Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
Ahojte,
Beji tak nasa crevetka ma 76cm, 9,2kg a 4zubky 😀 No ale od poslednej kontroly pribral 700g co sa tesim, lebo strasne dlho stal na jednej vahe a aj povyrastol, asi mu pomohol ten dazd co tu bol 😀 . Od zajtra mame mat krasne pocasie a vikend nadherny takze zase padame prec. Ideme zase k Atlanticu, ale na ine miesto, len skoda je ze voda je tam strasne studen, to az v auguste je tak akurat pre mna na kupanie, skoda ze k moru to mame tak strasne daleko, nejakych 900km. To v Ba som mala blizsie more 😀 .
Veronka tazko radit, ja som si presla podobnym v byvalom vztahu, ale my sme nemali ziadne financne problemy, obaja sme mali firmu.Vydrzala som to 9 rokov, ale nakoniec som si povedala dost. Nemali sme ziadne problemy vo vztahu, len proste moja tuzba po dietati bola strasne silna a nedokazala som sa toho proste vzdat. Ked som mala 32tak som odisla a zacala uplne od znova. Odisla som do Australie, aby som nemala nutkanie zase podlahnut a vratit sa. Po rozchode som bola doma este 3mesiace a boli tazke, pretoze s ex sme sa skoro kazdy den videli, naliehal na mna aby som sa vratila a nakoniec aj chcel aby sme mali spolu dieta. Nastastie pre mna, uz bolo neskoro, pretoze som mala komplet vsetko vybavene na cestu do Australie. Tam som si nasla toho najskvelejsieho muza a teraz mame krasneho synceka. Franck bude mat tento rok 45 a vobec sa nam nezda ze by to bolo neskoro. Som velmi rada ze som nepodlahla, pretoze nic nie je krajsie ako ked mi povie mama, i ked zlosti ako cert.
Ono sa da vzdy najst nejake"preco nie" a potom uz naozaj moze byt pre teba neskoro. Dufam ze zmeni nazor a ty budes stastna.
Mima pocuj to tak staro vyzeram, alebo on tak mlado 😀 😀 ?Este nema az v oktobri bude mat. Jooooj ked mu to dnes vecer poviem sak ani nezaspi. Prosim ta Mima to ste kde boli v Turecku??Velmi sa mi to paci a pozerala som fotosky ze aj pre deti je to vynikajuce. Ak mozes daj sem link alebo do IP ak chces dakujem.
ahojte, ja mam "iba" 34, ale som prvorodicka, som tu jedina? som v 15t, myslim, ze vek nehra vobec rolu, ved kym sme vystudovali VS, kupili si normalny byt, tak babo az potom. ale je pravda, ze sa nedarilo, a sli sme cez umele. tehotenstvo mam normalen, vobec ziadne nevolnosti, ani unava, prave naopak, velka nespavost a bohuzial migreny (ale to bol moj zdravotny stav aj predtym). takze sa nebat, ak je duch mlady ...
alex ahojky jasne ze sa mozes pridat .. asi si jednina co momentalne caka 😉 super tesime sa ze ti ani neni zle ze to dobre znasas ja som tu najmladsia .. 😀
ahojte 😵
Veronka ja som mala 37 ked som rodila je to nase prve a nemenila by som za nic na svete 😵 a chcela by som este jedno ak sa podari 😉 a tiez aj splacame a pod 😉 ale ved peniaze nie su vsetko 😉 mozete dat tvoju garzonku do prenajmu a mate nejaku korunku 😉
Anika aj my sa tak smejeme 100x viac ako inokedy 😵 a za chvilku vas mierami dobehneme 😉 😀 a mozno aj zubami 😀
JAnka tak posielame crevetke velke pusinky ku krasnym mieram 🙂 😵 a muzik fakt vyzera mladsie 😵
Alex vitajte 🙂 super gratulujeme k babatku a tesime sa s vami 😵 dufam ze pridete kuk castejsie 🙂
Vladka ty nasa kukucka 😵
Jeeej, tehulka Alexa!!!! Vitaj u nás! Máme viac prvorodičiek medzi nami okolo 35, neboj sa! Bejcu a Janku. Majú krááásnych synátorov a v duchu mladučké ešte stále!!!! My ostatné sme už mali deti, resp puberťákov doma a sme omladli tiež. No a Vladka je tu džokerka, lebo ona je pod 30, je tu omylom, ale bez nej by sme sa tu nudili veeeelmiiii!!!!xixixixixi
Ahojte, Alex drzim palceky aby dobre vsetko dopadlo 🙂 🙂 .
Nejako nestiham, konecne sa sklada kuchyna a pridala som zopar foto z oslavy prvych narodenin. 😉 😉 .
jeejda idem pokukat foto potom popises ...
A ja som tu neni omylom 😀 ale som sa vterkla hahaha 😅
Jeej, Azuzi!!! Krásna rodinka ste!!!! Ešte jedna holčička Vám chýba, nie????xixixixixii Len srandujem, neber to vážne! A kto je ten Lukaško???
Vladka, ty si teda tá najkrašia vterklina, koho poznám!!!!Cmuky!
tak som čítala a stále zvažujem, tak či tak na ten rozhovor príde a uvidíme čo bude, isté je že najprv tak či tak treba doriešiť veci čo má začaté ohľadom vyrovnania a potom budeme riešiť aj ostatné.
snáď to dopadne dobre.
Azuzi pekne fotecky 😵
aj ja som pridala par fotiek 😵 kuk ak chcete 🙂 to je u babky a dedka na dvore ako nam tam je dobre 🙂
jezis vcera som nestihla popozerat sorac pojdem dnes tak kocik mam uz predany cestuje do popradu 😀 dufam ze sa mi nevrati naspat 😲
Annika dakujem si zlata 😵
Bejca, Petko je teda ozajstný pán gazda!!! Velká výpomoc pre dedka a babku!!!!
Ináč tú tortu som ešte nepiekla, ale už som kúpila tortičkovú formu vo tvare MOTORKY!!!! Len neviem ako to potom vyklopím z toho???? 😝 😝 😝 😝 😝 No nva, raz to vyskúšam a potom ideme do tuhého!!! 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Veronka, držíme palce, aby ste sa dohodli!!!a aby to dopadlo čo najlepšie pre vás! 😵 😵 😵
Vladka, bože, ako si zabalila ten kočík??? A ktorý vlastne si predala? X-landera?
Anika este som ho neposlala lebo cakam na tatina musi mi to odviest na postu kedze nemame auto ja si sama nepomozem .. no zabalila som to do krabice od LCD telky nasi kupovali 110 tak akurat krabica mi posluzila 😀 davam to aj poistovat a balik ide 1 triedov tak ked sa strati peniaze budem mat tak ci tak ale dufam ze sa nestrati .. ano predala som X lander len dufam ze sa jej bude pacit aj na zivo a neposle mi ho naspat .. ale za taku smienu cenu dufam ze bude spokojna ,dala som ho uplne pod cenu za 132 eur .. aspon bude mat mala za to plienky a nemam strasti ci mi ho niekto neukradne v pivnici .. uz mi to ne jedno pri druhom si kupim iny hlavne aby mal preklapaciu rucku 🙂
Beji maly je uplne nadherny na tej stolicke 😵
Mima no dovolenka nemam slov nadhera uplne super ste si to vybrali foto dokonale a nadherne izby 😉 a prostredie
Bejca Petulko je tiez zlaty, tak sa mi zda ze aj my budeme musiet zachvilu Martinko nejaky furik zaobstarat 😀 😀 . Na Velkej Luke vsetci furikuju 😀 😀 . Aspon chlapci odnaproti.
Vcera som si dobre podebatila s novou susedou a aj na obed ma pozvala a aj martinkovi dala vyzivu, jej deti sa hrali s Martinkom, a boli u nas v detskej, je to velmi velka izba, zatial sa tam da aj futbal hrat 😀 😀 . Slubila ze by aj poopatrovala Martinka, ale si tiez hlada pracu tak neviem, nemozem sa nato 100% spolahnut.
Annika - Lukasko je chlapec od muzovho brata, takze bratranec 🙂 🙂. Tiez ide mat teraz rok, je medzi nimi 20 dni rozdiel. 🙂 🙂
Vladka prajem nech sa kocik nevrati 😀 😀
azuzi no teda maly je riadny chlap 😀 😵 nadherny ste hlavne rodinka po kope .. boze ten cas leti ani nestihame riadne perzivat zivot a za chvilku pojdu deti do skolky
kocky dik za pochvalu 😵
Vladka ako ? ?poslala si ten kocik ?? dufam ze hej 😉 a ozaj super nova fotto v pase 🙂
inak vam bonznem ze som vcera stretla v meste dve super kocky + este s jednou pani s babom a naraz pozeram a tie kocky boli Vladka s Luckou 😵 cmuky cmuk 🙂
😵 😵 😵 beji no si zlatunka dakajeme ,ale ja som ti vravela ze ti to sveci ,,, materstvo ti prospieva a Petulko je pokladik cuuuum..
Kocik idem poslat dnes nemam auto a drzia ma len nasi potrebujem to odviest na postu a hlavne veeelikansku krabicu a neviem kde taku zozeniem
Joj, na tie problémy sa aj ja pamňtám, keď som predávala hojdačku izbovú.... Potom som to vsunula do igelitového vreca 150 litrového, skoro aj to bol malý...xixixixixi
My sme dnes boli v škole, máme tam taký problém s deviatakmi, dcérkinými spolužiakmi, že nechcú rozlúčkový večierok a teraz sme my, ostatní rodičia bezradní, ako bude???? Polovica triedy chce, druhá nie...No bummmm!!!
Annika nerozumiem preco maju s tym problem a nechcu vecierok.
Dnes my elektrikar ukazal ako nam uz svieta lampy na dome, len zatial to nie natrvalo, to musia este z elektrarni nieco porobit, a znovu idem na Velku Luku trochu este na nich pokukat, lebo montuju svietidla na linke, aby to bolo tak ako chcem , lebo majstri su velmi domyslave stvori, oni hned za nas rozhodnu 😀 😀.
No, jednej sa nepáči miesto večierky, druhej zas DJ, ktorého vybavila druhá trieda, chceli iného , tretej zas len tak sa nechce... ja im nerozumiem, hoci som ich aj učila v 6.a 7. ročníku, fakt sú protivní a flegmatickí!!!
Tak som dnes tam išla a cez prestávku som ich skúšala presvedčiť, ale je to asi ako hrach na stenu hádzať...
Oni ten večierok proste nepotrebujú... a pritom ani nevedia, aký je to vlastne fieling...
Annika a to sa da poslat len vo vereci???
No to su pubertaci .. tak to teraz funguje .. ja sa ani necudujem pri terajsom sposobe zivota .. ale budu banovat ..
ahojte, som rada, ze ste ma tu privitali, je to super, tak to ja jedina cakam babo? ja si tak zatial ani nepripadam, lebo este mam iba male tehotenske brucho, vyzeram skor ako "po dobrom obede", zato prsia obrovske, nech uz mam aspon brucho, aby sa videlo, ze to neni su len speky ... ☹ ale inak ok, bedrieme to s nadhladom, inak som na rizikovom, koli tym migrenam, su velmi caste, tak uz sa pomaly aj doma nudim, iba spat, telka, varenie, upratovanie ... 😠 😎 uz sa strasne tesime na babo, nechceme zakriknut, uz riesime, ako budeme chodit na ylety ako rodinka, je to normalne?? 😲
Neboj je to normalne len si odpocin nenamahaj sa a bude to vsetko ok.. drzim palce neskor napisem nemam moc cas mala sa mi zobudila
diky moc, ja sa zase velmi nestazujem, v lete v robote kde je cca 35 stupnov ( v kancelariach) nic moc 😖 😎

Ja som ti nechcela poradiť, len som ti napísala, ako to bolo u nás.....Nikedy aj to pomôže pri rozhodnutiach...