Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
Ninka som rada ze vam je lepisie 😵
Pizza zdravim moja jasne ze sme nezabudli na teba prihod fotky som zvedava ... a tak tiez ma dost soklo ze ste sa stahovali si nespominala veru
Ahojte, nejak nestíham ☹ Matejko začal mať záľubu vo vyliezaní na všetko a hladne po schodoch a tak robím sliediča 😕
Vladkaz - to je milé, že čakáte drobčeka 😉 smiem vedieť koľko máš rôčkov 😵 aj my uvažujeme o druhom 😎
Derkajte sa, a vyhýbajte sa chorôbkam 🙂
No, ahojtee!!!! Celý deň mi nešiel koník.... už ste mi tu chýbali!!!!!
Nám je už asi lepšie tiež,klopklopklop.....Teraz zas Anka má nádchu, určite je to ten istý typ trojdňovej nádchy, čo tu koluje doma, dúfam, že už nás aj nechá 😉 !!!! 😉 😉 😉
Tak, JAni poriadne stráž toho Mateja! Pamätám sa, keď mal RObko 14 mesiacov a má video, ako lezie na rebrík celkom sám...no dolu už to bolo horšie..xixixixi veru treba ich poriadne postrážiť.... 😝 😝 😝 😝 😝 😝
Ahojte aj ja som sa dnes rozculovala ze nejde konik ..
Jani jasne ze mozes vediet ja sem v podstate ani nepatrim 😅 he mam 27 🙂 takze zaba .. mlada ..
A musis davat pozor veru ,nasa mala mi spravila prekvapco zas na parapetu vyliezla a pri najnovsom kamoska mi je svedkom ze sa hrali s Erikom o par dni je starsi od malej .. u nas doma a my sme popijali kavu a ze co su tak ticho .. baby skoro sme umreli .. tak nase decka vyhodili macke telefon cez okno von a naraz Lucia za otvoren. oknom a Erik na parapete a super sa zabavali .. no predstavte si ako sme sa zabavali my .. skoro sme umreli este ze byvame na znizenom prizemi ale mohli utiect .. od vtedy uz pijeme kavu pri nich aby nas nenapadlo ze vylezu na parapetu otvoria okno povyhadzuju telefon a zjavne chceli ist aj pre neho 😅 🤐 ☹
Ahojte,
no my sme uz na tom dobre, ale vsetci co boli s nami v kontakte si odniesli suvenir 😝
Nika no tentokrat nam nevysla grilovacka a celkovo stretko, tesila som sa na vas na vsetky. Dufam ze nabuduce nam to vyjde.
Veronkaj ja som ti uz k tomu pisala este na zaciatku, mala som ten isty problem s ex, len som sa kvoli tomu trapila a nakoniec som ho opustila. Tiez sa citil byt stary a uz chcel mat klud, zrazu po mojom odchode chcel strasne dietatko. Na moje stastie, uz bolo pre neho neskoro. Teraz mam toho najskvelejsieho manzela na svete(samozrejme pre mna) a krasneho synceka.
Baby ja tu na SLovensku priberiem, cely den len tlacim do seba, mamka vari same dobroty a este k tomu si kupujem take mnam, mnam tycinky- syrove a zemiakove a u nas take nemame. Sak ma Franck nespozna.
janka ty moj poklad ty si mozes dovolit pribrat moja pekna 😵 m len si to uzi moja a som rada ze vam je lepsie 😵
Joj, Janka! Aj ja mám chuť straaaašnšú teraz na všetko...neviem čo je so mnou...furt žerem niečo, už mi to ide na nervy....aj dnes sme mali návštevu , otvorili sme si biele víno a keksíky....víno vypili chlapi, no a keksíky mi pekne ostali, no a ja som ich zlikvidovala.... 😠 😠 😠 😠 😠 😠 všetky.... 😖 😖 😖 😖 😖 😖
Vladka, no teda, aj vy máte rušno....je denne mám infarktové stavy pri mojom beťárkovi...pokoj mám len keď spí.... 😀 😀 😀
ale pri tých keksíkoch som aj vyžehlila kopu vecí!!!!!! teraz som skončila....ufff!!!! Dobrú noc moje milé!!!!Pekné sníčky!!!
Ešte som zabudla, hlava deravááá!!!! Vladka krásna rodinná fotečka v páse!!!!cmuk!!!
ahojte 😵
my sme zatial klop klop v pohode 😵 som rada lebo toto pocasie asi nic dobre neprinesie aj ked som rada ze je pekne ale myslim ze to prinesie len kopu chorob 😅 tak sa vsetky drzme a deticky nech to zvladnu v pohode 😵
Anika vy ako ?? dufam ze uz ste oki 😵 a co sa tyka chuti tak aj ja stale nieco musim tlacit 😅
Vladka a ako miminko 😵 a teda ti poviem asi by som infarkt dostala keby som ich tak videla 😨 😕 stastie ze ste ich isli kuk 😔 ja sa tak bojim takehoto niecoho lebo ja ten nas Petko stale nieco vymysla a vsade lezie 😅 a krasna fotecka veru 🙂
JAnka tesim sa ze vam je lepsie 😵 ale som smutna ze nam nevide stretko snad teda na buduce tesime sa uz teraz 😵 a co sa vahy tyka tak ty si mozes dovolit pribrat 😉
tak u nás bol rozhovor, všetky pre a proti a našiel so dokonca aj pravý dôvod prečo drahý nechce dieťa,
tak mu dám čas a ked som sa s ním porozprávala nasilu ho nútiť nebudem a tak sa u nás mimi odkladá.
škoda, ale ke´d raz povie že áno tak sa k vám vzhľadom k veku pridám.
Veronka, veď ty už sem patríš medzi nás!!! 😉 😉 😉 Sme rady, že si nás našla!!! 😉 😉 😉
AJ som vám pridávala pár fotiek do nášho 2.albumu,zase sa to naplnilo 😉 😉 😉
My sa máme už lepšie, Robko ešte kašle trošku, Anka sa chystá na víkend, 10.10. bude na ranchi zase veselo, krstia tam kaplnku, budú všelijaké celodenné programy a Anna má aj skúšku na licens v jazdení. Držte nám palce!
Jej, ja som zle napísala dátum. Bude to v nedeľu, 11-ho...sorry...
Kde ste všetci???? Pozeráte Ordináciu, či Panelák, či Odsúdené?????
ahojte my v pohode ,.. vracanie trva no co uz . Annika peknucke fotky domu spravili vam peknu strechu 😵
Vladka, ešte tri týždne, potom to vracanie by malo prestať...aspoň u mňa to vždy prestalo... 😉 😉
no Annika ty si zlata dufam ze to tak bude .. ja ani nevraciam jak ma zo vsetkeho napina na vracanie no hruza vyplujem len sliny ...
Tak sa hlásime po náročnom víkende.... Anka nám urobila velikánsku radosť, dostala licens v jazde na koni, aj poobedňajšie vystúpenie sa im vydarilo, boli šikulky všetky, tak unavení ale straaašne hrdí sme sa vrátili domov z Klátova. Bol to krásny Deň 🙂 🙂 🙂 🙂
fotky až zajtra...pááááá!!!!
Annika tak gratulujem k licencii.
Ja som sa dnes dokopala a dala som dve Martinkove fotky do albumu - ako sedi v supliku, bol hladny a zo suplika dociahne na pracovnu dosku kde je obcas aj nieco na jedenie 😀 😀 .
Inak my stale pokasliavame, okrem ocka vsetci 😒 😒 . Vladka sa vytesujem s Tebou, musi to byt pekne vsetko znovu prezivat. Niekedy by clovek aj znovu zatuzil, ale ja uz k voli veku urcite nie.
Annika a ako Vam idu prace, podla planu?
Azuzi, ahoj! Práca TERAz stojí, murári neprišli, strašne pršalo, ináč robia už polystirén. No a manžel zas zháňa kŕbovú vložku, už mesiac hľadá to Najlepšie....už ma porazí... 😅 špekuluje...jujjjj! a ja som z toho hotováááá...
Tak teraz robite to co my sme doteraz 😀 😀 . Viem si to celkom predstavit, ani Ti nezavidim 🙂 🙂 🙂 . Ale ani my este 🙂 nie sme za vodou, na dvore mame hotove bahenne kupele a treba tam parkovat s dvoma autami, som zvedava, kedy budeme musiet volat traktor aby nas vytiahol z blata, muz este chcel dobetonovat schodik a potom budeme musiet volat bager, nech rozhodi zeminu okolo domu a az potom tam budeme davat nejaky strk, no hroza. 😉 😉
Tak moja, to je rodinný dom....furt žere peniaze, nikdy sa nenudíš pritom----- 😒 😒 😒 nevieš čo skorej...odem kuk albumík. aj ja som sa snažila fotky pridávať
😝 😝 😝 😝
Martinko je krásavec!!! A aké má krááásne vlásky a očká!!!! A je veliký, počúvaj Azuzi!!!!zajtra už zmaturuje!!!xixixixi
cauko kocenky 😉
annika tak ten dom nezavidim asi by ma porazilo a hlavne teraz ked nastupuje taky severak 😲 inak dceruske gratulujem 😉 kukla som fotky pekna to baba 😉 ale aj tak je najkrajsia ta s robkom 🙂
azuzi martinko fesak a strasne velky mi pripada 😲 🙂
ja odkedy chodim do roboty nejako nestiham 😉 ale to bude tym ze chcem stihat vsetko co predtym teda aj klabosenia s kamoskami nic nerobenie a podobne 😀 😀
vladka neboj snad ta to napinanie prejde a potom si uz budes len uzivat
čauko, Mima!!! Ako v práci??? A stíhaš to??? Joj, aj mne sa to kráti... už počítam naspäť, necelý rok...ani neviem, či sa tam chcem vrátiť...Práve včera som čítala v novinách, čo ten náš minister Mikolaj zase vymyslel, mala by som urobiť nejaké kvalifikačné skúšky...ale ja to teraz nemám ani energiu ani chuť... a absolútne nenávidím takéto predpisy, že nás nútia do niečoho, čo je na nič...veď príde iná vláda, iný minister a všetko zase odvolá...
annika stiham 😀 ale ked sa na vikend niekam vyberieme tak je to horsie jedine statie ze mam kratsi pracovny cas 😉 inak si neviem predstavit ako by som to stihala 😲 a hlavne by mi bolo luto ze maly je cely den prec z domu ☹ uz teraz som mala traumu ked som 2 krat pre neho prisla nieco pred 17 a bol posledny 😠 ale on bol v pohode
No veď práve....deti to znášajú asi lepšie, než my, mamičky....Sú preto fantastické!!!
Annika srdecne gratulujeme k licencii dcerke sikovna je 😵
azuzi tie fotky su super Martinko je jaky chlapcek uz nadherny je blondiacik kuceravy 😵 😵
Mima si sikovna ze to vsetko zvladas .. ja nestiham momentalne nic a to som doma uz mi skoncili stare dobre casy ze aj navarene upratane ,nejako to zanedbavam 😅

Ahojte,
už sa máme celkom dobre, nádcha je už na ústupe, ale chytilo to už aj môjho muža, dúfam, že nebude druhé kolo ☹
tak že pribúdajúcim chorúšikom prajeme rýchle uzdravenie 😉
pizzamati prečo ste sa presťahovali 😨