Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
Lubi a nieje ti tam tazky?
Lucka v klokanke je mi uz dost co povedat..
Neboj naucis ved si sikulka 😉
Anika takze zasa nevyspata noc 😅 juuuuuj drz sa 😵 a muzovi drzime palce aj my 😀
Vladka skus ten ryzovy odvar a ak nepomoze behni radsej k doki 😉 😅
Lubi tak teda aj Samko si to uzil pekne pokojne 😵 super 🙂
aj u nas uz je hic 😝 boli sme teraz vonku , uz nam prisiel aj parazol na kociarik sa tesim tak uz sme komplet 😉 este nam pride "prsiplast" na karicku a je to 😉
Juj, Bejca, Peťko s tým macíkom je na zjedenie!!!!! 😀 😀 😀 😀 A ako pekne spinká medzi tými macíkmi...
xixi Anika ty si sikulka xixixi 😀 uz aj pozeras 😀 ale ved to som mala vv albume len som z 3 spravila jeden 😅 aby som mala miesto 😀
dobre ranko prajeme 😀
😨 😕 kde ste zasa vsetky ?? 🙂 😵
Anika ako uz je lepsie ??
my celkom oki 😵 len Petko uz skoro cely den premrnci ☹ nic ho nebavi dlchsie ako cca 10 minut ... no uz to neni kde ma polozis tam som 😀
Ale, kdeže! Tearz už aj manžel sa pohadzoval v posteli a chodil na záchod...Teraz volal, že prezentáciu už má za sebou, tak ešte tie otázky ... 😅 😅 😅 😅
Anika je na triednom výlete, Gabina do tretej v škole,tak dnes budeme s Robkom skoro sami...Ani na prechádzku sa mi nechce...nech už máme tento deň za nami..............
Ahojte tak Anni gratulujem muzovi 😉
Beji no mas ale krásneho syna 🙂
No ja uz dobre ale chudak moj muz vcera mu bolo zle asi je nieco vo vzduchu 😝
Díky, tak to spravil, chválabohu už to má za sebou...Detaily ešte neviem, až večer, že čo a ako. Teraz šli na obed a oslavovať... 😀 😀 😀 😀 😀
Vladka som rada ze ti je lepsie 😉 a muz nech sa vylieci tiez cim skor 😵
Anika gratulujeme tak uz budes mat trosku klud aspon z jednym skolakom 🙂
ahojte
Vladka som rada ze ti je uz lepsie a drzim palceky nech je aj muz cim skor v poriadku.
Ja som dnes este poupratovala cely byt a vyzehlila kosele (''moja najoblubenejsia cinnost'' 😝 ) a zajtra mozme balit a poobede vyrazit smer Pariz. Dufam ze malinky bude v lietadle spat, este ze to nie je dlha trasa.
Dnes som si bola kupit, neviem ako to nazvat, klokanku(??) na nosenie maleho, pretoze v kociku ked nespi tak sa mu nechce lezat a stale sa nadvihuje a potom ho vlacim na rukach, len je uz trosku tazsi a ruky by som o chvilku mala ako opica vytahane. 😝 ..Zevraj je to az do 9 kil tak uvidime ako dlho to budeme pouzivat.
ahojte.Naposledy som tu bola v auguste a vtedy mi odpisala annika diky.Od vtedy sa tu narodilo viac babatiek,je to krasne citat a vidiet tu zmenu.Nestiham sledovat vsetky temy,skor precitam co ma zaujme a nepisem,lebo sa nemozem potom odtrhnut a ist spat.Cez den si tu nemozem dovolit prist a popisat 😀
ďakujeme za gratulácie!!! Slávka, ahoj! To je dobré že nás čítaš a to že nevieš odpísť, tak to ti verím!!!! Pri trojčatách si neviem predstaviť, že by som ešte mala čas na internet. xixixix Však skoro nestíham ani pri Robkovi.
Ten sa od včerajška len stáť by chcel v postielke!!!Postavil sa aj v noci a vykrikoval, že halo, ja som tu a stojím!!!!
Ináč u nás prší a zamračené na tri dni určite!!
Janka, prajem ti šťastnú cestu domov! 😀 😀 😀
Vladka, mužovi zlepšenie, dnes už bude mať určite lepšie.
Slávka tvoje dcérky sú prekrásne!!! V tom kočíku u babky a v tej ohrádke...AJ Alžbetka je už kočka! Ja ťa len obdivujem, fakt. A gratulujem , lebo je to určite náročné veľmi...
ahojte krasne ranecko 😉 konecne trochu zatiahnute ale aj tak teplo 😅
Slavka vitaj som rada ze si sa opat ozvala a pr takych troch pokladikoch by som bola prekvapena keby si nam stihala este aj kazdy den pisat 😉 my na vas myslime s Petkom a aobcas si aj pozrem album 😵 slecny su nadherne ,krasne vam rastu 🙂 v tom kociku su 100-bobove 😀 nadherne 😀 a teda aj v bleskovky vas fotili 😀 super 😵 posielame cmuuuuuuuuuuuuuuuuk od Petka kazdej jednej kocke a aj maminke aka je sikulka ze vsetko stiha 🙂 😵
Janka aj ja som si objednala "batoh" alebo co to je pockaj najdem a hodim link 😉 :
http://www.nosime.sk/kategoria33-ergo
a je to do 4 rokov 😵 tak som zvedava co Petko nato 😅 tiez sa mu uz nechce len lezat 😅 no co ved nam rastu xixixi tak chcu aj spoznavat no nie 🙂 ved to je dobre ze mame takych sikulkov 😉 a na sestu domov prajeme aby vsetko islo ako pomasle 😀 a neboj Julinkovi sa to bude pacit 😉
Anika 😀 😀 😨 😕 uz stoji sam v postielke 😅 no teda Robko je sikulka 😀 super 😵
ozaj bonznem na Ajku lebo sem malo chodi 😅 Adamko ma uz zubok 😀 😀
Aj ja som rozmýšlala práve nad tým nosičom, ale je mi to drahé, a keď sa robko tak rýchlo učí, tak o mesiac dva už bude chodiť sám. Neviem, no ešrte stále váham. Chcela som aj šatku, ale to neviem do kolkých kíl je to???
Anika ja satku nechcem nakolko v tej by mi Petka muz nenosil ale v batohu hej 😉 a ja som poprosila jednu kocku z USA a ta mi ho zozenie pomalu o polovicu lacnejsie 😉
Ahojte,
Beji, dobre si kúpila 😉 , aj my máme ergo, teda tata v ňom nosí, ja mám šatku 😉 . Malý je v tom veľmi rád. Podľa mňa to využijeme aj neskôr, lebo aj keď budú chodiť, tak keď sa unavia, tak sa radi ponosia 😀 . Pmätám, že Danku nosil Tata na koníkovi až ho krk bolel, lebo keď už nevládala, tak povedala, že ona nemá nožky, ale bábiky 😀 . A v ergu je to pohodlné. A to som tiež už počula, že v Amerike je to lacnejšie, ale my tam nemáme nikoho. Ale mne sa aj tak lepšie nosí v šatke, ale muž šatku tiež nechce 😠
Tomaslavka ahoj, detičky máž nááádherné a v tom kočíku sú fakt úžazné. Máš môj nekonečný obdiv 😨 Ja mám niekedy problém s jedným bábom 😀
Janka, šťastnú cestu 😉
Annika, gratulujem tvojmu mužovi, že je šikovný 😉
Vladka, ako sa dnes máte????
Je šikovný veru! A už skriptá nechce v živote vidieť ani z ďaleka!!!!-povedal včera.xioixixixixixixixi
Joj, musím robkovi, on mi zje indulónu!!!!
Ahojte no muz nic moc dnes isiel do prace nedali mu dovolenku lebo skolí ostatných.
Ja v poho.
Tmavovlaska ahoj vítam ta ja som tu este nebola ked si písala tak ta pekne vítam.
Deticky más roskosne nadherne!!!!
Lubi do kolko kilov je tá satka?
Annika gratulujeme manzelovi no vidís dobre sme drzali paste!!! 🙂
Beji dobra je tá klokanka ja som ju vyuzila az moc aj teraz mam este Lucku v nej ale je uz dost tazka..
A kam idete na dovolenku?
Ahojte
kocky dakujem
Slavka vitaj ja som tu pomerne nova a teda mas moj obdiv zvladat trojcatka + este dve teturence.
Beji pozrela som si link ja mam nieco podobne je tam aj ta clona proti slnku ale ta cena u vas to je des 😕 😝
Ja som to kupila u nas za 27 euro.Celkovo detske veci su na Slovensku nenormalne predrazene a aj tehotenske oblecenie.Taka cestovna postielka tu stoji v akciach 25 euro a teraz je ich strasne vela lebo ide leto a dovolenky takze su na to same akcie. Skoda keby som vedela skor som to mohla niektorej z vas priniest ale do jednej este casu dost 😀 .Odfotim moju a dam do albumu- povedzme klokanku
Annika blahozelame, Robko je sikulka
Idem sa poludstit, umyt si vlasy a dobalit posledne a potom uz len kavicka(bez kofeinu) ☹ a vyrazame
dakujem ,pridala som tu klokanku- nosic do albumu ale moja je do 9 kg ale myslim si ze to staci ved potom na dlhe nosenie to je aj dobra zataz na chrbat
Jani no prave citam super ceny to sa fakt neda porovnat s nami u nás taka stoji okolo 2000-2500sk a teba vysla 700?teda priblizne len kukam 😕
Mi máme taku starsiu klokanku sme dostali od kamosky

Malý mi teraz spinká v šatke na mne 😀 . Už vyše týždna ho neviem uspať v kočiari. Len ho teraz musím naučiť aby sa nezobudil, ked ho chcem dať zo šatky do postiľky 😅