Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
lubi ano spi v kuse niekedy zamrnka ked nevie nahmatat cumel 😀 a vecer zvykne vypit 330 mlieka a vydrzi jedava az o 6.30-7.00 podla toho kedy vstane
annika ja som tiez skusala vselico a tiez tie kila nejdu dole 😕 a potom sa dotlacim cokoladou a je to 😀
lubi dobre ale radsej nenapisem aby sa to nepokazilo spava 2 krat aj starsi syn tak dobre spaval 😉
ahojko dievcence,
ja som prvorodicka, 35 rocna. Vcetko je to pre mna take nove. Teraz som v 23 tyzdni tehotenstva a mavam velke migreny kazdy tyzden...nemate s tym niekdo skusenost? neviem sa toho zbavit...hrozdne mi to zneprijemnuje zivot. Neviete o niecom co mi pomoze? dakujem za radu. 😉
Mima, ja sa snažím, ale keď mi mama príde na návštevu s celým kastrolom oškvarkových pagáčikov, tak čo mám robiť? ?????A robí ich fakt suprovo, takže neviem odolať....
Viky, a to mávaš od začiatku tie migrény, alebo len teraz? A pred tehom si ich nemala?
Musíš sledovať , čo tie migrény vyvoláva. Môže to byť aj z jedla, aj z počasia.
Mne zvykne bolieť hlava len keď som hladná alebo unavená. No a niekedy aj to počasie si urobí svoje...
dobre ranko
annika to mame podobne aj mne mama posiela veci ktore zboznujem no a nezjedz to 😀 je mi luto keby sa to nezjedla a ja som to musela vyhodit 😀 len najhorsie je ze mam vela veci doktorych sa ako tak zmestim ale nemozem v nich dychat ☹ takze su stale v skriny a ja tocim 2-3 kusy 😠
detto mima. celá skriňa mi tam "stojí", ale raz sa pose.... a vyhodím všetky. Moja 46-ka je už minulosťou ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ sa mi zdá...
Viki, s migrénou nemám veľké skúsenosti, klop, klop, ale raz som počula Vondráčkovú, že niekde na nohe tuším nedzi 2. a 3. palcom, ale nie som si istá je nejaký bod, ktorý keĎ začne masírovať hneď keď prichádza bolesť, tak to prejde. Skús si niekde zistiť, kde je ten bod 😅 😅 😅 a či sa to môže v tehotenstve.
Annika, Mima,ja keď nosím maléhov šatke na bruchu,tak teraz v lete to mám ako lymfodrenáž 😀 , taká som mokrá na bruchu 😀 . Preto som trochu schudla. Ale moje nočné návštevy chladničky to úspešne vyrovnávajú 😀
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
A keď sme už pri jedle, dnes nevarím, mám ešte sviečkovú, a aj tie pagáčiky... Dnes hlásia hitse, neviem, či nepôjdeme na kúpalisko aj s malým. Alebo je to ešte skoro pre neho? čo si myslíte?
haloooooooooooooooooooooooooo co to je 😨 😕 😅 nasa tema na druhej strane ??? to ako sa stalo 😨 😨 😨 😨 😨
inak C A U T E 😀 a pocasie sme mali ☹ nic moc ... stale prsalo sice vecer a v noci a v stredu aj poobede ale aspon nieco sme pochodili 😅 len nam bolo na izbe chladno a vlchko ☹ tak sme doma o den skor lebo aj Petko zacal kychat a pokaslavat ☹ a mna aj muza ukrutne bolia krize ☹ a neter tiez hovorila ze sa neciti dobre ☹ tak dufam ze nebudeme este aj chori vsetci ☹
no ale uz sme doma 😵 Petko haja , ja perem xixixi a pojdem urobit par fotto z dovci tak ak budete chciet kuk 😉
ahojte no co to som prebehla narychlo 😵
vitam nove tehu mamicky 😵
Pizza Dominika je nadherna a straaaaaaaaaaaaasne rychlo rastie xixixi a aj Petko stale robi bublinky a slinta 😉 to je oki 😵
Mima fotky som nestihla ☹ tak by si ich tam mohla zasa na chvilku dat nech kuk aj ja 😀 😎
Janka ten tvoj pediater 😠 no asi by som ho zabila 😝 ale je aj pravda ze oni to tam beru inak .. ja by som to tiez nevedela ale oni su tak "naucani" ☹ .. este stastie ze si Slovenka a Julianko ma uzasbu maminku 😵
a vsetkym detickam C M U K 😀
Jéj Beji, vy už máte ergo a aká krásna farba 😅 .Ako sa ti v ňom nosí ? Fotky sú krásne 🙂 🙂 🙂
Ahojte
jeeeej Beji ty si uz doma? Videla som fotky supeeeeer a vidim ze sa Petkovi paci v ergu. No ten nas pediater ja som aj myslela ze ho zmenim ale zevraj to ani nema vyznam, lebo co sa tyka vyzivy je to tu tak 😨 No ale este ze sa mam s kym radit 😉
Annika ty uz nejes po piatej??Fuuu to by som asi nezvladla, ja cez den dokazem vydrzat neni som ani velmi hladna ale vecer ma vzdy nejako prepadne ten hlad 😝 No a ked idem k nasom na Slovensko tak to sa neda neobzrat , ked nasa strava mi tak straaasne chuti. Mne tiez dost veci stoji v skrini a ani neviem ci ich este niekedy natiahnem na seba.Som si myslela ze si nic nekupim ze sak zhodim ale par veci som si musela kupit a tiez ich nosim stale dookola.
Lubi a tak ako tvoja satka mne zase pomaha baby vak 😉 a este aj schova brucho 😀
Mima mas naozaj pokladiky ked ti tak krasne spia.
Viky vitaj, s migrenou neviem co ti poradit, mna tiez bolievala hlava a ja som si obcas zobrala Paracetamol 500 a ze sa moze aj 1000 ale ja som si radsej davala slabsiu davku. Viky v ktorom tyzdni si? Ak chces si to tam mozes doplnit a budeme vediet v ktorom tt si.
No ja tiež doobeda vôbec nemusím papať, a keď, tak len jablko alebo teraz dyňu, naobed nejakú polievku keď stihnem navariť ale večer.....a hlavne keď už všetci spia. Aj teraz papám čili čokoládu mňam 🙂
jeeeeee lubii tak ta cokolada aj mne strasne chuti a dnes som si kupila melon cerveny tak sa uz tesim na neho ako ho zajtra cely zjem a sama pretoze Franck ho nema rad 😉 Ja som zase teraz vecer tlacila soletky ale ked ja im neviem odolat vzdy si poviem ze ich nekupim, ale zatial sa mi to nedari to zrealizovat 😝
ahojte 😵
krasne slnecne ranecko xixixixixi dnes ideme k svokrovcom zavarat uhorky a kupat sa 😉
Viki ja mavam migreny normalne cas od casu ☹ ale pocas tehu som nemala ani raz tak ti neporadim ale skus ist dokimu a on ti poradi 😵
Lubi v Ergu sa nosi supis a Petkovi sa tam paci lebo vzdy zaspinka 😀 a dakujem za pochvalu 😉
Janka ved este ze sa tu mame 😵 a radime si 😵
a aj ja som vcera tlacila cerveny melon xixixi a jem zatial podla toho ako som hladna - ale uz budem muset zacat trochu drzat dietku 😅 ked uz budem prikrmovat 😵
Ahojte moje dievcata a drobci nemam zasa na nic cas 😝 poviem vám ale novinku s ktorej sa strásne tesíme, mala sa mi sama postavila a udrzala sa v stoje uplne sama az kym sa nerozbehla za mnou a samozrejme spadla.
To je ale sikula .
Tu foto poslem neskor, ale som ostrihana na krátko kadernícka ma dodzubala ze som si spálila vlasy no ja truba 😝
Posielam pusky 😵
cauko baby
nesiel mi net 😠
bei krasne fotky 😉 ja ti tam dam tie moje az v pondelok lebo cez vikend chcem este nejake porobit a potom to tam hodim vsetko
lubi ty mi vies vzdy narobit chute s tou cokoladou ale malokedy je dostat ☹
a dala by som si aj melon asi zajtra vyzeniem muza ako marusku na melony 😀
vladka prihod aj svoju foto nech vidime aky mas novy uces
lubi diky akurat sa muz chysta v pondelok do metra a teraz mi segra hovorila ze ju kupila v akcii v auparku za 66 no nezabijes ju ze mi nekupila ☹
caute cili cokoladky xixixixixixixi ja som to este ani nevidela 😀 a Mima dik za pochvalu a uz sa tesim na tvoje fotecky 😉 inak ja prave drvim do seba zmrzlinku xixixixixi a pojdem zehlit 😝 vcera som toho naprala ajajajajajajajajjjjjjjjjjjjj😀
Ahojte mima aj mi by sme mali ist do metra uz len na tu aviváž 5kg lenor sa oplatí a nádherne voní mne vydrzala asi pol roka a bola za 400sk.
Len neni cas 🙂 .
Bejka mnam mnam zmrzku by som si dala veru aj ja xixi.
Musím sa vám pochváliť uz som schudla 7 kg ale moc to namne neni vidieť .
Inak co nove ?
Mi este nebývame v novom ,ale uz by som aj chcela.
Lucka mi uz spí dufam ze zas nebude v noci hore, stale je namne nalepená ako prísavka xixi potvorka a uz sme taký velký musím vam hodiť aktualne fotky zajtra .
Beji idem mrknúť na tvoj poklad 😵
Vladka ved Lucka je strasne sikovna ze uz stoji 😉 😵 gratulujeme a poselame jej cmuk 😵 a aj Petko uz spinka xixixixix a tesime sa na aktualne fotecky 😵 a ja mam stale na sebe tych sprostych 10 kg 😝 a svine nechcu ist same dolu 😝 ale pokial kojim tak to neriesim 😅 a ty si stale chuda to len zasa hovoris ze to na tebe neni ani vydno ty nasa zabka 😀
😀 😀 Beji ale vies ja mám také foto ze to neni vidieť ale naozaj som buchta 😀
Malý je rozkošný Bejka spapkala by som ho chrustika xixi
No Lucka je sikulka moja aj mi sme stoho paff ako to vsetko uteka jaj tak si ju pritulkam a spomínam aka bola pokrcenucka malinka ach jaj a uz bude zachvilu sama loziť xixi.
Beji že žebka xixi 😀
ahoj Beji no ja som bola na nákupe a mala mi zasa dnes cely den reve takze je nalepena na mne 🙂

No a ja už nič nejem od piatej večer, len pijem vodu a predsa tie kilečka nejdúúúú doleee!!!!!!