Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
😀 Anika no teeeda aj Lucka bude inteligentna aj ked nepochybujem ,ze deti narodene po 30 su inteligentne 😉
Anika 😀 😀 no tak to sme na tom dobre 😉
Vladka ale ved ty si v nasej teme tak o tom ani nepochybuj 😀 😉
caute
vladi neboj aj lucka musi byt inteligentna lebo take deti sa rodia starsim a ked patris do temy 35 a viac tak jej nic ine neostava 😀 😀
ale niekedy mi nepripada ze moje dieta aj rozmysla dnes som mu pri obede asi 300 krat povedala ze nech pije pomaly ale on nic
vcera som pocula dobru vtu ze deti do 3 rokov maju usi na zadku 😀 preto po nom obcas dostavaju aby lepsie poculi 😀 😀
jaaaj kocky tak diki ste ma potesili 😀 zajtra budem mat kocik sa nenormalne tesiiiiim 😀
Ahojte,
Mima 😀 😀 😀
Ja teraz stale pri obede opakujem sadni si, sedava na normalnej stolicke, lebo v jeho sa mu nepaci, on musi robit vsetko ako my, ale ked uz ma ako tak naplneny zaludok tak v momente stoji a hrabe sa na stol 😅
Beji to skor Jullian ho bude ucit.
Cakam kedy sa maly zobudi a ideme k jazeru si spravit maly pique-nique, je nadherne a pri jazere nie je tak strasne horuco ako tu v centre.
Pekny den vam prajem
od vcera nikto? 😲
pridala som fotky z dnesneho doobedia sice iba 2 lebo nebolo co velmi fotit kedze deti nechceli von z bazena 😀 😀
vladi kocik je stabilny lebo ja som rozmyslala nad podobnym ale pri akcnosti mojho syna som to radsej zavrhla
MIma som sa cudovala ale je .. mala je na pevno to sa mi z MOONA dostala a s britaxu nedostane veru a pekne sedka som maximalne spokojna ma 4 kocik ale najlepsi musim sa naucit urcite detailiky ale bude super ... ovlada sa 1 rukov super az na to polohovanie je to na sed 2 polohy takze spanok po sediacky co nam vyhovuje lebo malu ke polahnem hned je hore a place najlepsie sa jej spi po sede ale chudatko chrbtica no neviem.. aj doma spi este v lehatku .. 😒 v postielke ani za svet
Ahojte!!! No dnes bol hic, čo???? A na zajtra hlásia len 15 stupňov.... to bude zas bummmmm...
Robko s ocinkom v cirkuse, už pomaličky prídu.
Vladka, hoď sem nejaký link na ten kočík! Nemám šajnu ako vyzerá!!!Díky!
&a už sú doma tí moji chlapci... TAk čaute zaiaľ!!!
http://209.85.129.132/search?q=cache:EhFJfTo93w... mrk Annika ...
Jaj Robuskovi je dobre super mala bola tak isto s tatinom nasim ...teda z manzelom
Mima pekne fotky 🙂
Vladka kocik super 😉 tak si ho uzivajte 😵
Anika a Robko ako v cirkuse ?? dufam ze bol spokojny 😉
JAnka no tak sa budu ucit navzajom 😉 😀 a ja ti tak zavidim to jazero 😀 hned by som bola aj v nom a plavala 😉
my s Petkom mame nejake sople ... neviem z coho 😅 ale dufam ze to nebude nic vazne 😉
dakujeme Mima nadherne foto 😵
beji nech sa cim skor date do poriadku cmuuk
janka aj ja to iste ako radio ale dnes bola vonku cca pol hodku bez plienky super necikla cikala do travy paradicka ale doma pustila do gati chacha
Ahojte kocky, som tu nebola cely tyzden tak sory, rozoberate tu finacie, tak to je hroza, aj u nas pri tom dokoncovani, vcera nam osadzali cisticku, tak hned 650 Eur v cudu a to je len polovica a zvysok an 10 mesiacov na splatky a tych drobnosti do elektriky co som kupovala tento mesiac a to sme este nevyplacali majstrov, ani ich nebude velmi z coho budu cakat 🙂 🙂 .
Martinko sa zacal vcera tocit a podupkavat nozickami akoby tancoval, bo velmi zlaty, ale dnes zase musi ostat so starkou lebo ideme zahrabavat tu cisticku, vcera sme ho mali so sebou, aj ja som bola spokojnesia.
Vladka aj ja som planovala kupit tlakac, jeden, mam, ale aj ked sa natlakuje, tak stale tecie z neho cez rucku voda a velmi casto mi tam maso prihara, on ma taku poistku proti vybuchnutiu a ta sa mi uz velmi casto otvorila, je to aj tak velky rachot. A po tej vasej diskusii neviem. 😒 😒 . Mala som uz vyhliadnute v metre dva kusy s jednou pokrievkou za 50 Eur.
asj ja Azuzi a boli to tefal? 2 kusy s jednou pokrievkou.. ja uz ho asi nekupim segra ho ma doma tefal z metra a nevie si vynachvalit!!
Vladka, kočk je suprový, pekne si to využite!
Mima, fotky krásne!
Bejca, uzdravte sa rýchlo!
Cirkus bol vynikajúci, Robkovi sa strašne páčil, aj ockovi..... Źe vraj bolo strašne vela zvierat, aj lev, tiger, krásne kone a čo ja viem ešte čo...
DNes zas u nás prší celý deň, tak neviem aký program vymyslíme... Doobeda sme zavárali 75 fliaš uhoriek... 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝
Aniika tak to ta obdivujem s tym zavaranim ja som minuly rok zavarila 100 a uz som si povedala nikdy viacej som to robila aj s nasimi cely den kym sme to ocistili ale robili sme aj rusle ..
Dakujem za pochvalu fakt je nadherny este kedy sa dal polohovat dokonaly kocik ale koly tomu som ho nekupovala potrebujem nieco lahke skladne a malej sa tam dobre sedi .. parada ani neplace v kociku ... v moone nechcela sediet ani za svet ..
Aj u nas prsi no hruza den moj uz mal dojst pred hod. s prace a jeho nikde .. 😕 dufam ze sa im nic nestalo .. som nervozna ☹
Annika aj ja Ta obdivujem, no mne sa zavarat zatial nechce a tento rok asi nic z toho nebude, az ked sa udomacnime v novom, tak mozno buduci rok 😒 😒
Dnes sme chceli zahrabat jamu okolo cisticky, ale sa nepodarilo, lebo prsalo 😖 😖. Tak neviem kedy sa k tomu dostaneme. Umyla som aspon spajzu, este som ju po tom malovani neumyvala.
ahojte 😵
dakujem za zelanie 😵 Petko uz je vcelku oki len ja stale nejako kycham a soplim 😝 ale uz mi bude hadam aj lepsie 😀
Anika aj ja zavaram kazdy rok 😵 vsetko co sa da .-D
Vladka krasne fotecky si pridala mala je na " zozranie " 😀
Azuzi som rada ze uz pomalu finisujete a verim ti ze ten dom " spapa " kopu euracov 😝 ale budete mat krasne 😉
my sme dnes boli v Ikee a kupili sme Petkovi postel 😉 je aj v albume ak chcete kuk fotky 🙂
Beji dakujeme postel nadherna ked smiam vediet cenu? aj ja sa chystam kupovat no skrine uz mam objednane ale budeme este dobre cakat ved uz aj cakame.... ale postel sa mi pozdavala v tescu za 5 bez madracu ale masiv hod cenu 😉
Bejca, pekná posteľ, aj zábranu má, určite je aj massívna, že? Aj ja by som už Robka dala do väčšej, ale nezmestí sa nám už do spálne, a dve decké izby sú už "obsadené". Tak neviem ako to poriešime??? 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 Potrebovali by sme ešte jednu deckú izbu asi, že?? 😝 😝 😝
Azuzi, vydrž moja, raz sa to skončí určite !
Vlkadka vsetko spolu postel + rost + madrac + zabrana cca 95 ,- euro 😉 myslim ze je to v pohode - je to taka detska postel 70 x 170 cm ale snad aspon na 10 rokov vydrzi 😉 a tu zabranu potom prehodim na druhu stranu k stene aby nebol pri stene 😉
Anika no kocky spolu a hned ma Robko svoju izbu 😀 alebo spalnu zrusit kupit rozkladaciu sedacku a je to 🙂 😉 a mate cas my sme tu postel kupili skor preto ze sa nam pacila + chcela som len madrac ze aby si zvykal na svoju izbu ze sa tam aj haja a madrace stali okolo 50 az 80 euro .. 😅 tak sme radsej kupili postel 😉
a dakujeme za pochvalu 🙂
Vladka a maju aj bielu alebo bukovu 😉 povodne som chcela bukovu .... ale tak nechala som sa " ovplivnit " 😉
Beji, ani to nebolo drahé!!!!
Aj ja to mám už vyšpekulované, Robko som mnou v spálni a manžel v obývačke... 😀 😀 😀
Anik atiez si myslim ze do 3 tisic ked sa clovek vlezie aj s madracom a rostom tak to je v pohode 😉 a vyspekulovane to mas dobre 😀
pridala som fotky z rana ako Petko reagoval hned 🙂 😉 tak ak chcete kuk 🙂
no Beji to je super cena ti poviem ja som mrkla v tescu na masivnu bez masraca a rostu za 5 a pacila sa mi no musim nasetrit a pojdem kupit malej a valendy dam prec aj ked su len 4 rocne pekne ale uz sa mi nehodia do izb.
no prave som kupila farbu koberec garnizu ,kocik plienky tento mes. koncim lebo som ohukala kopec penazi ale tesi ma ze mala bude mat nieco pekne nove jupiiiiii....
este mi chyba satnik amalej postel a hotovo zariadene casom dokupim policku a kvety na nu do obyvacky nad gauc a nic uz viacej nepotrebujeme..
Inak k tej tvojej posteli maju aj pekne skrine 😀 ale to mam moj uz dorazi
Vladka maju tam cokolvek a na niektore veci maju vypredaj 😉 treba ist popozerat 😉 a aj ja som valandy predala 😉 este minuly rok 🙂
no ved musim nasetrit ha ha valandy peradavat nebudem aj ked stali 20 tis. lebo mam ich do rohu spravene ako gauc a chce ich moja babka ze sa jej siknu tak ich podarujem sme si ich davali robit na zakazku ale ten potah s tym vzorom sa mi uz nepaci chcelo by to zmenu aj skrine nove mala potrebuje , no pockam do 13 teho platu na vianoce a potesime sa zas .. hihi

Mima, veru tá výplata je biedna, ale zas to, že si doma počas sviatkov a prázdnin, to je výhrada!!! 😅 😅 😅
Hlavne pri takých malých deťoch, ako sú naši drobci. Ja som chcela byť vždy učitelkou, mama, otec, sestra, švagor učitelia, no a teraz už ani neviem, či by som mala odvahu zmeniť to...
Bejca, tvoj Peťko bude múdry a inteligentný. Niekde som to čítala, že deti narodené neskoršie / po 30-ke/sú inteligentnejšie a múdrejšie..... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀