Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
aha hlavne ze budes spokojna no musis si davat pozor aby si sa nepomilila 😉 to ja neviem poradit ci sa to da zobrat spat ale myslim ze nie ale ved potvrdzujem este grit kartov tak to by si si vsimla ze zle posielas prasule
cauko
annika neboj zvladnes ono ja posielam prasule az vecer a to banka posle az na druhy den tak mam pocit ze to ide v pohode vymazat kedysi davno sa mi to stalo
ja uz teraz do banky skoro ani nechodim lebo maly tam je jak z divych vajec 😀
Ahojte,
aj ja používam iba platbu cez internet , nastavím si kedy je splatnosť a nemusím sledovať či som stihla termín 😀
mna by čakanie v banke asi zabilo 😅
Annika ziadny problem po vyplneni vsetkych udajov sa ti po potvrdeni vyhodi vsetko este raz na obrazovku a to potom este raz potvrdis a odosles. Ako pisala Mima ked to robis vecer da sa platba zrusit, ako je to cez den neviem, nestalo sa mi to zatial ani raz. Annika na toto vsetko sa ale opytaj priamo v tvojej banke. Inac mne vzdy prisla hned automaticky sms na mobil ze to bolo odoslane. Smelo do toho 😉
Neviem ci som vam to pisala, som skleroticka, ale nejdeme nikam, lebo nema byt najlepsie pocasie a maly este trosku kasle. Ma byt len nejakych 25 stupnov a voda je studensia. Pojdeme konecne korculovat 😵
Annika ved sa naucis prosimta ja som dnes nejaka ko boli ma hlava .. mala chrape tusim pojdem aj ja len sa mi nic nechce
Vladka kuchynu mame svetlu javor, slubujem ze nafotim a dam link.
Annika ja pouzivam internet banking s tromi bankami, unicredit, mbank a volksbank, mbank maju asi najlepsi ale nedrzime tam peniaze, lebo neprijimaju platby zo zahranicia, mala som tam viacero problemov a ludia na Slovensku nevedia poradit, volksbank je tiez v pohode a uni trochu komplikovane ale uz do toho prichadzam. Inak ak Ta prerusi spojenie tak davam zopakovat to sa mi casto stava a ide to v pohode. 🙂 🙂
Čaute babuľky, som vás dlho zanedbávala, takže sa ospravedlňujem. My sme už teda na svete,2900 a 51, maličká je zlatá, má ešte trochu posunutý režim, ale snáď to dáme doporiadku, pôrod bol úplná pohodička, skoro to doki ani nestihol 😀 , prišla som do nemocky na prijatie, lebo som už bola otvorená na 4 a mala málo plodovky, doki dal čípok o 8:00 a prepichol plodovku, o 10:00, keď sa nič nedialo, tak mi dali oxitocín, pôvodne som nechcela, ale vtedy mi to už bolo jedno a chcela som to mať už za sebou. Asi o 11:00 začali kontry a postupne sa stupňovali, ale dali sa v pohode zvládnuť, o 11:45 hovorím sestričke, že už mám časté kontry a ona, že donesie ctg, a vtom to prišlo, vravím, ctg nie, ja už rodím, ona, že zavolá doktorku a ja na Ňu kričím, že nechcem doktorku, nech rýchlo zavolajú môjho dokiho, lebo ho mám zaplateného, na to dobehla staršia a skúsenejšia sestrička, kukla, vraví bránka zájdená, a už ma brali, dobehol doki, ja potlačila a malá bola na svete 🙂
A ešte jedna kuriozitka, som sa dávnejšie smiala, že ja rodím deti len medzi 11-tou a 12-tou. Maťko sa narodil o 11:03, Samko o 11:42 a teraz sa to potvrdilo, Alexandra sa narodila o 11:55 😀
Ozi tak gratulujeme a tesim sa s Tebou. A pridaj dake foto malickej. 🙂 🙂 A pri kom si rodila?
Ď 😉
akurát sme sa zobudili, bola zasr... až za ušami, tak som ju šupla pod vodičku a celú ritušku vyumývala, len čušala, sa jej to páčilo, asi bude mať rada vodu ako Samko, Maťko naopak vodu nemusel
a teraz počujem, že si to asi znovu zopakujeme, lebo už máme aj v čistej plienke 😝 😀 a potom pôjdeme papkať 😉
Azuzi pridám 😉
rodila som pri Kamenskom a som maximálne spokojná, nakoniec som rada, že som si ho zazmluvnila, lebo keď som v nemocke videla ako si nezazmluvnené doktori len tak pohadzovali a na všetko mali čas a takto doki nič nenechal len tak a aj potom sa stále zaujímal čo a ako 😉
Jejjj!!! Ozi! Gratulujeme maličkej Alexandre a vám všetkým!!!Celej rodinke! Vitaj medzi trojdetnými mamičkami!!!!!cmuk!!!! 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
My sme včera mali guláš party, gin s tonikom už nexcem ani vidieť..... 😝 😝 😝 😝 😝 😝
A svalovicu tiež mám 100 percentnú... 😝 😝 😝 😝 😝 skákali sme ako 20 ročné tu na dvore a dnes sa neviem postaviť na nohy, kĺby ma bolia, hlava.....jojojojojojojojjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj POMOOOOOOCCCC!!!!!
Annika no super ze ste sa tak bavili raz za cas nezaskodi nie? my sme boli dnes v tom nay parku mala bola jak cert inak som ju osmikala kuk na foto je taka slecna 😀 moj ma skoro dorazil
Jej, Vladka!!! Lucka je fakt slečna na tej fotke!!!! Pekný účes, krásne šaty!!!! No teda!!!!
Mne je už lepšie, ale som unavená, asi idem hajať, joj, len neviem čo uvarím zajtra.... asi seba, hovoria hice na budúci týžde§... Pa&pa!!!! Pekné sníčky!!!
Mám otázku!!! Včera som dala na olovrant normálne mlieko malému. Len deci a pol. No a dnes sme už dvakrát kakali, nehovorím, že hnačkujeme, ale no...môže to byť z toho mlieka? Čo myslíte????
no zlatko a ake si dala inak su hnackove ... tak sa ani necuduj aj sestrine uz sragoria deticky chuda male .. moje posielame cmuky ale mala pije uz normalne mliecko 1.5 perc . prevarene z krabice zevraj 3 perc. je tazske na zaludok detickam tak radsej nedavam take
Ahojte,
blahozelam Ozi k narodeniu dcerky 😵
Annika ja malemu normalne robim koktejly z mlieka a u nas v pohode, tiez som sa mu bala dat normalne mlieko, ale Franckovi som robila jahodovy koktejl a maly chcel ochutnat a vypil 1,5 dcl. Odvtedy mu robim koktejly.
Vladi mala je zlatucka a mne sa velmi paci ako ma vlasky.
Dnes ideme do parku pre deti ale co je vo vnutri, su tam nafukovacie smyklavky, hrady a rozne preliezky, je to obrovske, lebo von sa neda ist, u nas prsi a aj ked chvilku neprsi tak do parku normalneho nemozme ist, lebo to by bol za minutu mokry a mohli by sme ist domov.
Pekne poobedie prajem 😉
No ja som to neprevárala, len som to trošku zohriala, aby nebolo studené...
Dcérky už pili v pohode mlieko v tomto veku...tak neviem....
Janka, ešte dobre že tam máte taký výber tých detských parkov....vo vnútri, vonku... u nás vonku a to je vsjo...
jaj baby este len som dovarila robila som frc. zemiaky a plnene kare so syrom a sumkou a ryzu nech nemusim v takom teple vyvarat kazdy den este mame mex. gulas som zvedava kto to poje som inak unavena jak pes.. 😔
jani dakujem aj mne sa paci aj ked som dnes mala kritiku .. ze to je take nijake od jednej kocky nevadi .. 🙂
No a Mm isiel na postu dosli peniaze teda preplatok za elektriku .. tak sa tesim zas kupim malej plienky ... uz mi sibe mame toho az az 😀
Annika ja som dala neprevarene a mala mala srajdu s toho ked prevarim nic tak ja neviem ci iba nahoda 😖
Ahojte, babuľky, mám chvíľu, tak sa hlásim, malá spinká 😉 , Samko a Maťko išli s tatinkom na chalupu, takže mám veget
jani, dík 😉
ja dávam Samkovi plnotučné neprevarené a pohoda, strašne ho ľúbi, musím mu dať aj keď sa poobede zobudí, inak je mrzutý
Aoj, Ozi!!!!! Aj ja mám pol hodinku veget, malý pozerá Thomasa v telke, Anka robí večeru, párky aja som teraz zapla počítač....
No,aj ja som to skúšala to mlieko polotučné, ale na druhý deň sme hnačkovali trošku. Zajtra zas skúsim, uvidíme ako bude....
čau, ani, veď uvidíš, možno len náhoda, ak sa to bude opakovať tak radšej mu ešte nedávaj 😉
ja som si musela odsať mlieko, a tak som včera šupla Samkovi do fľašky s plnotučným 😀 , vypil 😉
Papá dobre, mliečko mi tečie, takže super, sa svokra vždy čudovala, ako môžem tak dlho kojiť z takých malých pŕs, ona má riadne a kojila len 3 mesiace

Vladka, ani neviem. plastrové biele tuším. Manžel to vybavoval.
Janka, a čo keď zle napíšeš sumu a všimneš si to len po tom, čo si už poslala príkaz????? 😅 😅 😅 😅 😅
ALebo keď ťa vyhodí internet, ako tu na Koníku pri odoslaní práve?????? Detaily , ale stane sa.... 😅 😅 😅