Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
ahojte bolo super prisli sme o pol 3 tej domov mala super tancovala o dusu potom spala v lehatku do rana vedla v miestnosti bolo to tam odhlucnene takze mala klud ... no fotky asi nebudu lebo nam ,lepsie povedane tatovi padol fotak na zem a znicil film .. co uz idem spat prisli sme prave z obeda 😀
Ahojte!!!!! HLásim sa , sme doma!!!!! Bolo SUPER!!! Dúfam, že sa máte aj vy fajn!!! Večer vás idem čítať, fotky len zajtra stíham, sorry! Joj? detičky, tak nám bolo fajn....!!!! 😉 😉 😉 😉 Podrobnejšie zajtra, o.k.??? Cm,uk cmuk cmuk!!!!!
je anika vy ste boli v Siofoku? s tej strany balatonu? lebo tam kde mate fotky s pristavu a na tej pesej zone sme boli aj my ,alebo sa mi to len pletie?ale mate nadherne fotky joj bolo vam super tesime sa 😵 😵
Ahooj, Vladka! Je to druhá strana Balatónu, tá severná, mesto Balatonfured. A veru fotky prikladám postupne, snažím sa...
Vladka super 😵 som rada ze ste sa zabavili a uzili si trosku veselosti 🙂 a Lucinke letia pusinky ako krasne to zvladla 🙂
Anika vitajte 😵 tak ste si to uzili plnymi duskami coooooooo 😀 fajn 🙂 fotecky su uzasne jaaaaaaaaaaj 😵
anika super, my sme sa tam mali veru dobre aj voda bola cistucka na moje pocudovanie,strasne sa mi pacil vylet plachetnicou a kreslili nas na namesti dali sme si spravit portrety.. akurat mi nechutila strava .. ja som bola vegos .. 😀
tak som zvedava na vase zazitky 🙂
annika vitaj doma 😉 fotky som pozrela vyzera to tam fajn super ze ste si to uzili 😉 my ssme tam boli jeden rok na silvestra ale v lete este nie
vladka skoda ze asi fotky nebudu ☹
my sme dnes boli u mamy na hodoch tak som prezrata a presladena
Mima neviem jedine video keby ste chceli ale neviem jak by som to hodila s kamery .. do PC sem asi sa to neda .. uvidime ci niekto este fotil.. no ked tato zobral ich stary fotak a terskol mu na zem aj s filmom 😀 uz mierne v dobrej nalade .. nevadi .. 😀 😀
Ahojte,
Annika super fotky a pozerám, že aj tatino prišiel za Vami
my sme dnes boli u Vás na výlete 😀 , teda v tom Dunajskom Klátove, je to tam krásne, len sme tam boli krátko
Vladi to je smola s tým foťakom 😢 , ale hlavne že sa oslava vydarila
Vladka ale hadam niekto nieco pofotil a my sa budeme tesit z fotiek 😉
Mima my ideme na hody zaciatkom septembra tak sa tiez prezereme 😀
Nika tak ste mali krasny vylet 😵 dufam ze fotecky budu 🙂
ahojte neviem ci akurat este len nezacal fotit 😀 ani nepocitame ze s fotiek nieco bude ale mame na kamere natocene takze pohoda ..
oslava bola super tak sme sa s tatinkom bavili vytancovali az az aj mala uplne super ked zaspala mali sme klud a bavili sme sa az do ranka bieleho tatinko bol pritulny a vyznal mi lasku 😵
Ano Ninka uspesny a velmi ma potesil ze bol taky mily a vsetko do kopy mi to dobre padlo za malu behal on ,ani sme sa nepohadali takze pohoda ... ja som usadzala ludi ,celkovo som mala starost chvilu a Mm sa staral o malu lepsie povedane ta behala jak sinte skoda tych fotiek lebo mala nadherne nove satky bola jak princezna 😀 a sestrina emka mala take iste ..idem este dnes pomahat mame lebo zas ma kolegine doma .. tak nestiha vsetko sama ale poviem vam som taka prezrana za 2 dni som pribrala 3 kila 😅 pekne ze? 😀 😀
Vladka 😵 😵 😵 😵 😵 ,to bol potom veľmi pekný večer 😵 Aj tie 3 kilá za to stoja nie?
My sme včera oslavovali Samuelkove narodky : https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
Lubi vesetko naj naj s celeho srdiecka Samkovi nadherny je jak sa mu tocia vlasky ja odpadnem taky cukricek veru cmuk 😵 😵 😵 😵 ..
Ja som prisla od mami zabava v plnom prude ... bavili sa aspon som jej pomohla ale mna prehanalo cely den a postavila som sa na vahu a 2.5 kila dole take to bolo len take asi obzerstvo a islo to zomna hned von takze pohoda pol kila mi nevadi hore 😀 ved ich dam dole ,... malu obriadil dnes MM ako prisiel s prace som utekala mame ... som rada ze som jej pomohla aspon sa zabavali a ja nalievala kavicky robila a dokladala na stol umyvala ..
jaj idem sa sprskat a buvat 🙂
Vladka no teda muzik aky romantik 😉
Lubi nadherna torticka 😵 a Samko aky krasny chlapisko 🙂 😵
beji ano bol uplne skvely aj dnes ceru tak ako som ho spoznala ked sme sa zoznamili ,mal troska vypite naladicku ale porozpraval mi od srdca take veci ze som normalne skoro plakala od stastia veru necakala som to nechcem to prechvalit veru ...
vies co, sko su oni dvaja sami mala je taka poslusna spali kukali telku boli chvilu vonku , no ja keby ze som doma stale mrnci .. nechapem to ze mu je taka dobra
dnes nam boli robit merace na radiatore no dobra vec aspon budeme platit za to co spalime veru
Ahojte!!!! Ešte stále som mimo, neviem čo skorej, či vešať alebo žehliť....
Robko je ukecaný nejak doma, furt robí len samé neplechy, ja neviem čo je s ním....
asi sa nevie adaptovať naspäť do starého režimu...
Lubi, Samko je už veliký fešák!!!xixixixixixi
Annika ako ukecany co robi zlobu? lebo mala je dnes dabel a cert v jednom--- ja uz som na nervy .. vyliezla mi na okno na parapetu ja som skoro z infarktovala .. a ako sa jej to podarilo? no cez postielku sa vystverala ..po tych tickach mna asi raz porazi baby z nej ☹
AJ Robko zlobí furt, dnes mi nahádzal štipce do pračky a dostalo sa aj za bubnom....
Včera sa mi stratil v kempe, vyliezol hore Holanďanom do karavanu, skoro zaštartoval aj auto, lebo klúčik mali tam. mňa asi porazí...
VIdím vLadka aj Lucka je podarená...xixixixixi Ale štve ma to, ža aj pri ňom stojím a on vie, že sa to nesmie, aj tak to robí....
annika no teda mna porazi no fakt nezbednik 😅 ☹ najhorsie na tom je ze nejde mi ani o bordwl alebo co to sa uprace ale horsie je ze tp co uz ona vystraja sa jej moze nieco stat a som uz na prasky s toho
Ahojte ,
annika, jea tiež v kuse perim a žehlim, a to sme neprišli z dovolenky 😀
ale pridala som zopár fotiek 😀
No, ešte počkaj, moja...možno zajtra... 😠
Veru aj ja sa bojím o neho a prasknem mu, LEN KEĎ je to nebezpečné... ale v poslednej dobe je to čoraz viackrát...

Vladka dufam ze sa super bavis 🙂 a snad aj stokle vydrzis mat do rana 😉 a ak nie tak si si hadam ako aj saty zobrala na vymenu 😵 cakame na fotky aka si bola kocica 😵
Lubi jaaaaaaaaaaaaaaaaaaj krasni su 😵 posielam obom pusinky 😵