanvice, uz som aj pozabudla, raz som mala v tej chladnicke nieco... A je tam kanister stym cajom nedobrym... A ja mam mobilny net aj, ale dole na recepcii si zaplatis cas a,sa pripojis na vlastne zariadenie, tablet mobil, nie miestnost s pc.... Akurat je na Dcku kamoska, najka madarka tam doniesla infekciu, vsetci grcaju hnackuju a su izolovany, ked sa take daco stane nini horsie, vtedy svami nic nerobia ani nikam ist oen zavrety na izolacke... A ze je tam strasny kolektiv, tak tohoto sa bojim...

jajabajaja
11. mar 2015

@salije uuuha. nechapem ako sa to moze stat, ved ked nastupuju nesmu byt infekcni..!
skoda, taky internet mi je na figu. ja mam stary mobil, ktory net nepodporuje....

salije
11. mar 2015

@jajabajaja stava sa to bezne, same chrchlave deti su tam a potom strach s chorob, preto co najviac sa daaa byt vonku, celeee poobedie a vikendy 🙂 uz ma len zaujima na aky kolektiv natrafim, bojim bojim...

veqa
11. mar 2015

@salije
@jajabajaja inak aj pred rokom ked som bola bola nejala crevna viroza a vlastne vreaj je tam casto,co som prelistovala diskusiu dozadu pred nasim nastupom...a na prd je,ze predsa na wc chodit musia aj do kupelne....preto sme my mali radsej nadstandard ☹

4481
11. mar 2015

@salije ahoj.akurat citam vas prispevok a som zhrozena co sa tam vlastne deje.my mame nastupit teraz v utorok.maleho uz nedavam do skolky 3 tyzdne len aby bol zdravy a tu citam hrozne veci.ze su tam hnacky a grcanie ako je to mozne ked ma kazdy priniest o tom potvrdeny papier ze dieta je ok.to je nezodpovednost rodicov a ustavu.teraz neviem co mam robit.mam strach tam maleho pustit..co myslite zienky mam tam zavolat aka je tam vlastne situacia.ja mam ako doprovod maleho aj preukaz ztp.vie my prosim vas niekto poradit ci ja mam neaku zlavu.dakujem.

salije
11. mar 2015

@4481 neviem v tom chodit, mozno by som si zavolala, ze ste pocula ako tam je ci mate vobec chodit... Aj ja som to tak riesila, tiez som namala dceru v skolke tri tyzdne aby neochorela ze nastupime zdravy, ale tiez som citala ze to je pomerne casto, cize ked sme boli v juni sme mali stastie... Noooo popravde by som sa bala teraz nastupit a aj tak ked ste chory tam byt musite koli poistovni a zaroven svami nic nerobia, ziadne vysetrenia nic, cize pobyt zbytocny... A vraj teda ta pani co si snou pisem, ze hruuuuuza kolektiv a teda dotoho aj toto, vracaju hnackujuuuu... Ked idete na D kategoriu si platite len stravu a nejaky poplatok sprievodcu ci ako to je.. A ano, ako pani pise ten nadstandart je dobry len koli wc kupelka...

salije
11. mar 2015

@4481 inak idete na tri tyzdne?? A odchod mate nejako 6.4.?? My nastupujeme 7.4. Ale tiez mam mindraky stych chorob..

jajabajaja
12. mar 2015

@veqa to si ma moc nepotesila...nadstandard by bol urcite najlepsi. velmi by som si ho priala. no penazenka nepusti.....dufam, ze budeme mat vacsie stastie... 🙂

4481
12. mar 2015

@salije ahoj.nam pise na pozvanke ze tam ideme na 14 az 21 dni.tak ani ja neviem na kolko.nastupujeme teraz 17.3 v utorok.ale idem tam teraz hned zavolat ze co tam maju za bordel.zatial velmi pekne dakujem.

salije
12. mar 2015

@4481 ahoj... Ved ano vyzaduju zdravie a clovek tam pride ochoriet... Ahaaa, oni ked telefonuju hned sa pyatju alebo hovoria na kolko dni sa ide, cize ked sa vam bude velmi pacit, mozete byt 21 a ak nie pojdete po dvoch tyzdnoch domov, teda ak momentalne nastupite...nieje zaco, prijemny pobyt 🙂

4481
12. mar 2015

@salije teraz som tam volala a tu virozu mi potvrdili.vraj to riesia.tak to som zvedava.tak zatial.

salije
12. mar 2015

@4481 a aj povedali ze normalne v utorok mate natupit?? Tak sa drzte, asi je ozaj lepsie travit cas najviac vonku...

4481
12. mar 2015

@salije ja som sa pytala ci mame nastupit a pani povedala ze ano.tak dufam ze to ti moji chlapi

4481
12. mar 2015

@salije zvladnu.pisem s malou 10 mesacnou dcerkov.sedi mi na kolene a tak pisem s chybami.sory

salije
12. mar 2015

@4481 v pohode, ja to tak mam s trojrocnou, obdobie ze sa odomna nehne a pri vsetkom asistuje.. Tak to fakt, dufam, ze neochoriete a vam ten pobyt pomoze... ak sa vam bude dat, mozete odtial napisat, alebo ked sa vratite domov, to my sa uz budeme chystat a aspon budem vediet do coho idem, aky kolektiv tam zostane 🙂 😀

4481
12. mar 2015

@salije jasne.ak nazzbieram informacie od manzela lebo on tam s malym ide tak sa ozvem a dam vediet.tak zatial pa a aj vy sa drzte. :

janka11.3
12. mar 2015

Tak my sme sa vcera vratili s rotavirusom ☹ mamicky sa skoro vsetky pytali skor domov. strieda sa izba za izbou...mam strach ci neskoncime v nemocnici lebo mladsia to velmi zle znasa.

salije
12. mar 2015

Je to sila, ze clovek tam ide na liecenie, kvazi ze mu tam pomozu a dopadaaa to takto, smutneeeee, uz teraz sa bojim..

sanym
13. mar 2015

@salije ja som aj kvôli tomu odmietla pobyt a radšej dám synovi všetky potrebné vyšetrenia urobiť ambulantne. On má aj problémy s hrubým črevom a črevná viróza by preňho mohla byť nebezpečná.

salije
13. mar 2015

@sanym to jasne, kex to ide, no mi musime na kontrolu koli ph metrii... Inak som tiez rozmysla, ze to absolvujeme ambulantne, ale kedze to je na 24hod ani neviem ci to je mozne..

4481
13. mar 2015

@janka11.3 ahoj.tak to je neuveritelne co sa to vlastne deje.to vsetci co su tam tak su nakazeny.v utorok nastupujeme my.podla teba to tam bude este take hrozne,lebo uz mam ozaj strach.a kolko ste tam vlastne boli.je to tam plne alebo tak skoro v pohode.dakujem.

janka11.3
13. mar 2015

boli sme dva tyzdne. Uz ked sme nastupili mi jedna mamicka povedala ze po oddeleni koluje choroba ( vracanie, teplota, hnacky - uz vtedy to bolo nieco cez 3tyzdne) aj ked sme mi boli tak to slo z izby do izby.potom nam mamicky z ineho odd povedali ze tam maju rotavirus.tak jedna mamka sa pytala aby jej malemu vzorku zobrali ci to nema - tvrdili jej sestricky ze na nasom odd to nieje.tomu malemu sa rotavirus potvrdil,aj dalsiemu dievcatku a mne ked mala zvracala, tak jej hned na druhy den spravili vyter z konecnika. Sice kazdeho choreho izolovali, jedlo nosili na izbu,z izby si mohla ist iba na wc, do sprchy (ak si nemala na izbe)aj to s ruskom, stale dezinfikovali klucky, vodovodne kohutiky, pred dverami do izby boli handry namocene v save.no mali aspon snahu to riesit...
@4481
Najhorsie ze ides tam na 2tyzdne a ked ta to chyti tak si niekolko dni izolovany, nikde nemozes ist, nas to chytilo nastasie den pred odchodom.aj ked sme si to zas doniesli domov.
@salije

salije
13. mar 2015

@janka11.3 Boze to je hrozneeee, my nastupujeme 7.4. a uz mam doslova paniku a nieto ze teraz v utorok by som mala nastupit... Inak to je vlastne potom cely pobyt zbytocny, byt tam musime a nic snilami nerobia, je toto k niecomu?? a to si neviem predstavit, ze udrzim miju trojrocnu na izbe zavretu cele dni, zjasime sa tam... Teraz mi pisala kamoska ktora tam je, ze maju to tam vsetci a aj vsetci novy co prichadzaju to s odstupom troch dni maju, hotova katastrofa...

salije
13. mar 2015

@salije a ako vlastne liecia deti, maju atb ci co im nasadili aku liecbu??

janka11.3
13. mar 2015

Ved to ze prides ok a v priebehu par dni to mozes cakat.nam dali len hylak kvapky vraj nic ine nato netreba tak neviem. bola tam jedna mamicka s 3detmi.najprv to chytilo jedno, o dva dni dve a nakoniec aj ona.tyzden boli na izbe zatvoreny,deti po tyzdni stastne ze vysli z izby
@salije