Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
U nás zase búrka, lejak...blesky...vetry....už tretí deň!!!Joj, zase sa nevyspím!!!
ale pohoda nestiha pisat lebo mala i zabera vsetok volny cas som sotrihana , mam casto velke bolesti halavy sle dnes uz fajn az na zvracanie mi bolo... no nic moc ..
no a mala uz je total bez plienky .. dnes sa pytala a sama cikala cely den .. ani jedna nehoda ani vonku som rada no vcera doma super stale do serbla aj kakala vonku hruza 3x pocikala 1X pokala ale musim byt trpezliva ide jej to fakt super .. sa tesim ze je taka sikovnucka ...inak nic nove .. zlatko a vy ako? co si kupila nagelovi k tej 20 ciatke? 😀 😀 😀
ahojte,
aj ja sa pridavam a gratulujem k anrodeninam vsetko naj, naj 😵
Vladi mala je velmi sikovnucka ked sa uz takto pekne sama pyta. Migrena je svinstvo tak nech ta uz prestane trapit.
Marti ty sa teda doma nenudis, tusim si robotu stale najdes - zavaranie a potom vypekanie. Na zavaranie som moc hnila, ale domace veci mi moc moc chutia 😀
Zajtra rano ideme na korcule, nech nejake tie deka zhodime. Inac nemame nic nove.
Ahoj Janka! Díky moja, tlmočím mu, až keď sa mi vráti domov... 😉 😉 😉
Dostal Swarovsky náramok, ešte som mu kúpila v Innsbrucku , keď sme boli na lyžovačke.Priamo tam, kde ich vyrábajú, tam je aj múzeum. To bola sila to vydržať a nedať mu predčasne...jojjj!!!
No a ešte také blbosti, xixixix Ferrari Enzo, no ale len ako model Match Box...a košelu dostal ešte k tomu.
ahojte
tak uz sme doma 😵 chcela som sa vam ozvat odtial ale mali vypadky netu aj telefonov... bolo mi za vami smutno 😉 inak sme sa mali super fotky hodim na picasa a potom dam link dufam ze ste vsetci zdravucki 🙂 nam narastla konecne ta 4ta stolicka tak uz len 3 ocne a mame 16 zubov 🙂 chodili sme na prechadzky +plavat tak bolo super 😵 Petko este pred chvilkou bol hore dufam ze uz spinka ja som zavarala s muzikom cucoriedky co sme si tam kupili tak budeme mat mnam 😵
posielame vsetkym cmuky cmuk a asi nestihnem precitat 😅 tak ak sa vam chce tak mi to tu trosku zhrnte 😉
dobruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu 🙂
Ahoj!!!BEjca!!!!!!!!! Vitaj doma!!!!
U ns tiež búrky, Marta s manželíkom a môj mm mali 40-ku, fotky už mám hodené, Nika sa vrátila domov z dovolenky, teraz sa oddychuje, xixixixixi, Vladka má migrény chúďa, ale malá Lucka je už bez plienok, šikulka veliká!!!! Janka zas sa chystá na korčule, keď som niekoho vynechala, sorry... Už som unavená trošku. Tešíme sa na fotky!!!!
Joj, a tu nás asi zažerú tie hnusné komáre!!!! 😖 😖 😖 😖 😖 😖
Ahoj! Tak Bejca super, že ste sa mali super 😉 . Vladka, dufam, že ti migrena rýchlo odíde preč ☹ , Lucka je šikovná, ked už je bez plienok 😉 . Anika pekná torta pre manželíka 🙂 , Robko je fešáčik a na tej prvej foto nemá chybu, to tam papá hranolky? Naše foto musia dať deti na pc,lebo ja to neveľmi rada robim...Janka, ja rada aj varím aj pečiem aj zaváram a je to na mne už aj riadne vidno 😠 , no ale čo už. Hovorím si že pokiaľ tučný schudne, suchý zomrie, aj ked viem že to nie je pravda, ale to je len taka psychická útecha 😉 . A o tých komároch už ani nehovorím, večer sa už nedá byť dlho vonku, lebo strašne štípu 😠 .
Martuska, áno hranolky papá...hoci mal aj polievočku tam, ale on mi ukradol z taniera hranolky... 😀 😀 😀
ahojte 🙂
tak tu su fotky ak sa vam chce tak pozrute 😵
http://picasaweb.google.sk/benikovci/DovolenkaT...
Anika dik za privitanie a zhrnutie 🙂 fotecky krasne tak ste mali super zabavu 🙂 komarov je aj u nas plno 😝
ja akosi nestiham stale nieco robim ach jo 🙂
Vladka aj ja mavam migreny 😝 a teda gratulujem Lucke k bezplienkovaniu 😵
Janka uzi si korcule 😵
Nika ako bolo ?? kde su fotky ???? a kde ste vlastne boli ?? 😵
MArt ja sa drzim tiez takej dobrej zasady 😉 a tiez viem ze to neni az taka pravda 😅 ale co uz ked mi chuti 😉
Anika, ja len preto sa pytam, lebo moje deti ak su na tanieri hranolky, tak sa hned do nich pustia. Väčšina deti zbožnuje hranolky, moje by ich chceli mat na tanieri stále 😒 , aj ked ja to nevelmi schvalujem....Bei, fotečky krasne ako stále 😉
Bejca, krásne fotečky! aj som tam napísala komentáre, lebo som tam musela!!!!! Super výlety, krásne fotky!!! Ty a kolko váži Peťko, že ste ho tam pekne vydržali nosiť?????
A ten bazénik bol kde???? V hoteli niekde? Lebo Vy ste boli na priváte, že?
A na Vrátnej ja by som robila opačne. Lanovkou hore, pešo dolu!!!! 😀 😀 😀 😀 😀
Ahojte,
Beji, super fotky, vy ste toho teda pochodili
my sme boli v Novej Lesnej, a fotky budu, len neviem kedy 😀 😀 😀 😀
Marti aj naša zbož)uje hranolky, ked ideme okolo MD tak už aj kriči "papat ham mnam" 😀
Beji nadherne foto !!!!!!
baby zrdavim vas vsetky!!!! hura ze sme po kope!!!
😀 😀 😀 😀
Ahojte dievčatá 😉 ako sa máte???
Ja fakt nestíham odkedy sú prázdniny. Trochu som si vás prečítala. Beji, krásne fotky máte. V Terchovej som ešte nebola a vyzerá to tam super. Môžeš napísať nejaký link, kde ste to boli? Každý rok chodíme do Slovenského raja, už tam poznám všetky turistické trasy. Treba urobiť zmenu. Potom tam môžme urobiť stretko 😉
Jéj, Annika urobila dobré zhrnutie udalostí 😉
Vladka, gratulujem k odplienkovaniu 😉 , super, Lucka je šikovná. Náš malý, ako mu to dobre išlo pred rokom v lete, normálne sa pýtal, mali sme max 3 plienky za deň, tak teraz je mu jedno či je v pocikanej aj hodinu. Občas mi príde povedať, že má kako v plienke
Jej Lubi ahoj, to sa fakt schádzame všetky 😉 😅 😵 . Som na tom tak isto ako ty, keby den v lete mal aj 25 hodin aj to by bolo malo 😉
Ahoj!!! Zdravím všetky mamulienky!!!! Čo sa deje??? Máme stretko,he??? 😀 😀 😀 😀 😀 😀
ja som tu 😀
annika super fotky torta uzasna a vy ste ako par taky šibali 🙂
bejca tvoje fotky no comment 😀 😀 kde ste to boli tak hrozne co to vyzera s tym rebrikom lavickami a ten detsky vonkajsi kutik ste mali pri penzione? tak hod link no a ako štvorka nemate chybu 😉
lubi ze sa aj ukazes co nepijes kavicku? ja si aspon na 5 minut musim pustit pc sak by som to neprezila 😀 😀 😀
Jéj,Mima,aj vy ste boli na dovolenke. Pozrela som si fotky. Sú super, kde ste boli?
A ten cumel, čo má Alex kde ste kúpili? Ja som si ho už dávnejšie všimla, aj som ho hľadala,ale nikde som nenašla.
ahojte zienkyyyy, tiez som sa tu dlho neukazala, niektore ani nepoznam 😉
ako sa mate? je tu medzi vami dajaka snazilka? nech nie som sama 😉
My sa všetky snažíme o prežitie letných prázdnin, moja! Ten režim nám dá poriadne zabrať, že? Nestíhame nejako... Ja sa chystám na spánok, ale by som mala kopu roboty...
Už neviem ktorá sa ma pýtala na ten link, kde sme boli na oslave.... Zajtra to pohladám, no už som to aj našla! To je tam, kde chodí Anka na kone.
http://www.czajlikranch.sk/
a teraz cez víkend, v nedeľu bude aj pohár od 11:00
http://www.czajlikranch.sk/podujatia.html
Ahojte kocky, uz sme sa prestahoooovvvaaaaaaaliiiiiiiiiiiii 🙂 🙂 🙂 🙂 .
Je to velke provizorium, nemame ani zatial interneeet. Riesime to.
Lubii konecne si sa ozvala 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 .
cauko
azuzi super uz bude len lepsie vo svojom je vo svojom 😉
annika ja sa tam chystam pozriet uz 100 rokov 😀 😀
lubi boli sme v turecku a ten cumel je chicco mavaju ho napriklad aj v alltoys alebo potom lekarne alebo tam kde predavaju veci pre babatka ak maju chicco znacku

Ďakujem za gratulácie aj v mene môjho manželíka, ktorý práve teraz vyrazil na motozraz v Starej Turej, nech si oslávi svoje roky aj v kruhu kamošov...xixixixi 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Idem pridávať fotky do albumu. pa pa zatial!