Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
Ahoj Beji citam ze riesite nieco s muzmi.. 🙂
Moj prebalí vsetko, ale ani za svet sam nejde s malou von 😝 ,ties by mi to dobre padlo a potom to u nýásw konci hadkou,je taky tvrdohlavy!!! ach jaj vcera bol smani aj na ihrisku 😀 vydrzal pol hodinku a ze on sa nudi a bla bla.
Treba im dohovorit,ale na mojho to nezabera 🙄
beji, na cvicenie nedam dopustit 🙂 z toho to urcite nemam, s hlavou necvicim 😀 rano som sa najedla o 6tej, nic mi nebolo, potom som si este lahla na hodinu a ked som sa zobudila tak uz som bola seknuta, tak neviem..ale bola som teraz opat vo fitku na stepperi 45min a krk uz lepsie.
mala pozera OH s muzom, idem si ja lahnut huraaa 🙂
😕 😨 zasa pusto 😉
no u nas je kvalitna burka 😅 😝 bojiiiiiiiiiiiiiiim 🤐 a idem zehlit papam melon tak som prisla kuk 😉
Vladka no veru uvidim co a ako bude 😉 dnes sme vecer boli spolu kocikovat +vencit a zasa varoval maleho nez som si nachystala a potom spratala kupanie 😉 tak aspon nieco 😵
Vanilka ako ?? pospala ??? xixixi no ja ale pol hodku poobede 🙂 a ten krk potom jasne ze len z toho ze si zle spinkala 😵 a nebojis sa uz cvicit ?? ved vsade pisu o tej kyseline mliecnej ... 😅
Janka sa vrati z dovci a nebude mat co citat 😅 🙂 urcite im je strasne dobre 😀 aj ja by som chcela na par dni k moru 😅 jaaaaaaaaaj ale muzik slubil na buduci rok 😅 tak som zvedava 😵
Čaute, my sme dopapali´a mangel uspáva 😉 . Ale ešte ho musím dnes ostrihať,keď uspí malého, sľúbil mi za to čokoládu. No čo by som pre čokoládu neurobila 😀 .
No vidíš, Beji, teraz kočíkujete spolu ,potom ho vyprav samého a urob si troch voľna 😉
Vanilka,že do fitka 😨 aj mne by trebalo 😉
dobre ranko dievcata
cvicit sa nebojim, a mam pocit ze sa mi este viac mlieka tvori odkedy tam chodim, a ved iba 2x do tyzdna hodinku, a nerobim nic natrasacie a ani to neprehanam, a bez cvicenia si neviem predstavit existovat, Simonke som to vysvetlila a pochopila ma 😀
zajtra planujeme ist pozriet na akciu redbull, co tu budu prelietavat lietadla nad Dunajom, malu bude opatrovat moja mama, sama sa ponukla.
beji pospala som si aj dnes, od 5tej do 9tej rano, muz bol vcera v kine tak vravim teraz je na tebe rad, ja som v kine nebola ale take haluzoviny sa mi snivali az som sa spotila 😲
a vy ake mate plany na vikend?
ahojte 😵
no kocky ja uz ani nejdem vypisovat kedy som bola hore 😝 ale mam pocit ze tusim celu noc 🙄 uz som aj zistila ze spim s prsom von a Petko vedla mna 😅 som KO 😅 a moj muz aby toho nebolo malo tak ho vcera seklo ☹ a to isiel dnes este aj do prace 😝 a rano o 5,20 som mu pomahala vstavat s postele 😅 a ani psa nemohol ist vencit takze este aj toho som bola rano vencit 😝 a u nas prsi ... 🙄 no hroza ....
Lubi dobry napad s tou cokoladou 😉 ja striham len tak muzicka 😕 takze odteraz to bude za cokoladu 😀 dik za tip xixixiixixixxi len neviem ci mi to prejde 😅
Vanilka ja by som rada na step dac co ako sa to pise 😅 ale v okoli nic take neni 😅 ale rozmyslam ze by som si kupila nejake dvd aspon 🙂 len ani nemam paru kde to predavaju 😅 a uzite si tu akciu 😉 super ze mama pomoze 😵 a sny ?? no ani nechi vediet 😝 vcera sme to preberali v nasej teme februarovky 😅 som im tiez pisala ze sa mi stale sniva ze ma niekto nahana a ja sa snazim utiect a to tak ze uletim 😅 a minule sa mi uz 2x snivalo ze je nebo same lietadlo a bombardovali 😅 😨 no strasne sny 😝 a dnes medzi tymi chvilkami sa mi snivalo nieco v tom zmysle ze som sa strasne vykricala a povadila s mamou 😅
dobre ranko 😉
tak uz sa vycasuje tak snad bude pekne 😉
alex sa dnes zobudil uz o 5.45 dostal flasu a ja naivna som si myslela ze este pospi ale prd no ale moj muz ho snad 2. krat v zivote zobral dole a ja som spala do 8.30 ale druhy raz to neurobim som nejaka dolamana a este mi nalial cerveneho vinka tak kukam kalendar a nic tak neviem co sa deje 😀 a ja ze sak sa opijem a nic nebudem robit a on na to ze sak mozem aj odychovat 😕 😀 teraz je nakupoch sam sa vybral 😲
Beji no vidíš moja uz kocíkujete spolu!!!A zachvílu ta necha doma vyspinkať samu 😉
Zajtra idem do bille na plienky maju akciu na clever plienky za 229 😅 a nám lepsie sedia nez tesko len nemaju vzadu tu gumku.len v nedelu je akcia 😉
moja ja som kupovala 52ks ale su vatsie, ako tesko 3 tie uz su nam len len a tieto clever su nam este troska volne 3 .
Ja mam pocit ze su podobne ako hugies 😉
Pojdem kupit 4 balíky ,len aby ich mali 😀
Ahojte! Hlásime sa po dvoch dňoch pauzy, ktroé sme prežili s menšími horúčkami po tom očkovaní, ale dnes som mu ešte nedala Panadol, tak dúfam, že už to bude o.k. Aj Anke bolela noha, ale horúčku nemala. Teraz už behá o 106. Cez víkend sa nikam nechystáme ale dúfam, že to počasie sa polepší. Dnes som vyvesila prádlo 2krát a ani teraz to nemám suché. 😖
Anika no teda aj vy teplotky 😖 posielame Robkovi pusinky aby uz nebolelo a neboli teplotky 😉 a aj u nas stale len naval lejaku 😝 a dost sa aj ochladilo 😅
Mima ,Vladka co to nase stretko ???? haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 😕 😵
dobre ranko
bei ak sa nic neudeje tak buduci tyzden okrem pondelka ja by som mohla 😉
uz mam starsieho syna v anglicku uz byva tak som spokojna
alex tuto noc vymysla a rano som nasla na plachte kvapky krvi a pozriem do pusy a idu mu 3 zuby 😲 dva vyzeraju ze za take 3-4 dni su von a ten treti snad hned v zapati 😀
dobre ranko 😵
Mima oki 😵 mne je jedno kedy zatial okrem stvrtku nemam ziadny plan 😉 takze povedz si ty 😵 a Vladka 🙂 a uz mas syna prec 😅 a je ti uz aj smutno ze 😉 🙂 a krv na plachte pri zubkoch ?? 😨 fuha 😅 no my stale klasika cca 4-5 x kojenie v noci 😝 a spi s nami 😅 ja uz neviem ...a aj v noci mi radili ze skusit dat kasu vo flaske riedku a reval ako tur ☹ takze ho neoklamem nijako 😅 😖 😠
bei asi zo zubkom to boli take 4 kvapky z nicoho ineho ma nenapada, pockame na vladku co povie a potom sa dohodneme 😉
Beji stretko dame jasne len musi byt teplo!!!!
Beji ja od sept. pracujem v maxe na 4 hodky tak hoci kedy 😉 .
Annika a co ste mali reakciu po ockovaní?????
vies co v panskych oblekoch ,ale este neviem ci mi bude vyhovovat cas lebo sa mi tam kríži jedna hodka kym muz dojde domov s prace takze ked sa nedohodneme tak to pada!
Vladka ale my hovorime o buducom tyzdni tak okrem pondelka a stvrtku si ty povedz kedy 🙂 a potom dama hodinu a stretneme sa vsetky tri 😉
Ahojte kocky
prisla som vas len pozdravit a ked prideme domov tak si vas povtivo docitam,uz sa teraz tesim tak este piste nech mam co robit potom 😉
Teraz sme na Slovensku, Chorvatsko sme vynechali,pretoze sme vyskusali ist s malym k moru vo Fr. a bolo to o dusu.Len by sa plazil, neposedel ani minutku a tym ze tam bol piesok no katastrofa.V bazeniku sa kupkal v pohodicke.Do mora nechcel ist lebo to bolo este studene pre neho. Moj brasko bol ale s malym Dominikom v Chorvatsku a pochvalovali si to ale Dominik je o 9 mesiacov starsi.
Tak si myslim Beji ze ked pojdete na buduci rok k moru tak si to aj viac uzijete.
Nepamatam sa presne ale niekto chcel kupit to tricko s UV filtrom a ja som ho videla dnes v BA v Auparku v obchode NEXT a mali na to zlavu stoji tusim okolo 360 sk.Nie je to len tricko ale taky komplet.
Prajem vam krasny vikend a ozvem sa asi az z Fr.
ahojte 😵
my sme mali dnes supis poobedie 🙂 boli sme v Piestanoch poprechadzali sme sa po parkoch -baby tam je taaaaaaaaaaaaaak krasne a da sa strasne moc tam pochodit su tam labute , kacicky , pavy , rybicky ... no vselico uuuuuuuuuuuuplne nadhera ale unavena som ako kon 🙂 xixixixi prave tlaciim melon dotlacim a idem haji 😵
Mima , Vladka co tak utorok ??? alebo streda ??? o cca 13,00 v Maxe pri dracikovi a tom autobuse ??? 😅
Janka no tak Julianko je sikulka ked sa vam uz takto plazi 😅 😨 nas Petko sa len gula a tak sa vlastne dostane kam chce 🙂 ale zacina zabarat hlavicku a dvihne ritku a posuva sa trosku ale to len obcas 😅 a je straaaaaaaaaaaaasne zly 😖 stale mrkoce a ked nic tak vresti 😅 😝 vsetko ho bavi chvilku a najradsej je na rukach 😒 a teda uz sa tesim na rok k moru a celkovo k vode 😉 lebo tento rok sme od koznej mali zakazane ist s nim k vode 😖
Vanilka ako ste sa mali na leteckom dni 😎
dobre ranko 😉 akosi je tu pusto 😅
ozaj kocky nikto iny nemate moznost prist do TT ??? co tak Anika a Robko ??? ved muz ma tusim dovcu si spominala tak by ste si mohli spravit vylet 😉 haaaaaaaaaaaaa ????
Ahoj dievcata. Mohla by som sa vas nieco spytat mimo temy? Neviem kde sa pytat a pozeram, ze vy uz mate deticky a asi by ste mi mohli poradit, predsa ste skusenejsie. Dakujem
no, ja sa vas chcem opytat ..teda potrebujem poradit. My sa s manzelom uz 2 rok snazime o babo. Minuli mesiac sme snazilkovali presne cez plodne dni. Poslednu menstruaciu som mala 1.jula a teraz je to uz 11 den co mi meska. Asi pred 3-4 dnami som si urobila test a bol negativny ..neviem, ci sa mam nan spoliehat. Teda neviem, kedy je mozne, aby mi ukazalo test pozitivny. Mam este cakat? Alebo je mozne, ze test je negativny a predsa som tehotna? A este, asi tyzden dozadu som mala strasne citlive bradavky a teraz uz 4den chodim kazde rano nonstop cikat, akoby ma nieco tlacilo..neviem to dobre popisat. Vadi mi to aj pri sexe ..ked sa milujeme stale mam nutkanie ist cikat.
Aduska myslim ze tehu nie si ☹ tie testy su tusim spolahline uz na cca 15 den od ovulacie , ale ak si aj tak myslis ze mozno si tak si kup este jeden test alebo behni k doki 🙂 a neboj 2 roky je nic my mame po 10 rokoch 😉 hlavne na to nemyslite - co viem ze je veeeeeelmi tazko a nebojkaj cochvilku budes tehu a stastna maminka 😵 drzime palceky 😵 a Petko posiela cmuuuuuuuuuk 😀

Vanilka no anjelik s rohamy 😀 😀 moj muz je baran ale taky ozajstny 😒 😀