Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
dakujem va, ste zlate som jak macala aj dnes mi je zle nemam kam dat malu na varovku a dokine s nou nepojdem tak musim cakat na poobednu mozovu alebo sa dohodnem s mamu neviem neni mi najlepsie som bleda jak cmar .. ale von musim ist s malu postarat sa o nu navarit nakupit tak isto nik to premna nespravi .. to je pravda
Som rada anika ze ste sa mali super teda manzelik 😵
Beji ty nasa kocka idem pozriet foto ... neislo mi to vcera otvorit neni to tym ze som tam neni zaregistrovana?
MIma dakujem pekne ako sa mate co nove? mlady ako v UK? poriesili ste tu brigadu alebo nie?
Bejca, z toho Peťka bude opravár!!! Alebo taxikár???? Velký výmyselník je teda aj on!!!!xixixixiixi
Vladka, je to veru ťažké, keď si chorá, tak všetko ide ťažšie a pomalšie... drž sa moja a uzdrav sa nám!!!!
Veru, my sme všetci doma, plný počet, manžel bude 3 týždne na dovolenke....a mne makačka, každý deň variť...jojojjjj!!!! Nevadí, v nedelu už ideme na ten Balaton, necháme ho doma samého, nech si odpočinie aj on od nás....xixixixixix
caute
mlady je tento rok v dansku v kodani 😉 momentalne tlaci danstinu a roboticka to tazko povedat ci nejaku zozenie
annika uzi si dovolenku
aha no ja som asi mimo ja ze v UK 😀 no dobre vediet .. super nech sa len uci to je dobre 🙂
hlavne nech sa mu Mima dari to je podstatne!!!
Annika aj ja prajem super dovcu!! odpocin si 😵
Ahojte,
prisla som vas pozdravit.
Vladi dufam ze ti je uz lepsie a prajem skore uzdravenie.
Mima to je super, mlady je velky cestovatel a jazyk sa vzdy zide.
Beji super foto a Vladi picasa by ti mal ist, to len na FB ked su fotky tak ten link nejde otvorit ked nie si prihlasena.
Annika prajem prijemnu dovolenku a slnecne pocasie.
My tiez zajtra v noci vyrazame, caka nas 900 km. Ideme dole na juh, uz sa velmi tesim ale maly bol trosku prechladeny a teraz este kasle, hlavne ked lieta, tak potom dostane strasny zachvat kaslu, ale sediet nebude.
Inac vcera sa Franck vybral von s Jullianom a po dvoch minutach boli naspat. Maly sa vysypal z auta a ma cely nos zodrety a aj celo. Tak teraz vyzera ako klaun ako mu ten nostek svieti.
Vsetky vas pozdravujem a ukazeme sa asi az po dovolenke. Prideme okolo 29 domov. papa a pocuvajte 😀
janka je mi uz lepsie dakujem ... dnes to celkom ujde az na to ze je mala jak dabel maly ..
Super tak prajem nadhernu dovolenku uzite si to a maly nech sa co najskor zahoji malinky moj 😵 😵 😵 😵
Janka, detto ako môj muž pred motozrazom v máji!!!! Prísahám, kuk foto v albumíku, teraz som tam hodila, no vyzeral malý ako tiež klaun....
Ale čo urobíš? Zahojí sa to neboj! 😉
Vladka, cmuk! Uzdrav sa celkom! 😉 Nech ťa Lucka viac zamestnáva!!!xixixixixixxi 😀 😀 😀
Mima, kde ty máš syna??? V Dánsku??? Bože, aj ja mám pozvánku do Dánska, ale asi sa tam nikdy nedostanem... ☹ ☹ ☹
Vladka ak by bolo treba daj vediet ved ja ti Lucku povarujem pokial budes u doki kludne pridem na polikliniku 😉 mozme sa kludne dohodnut 🙂 dufam ze ti bude lepsie 😵
Anika keby si videla Petka ked vidi motorku tak by si sa nasmiala 😀 jaaaaj keby niekedy sa vam chce z muzikom sem do TT prist na motorke asi by sa Petko " zblaznil " od radosti ze si ju moe chytit a popozerat 🙂 a Balaton si uzite 😵
JAnka zelame uzasnu dovolenku 😵 a hlavne nezabudni fotak 😉 cakame na fotky 🙂 Juliankovi dufam ze sa nostek coskoro zahoji 😵
Mima synovi sa paci ked pobehuje kade tade co 😉 len ench pochodi pokial moze 😵
neviem ci som vam spominala ze som mala nejake problemy a ze si doki myslela ze mam sklerozu multiplex bola som na vselijakych vysetreniach a dnes som mala vysledky a vsetky su okiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 🙂 tak sa tesim ako kobyla 😵 a v albume mate fotto ako prisiel muzik domov 😉
bei super ze vysledky su ok 🙂 a ty nieco mas 😲 ci co ta ruza
synator si veru uziva ale nech ked my sme nemali take moznosti nech aspon on ma
Mima ved muzik bol taky happy ze som oki ze prisiel domov s takou ruzickou 😉 jaaaaaj ved od maja som cakala na vysledky nez som obehala vsetky vysledky 😉 a aj MR a podobne 😝 som rada ze to mam za sebou a mozog je oki 😵 ale este ma caka ultrazvuk ciev dufam ze to bude oki 😅
tak je pozorny 😉
janka uzi si dovcu cestu nezavidim
annika tak riadne bol robko dorasovany
Mima, no bol.... A odvtedy má aj malú jazvyčku pod nosom...
Bejca, super, že výsledky máš o.k.!!!!!! Tešíme sa s tebou!!! Cmuk!
Jaj, detičky, ja som unavená... asi pôjdem spinkať....dobrúúúú!!!
chcela som zablahozelat samkovi vsetko najlepsie k vcerajsim 2 rockom nech robi rodicom len radost
Samko!!!! Aj my prajeme veeela šťastia, zdravia !!!! 😉 😉 😉 😉 A posielame velikánsku pusu!!!!
Mima!!!! Kde si ty zase???? V Chorvátsku??? Vy máte doma lietadlo??? Ste furt na ceste... 😵 😵 😵 Už viem po kom je tvoj starší synátor....xixixixixixi
annika nemame ale sak autom to nie je tak daleko 😉
to bol taky narychlo napad mali sme ist aj s otcom ale ze nemoze tak sme sa na vsetkych vykaslali a isli len my 3 a kedze sme v hoteli s polpenziou tak si snad aj odychnem
jeeeeeeeeeej Mima ty si ale cestovatelka 🙂 uzi si to , dufam ze mate dobre pocasie 😉
Samkoooooooooooo vsetko naj k 2 rocikom 🙂 posielame velikansku pusinku 😵
kocky dik ste zlate aj ja som rada ze to mam vsetko oki 😵
Anika nic si z toho nerob aj ja som stale unavena a nic sa mi nechce 😝 ale som rada ze som stale s Petkom a stale niekde chodime tak si to uzivame 😵 aj ked len doma 😀 😉
Závidím ti tú istotu, že sa nebojíš sama s deťmi na takúto cestu.... Ja už dnes mám nervy z nedelňajšej cesty, a to je len 200 km-ová...
Ahojte,
dovolenkárom prajem krásnu dovolenku a ešte krajšie počasie, a hlavne si oddýchnite 😉 😉 😉 😉
Alexovi a Samkovi prajeme všetko najlepšie k narodkám a posielame bošteky 😵 😵 😵 😵 😵 😵
Beji supééééééééééééééééér, že máš v poriadku výsledky, gratulujem.
Baby tak aj sa pridavam po urcitom case, taktiez prajem Alexovi a Samkovi vsetko najlepsoe k narodkam.
Annika a kam cestujes 200 km?
Bejca aj ja sa tesim s Tebou a dobrych vysledkov, u manzela to bolo podobne tiez sme absolvovalo hrozne vela, kym sa jasne vyjadrili. 😖 😖 .
Pridala som dve fotecky ako sme boli u znamych na chalupe. Inak my nejdeme nikam. Vychutnavame si nove byvanie, niekedy sa vytesujem ale su aj chvile ked mi nejake veci chybaju ako police v satniku, botnik na chodbe a vesiak, sedacka v obyvke 😀 😀 .
Martinka davam doobeda k susede, potom spi uz domka, ak pojdem na cestu na cely den, tak pojdem k mame aby bol tam. Suseda ma tri deti. Najmladsie ma tri roky a este chce ostat asi pol roka doma, ktovie ako sa jej podari najst pracu.
ahojte srdecne gratulujeme oslavencom ... aj cestovatelom nech dobre dopadnu dovolenky!!!
Azuzi gratulujem uz k byvaniu neboj postupne vsetko dokupite .. 🙂 hlavne ze mate strechu nad hlavou 😀 samozrejme ze si robim srandicky ... 🙂
idem mrknut foto
Beji super vysledky v pohode tak parda ..davaj si ale ajstak na seba pozor..
Annika aj vy si davajte pozor na ceste a uzite si to Tak isto Mima cestovatelka . super .. tesim sa s vami.. 😵
mala sa dnes zobudila s teplotkou a mame aj nadchu no ani sa necudujem s toho pocka .. ideme von zima ja v riti zajdem za cinziak a svieti slnko na skapanie a zas sa to strieda tak potom sa necudujem ze jechora len vyzliekame obliekame .. neviem co je toto za necas ☹
Ahojte,ďakujeme za gratulácie všetkým 😉 a aj my prajeme Alexíkovi všetko naj k 2 rôčkom 😵
My sme boli teraz na týždeň na Čingove.Dala som pár fotiek do albumu.
Vladka, skoro sa uzdrav. A Beji, tebe gratulujem k dobrým výsledkom 😵
ahoj Libi dakujem ja som uz v pohode a mala ma len sopliky teplotku uz nie mozno s toho pocka ved videme von kosa a za chvilu take teplo ze sa vyzliekame.. Malemu prajem vsetko naj k 2 rocikom 😵
caute 😵
je vidiet ze je krasne vonku tak tu neni nikto 😵
ja zelam aj Linduske aj Alexikovi k 2 rockom vsetko naaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj 🙂 😵 cmuky cmuky cmuk 🙂
Azuzi dakujem 🙂 veru trva to dlho nez sa vsetko vybeha a potom este cakat na vysledky ... no co uz narobime .... a co sa domu tyka neboj casom pokupite vsetko 🙂 uz sa tesim ako " budeme " s tebou ked budes kupovat vsetko 🙂 a ked budes fotky pridavat 😉 a inak nadherne fotky 😵
Vladka dakujem 😵 a ty ako ?? dufam ze si uz bola u doki s tou migrenou !!!! a Lucinke posielame vela pusiniek aby bola fit 😵
Lubi tak ste si trosku oddychli aspon dufam a fotecky su uzasne 😵 a dakujem aj tebe za gratulaciu 🙂
inak ja sa ani necudujem ze mam stale skoro bolesti hlavy a migreny a obcas zle videnie ked mam 4 platnicky len v krcnej chrbtici zle .. co potom na celej ... 😕 ale skusim ju este poprosit aby ma poslala aj na krizovu cast lebo neni mozne ako mna strasne bolia krize aj v klude nieto ak sa zohnem alebo chcem vystriet 😅 😝
Azuzi inak Martinko ake dlhe vlasky 🙂 a my stale nic moc a stale nejake do medena 😕 😅
Lubi som chcela este napisat ze tie rebriky vyzeraju uplne strasne 😅 to v Terchovej sa mi zdaju uplne v pohode 🙂

ahojte 😵
Vladka no teda moja chod k dokimu a ako aj Mima pise mozes byt tehu aj ked mas test negativny .... ale jasne ze to moze byt aj nejaka crevna chripka alebo take nieco tadsej chod cim skor 😉 drzime palce aby to bolo tehu 😵 / ak si to zelas jasne 😉 / a Lucke posielame pusinku a muzika pozdravujem a aby sa o teba starl pekne 🙂
Anika no teda super muzik si to uzil 🙂 a konecne ste spolu 😵
Nika bazenik zavidime 😉 bude vam super 😵
Mima dik za pochvalu 😵 a veru krasne objekty mame vsetky 😵 lebo vsetky nase deticky su najkrajsie na svete 🙂 😵
no ja mienim ist poobede keds a Petko zubudi do mesta 😵 a vecer zehlit 😝 tak asi uz vecer nepridem 😅 majte sa tu krasne 😵