Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
annika ale odychnut si treba nieco pocka
bejca radsej tahaj matersku a muz nech sa drzi
boze Bejka no nic moc veru ja by som radila zostat na materskej a snazit sa o druhe a MM musi vydrzat .. 😒 🙂
Annika dovolila som mu sampanske ,lebo ja som zla ked pije aby sme sa chapali .. 🙂 a odpocivaj ten tvoj MM je expert ale mozes byt rada ze by chodil kade tade aj relax je potrebny veru ..
Mima aj my sa pridavame k gratulacii Samkovi aj tebe!!!!
Mne je uz lepsie ... nevracala som tehu som neni testy boli neg. skor mam oslabeny zaludok
Vladka, ten môj manželík by furt chodil kade tade.... 😖 😖 😖
Nika, my detto. a už teraz rozmýšľam, čím začať, čo najprv a ako.... 😅 😅 😅 😅
Ahojte kocky akosi nestiham posledne obdobie si s Vami pokecat. 🙂 🙂 Nieco som si precitala aj som sa pobavila na Annike ako ste bez penazi a muz chce ist lyzovat, a aj s nami je to podobne myslim si ze mam nieco na ucte, kupim to hento a potom pozeram, ze taky minus, 😀 😀 . Uz sme si aj nieco zariadili, boli sme v Ikee v sobotu, dost zlacneli, a tak sme pokupili nabytok do obyvacky, do nasich pracovni
Bejca drzim palceky nech sa Ti podari najst dobru pracu, inak aj ja som chcela uz od buduceho roka plny uvazok, ale sef mi to zatial na 100% neslubil, tak uvidime, snazim sa vymyslat nove projekty aby ten plny uvazok bol, chceme sa dostat do lepsej financnej pohody ako sme. Kazda firma sa snazi setrit a samozrejme aj na platoch. 😒 😒.
Gratulujem aj ja Samkom, uz neviem kolkych tu mame.
Tak ahoj ja mám 35 ale už mám aj jedno dieťatko dcérku Danielku ktorá je naším šťastím a teraz sa nám už nedarí otehotnieť. Môžem sa pridať?? veľmi by som túžila po bábätku
gabi jasne ze sa mozes pridat!!! bude len radi a pis .. kolko sa snazite o baby ?
Aizi mozes hodit foto ..? som straasne zvedava my sa nejako nemozeme dokopat domalovat tu izbu malej ani prasule su na to neni stale nieco mama 50 tku teraz Adamko sestrin 2R .. a stale nieco nieco teraz notebook zacat splacat lebo sme polovicu asi 13 tis zaplatili na raz plus akontacia 3 a chyba nam este 10 sat .. tak uz nam zacnu perne casy .. 😝 ... ale nejako naskrabeme a chcem kupovat tu chodbu .. porad bol dobry vyber v ikei alebo niekde v BA a ceny????? 😀
Ahoj no my sme sa o malu skoro viac nez rok .. ☹ ale potom konecne ..
Ja sa musim dat najpr do poriadku zo zdravotnej stranky a potom sa mozeme mam problemi s krckom maternice .. a tak... 😝 nechce sa mi o tom rozpisovat 🙂
Ahojte,
gabcadanci vitaj medzi nami, držím palce, aby sa Vam to čo najskôr podarilo 😉
azuzi fakt je to s tou robotou otras, snád sa to buduci rok ukľudní, ked budem nastupovať do práce ja
😕
Ahojte! Vitaj Gabina! Pozerala som tvoje fotky, malá je krásna princeznička!!!! 😉 😉 😉
Aj ty vyzeráš skvele, si ešte mladá, určite sa podarí to druhé miminko!!!
Vladka a aj ty sa daj do poriadku! Aby sme mohli držať palce aj tebe!!! Na druhom inom fóre už máme jednu novú trojnásobnú maminku a jednu novú tehulku, tretia sa snaží o 106! xixixixixi Je to krásne to prežívať s nimi znovu!!!xixixixix
Annika dakujeme , dam sa ved vies ze ja mavam aj sem tam bolesti s maternicou ale stale nieco 😝
Kto caka 3 mimi? 😕 to by bolo namna uz asi moccc no nechame sa raz mi prekvapit ..
Gabi fakt pekne foto a princeznicka nadhera ja som si vzdy priala blondate dievcatko s mod. ocami a mam snedu babulu ... ale je nadherna .. 😀 aspon sa dobre opali
Vladka, dcérky so väčšinou poockovi... syna budeš mať blonďáka určite. Ty si ináč blondínka???? Alebo si bola?
ano som boal blondinka teraz som na cerveno 😀 zas zmena veru.. ale povodne som spinavy blond .. no dufajme ze bude chlapcek chceli by sme syna hlavne moj 😀
to je samozrejme, každý muž chce syna aspoň jedného... alebo väčšina mužov by som hovorila...ten môj čakal na to 14 rokov...
😉 😉 😉 😉 xixixixixi Vladka! Ináč my máme Gabinu s takovou chlapčenskou povahou...Furt len futbal a karate a všelijaké bojové športy. a motorky.. Namiesto Barbi som musela kupovať Action Man-i...
Ináč dnes sme boli na termáloch u nás, majú to tu krásne spravené, dokončili konečne aj sedací bazén, je celkom nová aj to s 38 stupňovou vodou, všade čistota, velké stromy, takže aj chládok je. Som bola príjemne prekvapená. Naposledy sme boli niekedy v máji, tak vtedy ešte bol dosť veliký bordel, ale sa to pekne zmenilo.
kuk sem!
www.thermalpark.sk
Annika a preco ste aj mna nezobrali? 😀 😀 😀 😀 aj ja chcem no muselo vam byt suuuper je to tam pekneeeee zavidim ale v dobrom 🙂
Bola to taká expres myšlienka, návrh od manžela, na moju vetu, že je strašne teplo vonku...no a sme aj išli...
I náč ja už plánujem budúcoročnú letnú dovolenku....xixixixixi 😉 😉 😉
joj aj ja by som rada planovala no nemozem uvidime ako budeme pokracvat v prerabani ci nakupovani nabytku a tak ☹ .. no ale uz by som rada niekam sla moj chce ist do barcelony a vy?
My ostaneme pri tom Balatóne, nehcem ďaleko, aspoň kým je Robko malý, ja mám stresy z cestovania nejako.
U nás prší celý deň, tak pozeráme dma dvdčká, Gabina nejaký horor, ocko s Ankou nejakú romantiku, ja zas čítam emaily. Robko už spí, ja by som mala žehliť, ale nejak som lenivá.... 😖 😖 😖 😖 😖
moja aj nam tu leje ale ideme von malej me igelit ,este nespala a my sa nudime tak si spravime prechadzku v dazdi .. uzite si filmiky ... ...
A ved pri Balatone je dobre ekby chcel moj MM tak istak by sme sli ale jeho nedostanem ani do chorvadzka to neni pre neho dovolenka co uz
http://wwww.mimibazar.sk/foto.php?id=3764068 aha annika co som nasla minule sme sa o tom bavili ze?
a zahliadla som tu niekde bejku 😀 februarovky 😀 a tu sa neukaze ... no pockaj zajac 😀 😀
Ahojte 😉
My sme sa teraz vrátili z Terchovej. Bolo super. A ešte sme sa dnes v daždi stihli okúpať v Kalamenách a kuknúť Habakuky na Donovaloch 😉
Ďakujeme za gratulácie
Beji, to je blbé s tou robotou. Ja musím povedať, že mne sa vôbec ešte nechce do práce a to ma pred pár mesiacmi volali,či sa nechcem vrátiť. Ale nemala by som Samuľka kde dať. A okrem toho je tam teraz čistá psychiatria. Radšej ostanem ešte rok doma a potom sa uvidí.
Lubii super ze ste sa mali skvele cakame na foto 😀 , a co robis tak isto ucitelka?

My sme dnes zaplatili za opravu auta kopu peňazí... čaká nás výmena okien, strechy, prestavba domu...
no a manžel dnes večer na mňa išiel otázkou: a mamička, kde my pôjdeme vlastne tento rok na lyžovačku????
Chápete to? Bez peňazí...po úraze kolena...ja ho asi zab.....m.