Ste budúca mamina nad 35 rokov?
Ahojte babulky, najde sa medzi vami buduca mamina cca 35 rocna ? Nechcem tu byt sama 😉
Stručné zhrnutie
- Tehotenstvo po 35. roku života je v diskusii často popisované ako prebiehajúce bez vážnych komplikácií, pričom ženy uvádzali spontánne pôrody aj plánované cisárske rezy podľa zdravotnej indikácie.
- Amniocentéza (AMC) je v diskusii prezentovaná ako diagnostická možnosť na zistenie genetických chýb vykonávaná pod ultrazvukom (typicky 15.–16. tt), s výsledkami u účastníčok za približne 10 dní až 3 týždne a s udávaným rizikom potratu 0,5–1 %.
- Na skríning rizika genetických vád autorky a lekári odporúčajú kombinovaný test v 13. tt (krev + meranie NT) ako presnejší než triple test; pri zvýšenom riziku lekári často odporúčali AMC, pri zvýšenom cukre v tehotenstve sa v diskusii spomína glukometer, diéta a prípadná inzulínová liečba.
Najčastejšie otázky
Q: Ako prebieha amniocentéza?
A: Amniocentézu robia pod ultrazvukom, vpichnú tenkú ihlu cez bruško a odoberú plodovú vodu; v Brne a v SNV ju opisovali ambulantne s odpočinkom približne 2 hodiny po zákroku a následnou kontrolou ultrazvukom, výsledky účastníčky dostali za 10 dní až 3 týždne.
Q: Kedy sa robí kombinovaný test a je presnejší ako triple test?
A: Kombinovaný test sa v diskusii robí v 13. tt (krv + meranie NT) a viacero žien uviedlo, že ho považujú za presnejší než triple test.
Q: Aké je riziko potratu po amniocentéze?
A: V diskusii ženy a skúsené matky uviedli riziko potratu po amniocentéze 0,5–1 %.
Q: Kde v diskusii spomínali vykonávanie amniocentézy?
A: Amniocentézu spomínali v Prenatálnom centre v Brne (ambulantne, okolo 16. tt), v nemocnici v Banskej Bystrici (ambulantne) a v Bratislave, kde ju popisovali ako výkon na oddelení s 1‑dňovou hospitalizáciou; postup v SNV bol tiež opisovaný.
Q: Ako postupovať pri zvýšenom cukre v tehotenstve podľa diskusie?
A: Jedna matka dostala glukometer a odporúčanie diétnej úpravy po výsledku glukózového testu 11,6 a diabetologička spomenula možnosť inzulínu; iná účastníčka mala glukózu v moči a jej lekár odporučil obmedziť sladké bez predpisu liekov.
Q: Existujú alternatívy k amniocentéze na upokojenie?
A: Niektoré mamičky absolvovali 3D ultrazvuk ako menej invazívnu metódu „pre pokoj v duši“ a spomínali, že 3D sonografia im poskytla upokojenie pred rozhodnutím o ďalších krokoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohé ženy nad 35 rokov opisujú tehotenstvo a pôrod bez závažných problémov a považujú vek za faktor, ktorý sám o sebe nezaručuje komplikácie.
- Amniocentéza znižuje úzkosť niektorých rodičiek, keďže poskytuje definitívnejšie výsledky, a výsledky u diskutujúcich prišli za 10 dní až 3 týždne.
Sporné názory
- Amniocentéza: niektorí lekári a ženy ju odporúčajú pri veku nad 35 pre „pokoj v duši“, iní lekári ju odhovárajú a preferujú monitorovanie ultrazvukmi a skríningovými testami.
- Organizácia výkonu: niektoré pracoviská vykonávajú AMC ambulantne, iné preferujú 1‑dňovú hospitalizáciu; pacientky majú rozdielne skúsenosti s oboma postupmi.
Otvorené otázky
- Kedy presne je vek >35 indikáciou na povinnú amniocentézu namiesto skríningových testov?
- Kto a kde v regióne poskytuje najnižšie riziko a najlepšiu organizáciu AMC (ambulantne vs. 1‑dňová hospitalizácia)?
- Kedy je potrebná inzulínová liečba pri zvýšených výsledkoch glukózového testu počas tehotenstva?
Spomenuté značky a firmy
Prenatálne centrum Brno, nemocnica Banská Bystrica, porodnica Bratislava, nemocnica Spišská Nová Ves (SNV), babetko.sk, Mama a ja, praženka.sk
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza (AMC), kombinovaný test (krv + meranie NT), triple test, meranie NT, 3D ultrazvuk, CTG, glukózový test, glukometer, inzulín, probiotiká Infants dophilus, magnezium, nospu, epidurál, cisársky rez, vyvolávačka, cervikálny index (CI), pasterizácia, BEBU
Miesta a osoby
Brno, Banská Bystrica, Bratislava, Spišská Nová Ves, Ružiná, Divín, Hriňová, Poprad, Štúrovo, Trenčiansky kraj
Azuzi velmi pekne ti dakujem a idem hladat torty nejake .. Annika tie zvlast platy to je namna moc .. 😀
No dnes vystrájal riadne a znova padol na tú svoju boľavú nožku, tak asi 5 minút poplakal a zas vystrájal.Nakladali sme kapustu, tak v jednom kuse liezol na kuchynskú linku, lebo chcel všetko vidieť.
boli, ale len u pediatričky. Mal to ešte opuchnuté, ale už ho to nebolelo.
Annika, nevieš, či v Maďarsku nemajú v utorok nejaký sviatok? Chcema ísť dotej ikei, keď je u nás voľno. V lete sa nám stalo,že sme šli na kupko do MR a chceli sme ísť aj niečo nakúpiť, ale sme nevedeli, že majú štátny sviatok a všetko bolo zatvorené. Ešteže kupko bolo otvorené 😉
Lubi, určite nemajú sviatok.
Joj? detičky, včera som našla krááásny kostým na ten ples!!!! Hurááááá!!! No a cestou domov som začala rozmýšlať, do kelu, veď ja nemám ani topánky!!!!! 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅
Ahojte,
Vladi vsetko najlepsie Lucke k narodeninam 😵 😵 😵 😵
Lubi posielame pofukanie na nozicku a nech cim skor prestane boliet.
Annika to je super a uz si si ho aj kupila???
Janka, áno. Zamilovala som sa do neho... Nevadí, mám ešte dva týždne na topánky....xixixixi 😀 😀 😀
Vladka, fotky!!!! nemáš nové????
Lubi, na vešiaku to nevidíš,ale pred plesom ti pošlem, o.k.? Vtedy budem mať aj topánky,aj frizúru!!!
jaj Annika a prezrad aspon aku fabu ma kostymok????
Akurat som dorobila klasika bananovu trotu detom a malej na zajtra kaslem na to zajtra ju este ked stuhne nejako dozdobim uz nemam sil na nic 😅
No, farba je taká....ani predavačka to nevedela identifikovať velmi... svetlobronzovááááá, trojdielna, korzet so zipsom, sukňa /!/ a sako.
Vladka, mňami,tortička!!!! A banánovááá!!! JUj!!!§ 😀 😀 😀 😀 😀 😀
no bananova kukala si do albumu? este dam zajtra jaohdy!!!!!na vrch take cerstve ....
super som zvedava na kostym budes kocka!!!!!!!
Vladka, 😉 😉 😉 !!!! Večer som si netrúfla kuknúť, lebosom sa bála pokušenia na sladké, ale teraz vidím, že si šikulka!!! 😉 😉 😉
No a Robko mal strašnú noc, upchal sa mu noštek, asi budeme aj soplaví, no a sal en váľal v posteli a cestoval celú noc....Nakoniec som ho šupla do našej, potom "zaspal". Idem asi aj ja k nemu, tiež vyzerám dosť zle s tými kruhmi pod očami.... 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄
Annika aj mala ma zavaleny nostek a nechce si nechat odsat je nejaka upistana dnes oslava 😖
Torta je fakt jednoducha ,len vsetko naukladas do formy a nechas stuhnut nic extra ..Bejke sa nevyrovnam ,ale zas bude dobre chutit 😀
vcera moj vyhra na nike 109E za 1E tak s ateism jak blazon pojdeme malej kupit stolik ,take prasule sa musia otrieskat 😀
ahojte 😵
Vladka, torta je super 😵 . To je tá zo smotany?
Náš malý mal poslednú dobu tiež stále problém so soplami. 2 týždne kľud, 2 týždne sople a dokolečka. Vincentku si nechcel striekať do nosa, fúkať nechcel, stále sme bojovali. Tak som vytiahla Libenar, to sú tie ampulky z fyziologickým roztokom a naučil sa sám si to striekať do nosa. Veľmi sa mu to páči 😀 . Ľahne si , striekne do jedného, do druhého nošteka, zbytok do pusy 😀 teraz mu každý večer naplním tie ampulky slanou vodou - máme ich 7- a on sa teší. Také šušne mu to vyplavilo z nosa 😨 Odvtedy je fakt kľud 😉
NO,Vladka, biznis je biznis, prachy sa otáčajú, nie????xixixixix 😀 😀 😀 😀
Ináč s tými soplíkmi, podla mna to máme od zúbkov, v poslednom čase aj zle spávame v noci, všetko strčí furt do pusy....kedy vlastne majú tie posledné zúbky vyjsť???? 😅 😅 😅 Lubi, vy už máte vonku tie zuby?Libenar máme aj my doma, skúsim to aj ja?
Práve pozerám Tanec s vlkmi, páči sa mi ten film, prvýkrát som to videla ešte na výške... bože, ten čas letíííí....
stolik sme nakoniec neupili kuili sme jej este rifle ale z koncim s vecmi lebo ma viacej veci nez ja potvornica jedna a stolik s ikeia stolicku dostala od segry a svagra nadherne som plakaa tak ma to dostalo 😀
No a od nasich dostala tu autosedacku a menzestraky zajtra vam pofotim ,na tortu som dala este jahody a nezostal ani jeden kusok .. vsetci si chvalili,ale nemam uz sil na des
Ahojte,
Annika, kde si kupila kostým, daj foto, aj na vešiaku 😉
inak mate v DS super obchod, teda personál v tom obchode, 🙂
vladi dodatočne Lucke všetko naj,naj,naj k 2 rôčikom, posielame pusinky 😵 😵 😵
Vladka, pozerala som fotky, malá je už slečinka...cmuk!
A tá torta!!!§ Mňami!! a sendviče!!! Aj tá stolička je pekná!
Nika, kuk albumu! dala som tam aj ja fotky.
😉 😉 😉 😉
Annika dakujem fotky nic moc nejko mi ten telefon blbne ,ale len na ukazku som chcela pridat foto potom zmazem ,este nasi maju pofotene dost .
Ano stolicka a stolik sa mi velmi paci ,sikne sa jej to tam dnes som jej kupila vymalovavanku ,voskovky a natelniky v tescu a uz s nou koncim nikdy neviem odolat ked nieco zbadam pre nu .. ale potrebujeme aj my veci ja som si dnes kupila baretku a spodne pradlo ...k dokimu
Čafte 😉
My sme boli dnes v Ikei 😉 Celkom dobre to malý zvládol. Prespal skoro celú cestu tam ajnaspäť. A v ikei vyskúšal minimálne 10 postelí 😀 , zaliezol do nich, prikryl sa že hajam 😉 . Mali z neho tam srandu. A nosil si so sebou hračku a strkal ju do každej práčky čo našiel, že periem.
A ja som si dnes pripadala sko mravček. Keď sme sa vracali, bola už tma a bolo vidno len svetlá áut čo sa valili z mesta a do mesta 😅 . To bolo niečo neuveritaľné. Ja som snáď toľko áut pokope ešte nevidela.Presne jak mravce jedni tam, druhí naspäť. Si ani nedokážem predstaviť taký New York 😕 Som celkom rada, že nebývam v takom veľkom meste.
Annika,pekné 😵 , som zvedavá, akábudeš v nich kočka. A nejak sa ti ten tvoj Robko do vaničky nezmestí 😀
Vladka, torta bola krásna 😉 A oslávenkyňa veľká kočka 😵 😵 😵
Annika saticky pekne,
no my momentalne kupujeme iba jedlo 😀 😀 este aj prijem z prenajmu nam vypadol zhaname dalsich, nieco uz name aj slubene, ale videla nas byt zatial iba na foto a uz si ho rezervovala tak dufam ze aj v skutocnosti sa jej bude pacit 🙂 🙂.
Utekam za Martinkom je u nasich, opatrovatelka tento tyzden nemoze, tak tak idem vecer spat a rano bez Martinka naspat a potom ho vecer uz musi niekto vyzdvihnut 😉 😉.

Lucke posielame velikánsku pusinku a gratuláciu k 2. rôčikom!!!!!!! Nech rastie do krásy !!!! CMuk! 😵 😵 😵