Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
mnaaam vies aka bola stavnata a dobra 😀 inak mam kusok v chladnicke podam ti 😉 😀 a dakujem 😵
To len ja som odolala? 😀 ale keby mi nebolo zle tak aj ja idem nebojte sa aj pre 2 😀 😝
Bejca, ja mám ten recept, teraz to chcem upiecť na Robkove narodeniny....uvidíme aká bude... 😀 😀 😀 ALe tvoja vyzerá super!!!!
Azuzi dik 😵
Anika tak pec pec uz sa tesim na fotky a neboj aj tvoja bude supeeeeeeeer 😵 a dakujem 🙂
baby a dajte recept na nejaku ovocnu ,taku tvarohovu mate? ja ten marcipan nelubim a aby to jedli vsetci ..aj deticky tak mi nieco poradte Lucke k 2 rokom 🙂
Vladka :
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=16531
a chcem sa ta opytat ci tehu prebieha ako pri Lucke ci inak 😉 dufam ze uz nechudnes ale priberas 😵
alebo
Piškótovo – jabĺčková torta :
piškótky, masa, piškótky, masa, ja som dala na vrch ovocie a želatínu........
a masa.... 400 g postrúhaných jabĺk, udusíš vo 200ml.vody + 2 lyžice kryštálového cukru, ja dám ešte aj vanilkáč pre chuť... potom keď je ta masa taká udusená, rozrobíš dva zlate klasy v 200 ml vody a prileješ do tých jabĺk... miešaš kým ti to nezhustne, akoby zoželatinuje.... ochutnáš, ak treba, tak ešte pridáš cukor.... necháš vychladnúť... no a hotovo, to dávaš na tie piškóty.......
Juj, Beji, tá tvarohová je už pre m§a veľa....komplikovanéééééé.
ALe vyzerá super....mňam....
Ja som dnes mala dosť náročný deň, aj som trošku nasr...na nášho pána mimistra školstva Mikolaja....Bola som v Bratislave si podať žiadosť na tú kvalifikačnú skúšku... ale sa už nedá, proste termín vypršal, budem musieť zháňať kredity /1 kredit = 5 hodín prednášok/ po 30 kreditoch sa môžem prihlásiť na tú skúšku, ale predtým absolvovať 60 hodín predprípravy na tú skúšku....chápete to????? je to zdes, a ten, kto to vymyslel, je kokot!!!!! a velikýýýýý!!!!! A to všetko musím u vás v Trnave absolvovať....asi sa presťahujem k vám, čo vy na to????
Pravdu povediac ani neviem, či to chcem takto absolvovať.... Je to pravda, že by som to už mala urobiť dááávno, ale nejak bolo vždy niečo podstatnejšie, než si napísať nejakú debilnú vedeckú analýzu o ničom, len aby som to mala z krku... 😖 😖 😖
Annika tak to ma mrzi ,musis byt fakt nastvata bohaca ked tak nadavas som ta este tak nepocula veru kludne dojdi aj k nam 😉 , mojeho sice slahne ale nevadi 😀
ta tvarohova Beji uplne skvela mnam taku scem este musim prestudovat krem aky je ..a uvidim ..
A tehu prebieha zatial v pohode nepriberam chudnem... a zevraj som opeknela hahha aj moj tato mi povedal ze mi to takej chudsej svedci 😀 no chapete?
Je to uplne ale uplne opacne ako pri Lucke .. vazne citim sa jak unaveny havo .. a vsetko mi hrozne smrdi a nic nechuti 😝
juuuuuuuuuuuuuuj Anika to ma mrzi 😅 ani neviem co tam o co presne ide ale nieco som pocula ze treba take ... a ked si na MD tak oni to neberu do uvahy ci ako ??? a teda nasrata musis byt kvalitne 😅
Vladka to bude chlapeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeec 😵 uvidis 🙂 chlapci davaju krasu a dievcata beru 😉 cmuk 😵
no vies ale to kazdy moze povedat len tak ze som opeknela hahaha 😀 😀 😀
ale pri malej mi kamos povedal ze som fakt spatna som sa urazila .. ze ja som bola taka krasna baba a ze teraz jak som tehotna som ospatnela chapes chruno hahaha nevadi aspon mala je nadherna co po mne ja uz akurat tak vykopavka 😝
sorrry, nechcela som to tak surovo, len sa to zo mňa nejak vysypalo... aj sa uľavilo...
Vladi, bude to xlapeček....xixixixi
A mne moja svokra pri Danielke tiež stále hovorila,že budem mať chlapčeka,lebo som veľmi pekná 😀
keby bolo keby....práve toto pozerám z jojky...manželík už spí tu vědľa mňa... 😝 😝 😝
ja si tu kecam s kamosku no som zvedava ci bude ten chlapec nakoniec to zariekneme 😀
Annika nevadi .. aspon ze sa ti ulavilo ..dnes mi moj spravil aj ranajky a bol v obchode a aj sexik bol no neviem co sa deje 😀
Ahojte,
Beji no paradne torticky robis 😵
Annika tak to ti teda nezaavidim, ake skolenia su desne nudne a este kvoli tomu do Trnavy cestovat.
Ja som dokoncila kalendar v slovencine uz len prehodim mesiace do fr. a moze sa dat tlacit. Kupila som si na to super kit a z neho sa to normalne same robilo. Este som nedala cely na net ale hodim vam sem link a ak chcete mrknite sa na to je tam zatial len december.
http://scrapmania.sk/coppermine/displayimage.ph...
Vladka o chvilocku sa to mozno dozvies uz aj na ultrazvuku. Ja som pri malom vobec nevracala, len som nezniesla niektore pachy.
uvidime jani ... v podstate je mi to jedno hlavne nech je zdrave 🙂 , nadherne foto ziv sa s tym sikovna si 😵
Joj, Janka, večer som už nestihla pozrieť, ale ten kalendár je nádhernýýý!!!! fotky super, si šikulka! 😀 😀 😀
Vladka, máš pravdu, nech je zdravé!!!! To je hladná vec! 😉 😉 😉 Bude všetko o.k., neboj sa! 😀 😀 😀
Ja dnes varím a upratujem...super plán, čo? Manželík išiel do Zvolena na nejaké školenie. 😝 😝 😝
A už počujem aj malého vykrikovať, idem. Pa&pa!
no Annika ja sm tak vcera upratovala a vecer som svihla do truby kura a mam pokoj na dnes .. iba nieco popracem a pojdem radsej s malu von vybehat ju ...lebo doma jej normalne sisinkuje 😅
Pozeram, ze sme uz na dalsej strane 😉 😉 . Nas Martinko vcera sa hral s Fenistilom a trochu si z nehi cuckol, ja som si myslela ze to nejde, ale to ide, tak sme boli na vyplach a ostali sme na pozorovani, Martinkovi nic nebolo tak nas poobede pustili. Nic moc prijemne. 😒 😒
ahojte 😵
jaaaaaaaaaaj kocky mne sa taaaaaaaaaaaak nic nechce 😀 ale komu hej ze 😀 😀 😀 som si vsimla ze sa tu da spravit video na jednej stranke tak som si dala urobit 😉 ak chcete kuk 😵
http://www.albumsmejkov.sk/270838
Janka nadherny kalendar 😵 ak som to dobre pochopila tak to samo da tam fotku ci ako ?? ak to je jednoduche daj tip 😉 😀 dik 😵 a dakujem za pochvalu 😵
Vladka aj nas Petko je tiez doma ako odtrhnuty ked je pocasie na nic 😅 asi zacneme chodit von aj ked bude prsat 😅 inak skoncime v blazninci 😉 dufam ze miminko poslucha a uz pekne priberas 😵
Azuzi jeeeeeeeeeeeeeej chuda MArtinko 😔 dufam ze uz je vsetko v pohode a uz hadam nebude nic take nebezpecne papat 😉

tam malo byt 😉 😀 😀 😀
a dumala som nad cucoriedkami ..ale zvitazili jahody 😀
este pridam 2 fotky torty tak kuk za chvilku 😉