Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
Tamita aka si zlatá!!!
Ja si ta viem zivo predstaviť s akou láskou si to robila!! 😉
Ja som bola taka ista!
Zato teraz ked zehlím ma poraža neznásam zo 😀
A dodatočne - všetkým oslávencom - zo srdiečka gratulujem 😵
Annika - krásna oslava a Robko je tak rozkošne okatý, Vladka - vy ste sa riadne rozšoupli s nákupmi,ale budete mať doma krásne. Ostatné maminky a deťúrence pozdravujem,držte sa - pa 🙂
Tami troska musime v tomto 1 izb. nic pomaly nemame , a to co je k svetu nove aj stare ,tak ide majej do izbyčky.
Neboj sa uz len závesy, ob. stol a koncim aj ja ☹ 😀
A co mi bude chýbať, kupim casom to sa nedá vsetko zvládnuť naraz ,ved mám nato cely zivot xixixi.
Od septembra idem robit na 4 hodky denne tak si prilepsíme troska, zajtra idem na pohovor tak drzte paste.
Vidíš Vladi,ako to uteká...nuž ja si to vychutnávam,to čakanie na prekvapenie... 😅 ,teraz je to síce ťažké,ale krásne,viem,že potom už budú fofry a čas poletí.Pamätám si tvoju Lucku nedávno ako novorodeniatko a už je to krásna slečna 😵 .
🙂 Tami a aj ja ked si spomeniem aka bola cierna a pokrcena az ma zasteglí na srdiecku ,ach jaj a teraz je znej šidielko prvej triedy 😀 , ale je zlatucka!
Som velmi zvedava na tvoje babatko a velmi ti prajem nech ti to prebehne co najlahsie! 😉
Aj ja ti prajem to isté, Tami!!!!A som aj ja straaašššnneee zvedavá na tvoje maličké!!!
Tami pozdravujem, držím palčeky, aby všetko dobre dopadlo. V tomto veku si to asi viac vychutnávame 😉 😉
Vladi a čo budeš robiť, ak sa pohovor vydarí, budem držať palce 🙂 🙂 🙂 🙂 .
ahojte 😉
raz sem clovek nenakukne za cely den a vy tu toho popisete 🙂 sa tesim aspon som mala co citat 😵
Vladka drzime palceky na pohovor 😀
Tamita Petkovi odovzdam rano podakovanie 😵 tak ho za teba vyboskavam 😀 a za chvilku budes uz ty svoju bambulku tak boskavat 😵 a aj my sa tesime a sme uz na nu zvedavi 🙂
Anika ako sa rodinke pacilo na vylete ?? 🙂 dufam ze vsetko bolo tak ako si predstavovali 🙂
ostatne kocky Vanilka , Lubi , Mima kdeze ste nam 😕 😨
jej Nika peknucka je Linduska 😵 a tu tortu ste robili alebo to ste kupili ?? mnam mnam dobre vyzera 😀
kúpili, ja by som takú nezvládla,
to som dostala typ, je to vraj " Švédska torta " to pečie jeden pán v Trnave, a môžem odporučiť bola fantastická.
jej to je super, ja nie som priamo z Trnavy, ale len taký malý kúsok od Trnavy 😵 ,
je to ulica Jána Hajdóczyho, na samom konci v takom rodinnom dome, inak má aj internetovú stránku
www.tack.sk 🙂
no super dik za lin 😉 a co to stalo taka torta ?? nema tam cennik 🙂 my kupujeme na kopanke od pani Matulovej 😵 a tiez ma dobre ale take tie klasicke 🙂
Ahojte 🙂
Tak som po týždni zas doma 😉 . Som si vás teraz dočítala. Miminmu Alexíkovi a Nikinej Linduške prajem všetko najlepšie k prvému rôčiku 😉 , Posielam pusinku. Vladke prajem príjemné zariaďovanie. Tá sedačka je veľmi pekná.
Tamita,Tebe držím všetky palce a tešíme sa na bábatko 😉
A všetkým Vám ďakujem za gratulácie 😵
My sme boli v Slovenskom raji. Bolo super. Pochodili sme po takých túrach, čo som si myslela,že nezvládneme. Potom prihodím nejaké fotky.
bejca, nemá tam cenník, no nie je to lacná záležitosť, záleží od veľkosti, naša stála 1.000,-, ale smeboli spokojný a bola veľmi dobrá.
Už som sa rozhodla aj synovi k 15-inám objednať, ale inú.
Inak kočky dobré ránko, malá spala hrozne idem ju dať spať a začať upratovať po víkende.
dobre ranko 😵
Lubi 😅 a ja ze kde ste strateni 😀 a vy na dovce sportujete a behate ako kamziky po horach 🙂 😵 som rada ze vam bolo super a tesim ako kon na fotky 😵
Nika tak potom asi preto tam nema tie ceny 😀 aby sa vsetci nezlakli 😀 my davame u tej Matulovej a teda su asi okolo 300,-sk take akurat 😵 a tie su tiez dobre 🙂 ale podumam nez bude mat Petko rok mam este cas 😵 ale je to dobry tip 😉a aj ja idem upratovat 😅 a dnes mame poradnu 🙂
Juj, detičky, už zase sme na dne tém....
Ja som mala dens poriadnu hnačku, ja blbá som zjedla fašírky včera z chladničky, určite z toho, lebo z palaciniek to nebude.... Teraz je mi už lepšie, ale doobeda som si myslela, že umrem....
Bejca, čo bolo v poradni???
Nika, to sú fakt bohovské ceny za tortu!!! idem kuk fotky vaše!
Lubi, vitaj doma! Fotky si prosíme!!!
Annika, ale bola aj dobrá, ešte je kúsok v chladničke, musím ododlávať aby som ju nezjedla 😀 😀 ,
vladka ako si dopadla na pohovore 😉
Juj, chladničku mi ani nespomínaj. Dnes som si dala len raňajky a teraz pár keksíkov.
cauko nejako nestiham
v nedelu sme oslavovali fotky nemam este lebo som na synov pc tak sa mi to sem nechce ukladat lebo predtym mi zhorel zdroj na mojom pc 😠 tak teraz mam take provizorium
bei ako na poradni sak sa pochval akeho mas chlapa
Ahojte 😵
Anika som rada ze ti je lepsie 😵
Nika ja by som neodolala 😅 😀
Mima nejako tie fotecky vymysli 😉 tesime sa 😵
no na poradni to mozem aj ja si robit doktorku 😠 😅 okrem toho ze nas odvazi - 8000g mame a ja som ho merala -lebo ona nemera ☹ ma cca 70 cm , potom mu zmera hlavicku a popocuva ho tot vsio ☹ a este sa ma opyta ci kojim .... tak som jej povedala ze davam sem tam prikrmy ale ze moc nechce ze par lyziciek a hotovo - nato mi povedala ze niektore deti zacnu jest neskor tak okolo 8 mesiacov , potom som jej hovorila o tom spani - povedala mi ze mam dat kasicku - nato som jej povedala ze z flase mi nic nechce a ona ze ved z lyzickou hustejsiu - hovorim skusali sme ale nezaberalo to a moc jej nezjedol ..., potom som sa jej pytala na zuby a ona ani do pusi mu nepozrela a ze no ved moze to byt zubkami vtedy vacsinou su take deticky a ze to moze trvat aj 3 mesiace aj viac 😖 😠 no tak taka doki viem byt aj ja .... takze tak ...
Beji,všetko najlepšie k pol roku 🙂 😵 🙂Posielame pusinky 😉
Idem pozmenšovať dajaké fotky 😉
xixixixi dakujeme 😵 😀
idem uz spat 🙂 dobru nocku a pekne snicky 😵
Lubi uz sa tesim na fotto 😉
Ahojte Bejka gratulujeme tvojmu chrustikovi.
Tak pohovor ok ale nejako sa mi to nepaci mala som robit predavacku na 4 hod. ale mam pocit ze by chcel na stalo v Maxe a nejako mi to nevezie,asi to necham tak 😉
Aku ste mali noc?
mi strasne strasnu ,mala stale hore 😝
Idem mrknut foto

Babulky,
vďaka za podporu,aj Peťulkovi za pusu 😉 , musím ešte najmenej týždeň vydržať,môj doktor sa až 25. vracia z dovolenky.. ☹
Spln sme zvládli,bola som síce celá precitlivelá a vzdráždená-všetko bolelo,ale dobre už je..Mala som super odpútavací program-v piatok mi došla postieľka pre pusinku-meškala 2 týždne,dovolenky to stopli.Tak som všetko prala-hniezdo,baldachýn...žehlila a od včera sa už len vytešujem,aké je to čačané a predstavujem si tam môj pokladík. 😵